1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да напишам барање?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од sofijanoka, 26 јули 2013.

 1. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.512
  Пол:
  Женски
  Луѓе незнам како треба да ми изгледа барањето,па ако има некој што ќе ми помогне....Поточно ми треба барање за спонзорства....ПОМОШШШ??!!
  Никогаш не сум пишувала такво нешто.... Сум гледала како изгледа,ама пак незнам.... :( Не сум сигурна некако...
   
 2. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.126
  Допаѓања:
  9.232
  Пол:
  Женски
  Еве пример
  До (едно под друго го пишуваш)
  Основен Суд
  (Име на градот) сето ова стои на десната страна


  БАРАЊЕ на средината со големи букви
  (два прста внатре) Од (ваше презиме,татково име,ваше име) ___________________ од (кој град) _________,
  со адреса на живеење (таа и таа и број на улицата) ______________________.
  (еден ред празен да се остави)
  (два прста внатре)Барам да ми се издаде уверение за неосудуваност (ќе ја наведеш причината), кое ми е потребно за вработување (и зошто).
  (еден ред празен да се остави)
  Однапред Би благодарам на средината

  Место и датум Поднесувач на барањето/барател
  _____________ ________________________


  Се надевам помогнав (инаку ова ми е од школската тетратка пример) :)
   
 3. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.512
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам,сега ќе пишувам :* :* :*
   
 4. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.126
  Допаѓања:
  9.232
  Пол:
  Женски

  :!: Ако ти треба уште нешто пиши ми :* :*
   
 5. Idedemja

  Idedemja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2020
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  43.103
  Пол:
  Женски
  обично сите барања мора да се точно одредени, прво до кој е обраќањето, потоа во врска со што е, особено ако има претходно број на архива или сл. и евентуално предмет на барањето пишано или како сите други ставки со име на ставка и две точки па празен проред и пополнет одговор на ставката.

  најважно од се е да кога се даде барањето до субјектот да се има копија за себе на која субјектот примател ќе удри факсимил за прием со датум на прием и евентуално архивски број.
  тоа за да имате доказ дека сте поднеле и што сте поднеле. иначе после можат да се прават дека не го добиле воопшто или дека не можат да го најдат.