Како ги решавате секојдневните проблеми?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од pink4ever, 17 декември 2010.

 1. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.008
  Кога велам "секојдневни проблеми" не мислам на кавги, расправии ... туку на обичните нешта. Училиштето, друштвото, родителите, џепарлакот, платата и сл.
  -Не промислено избрзувате
  -се впуштате во акција онака како знаете и умеете
  -оставате нештата да течат
  -се исповедате некому и се водите под умисла дека поделен проблем(раскажан) е решен проблем
  - барате совет од друг
  - чекате трет да ви се умеша и на пр. да ви ги поправи оценките
  или едноставно се понашате вака :
  [​IMG]
   
 2. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Па, јас би рекла оставам нештата да течат. Како треба да биде ќе биде и со факултетот и со родителите и со џепарлакот :) .
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.150
  Гледам да ги решам веднаш секојдневните проблеми. По природа сум таква, за се да стигнам на време, да завршам на време. Ретко да оставам работите сами да си течат или пак да заборавам нешто а уште повеќе никогаш не оставам да се решава нешто во 5 до 12 што се вели.
  Мразам натрупани проблеми и обврски, и недозволувам тоа да се случи.
   
 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.469
  Имам планер во кој водам белешки, таму правам стратегија односно се организирам и се впуштам во извршување на работата. :)
   
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Пред се зависи од проблемот. Ако ме погодува премногу со сите сили настојувам да го решам, давам се од себе, ако не можам сама барам совет и помош од некој близок. Не избрзувам, размислувам пред да направам нешто скоро секогаш, освен во исклучителни ситуации. Ретко кога ги оставам нештат да течат, не оставам да ми се натрупаат обврски, тоа е нешто што го мразам најмногу.
   
 6. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Најчесто се обидувам во најкус можен рок да ги решам, доколку е возможно доколку не е им го оставам потребното време и се фаќам за работа, т.е. смислувам стратегија како да ги решам.
  Многу ретко плачам и се притресувам за секојдневни проблеми, едноставно скоро секогаш сум со мислата дека се може да се реши :)
   
 7. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  224
  Прво седнувам и размислувам за која работа што ќе направам. Откако ќе размислам се фрлам на решавање!
   
 8. Glare

  Glare Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Секојдневните проблеми најчесто не ги споделувам со никого си чувам во мене и се обидувам неизбрзано да ги решавам еден по еден, има моменти кога неможам да издржам па најчесто во тие моменти се исповедам на мајка ми или дечко ми кој морам да признаам дека е секогаш до мене кога ми е најпотребен. Некогаш и да не му кажам за проблемот доволно ми е да е до мене и да ме гушне, кога знам дека е до мене имам сила за се!
   
 9. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Зависи од проблемот, ако не сум сигурна како да го решам, тогаш едно време мислам, ако имам време да мислам. Ако е некој проблем што веднаш треба да се реши, одма преминувам на акција, и се обидувам да бидам што посмирена. А ако се работи за нешто што не можам сама да го решам, ќе побарам мислење и совет од некој друг.
   
 10. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Неможам да барам помош од друг. Колку и да ми е тешко, морам прво да се измачам себеси, па потоа да прашам некој да ми помогне.
  Не бегам од проблемите, тоа е најбитно.
  Така да.. Bring it on! 8)
   
 11. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  280
  Со оглед на тоа сто периодов ми е фул исполнет со проблеми,едноставно ги ресавам со многу размислување и голема концентрација зсото од нив ми зависи иднината,секој ден разговарам со татко ми и фала му на бога сто имам таков татко,здрав и зив нека е,тој немзе да ми помогне во ресавањето но знае да ме исслуса да ме насмее и да даде некој совет и на крајот од денот јас мирно спијам а тој сеусте размислува е тоа ме нервира.Едно е најбитно се справувам со секој проблем па каков и да е и се надевам ке ми се исплатат сите тие нервози и троскови
   
 12. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  Најдобар начин да избегнеш проблем е да го решиш.
  Прво го согледувам проблемот,размислувам за можните решенија како и за последиците и на крај го одбирам она решение што мислам дека е вистинско.Се зависи од проблемот,можам да побарам помош и од некоја личност,најчесто мајка ми или пак најдобрата другарка.Не брзам при донесување одлуки и свесна сум дека треба труд за нештата да дојдат онака како што посакувам јас.
   
  На bestrasnost123 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.462
  Допаѓања:
  798
  порано со многу размислување и без нервоза а сеа со нервоза и без размислување :lol: :lol:
   
 14. Hell0.kitty

  Hell0.kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  40
  Порано многу се преоптоварував со небитни работи, а сега СВЕЈЕДНО МИ Е! :D
   
 15. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.819
  Пол:
  Женски
  Ќе си поплачам така, никој да не ме виде, и ако можам ќе превземам нешто, ако не се нервирам. :(
   
 16. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Буквално седам на маса и размислувам или лежам на креветот и слушам некои балалајки и повторно размислувам. Не сакам и јас така,да ми виси нешто,што е до мене,што можам да средам,се обидувам веднаш. Мразам да сум во исчекување или да чекам да падне таванот. И ако згрешам,па што? Секој што е човек,греши. Оној што ви кажува поинаку,не е 70 или 80 посто вода,100 посто шупливост е. ;)
   
 17. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Па со смиреност и го користам мозокот попаметно :D
  Вдиши и издиши воздух и почни со работа.
   
 18. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Со РЕШО :D
  Па секојдневни навики, потреби, морални работи што морат да се направат ги прават без многу напор и одлагање, нервозата се обидувам да ја решам со барем едночасовен сон(помага сигурно), решавам судоку за да се релаксирам и тоа, воглавно гледам да протуркам и да помине денот без проблеми колку може или ако ништо друго барем со помалку.
   
 19. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  429
  Со плачење НЕ дефинитивно. Ако избрзам за нешто знам да се извинам и да објаснам.
  А и во последно време решив да не му се замарам многу,ако не сум крива во случајот,бидејќи за мене не се нервира никој.

  Ако е нешто посеризно,ќе седнам,ќе размислам,ќе се консултирам,ќе слушнам нечие друго мислење па
  ќе донесам заклучок.
   
 20. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.181
  Допаѓања:
  3.535
  Пол:
  Женски
  Со муабет, со асален и добар разговор!
  комуникацијата е најбитна.. прво ми треба свое мислење, мислењето на останатите го ставам на 2ро место :)