Како ви се допаѓаат новите мерки на владата за младите?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ADOKI, 8 март 2016.

 1. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Поздрав на сите би сакал да се видат мислења на сите оние кои имаат да кажат нешто во врска со новите сет мерки за младите / средношколци и студенти ;) :)
   
 2. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Што е не ви се интересни Мерките кои се од кприст баш за најмладите на кои секако им се добредојдени ?
  Се надевам дека никој нема против бидејќи се во корист на младите :)
   
 3. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  106.332
  Пол:
  Женски
  Кога веќе си отворил тема,да ги наведеше за нас неупатените?
  Да се знае што се бата за дискусиа.
   
  На Ekstaza и crimson им се допаѓа ова.
 4. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Еве на пример
  - Бесплатен превоз за сите редовни студенти и средношколци
  - Намалување на партиципацијата за 50% за оние кои ќе имаат просек 8,5
  - Бесплатно лечење на диоптер на очи и вградување на леќи на стиденти и средношколци кои потекнуваат од социјално ранливи семејства ..
  И многу други мерки кои се во општа кприст за младите
   
  Последна измена: 8 март 2016
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.654
  Допаѓања:
  30.853
  Пол:
  Женски
  Видоа дека младите нема да гласаат за нив, па сега како да изманипулираме со младите.
  Ќе ги подлажеме со ова, со она и ќе ги свртиме на наша страна.
  Епа младите не пасат трева и знаат што е добро, а што е само еден обичен маркетиншки трик.
  Со сето ова не им прават добро на младите, само во уште поголеми калови сакаат да ги турне и онака доволно задолжени сме како држава, а кој ќе ги враќа тие долгови, пак младите со се поголеми даноци, казни и што уште не.
   
  На maca cvet, blackwave, Love...music и 27 други им се допаѓа ова.
 6. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.602
  Пол:
  Женски
  Многу ни се допаѓаат. :D
  Се шегувам, горе-долу се согласувам со @cresa-jagoda , зошто знаеме ја знаеме нашата политика, пред избори ни мачкаат очи, после избори ги нема никаде.
   
  На Ekstaza, blueberry93 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Не е пред избори цели две години има сет мерки за млади само зависи колку ги следите сепак тоа е ваше мислење
   
  На zuto и joy1 им се допаѓа ова.
 8. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  јас би рекла дека треба да се фокусира на нас младите од 19 до 30 години , и искрено овие мерки ми се како на питач да му дадеш корка леб и да се радуваш дека ке се најаде!
  Како што реков погоре треба да се фокусира на нас младите од 19 до 30 години , бидејки тие се најмногу невработени , и плус нас треба да не убеди да останеме овде а не да му ја киднеме странство ( да не убеди со проекти , со самовработување , со вработување , со високи плати и итн. ) !
   
  На SuperGirl24, Ekstaza, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  789
  Пол:
  Женски
  Јас се согласувам со @anakonda88 Владата треба да се погрижи да ги задржи младите,а не сите одат во странство,пола држава се исели.
   
 10. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.369
  Пол:
  Женски
  Те пратија од партија да правиш анкети? :)
   
  На blackwave, Tan4ence, Sunnybun и 10 други им се допаѓа ова.
 11. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Хехе нр дека некој ме праѕил онака ми текна да видам што мислат младите по што ја гледав темата за политички настани а во исто време слушав на тв за мерки за младите ...Па си реков ај да видам што мислат младиве за тоа ама како што гледам повеќето имаат Чип со размислување снимено исто како на Заев
   
 12. Среќа

  Среќа Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  948
  Пол:
  Женски
  Од што се толку добри мерките за младите и што им е овозможено се скоро сите мои пријатели се иселија од државава. Од цело друштво останавме само две-три другарки, а ако си отидат и они ќе треба на кафе со бабите и дедовците да излегуваме.
   
