1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се одвикнам од благото?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од shredder, 31 јануари 2012.

 1. shredder

  shredder Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  После доручок,вечера,ручек имам потреба да јадам благо?чоколадо,торта,колачи...Како навика ми е..Како да се одвикнам?
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.830
  Допаѓања:
  95.331
  Како да се одвикнам од благото ?

  Тешко :)
  Тоа е зависност, ама среќа со упорност може да се победи.

  Најдобро е постепено да намалуваш - прво откажи се од благо за вечера, па за ручек, а за појадок и да јадеш скоро секој ден не е страшно. И мислам дека најдобро е да има период од 3-4 недели помеѓу откажувањето за ручек, и тоа за вечера - на телото му требаат околу 3 недели да се навикне на нешто.

  И јас сум иста, и многу често ми варира тежината токму поради слатките работи.

  Јас се одвикнав од чоколади - мојата најголема зависност, кога постев. Секако не можев да јадам - знам дека има некои што се посни, ама не сакав ни да ги барам, сакав да се откажам - и се откажав. Сега дури и ми горчат, и ако воопшто посегнам по нешто благо - тоа не е чоколадо, а од другите работи и онака јадам малку.

  Е сега, во минатото неколку пати сум се откажувала, па пак сум се враќала, најчесто од при емотивни кризи. Ќе видиме колку ќе ме држи овој пат.
   
 3. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Како да се одвикнам од благото ?

  Непостои начин, само треба силна волја. Понекогаш на организмот му е потребно повеќе шеќери, понекогаш помалце, ама воглавно потребни му се само во умерени количини.
  Пробај малце по малце да отгнуваш, прво почни од вечерата да го отгнеш благото, после некое време мирувај...па од ручекот....
  На се што си се навикнала, можеш да се одвикнеш.
   
 4. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.943
  Допаѓања:
  5.151
  Пол:
  Женски
  Како да се одвикнам од благото ?

  Еееее јас на пример никогаш нема да се одвикнам од благото,зависник сум :lol: .
  Може да се обидеш ако насабајле јадеш овошје за појадок,пред ручек некоја супичка,почни да јадеш и повеќе кисело,пр.кисело млекце,јогуртче ,ем ќе си одржуваш линија ем нема да ти сака душата пробај јас така правам кога ќе претерам со благцето :P
   
  На Leo girl и anichka94 им се допаѓа ова.
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.719
  Како да се одвикнам од благото ?

  Јас и да сакам да се одвикнам-неможам. Или несакам, не сум сигурна. :wasntme: Ама знам дека денот неможе да ми помине без да каснам нешто благо.
  Не јадам толку често после секој оброк, ама обавезно еднаш-двапати на ден. Ако не јадам се чувствувам како да ми фали нешто, колку и да било убаво јадењето пред тоа. :$
  Јас ќе те советувам да не јадеш благо касно навечер, после вечера никако. Постепено можеш да се одвикнеш, инаку нема ништо лошо, само да не се претера.
   
 6. momceee

  momceee Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Постојат многу врсти на диетална чоколада со која што може да ја победите желбата за благо, конзумирајте овошје наместо благо :)
   
 7. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  ќе се напиеш чаша вода или ќе џвакаш мастика ;)
   
  На anichka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Мене пак ми е многу чудно кога некој толку не може без благо.Мислам и јас многу јадам некои чоколади,палачинки,сладолед.Ама потешко би ми било да се откажам од чипсови и брза храна отколку од благо.
  Па за почеток,ќе пробаш да јадеш во ептен мали количини.Значи по едно чоколатце,на некои два-три дена,не мора после секое јадење да се трупаш со благо.Ако имаш проблем со линијата,не е само благото проблем.Треба повеќе работи да исфрлиш од кои се дебелее повеќе.А ако немаш проблем,тогаш пробај да јадеш по малце и со време ќе се одвикнеш.
   
