1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде што има сила нема правдина

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од doktorka-an, 27 август 2010.

  1. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    343
    :!: мили мои ова е нова тема од мене и сакам да ги слушнам ваште размислувања тука.
    дали некогаш сте се запрашале дали е секогаш праведно се што се случува,дали жалите за нешто што се случило...
    моментално јас се чувствувам така како со врзани раце зошто знам што ме очекува само поради тоа што некој има сила и моќ а јас немам грб кој да ми помогне и неможам ништо |-) |-)

    секој кој има вакво искуство нека пише........ :doh: :fubar:

    зошто секогаш постојат врски и праведните се секаде отфрлени!!!!!!!!!!!!!
     
  2. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    За жал таква е реалноста во нашето општество на секое поле. Денеска врските се побитни и од диплома и од знаење и од искуството. Не дај боже да се закачиш со некој од локалните моќници, судбината однапред ти е запечатена. Најтрагично е што институциите на државата не ги штитат своите граѓани, па нема ни каде да се обратиш. Точно е дека се чувствува немоќ, гнев и беспомошност, не за друго туку затоа што знаеш дека си во право, но за жал правдата ја нема во нашата држава. Јас знаеш како велам, ќе дојдат и моите пет минути, работите брзо се мениваат, тие што цел живот се горе или се влечат на туѓ грб нема вечно да се таму, кога тогаш ќе помине и нивното време.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  3. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392

    :y:

    И да додадам.

    Вистината секогаш излегува на виделина, ама додека излезе многу страдаат. :doh:


    :*
     
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со добро познатата изрека „Каде што има сила, нема правдина“ бидејки сакале или не да признаеме живееме во таков свет во кој ако немаш врски и некој зад грбот, никогаш не ќе можеш целосно да се докажеш, трудот нема да ти биде признает, и местото (работно, или нешто во училиште) секогаш ќе му биде доделено на друг!
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. rozita91

    rozita91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    28
    животот е толку на моменти глупав ака да и да сакаш да бидиш паметен не ке можиш.......најболно е да сакаш на неој да му докажиш дека греши ама кога тој е заслепен ништо не ке можиш освен да останеш со надеш дека некој ден ке свате што губи ...али калимеро КАЈ ШТО ИМА СИЛА НЕМА ПРАВДИНА :( :( :(
     
  6. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    уфффффффф колку се нервирам кога знам дека сум во право ама морам да премолчам затоа што некој е помоќен леле само колку пати сум премолчувала :x ама ке дојде тој ден кога ке се прежалам и ке се испукам па нека има после сила без правдина :@ :devil:
     
  7. rozita91

    rozita91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    28

    ехххх и јас го чекам тој ден ама кој знае дали ке дојде :x :x :x
     
  8. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Знам дека каде што има сила нема правдина...но секогаш си кажувам тоа што мислам , а дали им одговара или не нивни проблем ...Но сепак некогаш излага да ги сјадат моите зборови... па да немаат мирна совест и да неможат да спијат на рат ... Не можам да премолчам кога знам дека сум во право ... посилно е од мене :) А и зашто би премолчила , никој нема право да ми кажува што да правам во животот , работата и во се . :) Така јас гледам на работите :)
     
  9. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Ке дојдат мила и нашите 5 минути ;) е тогаш нека се пазат :devil: :P :rofl:
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Srculence--91

    Srculence--91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    За жал така е... Кај што има сила нема правдина, но тоа е, само знам дека и на правдата ќе и дојде вистинскиот момент ;)
     
  11. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Господ гледа, и ќе врати. ;)
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Каде има сила, нема правдина.
    Гледам дека сте го споменале повеќе пати, но на ништо нема да личи мислењево ако не е тоа кажано. Многу повеќе зборови и слики се покажани со оваа фраза, отколку со уште 100 слични.

    Моменталната состојба е таква, и по мое видување таква и ќе остане.
    Сум се соочила со такви проблематики и јас, и тие околу мене. Какви се дубари не се прават, особено во школството. Барем оние со кои јас сум запознаена, човек за глава да се фати.
    И додека нашите очи го гледаат ова, очите на институциите се слепи, глуви се за нашите жалби, а печатите од дипломите се комплетно неважечки.
     
  13. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Јас велам ако има ПРАВДИНА Господ ќе даде да ја видиме со сопствени очи.
     
  14. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Точно е.
    Ми се случувало и многу се нервирам во вакви ситуации.
    Професорката по македонски ми кажа "Каде што има сила нема правдина" и ми стави тројка на тестот на кој требаше да имам четворка :^)
    глупача.
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Се сложувам,каде што има сила нема правдина.
    Многу патитоа сум го осетила на секаков план од живототв, но еве еден прост најпрост пример:
    Во 4та година средно, првото полугодие сите 5ки по еден предмет.
    Во второ полугоди, од спортскиплан морав да отсуствувам, бев по натпревари надвор од државата, кога се вратив ги одговарав сите предмети и сите теми, по сите предмети 5ки си наредив, ама госпожата која предава и во моето средно училиште каде што учев и во Нова(па си мисли дека е најпаметна), ми рече ааа не не ,неможеш ти да отсуствуваш,а некој да седи овде, и ти да имаш исто 5ка со него. А на тестовите од второто полугодие имав 5ки. и не и не, и од каде ископа 3ка за на крај немам поим.

    Ама ако,кога тогаш се си велам,ќе даде господ во живототв некад да ми дојде при рака нешто на неа да и зависи од мене, па ќе видиме тогаш.
     
  16. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Повеќе од точно е ова. За жал.
    И во многу ситуации се докажало, верувам дека не само кај мене. Не верувам дека наскоро нешто ќе се промени, но сепак е тешко. Сум била и бесна и разочарана, но не сум можела ништо да променам. Не постои полошо чувство. :x
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да, точно е дека каде што има сила нема правдина, тоа е чиста реалност која ја гледаме секојдневно.
    Јас ја гледам од друг аспект дека кога тогаш, порано или подоцна вистината секогаш излегува на виделина. Тркалото се врти и тој круг е затворен а не бесконечен.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Taka e на прв поглед. Но врти тркалото, гледа Господ, на крај правдата ќе биде задоволена. :)
     
  19. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Многу точно за жал и многу фрустрира кога ќе осетиш на своја кожа, но сепак мислам дека правдината си го наоѓа својот пат да излезе на виделина, иако доста често е потребно многу време и изгубени нерви дури тоа се случи...
     
  20. rebeca

    rebeca Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    30
    За жал точно но вистинито....но има една српска поговорка која вели...Кад ти цар ј..е мајку нема коме да се жалиш..... слична на оваа нашата каде има сила нема правдина...