1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ви се допаѓаат новите мерки на владата за младите?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ADOKI, 8 март 2016.

  1. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Поздрав на сите би сакал да се видат мислења на сите оние кои имаат да кажат нешто во врска со новите сет мерки за младите / средношколци и студенти ;) :)
     
  2. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Што е не ви се интересни Мерките кои се од кприст баш за најмладите на кои секако им се добредојдени ?
    Се надевам дека никој нема против бидејќи се во корист на младите :)
     
  3. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Кога веќе си отворил тема,да ги наведеше за нас неупатените?
    Да се знае што се бата за дискусиа.
     
    На Ekstaza и crimson им се допаѓа ова.
  4. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Еве на пример
    - Бесплатен превоз за сите редовни студенти и средношколци
    - Намалување на партиципацијата за 50% за оние кои ќе имаат просек 8,5
    - Бесплатно лечење на диоптер на очи и вградување на леќи на стиденти и средношколци кои потекнуваат од социјално ранливи семејства ..
    И многу други мерки кои се во општа кприст за младите
     
    Последна измена: 8 март 2016
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Видоа дека младите нема да гласаат за нив, па сега како да изманипулираме со младите.
    Ќе ги подлажеме со ова, со она и ќе ги свртиме на наша страна.
    Епа младите не пасат трева и знаат што е добро, а што е само еден обичен маркетиншки трик.
    Со сето ова не им прават добро на младите, само во уште поголеми калови сакаат да ги турне и онака доволно задолжени сме како држава, а кој ќе ги враќа тие долгови, пак младите со се поголеми даноци, казни и што уште не.
     
    На maca cvet, blackwave, Love...music и 27 други им се допаѓа ова.
  6. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Многу ни се допаѓаат. :D
    Се шегувам, горе-долу се согласувам со @cresa-jagoda , зошто знаеме ја знаеме нашата политика, пред избори ни мачкаат очи, после избори ги нема никаде.
     
    На Ekstaza, blueberry93 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Не е пред избори цели две години има сет мерки за млади само зависи колку ги следите сепак тоа е ваше мислење
     
    На zuto и joy1 им се допаѓа ова.
  8. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    јас би рекла дека треба да се фокусира на нас младите од 19 до 30 години , и искрено овие мерки ми се како на питач да му дадеш корка леб и да се радуваш дека ке се најаде!
    Како што реков погоре треба да се фокусира на нас младите од 19 до 30 години , бидејки тие се најмногу невработени , и плус нас треба да не убеди да останеме овде а не да му ја киднеме странство ( да не убеди со проекти , со самовработување , со вработување , со високи плати и итн. ) !
     
    На SuperGirl24, Ekstaza, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Јас се согласувам со @anakonda88 Владата треба да се погрижи да ги задржи младите,а не сите одат во странство,пола држава се исели.
     
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Те пратија од партија да правиш анкети? :)
     
    На blackwave, Tan4ence, Sunnybun и 10 други им се допаѓа ова.
  11. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Хехе нр дека некој ме праѕил онака ми текна да видам што мислат младите по што ја гледав темата за политички настани а во исто време слушав на тв за мерки за младите ...Па си реков ај да видам што мислат младиве за тоа ама како што гледам повеќето имаат Чип со размислување снимено исто како на Заев
     
  12. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Од што се толку добри мерките за младите и што им е овозможено се скоро сите мои пријатели се иселија од државава. Од цело друштво останавме само две-три другарки, а ако си отидат и они ќе треба на кафе со бабите и дедовците да излегуваме.
     
    На blackwave, CirezD, anakonda88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Пoвеќе oд 50% е неврaбoтенoстa нa млaдите, a ти ми збoрувaш ќе имaлo 50% пoпуст нa oперaцијa зa oтстрaнувaње диoптријa. Нa кoј му е гaјле зa тoa, кoгa немa зa леб?
     
    На blackwave, SuperGirl24, Rose96 и 10 други им се допаѓа ова.
  14. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Ти си природен така да тебе не ти треба Операција ...А можеби си еден од оние кои не спаѓаат во социјално ранливи категории!
     
  15. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    И нa тие oд сoцијaлни кaтегoрии им требa рaбoтa и редoвни прихoди, пa oни ќе мoжaт дa си дoзвoлaт oперaцијa.
     
    На blackwave, SuperGirl24 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  16. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Па ако не ти се допаѓа мерката немој да ја користис има некој кој сака да ја искористи а досега немал таква можност , бидејќи СДСМ му ги истерала Родителите од Работа и они на 50 год кај би работеле и сега можност да си го побрати видот .. А изгледа и тебе ти треба по што слабо гледаш меѓу редови ! ;)
     
  17. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Хaхaхaхaхa
    Акo СДСМ му ги избркaле рoдителите oд рaбoтa, нели е пoеднoстaвнo Никoлa севишниoт дa им дaде рaбoтa или и oвaa пoмoш ќе зaврши рaбoтa зa 10 глaсa дa oбезбеди
     
    На blackwave, Sesil и SuperGirl24 им се допаѓа ова.
  18. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Па ти кажав дека сите работодавачи водат грижа за млади работници ..А и меркиве се за Вработување и грижа за младите .Ако гледаш и читаш добро ок !
     
  19. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    За какви мерки се збори што им олесниле живот на младите? Што им на луѓево? Ако имаш пари и работиш тоа што си учел а не нешто друго не ти треба помош. Единствена помош може да добиеш од твоите родители. Да се живи и здрави моите што сами успеале да направат нешто во животот и да ми овозможат работи што ниедна партија ни влада не ми дала. Од политичари само лошо може да очекуваш, а добро не.
     
    На blackwave, SuperGirl24, Rose96 и 7 други им се допаѓа ова.
  20. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Прво, ми се допаѓаат, убаво е што имаат некои поволности од државава и младите, а не само старите (пензионерите). Е сега во оваа земја не постојат само средношколци, студенти и пензионери. Постојат и млади луѓе од 19 до 30 години па и понагоре. Што бидува со тие, ете јас сум 23 години, и досега од оваа држава немам осетено ниту една придобивка. Прво кога студирав поднесов за овој ваучерот за компјутер, ме одбија, а мајка ми работеше само и тоа со плата од 10.000 денари, после поднесов за оваа стипендијава за школарина, заборавив како се вика, и за неа ме одбија, а мој колега со приходи големи (татко му е адвокат, мајка му судија) доби стипендија, социјален случај е он :tmi: Нели ние се грижиме за младите. Го носам сим ми на болница со темперура 39, ми викаат немаш упут ти, не можам да те прегледам, а 5 часот сабаајле, снаваѓи се како знаеш и умееш ти, го известив и нашиот "почитуван" министер за здраство и тоа јавно на Јанко јади бурек, одговорот беше ќе го испитам јас тој случај, и замислете остана на тоа. Не дека плукам на ВМРО само, и Зајко да дојде на власт ќе биде бетер, ама тоа ти е, нашата чудесна земја. Се крадци, кој од кој посилен, се врски треба да имаш итн. И после тоа немале да се иселуваат младите, море и јас парите да ги имав досега не бугарски, не визи за Америка, Канада и на Антартикот ќе одев, ваљда подобро е таму од овде.
     
    На CrazyOne, P.S.love, t-sweet и 8 други им се допаѓа ова.