1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. vesnicamk

  vesnicamk Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Имам еден проблем и би сакала да чујам ваше мислење.
  Веќе месец дена осеќам како некоја нелагодност во долниот дел на карлицата и повремено имам секрет кој мириса да речам чудно, но нема некој јак мирис и не тече сам од себе него при одење во вц само. Исто така се случи да излегува како воздух од вагината 1 или 2 пати и добив менструација 2 ден исто така како испуштање воздух се случи и тоа прекина.
  Дали би можеле да ми укажете за што се работи, дали е некоја инфекција или прелада нешто ?
   
 2. alexijabebe

  alexijabebe Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Имам премногу јаки болки во левиот долен дел на стомакот мислам дека левиот јајник, болка во бешиката, премногу јаки болки што не можам да земам воздух и не можам да одам, исто така имам и многу секрет изгледа е некоја инфекција. Ме интересира од што се тие толку јаки болки... позз
   
  На dzivdiii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. stefff

  stefff Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Мојата сестра има неполни 16 години, редовна менструација... но проблемот е што белиот исцедок... кој го добива на едно десеттина дена пред менструација...има ужасна миризба... помош?
   
 4. anna.iv

  anna.iv Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Веќе подолго време имам бел исцедок кој ужасно мириса...нонстоп течи никако не престанува. ПОМОШ!!;(
   
 5. sweetfemina

  sweetfemina Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Подолг период имам бел секрет и е мн густ и имам чешање ... ќе ве молам за совет благодарам однапред.
   
  На ivan4ednodevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anabela931

  anabela931 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  41
  Моето прашање е дали жолтеникавиот секрет е знак за некоја инфекција? Или може да биде и обична настинка на јајчниците?
   
 7. Lavinija

  Lavinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  33
  Сакам да прашам а воедно и да добијам совет.
  Имам бел исцедок цело време независно дали сум пред овулација или менструација, нема никаков специфичен мирис, немам субјективни симптоми на печење, чешање, само беличест исцедок во текот на целиот ден. Совет како да го намалам или отстранам.
  Истотака имам и нередовна менструација еден месец ќе ми дојде па следниот не, дури третиот пак ќе дојде, ова е вака од мојата прва менструација.
  Благодарам однапред за одговорот.
   
 8. marina-DE

  marina-DE Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво,
  Имам редовна менструација проследена со огромни болки. Претходно се почна со Баралгин, па се продолжи со кетонал кој сега не делува. Последните циклуси се проследени со не обилно крварење туку со јаки болки, главоболки, повраќање и што ми е најчудно покачување на температурата. Зошто е тоа така и како да делувам на тоа?
   
 9. bisera993

  bisera993 Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Имам проблем веке неколку месеци во долниот дел ми се појавува бел исцедок згрутен како ронки, ме чеша многу често и осекам како потечено вцрвенето,бев на гинеколог ми препорача вагиналети од кои ми помина али после секој однос пак ми се појавува.Помош!!!! :|
   
  На sexy.1 и Spoonge им се допаѓа ова.
 10. trajkovskae

  trajkovskae Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Здраво,
  Во последниов период честопати ми се случува да одам во тоалет на 2 минути притоа уринирањето ми е проследено со болки а е много минимално.Се консултирав со мојот матичен лекар и секогаш ми дава да пијам цитерал,ми делуваат,но по некој извесен период повторно ми се случува истото.Би сакала да слушнам Ваше мислење...?
   
  На Kalija му/ѝ се допаѓа ова.
 11. zi.vc-e

  zi.vc-e Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Zdravo, vekje 1 godina imam promeni vo beloto pranje ( ima zolto-zelena boja i neprijatno mirisa) i postojano cesanje. isto taka vekje 1 mesec nemozam da imam odnosi bidejki cuvstvuvam golema bolka i neprijatnost. Sum koristena i kanesten krema i vaginaleti no nema pomos. ve molam za sovet
   
  На 2222 и sweetfemina им се допаѓа ова.
 12. Kalija

  Kalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  I mene mi se sluchuva istoto. Mi pomia pred nekoe vreme i togash se lechev so antibiotik, no pak mi se povtoruva. Sega go imam ne samo toj problem tuku i pregolema iritacija, iscedok i bolki. Ne znam shto da pravam, ova e nepodnoslivo.
   
