Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кадаиф

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од angelche16, 8 јануари 2015.

 1. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.957
  Допаѓања:
  7.850
  Пол:
  Женски
  Дечки се решив да ја отворам оваа тема по тоа што мајка ми за Божиќ направи кадаиф.
  Дали и како го правите?
  Еве ја рецептата
  Содржината на 1/2 кг. кадаиф изронете ја и поделете ја на два дела. Премачкајте го дното на тавчето со маргарин и нанесете го првиот дел од кадаифот, врз него се става фил од ореви, фстаци, суво грозје по желба. Потоа се нанесува и вториот дел од кадаифот, целиот се прелива со 150 мл. масло.
  Се пече на 250 степени околу 10 минути, потоа се намалува рерната на 180 степени и се пече додека не се добие бакарна боја.
  Шербетот се подготвува во 900 мл. вода се раствора 1,1 до 1,3 кг шеќер (не препорачувам многу шеќер околу 900 грама се доволни) на одредена температура по растопувањето на шеќерот се вари 3-5 минути и се додава сок од половина лимон. Се остава 1-2 минути само да здишне и потоа се прелива кадаифот, при што кадаифот да биде ладен додека шербетот топол. Се остава да искисне потоа се сече и сервира.
  Добар апетит.
  Еве ја рецептата па како го правите вие? :*
   
  На Konfetka и Avokado им се допаѓа ова.
 2. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.755
  Пол:
  Женски
  Sekogas i barav na mama da mi pravi :) neznaev kako mala kako se vika i veliv*mamo napravimi jufki so seker :D dodeka se razberevme.

  Inaku mnogu go sakam i cat pat i jas go pravam ama ne e kako mama sto mi pravise :)
  Pa koga sum doma kaj mama ona go pravi za mene :)
   
  На Sunshine.Sunshine и angelche16 им се допаѓа ова.
 3. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  919
  Пол:
  Женски
  Кадаиф правиме понекогаш дома со татко ми,обично еднаш годишно за Нова Година или за Велигден или Прочка,порано додека беше жива баба ми ми правеше понекогаш.Ние го правиме само со шербет и со сок од лимон без други додатоци,но јас сепак многу го сакам поради мекиот вкус што се топи во устата.И сега кога ја видов темата и кога го прочитав рецептот погоре ми текна на вкусот и на мирисот на кадаифот и ми се пријаде!8-|8)Мммммммммммммм,кадаифот е прекрасно нешто!:hug::hug::l::l::l:
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.957
  Допаѓања:
  7.850
  Пол:
  Женски
  Да да прекрасен е вкусот на кадаифот :)
   
  На atala му/ѝ се допаѓа ова.
 5. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.808
  Допаѓања:
  12.729
  Пол:
  Женски
  Што ви требаше ваков муабет за кадаиф, сега ме фати стрв, ми се пријаде :D
   
  Последна измена: 9 јануари 2015
  На EMoonlight, Mishela и angelche16 им се допаѓа ова.
 6. ton4ica

  ton4ica Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  Ммм како малечка многу јадев кадаив мајками лесто правеше. Кога ја видов темата ми текна дека со години немам јадено :(:(
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Лелелеле мераци:inlove::inlove::inlove::l: Посебно оноа одозгора најубаво ми е...И јас одамна немам јадено,сеа ми се пријаде.....
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.172
  Допаѓања:
  77.703
  Пол:
  Женски
  Сигурно има некоја цака во приготвувањето или во додавањето на шербетот, навистина не знам - рецептот изгледа преедноставно, а исходот не секогаш е таков каков што сум очекувала.
  Многу ретко ми се погодил кадаиф кога сум го приготвувала дома. Купечкиот ми е убав и сочен, а мојот секогаш е или премогу сув или премногу кашест. :(
   
 9. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.824
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш имам пробано. И никогаш повеќе, не ми е убав. А мајка ми го обожава.
   
 10. barbiegirl.24

  barbiegirl.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.448
  Пол:
  Женски
  Мене не ми се допаѓа, ниту знам рецепт.
   
 11. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.835
  Допаѓања:
  33.833
  Пол:
  Женски
  Кадаифот како десерт е еден од специјалитетите што ме потсетуваат на детството.
  Иако не сум голем љубител на топени десерти, кадаифот има убав мирис и вкус, особено кога ќе се додадат рендана кора од лимон, сок од лимон и сецкани ореви.
  Мајка ми често го подготвуваше во зимскиот период. Не беше потребен посебен момент за да се најде на семејната трпеза.
   
  На EMoonlight и angelche16 им се допаѓа ова.
 12. Reachel

  Reachel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2014
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  1.905
  Пол:
  Женски
  Не знам,мене воопшто не ми се допаѓа кадаифот. :shake:
   
 13. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.957
  Допаѓања:
  7.850
  Пол:
  Женски
  Сега јадам кадаиф, мајка ми вчера направи, уф, уф прсти да излижеш. :inlove:
   
 14. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.957
  Допаѓања:
  7.850
  Пол:
  Женски
  Кадаифот е турско благо. :)
   
 15. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.337
  Допаѓања:
  124.067
  Пол:
  Женски
  Сакам кадаиф, убав ми е. Не го правам дома туку купувам од оној полуготовиот што е, дома само со шербет го потопувам и супер ми е.
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.203
  Допаѓања:
  177.524
  Пол:
  Женски
  Кадаифов никако да го трефнам. Прво ми излегуваше или пресув, или кашест. Научив дека не треба со врел шербет да го попарувам, па сега не ми излегува кашест. Ама па, ко премалку шербет да правам, сув ми беше последниот пат. Ај белки ќе научам како треба... само уште колку пати треба да го направам, се прашувам...
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.957
  Допаѓања:
  7.850
  Пол:
  Женски
  Значи кадаифот се попарува кога ќе е скрос ладен.
  Пробај така сигурно ќе ти излези. :*
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.342
  Пол:
  Женски
  Еднаш имам пробано кадаиф и не ми се допадна. Дома не го правам, а и не го знам рецептот.
   
 19. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.957
  Допаѓања:
  7.850
  Пол:
  Женски
  Имаш време ќе се научиш, прашај мајка , баба сигурно знаат. :*
   
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.941
  Допаѓања:
  61.508
  Пол:
  Женски
  Мене не ми се допаѓа.
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.