Како да го спречам губењето на гласот при настинка?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Srculence--91, 4 октомври 2010.

 1. Srculence--91

  Srculence--91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  51
  Пред 2-3 дена ме фати грип, и тоа страшен грип, но еве сега тоа помина и денеска почнав многу да кашлам па грлото ме боли ненормално, осеќам дека до утре нема воопшто да имам глас и многу се нервирам неможам да издржам без глас. Дали знаете како да спречам да ми се изгуби гласот, дали знаете што треба да пијам. Ве молам одговорете ми побрзо???
   
 2. Srculence--91

  Srculence--91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  51
  Како го спречам губењето на гласот при настинка?

  Се извинувам, не ги прочитав правилата, но ве молам одговорете ми многу ме боли грлото кажете ми ако знаете што да се напијам...
   
 3. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  240
  Како го спречам губењето на гласот при настинка?

  Ова ми го има кажано тетка ми ама не знам колку е делотворно зошто не го имам на мене испробано. Натопи крпче во ракија и стави му црн бибер и врзи го околу вратот. Значи биберот и натопената страна со ракија да дојдат кај грлото што е - предната страна. Држи го така сат два и би требало да ти помогне. Иначе чајче, мед, лимонче.... :?:
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.400
  Допаѓања:
  156.276
  Пол:
  Женски
  Како го спречам губењето на гласот при настинка?

  Да не пиеш врели напитоци... само млаки или ладни!
   
 5. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  441
  Пол:
  Женски
  Како го спречам губењето на гласот при настинка?

  Бев ептен настината, едвај дишев и една пријателка на мајка ми ми даде вишни (замрзнати) за да сварам компот и искрено мнооогу ми помогна. Тоа е чудо.
   
 6. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  Како го спречам губењето на гласот при настинка?

  медот е добра работа при секоја настинка особено се препорачува планинскиот мед за вакви ситуации.
   
 7. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  151
  Како го спречам губењето на гласот при настинка?

  Само мед и прополис обавезно!
   
 8. GreenEyedBabe

  GreenEyedBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  23
  Како го спречам губењето на гласот при настинка?

  За зарипнатост при настинка или грип јас секогаш пијам Cymoral тоа е за отоци- зарипнуванјето се смета за оток на гласилките. Веројатно кога ти настинуваш веднаш ти реагираат гласилките- ларенгит. Помагаат и апчиња за шмукање- Исла Мус (бугарски) ги имам сретнато и како ислантски лишај (појма неам што значи) Др. Таис - жалфија.