 13. pandelka

  pandelka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  7.098
  Пол:
  Женски
  Однапред ви благодарам за цело внимание што ќе го посветите одговарајќи на нашите прашања, и ја поздравувам Фемина за овој потег, кој сигурно ќе им помогне на многу жени.
  Мене на неколку месеци ми се појавува инфекција која ја лечам со канистен маст, на ПАП тестовите ми излегува дека имам само кандида, на последниот тест за кламидија исто така немав ништо, но понекогаш ми се случува при таквата инфекција да ми пука кожата ,претежно кај анусот, но и кај вагината, тоа се мали цртички кои ме печат. Дали може да е тоа само од нарушена пх-вредност и треба да пијам лекови или сепак е некоја скриена инфекција?
  Ви благодарам на одговорот
   
 14. poetesa.95

  poetesa.95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Имам 17 години и имам во огромни количини излачување на секрет, не само за време пред или после менструација туку секогаш, и тоа ми смета многу.Би сакал да знам од што може да биде предизвикано тоа и како да се спречи?
  Исто така би сакала да знам за непријатната миризба од вагината, од што е таа предизвикана и како да се спречи ?
  Ви Благодарам
   
  На pufi-cufi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.548
  И јас сакам да поставам прашање на кое се надевам дека ќе добијам одговор :)
  Постојано имам вагинален секрет ( бело прање ) бев на гиниколог и ми направија ПАП тест резултатите беа најнормални, ми препишаа вагиналетки одкога ја завршив терапијата бев на контрола и повторно ми препишаа вегиналетки и да се измивам со чај од камилица, но сеуште имам зголемен вегинален секрет.
  Е сега моетео прашање е дали постои начин да ми се исчисти или евентуално намали вагиналниот секрет или пак да си се помирам со тоа дека сум склона на вагинален секрет :)
  Однапред Ви благодарам!
   
  На mona.s му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Torresica

  Torresica Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Па вака , имам еден проблем . Веќе подолго време , секретот ми има чуден (појачан) мирис , и е многу пообилен , а исто така имам и некаков си јадеж кој никако да исчезне :D Повеќе пати имам правено ПАП тестови , со брис и сето тоа но не покажаа никаква инфекција ни бактерија ништо . Па сега сакав да знам , за што би можело да стане збор , и дали би требало нешто друго да преземам :D Поздрав , ви благодарам однапред :D
   
 17. cath

  cath Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2011
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  9
  Здраво,
  Имам бел исцедок цело време независно дали сум пред овулација или менструација, нема никаков специфичен мирис, и многу ме чеша, и нон-стоп користам секојдневни влошки.
  Имам редовна менструација без болки.
  Благодарам за одговорот.
   
 18. Di.21-A

  Di.21-A Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Веќе подолго време имам зеленикаво-жолт секрет и чешање пропратено со ужасен мирис, па ме интересира дали е нешто сериозно. Благодарам.
   
 19. aannaa1

  aannaa1 Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  imam belo pranje ...no toa e kako kapka voda bukvalnoi da mi protekuva , nema nekoja losa mirizba nitu sesanje nisto....podolgo vreme taka, edno vreme piev uvin caj malce mi bese podobro pa potoa pak se povtori ....koga bev na ginigolog mi rekoa deka se raboti za infekcija ...mislam candida mi rece ginikologot...mi prepisa vaginaleti ...prasanjeto mi e dali e opasnaa taa bakterija....kolku vreme treba da upotrebuvam vaginaleti ...dali edna ili dve dozi ili sve dodeka ne mi pomine ...kolku vreme se leci i dali se leci ?? jas sekako napraviv pap test no strav mi e dodeka gi dobijam rezultatite ....se nadevam ke dobijam odgovor ... VI BLAGODARAM !!!
   
 20. Emilija.m

  Emilija.m Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Значи незнам дали сум на точното место, и дали тука треба да го поставам оваа прашање. Имам 16 години и секој месец добивам Менструација два пат.. или пак на 14 дена, никогаш не ми е редовна. Ќе ве замолам и дали ќе може да добијам еден одговор. Благодарам.
   
  На Daj te idea му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.