1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се направи добра презентација?

Дискусија во 'Образование' започната од riverside, 30 ноември 2020.

 1. riverside

  riverside Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2020
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Машки
  Луѓе ќе ве молам да ми кажете што треба да содржи една презентација, основните работи кој треба да ги ставам.
  Неќам да давам пари сакам сам да си ја напрам! :(
   
 2. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  8.195
  Пол:
  Женски
  @riverside ќе опфатиш во кратки црти неколку клучни потточки (никако цел текст!), повеќе слики и тоа е тоа. Другото ќе си го научиш и кажуваш кога ќе ја презентираш. Нема зошто пари за ова да фрлаш.
   
  На buba4e89, темјанушка, Billy Idol и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. riverside

  riverside Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2020
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Машки
  Мора ли многу слики? Зошто неќам многу шарена да биде.
   
 4. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Умерено со слики, ни премалку, ни премногу.
  Обавезно првиот слајд да ти биде само за наслов, да пишеш име, презиме, ментор...
   
  На riverside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  1.886
  Пол:
  Женски
  Прво стави насловна нека биде со убав фонт напишан насловот и долу со помали букви напиши кој ја изработил и професорот по предметот. Одбери некој интересен дизајн за слајд имас многу добри на интернет. После на првиот слајд напиши како вовед неколку реченици не мора слика, потоа на другите слајдови исто имај по некоја реченица и побитни подточки, стави на некои слајда слики, најбитно е да не ти е цела презентација текст гледај по 2 3 реченици максимум и најдобро е да имаш максимум 10 слајда, да не стани досадна :)
   
  На riverside му/ѝ се допаѓа ова.
 6. riverside

  riverside Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2020
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Машки
  Да да, тоа знам мене повеќе ме бунеше што да соджат слајдовите.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. riverside

  riverside Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2020
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Машки
  Професорот рече 15 слајда да имаме па ќе видам да опфатам се до 10 ако можам.
   
 8. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.216
  На слајдовите не треба да има многу текст, само потточки што треба да ти служат за потсетник.
  Се согласувам дека дизајнот треба да е интересен, но да не го одвлекува вниманието од содржината т. е. од тоа што ќе го презентираш. Помалку е повеќе во овој случај. Најдобро е да биде едноставно и концизно.
   
  На riverside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  1.886
  Пол:
  Женски
  Ако рекол професорот 15 нека бидат 15 сепак тој ги оценува презентациите :D
   
  На riverside му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Billy Idol

  Billy Idol Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  4.404
  Допаѓања:
  36.000
  Пол:
  Машки
  www.prezi.com е интересна страна за кул презентации правење, ако сакаш нешто различно и свежо. :mm:
   
 11. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.465
  Допаѓања:
  155.005
  Пол:
  Женски
  Отвораш слајд и прајш план како ќе поделиш материјалот. Лично одбирам симплистички теми и презентацијата сакам да ја делам така по првиот слајд е насловна страна само со наслов и име мое и име на ментор. После прам како "секции". Ако сега ќе зборам за семејство, прво дефинирам семејство и сите теми кои сакам да ги вметнам одат во слајдовите под секцијата семејство. После прам нова секција за семејни модели со кратко објаснување како увод, и после слајдовите се подетално за таа тема.

  Најава шо ќе кажваш во секции се дели и после секоја најава има неколку слајда со точки. Имај си тетратче и пиши за шо ќе збораш на секој слајд. Од то шо планираш да збораш напиши клучни зборови до реченица на слајдот. Кај шо има можност стави слики.

  Презентацијата е да те потсети тебе шо да кажиш, а публиката да се ориентира и потпира на неа дур збораш. Поќе треба да се потпираш да збораш и објаснуваш, а самата презентација да е кратка и концизна. Само потсетник.

  Па од планот шо си прајш дур ја правиш, си учиш и вежбаш како ќе презентираш.
   
  На riverside му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  756
  Пол:
  Женски
  На еден слајд ако има реченица да биде со 7 збора, а ако има повеќе текст да е со 7 реченици.
  Повеќе слики.
   
 13. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Од кај излезе бројот 7? :?:
   
 14. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  756
  Пол:
  Женски
  И јас се чудам, но на факултет имав предмет Комуникациски вештини и професорката тоа го потенцираше и насловот да е со големина 36, а останатиот текст 26.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. quattro

  quattro Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  2.231
  Допаѓања:
  5.028
  Пол:
  Машки
  Некој да не има некакви извадоци за Древна Кина ?
   
 16. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  1.004
  Допаѓања:
  3.266
  Пол:
  Женски
  Професорот Владимир од Институтот за сецијална едукација и рехабилитација има добро објаснето на неговиот блог што треба да содржи добра презентација. Ти предлагам да се водиш по некои од неговите критериуми.
   
  На cresa-jagoda и riverside им се допаѓа ова.
 17. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  555
  Пол:
  Женски
  Потруди се повеќе околу тоа да имаш повеќе слики, интересни информации. Ти кажале веќе феминките над мене :)
   
  На riverside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. riverside

  riverside Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2020
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Машки
  Ги применив сите ваши совети и топ ми искочи многу сум задоволен, сега и професорот ми пиша дека е супер!
   
  На cresa-jagoda и eliesaab им се допаѓа ова.
 19. god of the sun

  god of the sun Нов член

  Се зачлени на:
  9 декември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  здраво ако уште ти треба пиши ми порака
   
 20. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.892
  Допаѓања:
  14.689
  Пол:
  Женски
  Повеќе слики кои ти ќе ги објасниш.
  Помалку текст.