Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се помирам со тоа дека го изгубив бебето?

Дискусија во 'Бременост' започната од praski4ka, 3 јануари 2010.

 1. praski4ka

  praski4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  39
  Bev 6 nedeli bremena koga go izgubiv bebeoto.Nikako nemozam da se pomiram so toa,nemozam da jadam,da spijam...Ne postoi radost veke za mene,se na toa mislam i samo pla4am.Tesko mu e i na verenikot,ama mislam deka on polesno ke pomine preku toa.Znae li nekoj kako polesno da pominam niz periodov i kako da se pomiram so toa???Jas samo znam deka mozebi malku polesno ke mi bide koga pak ke zabremenam,no sto i kako do togas????
   
 2. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  87
  Lelel srce nz kako da ti pomognam...samo probaj da najdes radost od nesto drugo..izleguvaj so svrsenikot sakajte se i uzivaj vo nego taka pomalku ke boli i sekako obiduvajte se da zabremenis pak...jas ke ti kazam deka edna nasa prijatelka na majka mi izgubi 5 bebinja i toa se vo poslednite meseci zamisli i sega ima 3 kerkicki veruvaj deka i tebe Gospod ke te izraduva...Posle dozdot doaga sonce i veruvaj deka sekogas ide podobro...jas pred 4 god ja zagubiv najdobrata drugarka bevme kako sestri veruvaj 2 godini mi bea pekol jas nz kako sum ziveela ama sega sum super mislam seuste mi fali mnogu ama imam mnogu radosti vo zivotot i ranata poleka se leci..pozz i nadevam se deka ke se opraves :)
   
 3. Dark-Rose

  Dark-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  73
  Ahhh Praski4ke :( Tesko e, znam, no ke bide podobro, veruvaj. Za sekoja rana, vremeto e lek. Imas poddrska od svrsenikot i sekako od lugje sto te sakaat, ke go prebrodite toa. Obidete se da pojdete na nekoe "patuvanje", makar na nekolku dena, trgni gi mislite bar za moment, odmorete se malku. Veruvam deka vi e mnogu tesko, no nemoj da ocajuvas. Ti si mlada i ke imate uste mnogu decinja. Ponekogas vo zivotot se slucuvaat nekoi raboti koi ni samite nemozeme ni da gi prifatime ni objasnime, no veruvaj sve sto e loso doaga za da pomine. Bidi jaka i neka novava godina ti donese mnogu zdravje, srekja i ljubov, kako na tebe taka i na site clenovi na forumov. Pozz i sve najubavo, i dajboze vo brzo vreme da ne izraduvas so nekoja dobra vest.
   
 4. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Многу ми е жал за тебе :( :( ;( Но, немој да мислиш дека на вереникот му е полесно, само мажите не покажуваат дека страдаат колку ние што покажуваме. Сигурно ја имаш неговата поддршка за се и тој ќе ти помогне да го пребродиш ова. Немој да се нервираш, сепак пред се е твоето здравје и треба да си го зачуваш за наредното дете. А ќе има наредно верувај и ти ќе бидеш најсреќната мајка ;) Ти посакувам тоа да се случи што побрзо и нека новата година ти го донесе најубавото бебенце. Цмок
   
 5. ljubov1

  ljubov1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  32
  zdravo praski4ka mozebi mojot sovet e malku so zakasnuvanje no morav da ti pisham...... mnogu mi e zal :( :( :( za tvojata situacija ,istoto i jas go pominav pred skoro edna godina i veruvam kolku ti e teshko ...umirav se nervirav se izmacuvav na sekakov nacin zatoa sto jas i podolgo vreme ja cekav taa bremenosta ,i veruvaj nishto ne postignav osven sto si go zagorciv zivotot mojot na na mojte najmili shto me gledaa kako se izmacuvam .i svativ deka treba da prodolzam napret i celata moja energija a ja nasocam za povtorno zabremenuvanje i veruvaj deka mi e polesno ,zatoa shto toa shto go nemame i ne bilo nashe .mnogu pozdrav
   
