Истекување на вода со опасна материја во ОХИС

Дискусија во 'Политика и настани' започната од TeddyGrey, 8 ноември 2019.

 1. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  4.536
  Допаѓања:
  32.189
  Пол:
  Женски
  "Во кругот на фабриката ОХИС при миење на цистерни се излеала опасна хемиска материја - матенол. Инспектори од Министерството за животна средина и на град Скопје, заедно со МВР и вработени од Дирекцијата за заштита и спасување вршат увид на лице место.

  [​IMG]
  [​IMG]
  За хаваријата била известена полицијата која ја координира акцијата на санирање на можните сериозни последици од хавријата. Вооколината се шири непријатна миризба. Засега нема информации дали ќе се врши евакуација на локалното население.

  Метанолот е многу опасна токсична материја.

  „Цистерните преку кои се препакувале хемикалиите после процесот треба да се измијат. Тоа и било направено, биле наполнети со вода, но вентилот пукнал и се излеала водата. Не е загрозена почвата бидејќи излевањето се случувало во танкваната, еден вид када, во кругот на фабриката. Сега се собира водата во посебни садови. Станува збор за околу 7 тони вода, која е контаминирана бидејќи со неа се миеле хемикалиите“, велат од инспекторатот на Министерството за животна средина.

  Постапката за чистење го врши фирмата „Еко центар 97“. Истата фирма треба да го извезе отпадот во Швајцарија, каде ќе се врши негово уништување."

  Живее ли некој натака?
  Што се случува.?
  Што се крие?

  Малце е страшно што и АРМ се вклучила.
   
  На KateKane, nightingale, nextredstyle и 3 други им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  3.837
  Допаѓања:
  18.154
  Пол:
  Женски
  Кога се случило ова? Денес ли?
   
  На nextredstyle и Purplelilac им се допаѓа ова.
 3. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  4.536
  Допаѓања:
  32.189
  Пол:
  Женски
  Денес кажаа јавно.
  Мислам дека имало мирис и вчера.
   
  На nextredstyle, Feminka22, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.052
  Допаѓања:
  72.857
  Пол:
  Женски
  Јас слушнав на вести денес, имаше дел во кој некој од Еко центар 97 мислам, даваше изјава само не успеав да меморирам баш ама ептен дрски одговори даваше.
  Денес се случило ова или вчера?
  Кажаа дека граѓаните реагирале, па на нивна иницијатива се активирале надлежните. До толку ли бре никој не се позамара за ова, па ич не е мала работа?
   
  На Јаневски, Harper, KateKane и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  18.900
  Пол:
  Женски
  Па уште чекаат да видат дали требало да се евакуира населението. (facepalm)
  Не бе, ич не мора евакуација. Нека ги остават да дишат уште поголемо сра*е од воздух од ова секојдневново.

  Ајде уште кометата се чека и да завршиме барем еднаш засекогаш. Со вакви нелуѓе не се прави држава.
  Грам совест да се немало.
   
  Последна измена: 8 ноември 2019
  На Јаневски, темјанушка, Amellie13 и 18 други им се допаѓа ова.
 6. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  48.537
  Пол:
  Женски
  Начекав Дневник на сител мислам беше.Баш ко што рече Мишела,газдата беше крајно дрзок.
  На прашањето дали имаат искуство како професионалци и како би се справиле со ваков тип хаварија,одговори дека се само 1 година на истиот проект,кој имено,е прв во Мк.Не се спомна за каков проект се работи.
  Друго прашање следеше,дали ке бара одговорност од вработените,рече дека не,као шо се криви они кога цистерните се стари 60 год:x
  Кој ли му дозволил да врши дејност воопшто ако нема соодветни услови за работа.Самиот кажа дека е под редовен мониторинг на надлежни органи...
  Страшно,уште една лоша работа која ке се заташка,после неколку “префрлања на топката”.
   
  На Јаневски, темјанушка, KateKane и 16 други им се допаѓа ова.
 7. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  415
  Допаѓања:
  4.959
  Пол:
  Женски
  Проектот е, сите хемикалии од Охис да се изенесуваат од државава.

  Можете да замислите колку опасна материја е чим требало да се извезе. Лажат дека се излеала вода со која ја чистеле цистерната за да не предизвикаат паника. АРМ интервенирале.
  3 дена се случува, дури денес реагирале луѓе дека ги печат очите и ги гребе грлото. Уште никој нема со извештај колку е штетно и дали е опасно по живот.

  Ова е сериозен проблем. Дај Боже да грешам и да не е ништо страшно. :x
   
  На Јаневски, KateKane, Victorian и 12 други им се допаѓа ова.
 8. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  23.131
  Пол:
  Машки
  Јас бев излезен у тој реон, еве очиве уште не можам да ги смирам. Ме утепаа од солзење и печење.
   
  На GoodGirl45, VoodooGirl, Luminary и 4 други им се допаѓа ова.
 9. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  7.635
  Пол:
  Машки
  Едно ќе кажам на темава:

  Не верувам во приказната.
  Но како и да е нашето здравје е во опасност од сите овие лажни приказни.
   
