Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

 1. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  koga i da mi se pojavat bruncinja i toa pocesto koga mi doaga gi stiskam i tie mi pominuvaat za nekolku dena no na toa mesto se poznava kako nekoja pomodrena tocka ili pak koga ne gi cepkam samo go mijam liceto so glicerinski sapun tie mi pocrvenuvaat. Ne koristam pudri za da ne mu nastetuvam na liceto no vo posledno vreme se mislam dali uste i toa da go probam bidejki veke se obidov so nekoi kremi tonik ili pak losioni za cistenje na bruncinjata no tesko so rezulatatite. Ako moze nekoj da mi kaze nekoj lek ili da mi preporaca nekoi dobri kremi nes slicno kako da gi otstranam belezite ili pak polesnio i pobrzo da mi pominat bruncinjata
   
  На Malinka1$, AvonSkopje, ddoublev и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.372
  Допаѓања:
  121.235
  Ќе си земеш цинк и ќе пиеш по едно дневно.Еднаш неделно ќе затоплиш маслиново масло и ќе му додадеш истолчен аспирин и со памук ќе го нанесеш на претходно исчистено лице,пожелно е претходен пилинг.Остави да отстои 10 мин. и исплакни со благ гел за лице за да не го пресушиш па после повеќе да почнат да лачат жлездите.А исто после пилингот можеш да нанесеш зелена глина,па потоа ова со маслото.
  Или пак во обична витаминска маска истолчи цинк и додади го во неа и нанеси на лицето.
  Пробај со секое од овие по еднаш во неделата.
  А и детоксикација направи на цел организам со глина за орална употреба,две недели употребувај ја.Можеби одеднаш ќе ти излезат многу мозолчиња во тој период,но брзо ќе се исчистат и потоа долг период нема да ти се појават.
   
  На Oksa, francais, vitanova3159 и 12 други им се допаѓа ова.
 3. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.110
  Кога имав 16-19 години и јас имав ваков проблем со мозолчиња и лузни од нив, но не беше нешто многу сериозно како што има случаеви. Сепак бидејки сум девојче сакав да имам совршено чисто лице. Затоа и кажав на мајка ми и ми закажа на дерматолог. Тој ми препорача некоја крема за која ич не се сеќавам како се викаше, знам само дека ја купив од Зегин за некои 500 денари. Тоа беше всушност терапија - секое утро и секоја вечер требаше да се мачкам со неа - и секако резултатите беа задоволителни. Ти препорачувам да не се мачиш и да не испробуваш се и сешто што ке ти препорачаат другите, туку едноставно посети дерматолог. Кај приватен се плаќа околу 400 -500 ден. за преглед, ама знаеш - НА СИГУРНО СИ.
   
  На _Beautiful_girl_, LiderKa, libra89 и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  285
  А Lilit важи ли ова истово за мозолчиња на грбот?... страшно мн ме нервираат... Никако на раат од нив... ке одам на одмор на море и после супер грбот и после 1 месец пак истите проблеми... :( :o
   
  На Moon2255, x-MajaEsposito-x и mariufkata им се допаѓа ова.
 5. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  mislam deka si vo pravo i tocno e deka sekoj saka da ima cisto lice a ne preplaveno so mozolcinja. Nikogas ne sum pomislila da odam na dermatolog jas kolku kremi imam kupeno a so tie pari mozebi do sega 3 pati bi otisla na dermatolog. Blagodaram Maja ke go poslusam tvojot sovet i ke razgovaram so majka mi :)

  [mod-kirilica:2gtoi8ra][/mod-kirilica:2gtoi8ra]
   
  На machhe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  и јас имам проблеми со акни и се мачам со разни глупости ама дерматолог си е дерматолог јас ставам камилица и лосион и ништо друго важно е а не се чепкат
   
 7. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  a ova so kamilicata i losionot dermatolog li ti go preporaca ili nekoj drug? Aj ako moze da mi objasnes kako stavas kamilica i kakov losion koristes :)

  [mod-kirilica:o34wcahr][/mod-kirilica:o34wcahr]
   
  На Dzverche му/ѝ се допаѓа ова.
 8. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  свариш чај од камилица и си се мачкш на лицето го чистиш и потоа ставаш јанг дерм лосион е сега почнав и лимон акните печат и брзо горат
   
  На Keanu_R.Wick, LiderKa, poffy.pie и 4 други им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.284
  Пол:
  Женски
  Во прва и во втора година средно лицето ми беше цело со акни.За да го исчистам лицето користев крема Borogal-K, масло Penaten Baby Oil и Павловиќева маст кои ми го исчистија лицето.
   
 10. Vendetta

  Vendetta Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  [​IMG]

  Овој гел е одличен, не е скап (околу 350 денари е), но не знам дали го има во Македонија. Од креми Nivea Young линијата е супер, само не знам дали одговара на сите типови на кожа :)
   
  На bibielpanel и acvamarin им се допаѓа ова.
 11. celebrity

  celebrity Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
  vo pubertetot nemav nekoi problemi so akni i mozol4inja... sega sum skoro 22godini, a poslednive 2 godini imam mnogu crnki i potkozni akni vo predelot na obrazite (kaj 6o si stavame ruz) a na 4eloto i nosot imam mnogu pori i imam crno vo niv. ne se crnki, ne4istotija e. vnimavam na liceto, redovno go 4istam, koristam samo skapi i provereni preparati i kozmetika, ama ete. ako probam so piling mi se vospaluvaat porite i od sekoja gnojna kesa mi izleguva. mnogu mi e strav da ne ako gi stiskam ovie na nosot ke mi nababri... ste videle valjda nekoj so nababren nos i golemi dupki na porite...?
  lele, mnogu ve molam dajte kazete ne6to...

