1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го спречам губењето на гласот при настинка?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Srculence--91, 4 октомври 2010.

  1. Srculence--91

    Srculence--91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пред 2-3 дена ме фати грип, и тоа страшен грип, но еве сега тоа помина и денеска почнав многу да кашлам па грлото ме боли ненормално, осеќам дека до утре нема воопшто да имам глас и многу се нервирам неможам да издржам без глас. Дали знаете како да спречам да ми се изгуби гласот, дали знаете што треба да пијам. Ве молам одговорете ми побрзо???
     
  2. Srculence--91

    Srculence--91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Како го спречам губењето на гласот при настинка?

    Се извинувам, не ги прочитав правилата, но ве молам одговорете ми многу ме боли грлото кажете ми ако знаете што да се напијам...
     
  3. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Како го спречам губењето на гласот при настинка?

    Ова ми го има кажано тетка ми ама не знам колку е делотворно зошто не го имам на мене испробано. Натопи крпче во ракија и стави му црн бибер и врзи го околу вратот. Значи биберот и натопената страна со ракија да дојдат кај грлото што е - предната страна. Држи го така сат два и би требало да ти помогне. Иначе чајче, мед, лимонче.... :?:
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Како го спречам губењето на гласот при настинка?

    Да не пиеш врели напитоци... само млаки или ладни!
     
  5. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Како го спречам губењето на гласот при настинка?

    Бев ептен настината, едвај дишев и една пријателка на мајка ми ми даде вишни (замрзнати) за да сварам компот и искрено мнооогу ми помогна. Тоа е чудо.
     
  6. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Како го спречам губењето на гласот при настинка?

    медот е добра работа при секоја настинка особено се препорачува планинскиот мед за вакви ситуации.
     
  7. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Како го спречам губењето на гласот при настинка?

    Само мед и прополис обавезно!
     
  8. GreenEyedBabe

    GreenEyedBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    23
    Како го спречам губењето на гласот при настинка?

    За зарипнатост при настинка или грип јас секогаш пијам Cymoral тоа е за отоци- зарипнуванјето се смета за оток на гласилките. Веројатно кога ти настинуваш веднаш ти реагираат гласилките- ларенгит. Помагаат и апчиња за шмукање- Исла Мус (бугарски) ги имам сретнато и како ислантски лишај (појма неам што значи) Др. Таис - жалфија.