Како ги решавате секојдневните проблеми?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од pink4ever, 17 декември 2010.

1. pink4ever

pink4ever Популарен член

Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.008
    Кога велам "секојдневни проблеми" не мислам на кавги, расправии ... туку на обичните нешта. Училиштето, друштвото, родителите, џепарлакот, платата и сл.
    -Не промислено избрзувате
    -се впуштате во акција онака како знаете и умеете
    -оставате нештата да течат
    -се исповедате некому и се водите под умисла дека поделен проблем(раскажан) е решен проблем
    - барате совет од друг
    - чекате трет да ви се умеша и на пр. да ви ги поправи оценките
    или едноставно се понашате вака :

2. gami

gami Истакнат член

Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    122
    Па, јас би рекла оставам нештата да течат. Како треба да биде ќе биде и со факултетот и со родителите и со џепарлакот :) .

3. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.277
    Допаѓања:
    5.150
    Гледам да ги решам веднаш секојдневните проблеми. По природа сум таква, за се да стигнам на време, да завршам на време. Ретко да оставам работите сами да си течат или пак да заборавам нешто а уште повеќе никогаш не оставам да се решава нешто во 5 до 12 што се вели.
    Мразам натрупани проблеми и обврски, и недозволувам тоа да се случи.

4. Sephora

Sephora Популарен член

Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.469
    Имам планер во кој водам белешки, таму правам стратегија односно се организирам и се впуштам во извршување на работата. :)

5. crazyinlove19

crazyinlove19 Популарен член

Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.754
    Допаѓања:
    3.705
    Пред се зависи од проблемот. Ако ме погодува премногу со сите сили настојувам да го решам, давам се од себе, ако не можам сама барам совет и помош од некој близок. Не избрзувам, размислувам пред да направам нешто скоро секогаш, освен во исклучителни ситуации. Ретко кога ги оставам нештат да течат, не оставам да ми се натрупаат обврски, тоа е нешто што го мразам најмногу.

6. najubava2010

najubava2010 Популарен член

Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.642
    Најчесто се обидувам во најкус можен рок да ги решам, доколку е возможно доколку не е им го оставам потребното време и се фаќам за работа, т.е. смислувам стратегија како да ги решам.
    Многу ретко плачам и се притресувам за секојдневни проблеми, едноставно скоро секогаш сум со мислата дека се може да се реши :)

7. Anely

Anely Истакнат член

Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    224
    Прво седнувам и размислувам за која работа што ќе направам. Откако ќе размислам се фрлам на решавање!

8. Glare

Glare Истакнат член

Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Секојдневните проблеми најчесто не ги споделувам со никого си чувам во мене и се обидувам неизбрзано да ги решавам еден по еден, има моменти кога неможам да издржам па најчесто во тие моменти се исповедам на мајка ми или дечко ми кој морам да признаам дека е секогаш до мене кога ми е најпотребен. Некогаш и да не му кажам за проблемот доволно ми е да е до мене и да ме гушне, кога знам дека е до мене имам сила за се!

9. Rock-a-Fella

Rock-a-Fella Популарен член

Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.380
    Зависи од проблемот, ако не сум сигурна како да го решам, тогаш едно време мислам, ако имам време да мислам. Ако е некој проблем што веднаш треба да се реши, одма преминувам на акција, и се обидувам да бидам што посмирена. А ако се работи за нешто што не можам сама да го решам, ќе побарам мислење и совет од некој друг.

10. Avril.09

Avril.09 Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    891
    Неможам да барам помош од друг. Колку и да ми е тешко, морам прво да се измачам себеси, па потоа да прашам некој да ми помогне.
    Не бегам од проблемите, тоа е најбитно.
    Така да.. Bring it on! 8)

11. Butterfly-itgirl4s

Butterfly-itgirl4s Истакнат член

Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    280
    Со оглед на тоа сто периодов ми е фул исполнет со проблеми,едноставно ги ресавам со многу размислување и голема концентрација зсото од нив ми зависи иднината,секој ден разговарам со татко ми и фала му на бога сто имам таков татко,здрав и зив нека е,тој немзе да ми помогне во ресавањето но знае да ме исслуса да ме насмее и да даде некој совет и на крајот од денот јас мирно спијам а тој сеусте размислува е тоа ме нервира.Едно е најбитно се справувам со секој проблем па каков и да е и се надевам ке ми се исплатат сите тие нервози и троскови

12. CupCake

CupCake Истакнат член

Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Најдобар начин да избегнеш проблем е да го решиш.
    Прво го согледувам проблемот,размислувам за можните решенија како и за последиците и на крај го одбирам она решение што мислам дека е вистинско.Се зависи од проблемот,можам да побарам помош и од некоја личност,најчесто мајка ми или пак најдобрата другарка.Не брзам при донесување одлуки и свесна сум дека треба труд за нештата да дојдат онака како што посакувам јас.

На bestrasnost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kankus

kankus Популарен член

Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.462
    Допаѓања:
    798
    порано со многу размислување и без нервоза а сеа со нервоза и без размислување :lol: :lol:

14. Hell0.kitty

Hell0.kitty Истакнат член

Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Порано многу се преоптоварував со небитни работи, а сега СВЕЈЕДНО МИ Е! :D

15. 2468

2468 Популарен член

Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.819
    Ќе си поплачам така, никој да не ме виде, и ако можам ќе превземам нешто, ако не се нервирам. :(

16. mysterious

mysterious Популарен член

Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.658
    Буквално седам на маса и размислувам или лежам на креветот и слушам некои балалајки и повторно размислувам. Не сакам и јас така,да ми виси нешто,што е до мене,што можам да средам,се обидувам веднаш. Мразам да сум во исчекување или да чекам да падне таванот. И ако згрешам,па што? Секој што е човек,греши. Оној што ви кажува поинаку,не е 70 или 80 посто вода,100 посто шупливост е. ;)

17. Cacy

Cacy Популарен член

Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.245
    Допаѓања:
    1.545
    Па со смиреност и го користам мозокот попаметно :D
    Вдиши и издиши воздух и почни со работа.

18. Lux

Lux Форумски идол

Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.068
    Допаѓања:
    6.342
    Со РЕШО :D
    Па секојдневни навики, потреби, морални работи што морат да се направат ги прават без многу напор и одлагање, нервозата се обидувам да ја решам со барем едночасовен сон(помага сигурно), решавам судоку за да се релаксирам и тоа, воглавно гледам да протуркам и да помине денот без проблеми колку може или ако ништо друго барем со помалку.

19. Squirrel

Squirrel Популарен член

Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    429
    Со плачење НЕ дефинитивно. Ако избрзам за нешто знам да се извинам и да објаснам.
    А и во последно време решив да не му се замарам многу,ако не сум крива во случајот,бидејќи за мене не се нервира никој.

Ако е нешто посеризно,ќе седнам,ќе размислам,ќе се консултирам,ќе слушнам нечие друго мислење па
    ќе донесам заклучок.

20. thelittle17

thelittle17 Популарен член

Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    2.181
    Допаѓања:
    3.535
    Со муабет, со асален и добар разговор!
    комуникацијата е најбитна.. прво ми треба свое мислење, мислењето на останатите го ставам на 2ро место :)