 9. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.193
  Допаѓања:
  8.923
  Пол:
  Женски
  Значи вака,на секој организам му е потребно малку благо.Ти не треба да не го јадеш,ти јади го ама умерено,во помали количини.
  Да јадеме благо ни е задоволство,ни дава енергија и добро е за памтење.
  И не смееш скорз да се одвикнеш од тоа,јади го наутро,тоа е добро,и за десерт после ручекот.А,ако имаш проблем со линијата,тогаш храни се здраво и одвикни се од други лоши навики во врска со хранењето,ама благо мора да јадеш. ;)
   
 10. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.541
  Допаѓања:
  9.518
  Немора да се откажуваш.

  Јас имам потреба после секое јадење да каснам благо. Ама наместо чоколада, колачиња или слично нездраво благо касувам сушено овошје, најчесто папаја која е многу блага и ми ја заситува желбата, ем си јадам благо.
  Или имаш темно чоколадо, може лажичка мед, можеш житни чоколадца да каснеш.
  Сето ова е благо што не ти штети туку напротив, одлично е за огранизмот и нема диета која забранува овошје, мед или житарки :)

  Ако пробуваш да не јадеш благо секогаш кога ќе добиеш желба, нема да успееш. Наместо тоа задоволувај си ја потребата со овие работи што ти ги набројав.

  Значи совет од мене за сите што неможете без благо: пробајте сушена папаја. Ем здраво, ем благо :)
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.181
  Пол:
  Женски
  Исто и јас ќе речам, не мора да се откажуваш, само не јади често, така повремено, односно кога ќе почувствуваш потреба од истото.Може да мислиш дека ти се јаде, а всушност не ти се јаде, има голема разлика, на тој начин го правиме организмот зависен од многу работи.Јас имав периоди кога дури и воопшто не јадев благо, многу ретко, некогаш пак често, помини - замини, ксни си благо :D ами сега кога ми е на дофат на рака, не ќе го гледам само :rofl: :wasntme: Инаку можам и тотално да се откажам од благото ако решам дефинитивно, чим решам, крај, нема отстапување.Треба да се знае колку е доволно и потребно, оти како ќе го научиме организмот така и прави.
   
  На Chair му/ѝ се допаѓа ова.
 12. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Па вака,прво пробај да не купуваш благо воопшто.Пробај да избегнеш,доволно е за почеток.Потруди се и во домот да немаш благи работи. А и биди порешителна пред се'.
  Второ,пробај со црн чај и со мастики.
  Јас,инаку зависник од чоколадо,секогаш кога ќе ми се пријаде,а знам дека сум претерала пијам црн чај и после чајот не ми се јаде благо,а и вкусот ми е глупав.
  Или пробај со бонбончиња благи.Изеди едно и веќе не е истото.
   
 13. Chair

  Chair Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  3
  Јас сум тежок зависник од чоколада и се надевам дека ќе успеам да јадам помалку .
   
 14. i-am-who-i-am

  i-am-who-i-am Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  17
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.299
  Мое најново откритие бидејќи јас сум голем зависник од благото а поготово од чоколадите е цимет. Ако за доручек јадам некаков корн флекс обавезно ставам и 1лаж цимет или пак во капучино. Циметот ми ја намалува желбата за чоколадото а башка што делува делотворно на др работи во организмот
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 16. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  Нема одвикнување од благооо
   
 17. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Пол:
  Женски
  Истиот проблем и кај мене беше до пред некоја година.За разлика од сега можам некако да се контролирам со благото.Ти препорачувам да земеш јаболка,портокал,банана,кикири,кокос,сусам или зеленчук кога ќе почуствуваш дека ти се јаде благо,јас така правев и успеав да се ставам во некоја контрола.И сега јадам благо не викам не ама не толку претерано,додуше знам некој ден да претерам ама затоа тогаш не јадам благо 2-3 дена.Поздрав :*
   
 18. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  9.114
  Пол:
  Женски
  Епа од благото нема спас ;) хихи
   
 19. Guillotine

  Guillotine Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  74
  Јас го заменив благото барем онаа поголемата количина на благо со интегрални барови од виталија или некои слични,ем ми ја заситуваат желбата за благо ем се поздрави. :)
   
 20. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  937
  Јас полека полека почнувам да се одвикнувам, ако ми се пријаде благо зимам витанова или пак чај со цимет :)