  На blackwave, CirezD, anakonda88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  2.762
  Пол:
  Машки
  Пoвеќе oд 50% е неврaбoтенoстa нa млaдите, a ти ми збoрувaш ќе имaлo 50% пoпуст нa oперaцијa зa oтстрaнувaње диoптријa. Нa кoј му е гaјле зa тoa, кoгa немa зa леб?
   
  На blackwave, SuperGirl24, Rose96 и 10 други им се допаѓа ова.
 14. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Ти си природен така да тебе не ти треба Операција ...А можеби си еден од оние кои не спаѓаат во социјално ранливи категории!
   
 15. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  2.762
  Пол:
  Машки
  И нa тие oд сoцијaлни кaтегoрии им требa рaбoтa и редoвни прихoди, пa oни ќе мoжaт дa си дoзвoлaт oперaцијa.
   
  На blackwave, SuperGirl24 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 16. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Па ако не ти се допаѓа мерката немој да ја користис има некој кој сака да ја искористи а досега немал таква можност , бидејќи СДСМ му ги истерала Родителите од Работа и они на 50 год кај би работеле и сега можност да си го побрати видот .. А изгледа и тебе ти треба по што слабо гледаш меѓу редови ! ;)
   
 17. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  2.762
  Пол:
  Машки
  Хaхaхaхaхa
  Акo СДСМ му ги избркaле рoдителите oд рaбoтa, нели е пoеднoстaвнo Никoлa севишниoт дa им дaде рaбoтa или и oвaa пoмoш ќе зaврши рaбoтa зa 10 глaсa дa oбезбеди
   
  На blackwave, Sesil и SuperGirl24 им се допаѓа ова.
 18. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Па ти кажав дека сите работодавачи водат грижа за млади работници ..А и меркиве се за Вработување и грижа за младите .Ако гледаш и читаш добро ок !
   
 19. Среќа

  Среќа Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  948
  Пол:
  Женски
  За какви мерки се збори што им олесниле живот на младите? Што им на луѓево? Ако имаш пари и работиш тоа што си учел а не нешто друго не ти треба помош. Единствена помош може да добиеш од твоите родители. Да се живи и здрави моите што сами успеале да направат нешто во животот и да ми овозможат работи што ниедна партија ни влада не ми дала. Од политичари само лошо може да очекуваш, а добро не.
   
  На blackwave, SuperGirl24, Rose96 и 7 други им се допаѓа ова.
 20. kikica14

  kikica14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  Прво, ми се допаѓаат, убаво е што имаат некои поволности од државава и младите, а не само старите (пензионерите). Е сега во оваа земја не постојат само средношколци, студенти и пензионери. Постојат и млади луѓе од 19 до 30 години па и понагоре. Што бидува со тие, ете јас сум 23 години, и досега од оваа држава немам осетено ниту една придобивка. Прво кога студирав поднесов за овој ваучерот за компјутер, ме одбија, а мајка ми работеше само и тоа со плата од 10.000 денари, после поднесов за оваа стипендијава за школарина, заборавив како се вика, и за неа ме одбија, а мој колега со приходи големи (татко му е адвокат, мајка му судија) доби стипендија, социјален случај е он :tmi: Нели ние се грижиме за младите. Го носам сим ми на болница со темперура 39, ми викаат немаш упут ти, не можам да те прегледам, а 5 часот сабаајле, снаваѓи се како знаеш и умееш ти, го известив и нашиот "почитуван" министер за здраство и тоа јавно на Јанко јади бурек, одговорот беше ќе го испитам јас тој случај, и замислете остана на тоа. Не дека плукам на ВМРО само, и Зајко да дојде на власт ќе биде бетер, ама тоа ти е, нашата чудесна земја. Се крадци, кој од кој посилен, се врски треба да имаш итн. И после тоа немале да се иселуваат младите, море и јас парите да ги имав досега не бугарски, не визи за Америка, Канада и на Антартикот ќе одев, ваљда подобро е таму од овде.
   
  На CrazyOne, P.S.love, t-sweet и 8 други им се допаѓа ова.