  На Cedo0811 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. eleni23

  eleni23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  20
  Praskicke ti si mlada ne se sekiraj samo treba da se opustis i da uzivas vo zivotot.Stresot e najlosoto za bremenite zeni,opustise ne misli na toa i ke vidis ke zabremenis.Mojata strina(zena na cicko mi) imase edno po drugo tri abortusi, a sea ima tri zivi i zdravi deca.Toa e taka kaj nekoi zeni im se slucuvaat prvo po nekolku abortusi dodeka teloto se navikne na bremenosta.Znam deka e tesko no ako se nerviras samo ke ja vlosis situacijata.pozz ti posakuvam mnogu sreka i eden den ke bides odlicna majka :D
   
 7. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.644
  Леле прсакичка верувам не ти е лесно, но погледни во светлата страна на животот, еден ден ке бидеш повторно мајка едноставно најди си некоја работа, нешто што ке ти го одвлеце вниманието барем по цел ден да не мислиш на тоа. тоа нема да го заборавиш никогаш но берем сега обидисе помалку да мислиш на тоа. Дружи со пријателите, ако треба посети и психијатар. Секое лошо за добро е, верувај. И јас сум тажна и осамена бидејки неможам да останам бремена но сепак само си мислам како ке се вика моето дете, па како ке изгледа неговата соба-едноставно оптимист сум. Ти посакувам што побргу да останеш бремена и да ти исчезне болката. Мисли само на добри работи и тоа ке ти се оствари.
   
 8. Biba22

  Biba22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  13
  и јас го загубив на 6 недели ... само кој преживеал знае...
   
  На Play...Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cedo0811

  Cedo0811 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Се породив со близначиња машко и женско во 30-та недела.Женското живееше една недела,а машкото три.Колку само е тешка страшната загуба.Немав прилика нити да ги држам во прегратка моите ангелчиња.Немам волја за живот.Како ќе биде??????
  А воедно сум и царски рез па треба и подолг период од две години да чекаме.Стално го прашувам Господ зошто????????
   
 10. carina

  carina Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  6
  навистина ми е жал за пеколот низ кој си поминала,можам само да замислам како ти било,но мораш да собереш сила да ја надминеш тагата,излегувај,шетај,на почетокот избегнувај места каде има бебиња,се додека не сфатиш дека можеш пак да си родиш,зашто како викаат-времето лечи се.за тоа дека со царски по 2 години,мислам дека и порано можеш,на 1-1,5 година,распрашај се убаво,јас сум со царски ама пред 6 год и знам дека и мене така ми викаа,ама слушав дека и порано останувале.поздрав
   
  На Cedo0811 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mer4e

  Mer4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  30
  Господ е голем и тој само знае зошто твоите ангелчиња се кај него... што и да кажам нема да те утешам ... Ќе ти даде Господ утеха... има време ќе преболиш... верувај во Него ... не губи надеж... Дај Боже да забремениш пак и твојата среќа да ја споделиш со нас ... :*
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.606
  Не знам како е чуството заради тоа што не сум осетила но затоа имам мала сестричка и јас сакам највеќе на цел свет..
  немој толку песимистички да размислуваш и да се затвораш, размисли дека има и пострашни работи..
  Ке биде, и сигурна сум дека ке имаш можност повторно да забремениш, но во никој случај немој да се затвараш во себеси...
  Гледај на светлата страна :)
   
 13. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  1.648

  Колку и совети да добијаш од нас, ништо нема да биде доволно да ја намали твојата болка! Некогаш Господ има други планови! Не е мое да кажам, само биди силна, и препушти се на времето!..... Среќно
   
 14. Cedo0811

  Cedo0811 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Драга Carina се трудам ама многу е тешко.А како за инает сегде кај и да отидам има само бебиња и трудни жени,на тел.само реклами за бебиња незнам ќе полудам. ;( ;(
   
 15. Cedo0811

  Cedo0811 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Ви благодарам мили мои.Навистина вака ми е полесно.Ве :* сите.
   
