1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Информациона медицина

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од krista, 10 август 2015.

  1. krista

    krista Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Феминки здраво! :) Ве молам кажете ми дали некоја од вас била на медицинско лекување во центарот за информациона медицина? Тоа е медицина со посебен пристап, различен од класичниот, каде што по пат на компјутерска дијагностика може да се прегледа здравјето на целиот организам и кога ќе го пронајдат проблемот го лекуваат со апчиња на природна база. Повеќе за тоа можете да прочитате тука http://informodijagnostika.com/informodijagnostika/.
    Јас имам некои проблеми со автоиумуни болести, но докторите само ме маткаат со години и уште не сум сигурна за дијагнозата, а за овој центар што се наоѓа некаде близу Клиника-Скопје, имам слушнато од туѓи искуства дека една жена излечила страшни проблеми со тироидна жлезда, се здебелила 20 кг од неа, и друга жена имала рак на гениталии и била пред операција и скроз и се повлекол. И двете денес се здрави и прави, не пијат веќе апчиња и нормално фукнцонираат.
     
    На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Petra_Julia

    Petra_Julia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo Krista. Jas samo sto zapocnav so informo-terapija. Glavna maka za mene- paraziti. Ne bi odela vo detali za ova. Za zal, nemam da podelam iskustvo bidejki za mene e sosem nov nacin na lekuvanje. Da, i jas cuv pozitivni iskustva. Ja probuvam sega ovaa nasoka na lekuvanje bidejki medicinata malku mi pomogna dosega i poveke odgovori najdov vo alternativnata medicina- lekuvanje so trevki, caevi, sto bi rekla mojata pokojna baba - so babini lekovi. A da, ke zaboravev, homeopatija seuste nemam probano, Si rekov najprvo odam so informaciona analiza bidejki sepak, analizata se pravi kompjuterski a homeopatskata analiza e na baza na lekarsko mnenie i iskustvo. Sepak sakam da vidam dokument od ispituvanjeto a ne samo stav na lekar. No, ova si e moe mislenje, neli :). Zatoa, po moe dosegasno iskustvo - razmisli i odluci koj pat e najdobar i najdelotvoren za tebe i toj vodi go ;).
     
    На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TrinityNeo

    TrinityNeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски

    застарена е темава ,има ли некој да додаде свој искуства
     
  4. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Темава не е многу активна, слушнав многу позитивни искуства во врска со информодијагностиката и информотерапијата, па дали би сакал некој да сподели некој искуства, навистина сум заинтересирана за овој начин на лекување. Дали вреди да се проба?
     
  5. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    592
    Пол:
    Женски
    Мислам дека вреди ,јас сакам да одам.
     
  6. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво, јс би ве замолила да споделите ваше искрено мислење после терапиите.
    Ве поздравам верувам дека сте во ред.
     
  7. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека членката ќе врати затоа што мислењето е пишано од 2015 година.
    Темава не е активна, но мислам дека и доста членови не ни знаат дека темава постои. И мене многу ме интересираат искуства со овој начин на лекување, со оглед на тоа што во Скопје имаме центар за информациона медицина.
     
    На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Да и јас се заинтересирав поготово деновиве доста читам, се мислам каде да отидам.
    Мислам дека ке одам
     
  9. bliznak rock

    bliznak rock Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2021
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Машки
    Многу малку се знае кај нас за оваа техника но прашањето е колку е ефикасна ??
     
  10. bliznak rock

    bliznak rock Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2021
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Машки
    Имаш некакво искуство со оваа медицина или не ??
     
  11. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Не, немам.
     
  12. L-a-d-y-Bug

    L-a-d-y-Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    52
    Здраво, дали некој има искуство со лекување во Центарот за биоинформатика Ревит во Скопје, и дали некој има слушнато за тој центар и начин на лекување? Еве ја нивната веб страна www.bioinformatics.mk
     
    На Martin0123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lavce 1

    Lavce 1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2022
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки , и јас слушнав за доктор Бобан Пешиќ ,колешките се многу задоволни , преглед 4200ден ако треба да ти даде терапија според твојата днк 300евра , е за нив им помага , некоја стомак ја боли, некој паразити , некој не кажуваат зашто идат ама воглавно се фалат е сега ја сакам за автоимуни дали некој има да сподели искуства па да знам дали да дадам толку пари
     
  14. Marija-Elen

    Marija-Elen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
     
  15. Marija-Elen

    Marija-Elen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
  16. The.E.T.

    The.E.T. Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Здраво гледам дека ова си го пишала пред скоро една година па истражував по форумот и ме занима дали појде таму мислам дали имаш некое искуство со биоинформатика сега? Конкретно за болки огромни ме занимаше дали помага
     
  17. x-y

    x-y Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Темава не е многу активна, дали некој има искуство со центарот за биоинформатика конкретно за канцерогени заболувања ? Благодарам.
     
  18. nedelce

    nedelce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    И јас би била среќна ако има некој што би споделил искуство, бидејќи откога слушнав за ова незнам што да пробам дали тоа со биоинформатика или акупунктура ама по се изгледа 2те ако не најдам одговор.
     
  19. Baby Girl 3

    Baby Girl 3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2020
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Имам искуство со биоинформатика, сум била на неколку места (нема да ги спомнувам), ама ќе пишувам за моите искуства. Долги години мака си мачев со алергии, откога пробав се безуспешно, ми остана биоинформатиката. Таму на почеток ми всадија доверба кога компјутерски ми одредија кои ми се проблематични точки во телото поради кои ме мачи алергијата. До тука е се во ред и каде и да отидете ќе ви ги посочат проблемите. Арно ама...е, сега е ова многу битно, цело време ве убедуваат дека ќе се излечите, само да сте упорни, да одите, да не се откажувате, да ги слушате... и со години одев, алергијата си буктеше во мене и ми велеа пиј си антихистаминици и ќе биде се во ред...а таму одев за да се излечам и да не пијам лекови против алергија. Се до еден момент кога отидов на ручек со пријатели и целата се исфрлив како комарци да ме касале (а одев редовно на биоинформатика). Сите испаничија околу мене, а јас во истиот миг се напив антихистаминици и кортико кои секогаш ги носев со мене. После ова горчливо искуство се запрашав зошто одам на биоинформатика?! И престанав да одам. Оттогаш поминаа многу години. Судбината си ја превземав во свои раце. Исфрлив секаква храна од животинско потекло повеќе од година дена. Пиев 2-3 литра вода на ден. Буквално внимавав на секој залак. Постепено ги откажав антихистаминиците. Сега сум здрава, немам алергии, не сум на ригорозни диети и веќе воопшто не верувам во приказните за биоинформатика.
     
    На EmporioIvankov и Biljarkata им се допаѓа ова.
  20. anastyle

    anastyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Zdravo, veke nekolku dena mi trnat stapalata i racete pa duri i peckaat nz kako da go opisam ova ne me boli no kako da pulsiraat . Bev pred 1 ned ispituvav krv se bese dobro, pijam magnesan b6 i bedoksin no pak istoto, mislenje?