  На темјанушка, Mimmi39, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Цвет88

  Цвет88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  11.592
  Пол:
  Женски
  Другар работи во кругот на охис, ги пуштиле порано денес.
  Зошто нема евакуација, зошто местото не е обезбедено.. а не коли си поминуваат и пешаци.
  Зошто се дозволува да има во охис еден куп фирми ако има нешто токсично.
  Уште една заташкана работа...
  Абе ако е.. ова се се случува ради заслепеност од други работи...
  Ќе испоцркаме еден ден на спиење сите..
  Ужасно смрдело, ми кажаа блиски.
  Среќа што пријавиле граѓани, кој знае до кога ќе не лажеле и труеле.
   
  На Јаневски, темјанушка, KateKane и 14 други им се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.366
  Допаѓања:
  13.529
  Пол:
  Женски
  Санкции за Охис одма.
  Не смеат да нè трујат!
   
  На VoodooGirl, cresa-jagoda и nextredstyle им се допаѓа ова.
 12. nextredstyle

  nextredstyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.037
  Допаѓања:
  16.113
  Пол:
  Женски
  Кој знае што кријат за ова.
  Треба да се казнат одговорните.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  10.786
  Допаѓања:
  93.954
  И на другана тема пишав...
  Џабе дрндање по социјалниве мрежи...
  Ако сакаме нешто да дознаеме, треба да им се собереме пред ОХИС.
   
  На GoodGirl45, Nigredo Odor, Purplelilac и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Lianna Anna

  Lianna Anna Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.349
  Допаѓања:
  13.068
  Пол:
  Женски
  Не е страшно. Вентилот така малку олабавил, па ги викнаа од АРМ да интервенираат, оти они се стручни за истиов. Ич не е токсично. Никаква тешка хемија нема. Вода истекувала, цистерната ја миеле. Што има страшно во тоа? Не умишљајте така малку нашминкана новина за акрилат мономер.

  И да е нешто посериозно, имаат они капацитет да се справат со високо токсични материјали, затоа неколку дена ништо не кажуваа и чекаа граѓани да пријават.

  Ај важи.
   
  На Јаневски, GoodGirl45, Blue.Sky и 14 други им се допаѓа ова.
 15. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.670
  Допаѓања:
  25.206
  Пол:
  Женски
  Сведочиме на Чернобил, луѓе...

  Не знам што да кажам, арам да им е на парите што ќе ги земат преку уништување на животната средина и директно труење на милион луѓе. Да ви се посерам во профитот како што вие ни серете по животите.

  До пред некоја година Македонија беше "само" лошо место за живееачка, а сега станува ОПАСНО место за живеење.
  Ве повикувам сите да се зачлените во Фејсбук групава, https://www.facebook.com/groups/787942044967923/?ref=nf_target&fref=nf , конечно се дигна глас по ова прашање, ќе имате увид и ќе бидете во тек со сите информации што се однесуваат на катастрофава и претходните малверзации.

  Договорен е протест на 29ти Ноември, се очекува да биде масовен според јавното мислење.
  https://www.facebook.com/events/470183763611004/

  Сите да сме излегле, СИТЕ !
  Младо, старо, Македонци, Албанци, СИТЕ !
   
  На Јаневски, темјанушка, KateKane и 12 други им се допаѓа ова.
 16. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.925
  Пол:
  Женски
  По некоја лоша случајност се погодив да сум баш кај фабриката , таква смрдеа немам осетено никогаш во животот! Освен што очи ми солзеа мислев ќе ми испаднат ненормално синуси почнаа да ме болат , главата мислев ќе ми прсне. Бев во периодот кога нигде не беше објавео што се случило па си имаше граѓани што си поминуваа слободно по улицата од кај фабриката
   
  На Јаневски, galapce, KateKane и 9 други им се допаѓа ова.
 17. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.524
  Пол:
  Машки
  Обавезно ќе излезам.
  Кој датум беше ова?

  Уште не знам дали се има десено вчера или завчера.
   
  На cresa-jagoda и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 18. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.925
  Пол:
  Женски
  Јас бев вчера претпладне , а смрдеше ко материјата да беше до мене
   
  На cresa-jagoda и Anon им се допаѓа ова.
 19. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  415
  Допаѓања:
  4.959
  Пол:
  Женски
  Охис е во стечај. Затворена е фабриката.
  А ретардот од Екоцентар 97, што требало да ги извезуваат хемикалиите, изјавил дека не било нивна вина, пошто вентилите што попуштиле биле стари 60 години. :@
  На крај никој нема сноси одговорност, ќе го заташкаат, демек мини инцидент, ништо страшно.:x
   
  На Purplelilac, KateKane, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
 20. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.256
  Допаѓања:
  4.710
  Пол:
  Женски
  А чим се толку стари што не ги сменат?
  Секако нивна вина е.
  Самото ова покажува еден глобален проблем-пари пред здрава околина.
  Ептен пропадната држава станавме.
  И на крај кој ќе пати од сето ова?
  Секако,обичниот народ пошто господата неќеле да ги сменат вентилите.
   
  На темјанушка, Irreplaceablee, KateKane и 3 други им се допаѓа ова.