 16. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.503
  Изгубив 3 бебиња пред да се породам со двете дечиња. И со живи и здрави деца, сеуште си имам моменти кога се прашувам зошто? Само тој што поминал низ ваква ситуација може да ве свати како ви е. Се случило што се случило, Божја воља и ништо неможе да се стори по тоа прашање. Колку побргу го сватите овој факт, толку побргу ке се опоравите. Никогаш нема да заборавите но ке се научите да живеете со загубата.

  Cedo0811 немора да чекате две години ;) Јас после три спонтани, се породив царски со керчичката и на нејзини 9 месеци останав бремена со синчето. Почекајте неколку месеци да ти заздраве раната, да се врати матката во нормала и фрлете се на работа ;)

  Ве гушкам, ви испраќам позитивна енергија и ви гарантирам дека наскоро нема да спиете со ноќи и ке се чудите како едно толку малецко може да ви го преврти животот наопаку и да ве строи сите по ред по дома :*
   
  На okcenzi, ivanablazheska, danniela5 и 7 други им се допаѓа ова.
 17. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.750
  многу ми е жал што ви се случуваат вакви работи феминки ;(
  знам како е , бидејки мајка ми имала неколку спонтани пред јас и брат ми да дојдеме на свет(особено јас, што сум дете после толку обиди родено живо)
  многу пати се случило да ги оплакувам сите по ред ама неможам ништо да сторам, Божја работа е тоа, Господ така сакал, бидете храбри :*
   
  На Play...Boy, Cedo0811 и Serafima им се допаѓа ова.
 18. Cedo0811

  Cedo0811 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Мили мои.
  Сакав да ве прашам дали сте запознаени,дали од лично искуство или пак имате слушнато,колкав временски период е потребен за да организмот на една жена после царски рез се опорави?????????
  И колку пати може организмот да поднесе царски рез?Знам дека се е индивидуално ама да прашам.
   
 19. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.684
  Јас останав бремена непланирано.Ни на крај памет не сакав,ама невнимание,наше.Само што се веривме,па моравме заради тоа да ја забрзаме свадбата ,за да на крај го изгубам....Во почетокот се нервирав што сум трудна,навистина не сакав бебче,сакав да најдам работа,и барем некој период да уживаме сами и да си средиме по дома,па потоа..ама како поминуваше времето,само бебчиња гледав околу мене и само си велев да поминат побрзо месеците да го видам животот во мене :inlove: Но за жал,се деси што се деси,и јас не можев да се вратам во нормала,не можев едноставно да си помогнам...сакав само сите да ме остават сама,не сакав никој да ми вели да не се нервирам и дека ќе има второ,трето ;( ...Многу им благодарам на неколкуте феминки кои ми дадоа подршка која премногу ми значеше.Затоа секогаш може да сметаат на мене и јас никогаш нема да им го заборавам тоа :*
  Тешко е,не велам не.Само јас си знам како ми беше и не сакам да се вратам во мислите на тој период,тешко ми беше свадбата да ја спремам ,абе катастрофа :doh:
  Денес,пак не размислувам за бебче.Не можам и не сум спремна.А и маж ми молчи,ми нема речено ништо :( ,и двајцата молчиме и таа тема не ја отвараме.......
   
  На okcenzi и dromka им се допаѓа ова.
 20. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  756
  KOLKU VREME IMA POMINATO OD KOGA GO IZGUBI BEBENCETO?
  NE SE BRZAJTE KOGA KE SE OSETITE PRVO PSIHICKI POSLE FIZICKI DEKA STE SPREMNI ZA BEBENCE TOGAS POCNITE DA RABOTITE NA SLUCAJOT HAHAHAHAH
  I SOVET OD MENE NAJDI SI DOBAR GINEKOLOG STO E EKSPERT I SO DOBRA 4D TEHNOLOGIJA I NAPRAVI SI GI SITE MIKROBIOLOSKI BRIS, PAP ,GENETSKI ISPIUVANJA I EDEN TEST ST SE PRAVI VO BREMENOSTA ZA ANOMALIJA NA PLODOT MISLAM BESE TON :D :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: SH TEST
   
  На Play...Boy му/ѝ се допаѓа ова.