1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква поезија сакате да читате ?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Faith.M, 27 октомври 2013.

 1. Faith.M

  Faith.M Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Каков стил на поезија сакате најмногу да читате ?
  Поезија која ви оставила голем впечаток и која би ја препорачале?
   
 2. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Петре М.Андреевски-Дениција. :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.703
  Допаѓања:
  73.771
  Пол:
  Женски
  Повеќе сакам проза. Од поезија досега ништо не ми оставило некој посебен впечаток.
   
 4. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.562
  Допаѓања:
  10.679
  Го делам мислењето. Тоа е поезија што се памети. И Никола Маџиров има многу убава поезија. Сакам љубовна поезија. Еротска поезија или готика односно темна поезија не сакам.
   
 5. Pacifist

  Pacifist Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2018
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  2.193
  Пол:
  Машки
  Љубовна поезија.Пушкин омилен ми е.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.342
  Допаѓања:
  80.201
  Пол:
  Женски
  Покрај Пабло Неруда, во последно време многу се навлеков на поезија, благодарение на Рупи Коор (Rupi Kaur).
  Млада и многу перспективна поетеса.
  Моја препорака за двете нејзини збирки: Milk and honey и The sun and her flowers.

  Ми се допаѓа оној наивен момент низ стиховите; колку повеќе читаш толку повеќе ја сфаќаш длабочината на зборовите, пак, искажано на толку едноставен и опиплив начин.

  Секоја препорака, вреди да се прочита нешто вакво. :)
  20181002_125026.jpg
   
  Последна измена: 2 октомври 2018
  На Yuefoa, Someonespecial и cresa-jagoda им се допаѓа ова.