ИнфраЛипидна Инфузија

Дискусија во 'Бременост' започната од nena33, 23 јули 2017.

 1. nena33

  nena33 Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,
  Дали некоја од вас има искуство со овие инфузии...имав три спонтани,после третиот ме води др.Тасе во Плодност..најдовме два проблеми преграда на матка која ја отстранавме хистероскопски и имам ген.мутација мтхфр хетеро зигот...за ова пијам металирана фолна како и мет.Б12 и Б6...понатака откако ке останам бремена продолзувам само со фолната...плус аспирин поради генот
  е сега док.инсистирасе на овие инфузии илф..за кои јас се согласив...со самото нивно приманје се намалувал ризикот од спонтани кај повекето зени...сакам да ве замолам за искуства дали некоја од вас до сега ги примала?? фала
   
 2. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.340
  Допаѓања:
  6.895
  Пол:
  Женски
  Prvo I prvo znaci aspirin se dava odma ne vo bremenost vo bremenost za mthfr obicno davaat kleksani I se merat ddimeri so pozitivna beta imas li ispitano antitela za sterilitet pa dr ti gi dava tie infuzii ili ne si bila li na IMUNOLOGIJA zatoa nesto
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 3. nena33

  nena33 Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Јас имам испитно се што е на трансфузија во ск..и имуногенетика..јас сум хетерозигот и според док.треба да примам аспирин од самиот поцеток на бременоста ..а ако сум била хомозигот се примале аспирините пред поцеток на бременост
  мене малку тоа ме збунува затоа добро е и второ мисленје...инаце во третата бременост пиев аспирин пред самамта бременост два месеци и повторно бременоста заврши лошо...
  е сега вика пред бременост инфузииве...илф...па после аспирин не пред бременост туку откако ке натани бременоста...металирана фолна цело време до 20 недела..
   
 4. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.340
  Допаѓања:
  6.895
  Пол:
  Женски
  I jas sum heterozigot pa pijam pred bremenost Kardiopirin 100 a vo bremenost ke meram ddimeri I ke primam kleksan inekcii plus Kardiopirin

  A drugo sakav da te prasam ogtt test so insulinemija imas li ispitano
   
  Последна измена од модератор: 23 јули 2017
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 5. nena33

  nena33 Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Па и мене тоа ме буни познавам доста пријателки кои го имаат истиот ген и пијат пред бременост аспирин аво текот на бременост примаат клексани и кога бев последно му викам на док.што со генов да поцнам со аспирин не ми вика нема потреба предходната док.неубаво те дозирала...кај кој док.одис ти??
  немам направено такво испитуванје само афа т.с. сите тромбофилни состојби и д димери,и имуногенетика..се е во ред освен мтхфр ц677т хетерозигот
   
 6. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.340
  Допаѓања:
  6.895
  Пол:
  Женски
  Napravi ogtt test jas go pravev na ENDOKRINOLOGija obavezno oti mthfr se povrzuva so insulinska rezistencija a insulinska ta rezistencija moze da bide pricina za spontani abortusi na mene lazarevski mi dade da pijam aspirin ama oti imav vnatresno krvarenje od zeludniko t mi go zamenija sokardiopirin barem tri meseci pred IVF
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.525
  Допаѓања:
  82.968
  @nena33 и јас сум хетерозигот и пиев 3 месеци пред бременост по препорака на трансфузиолог. Исто и фолна 3 мес. претходно ( додуша мене ме фати 6,7 месеци оти незнаеш кога ќе бидне :lol:). Сега во бременост клексани, секој 2 ден аспирин и мет. фолна.
   
 8. nena33

  nena33 Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  OK mila fala ke go proveram toa...

  Toa e PR.na transfizija Dok.koco ne mi napisa mislenje odnosno terapija pa Doktor Tase vika met. Folna I aspirin + ili inf....neznam I jas veke
   
  Последна измена од модератор: 24 јули 2017
 9. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  25.330
  Пол:
  Женски
  Таше и мене ми најде вродена деформација на матката,Т-форма.
  Наводно тоа било причината што не сум останала бремена една година,па набрзина ме убеди на хистероскопија.
  И со менструација ќе ме примаше на зафатот.
  Во меѓувреме останав бремена и не стапнав веќе таму,ќе ме дереа за џабе.
  Не знам колку ќе те коштаат тие инфузии,ама се е бизнис во Плодност,па претпоставувам и тие.
  Кој отишол знае,хелоу мислам Америка не и е рамна на болницата,тие пари преку ноќ не се печалат па не знам каков гинеколог да си.
   
  На Rama, stevemila и Meckicja им се допаѓа ова.
 10. nena33

  nena33 Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  DA ti kazam se odadovme za sest meseci...veke neznam sto da recam... Sreka za tebe sto si ostanala trudna inace ke odese po poteskiot pat... Jas ostanuvam trudna no go gubam plodot vo sesta nedela... Nema akcija... So mazmi sme prerazocarani... Nikogas ne mislev deka do olku se ke se iskoplocora... Trite predhod.odev kaj doktorka so iskistvo...ne plakavme mnogu am a nisto od seto toa... Kaj Tase SME sest meseci...za nego odluciv deka e poblisku od mestoto kade sto ziveam... A niz se sto pominav si vikkam eksik samo edna bremenost da ja isteram do kraj pa posle sto saka neka bidi... Barem edno detence.. Jasno mi e se deka e biznismen... A ne Dok... A I za ova so genot me buni... Da ne odam na cetvrt abortus...starata doktorka se uste SME vo kontakti vika aspirini pa vo bremenost kleksani obavezno... Neznam po koj pat da prodolzam
   
 11. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.340
  Допаѓања:
  6.895
  Пол:
  Женски
  Da moj sovet ti e poslusaj ja stara ta doktorka I odi napravi ogtt test oti od insulinska rezistencija bremenost ite najcesto se gubat od 6 do 8 nedela tase ne e Dr on e biznismen nemu samo parite mi se bitni

  I jas imav dva Rani spontani abortus bremenostite mi bea so IVF I duri ne ispitav se ne pocnav da se spremam treto ivf
   
  Последна измена од модератор: 24 јули 2017
  На nena33 и stevemila им се допаѓа ова.