  [mod-kirilica:1ihh02j9][/mod-kirilica:1ihh02j9]
  [mod-tekst:1ihh02j9][/mod-tekst:1ihh02j9]
   
 12. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Celbrity кога имаш мозолчиња на лицето, во никој случај не смееш да користиш пилинг! Со пилингот само ги размножуваш, пилингот е за чиста кожа, а не за кожа со акни. Јас вчера си купив производи од Clean&Clear затоа што многу слушав за нив дека помагаат, па ќе видам какви ќе бидат резултатите. Лосионот е за темелно чистење на кожата и навистина чисти затоа што прво го измив лицето убаво со асодерм сапун, а потоа со лосионот кога го чистев видов дека во порите сеуште останала пудра и нечистотија. Значи мораш убаво да го чистиш лицето со лосион кој ти одговара на кожата и да нанесуваш потоа крема за сушење на мозолчињата.
   
 13. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  pa jas bas posledna krema sto ja kupiv e od nivea vishas jang i ja koristev tamu kade sto imase mozolcinja nekoi se povlekoa no na drugo mesto pocnaa da mi se pojavuvat i sega momentalno nisto ne koristam neznam dali da prodolzam da ja koristam ili pak da prekinam zosto mislam deka od kremata mi se pojavija drugi mozolcinja na drugo mesto na liceto na pr: jas imav mozolcinja na muckata i kaj obrzite tamu postepeno nekoi se povlekoa no sega pak se pojavija kaj vegite na celoto i tamu ponapred nemav a sega imam i nezz veke sto da pravam so liceto stv mi zdosadi se :?: :roll:
   
  На bearshare му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337
  Девојки, јас долго време имав проблеми со бубуљички, имав пробано се и најчесто се беше со краткотраен ефект, а не трајно решение на проблемот. Читајќи по интернетов на најразлични страни видов дека постојат најразлични третмани во зависност од типот и степенот на зафатеност на акните по лицето. Најчесто како најефикасно средство во борбата против акните- во првата фаза се препорачува антибиотска маст која се користи 3 месеци без престан. Како поефикасен антибиотик кој делува успешно против тој тип на бактерии кои се размножуваат на кожата и ги воспалуваат акните е КЛИНДАМИЦИНОТ. Кај нас овој антибиотик се соджи во гелот од фитофарм. На почетокот го употребував Dalacin C но тој гел го нема кај нас, го набавував од Грција, (не е скап околу 10 евра беше, а трае 2-3 месеци), но подоцна се префрлив на гелот од фитофарм кој го спомнав претходно, бидејќи го содржи истиот антибиотик. Е сега тоа е првата фаза од лекувањето. Значи активните воспалени акни ке исчезнат а нови ќе се создаваат мноогу поретко. Но ова не го решава долготрајно проблемот, а и нечини повеќе од 3 месеци да се третира лицето со антибиотик. Како втора фаза е таканаречениот длабински пилинг кој ги чисти сите нечистотии длабоко во лицето, а се прави со помош на средства кои се од деривати на овошни киселини. Ги произведуваат многу фармацевтски компании. Јас лично користев Аирол, меѓутоа и тој е од Грција, така што полесно набавете си некој кој го има и кај нас, а ке ви го препорача апотекарката како средство дериват на овошна киселина , а можете и со генеричко име да го барате какоTRETINOIN. Ова се користи наредните 3 месеци, само навечер, бидејќи несмее да дојде во контакт со сончева светлина, може да настане хем. реакција и да останат флеки на лицето. Овој препарат во прв момент ке ви личи како да ви го зголемува проблемот, а тоа заради тоа што тој ги вади сите бубуљички кои требало да излезат. Нив локално ќе ги третирате со анибиотската маст-значи нема да го мачкате цело лице, туку ќе ставате директно на акната. После три месеци ќе имате совршено мазно лице без акни и со изедначен тен. Ова е трајно решение, а не привремено. Се разбира ова е за оној среден тип акни, ане за цистични и тешки форми.
  Понатаму, значи кога веќе ќе ви биде чисто лицето, само ќе го миете со сапун кој содржи сулфур, а пожелно е и да си земете пивски квасец или витамини B complex - тие ја потхрануваат кожата и повремено да земате цинк-ги обновува клетките побрзо. Тоа ќе ви биде доволен третман и ќе ви ја одржува кожата чиста и убава. Јас така си го решив проблемот, а се мачев многу време, па затоа сега вака на широко се заобјаснив :D зошто знам колку е заморно и исцрпувачки и за нерви, а и за буџет :)

  Поздрав и се надевам некој ќе има корист и од моето искуство :)
   
  На Oksa, Iliev233, Antebellum и 8 други им се допаѓа ова.
 15. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  За среќа никогаш не сум имала проблеми со акни и имам прилично чисто лице, но кога ќе ми се појават мозолчиња ги користам производите на Нивеа за таа намена (ноќна крема, тоник и сл.) и сум презадоволна.
   
 16. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337
  OrdinaryGirl да, тоа е супер третман за повремени акнички како во твојот случај, но јас објаснував за акни кои бараат третман, а не користење на комерцијални производи, туку баш фармацевтски.

  И заборавив да додам уште тоа дека додека трае третманот со дериватите на овпшната киселина ќе го чувствувате лицето затегнато и суво, а може да дојде и до перутење, но тоа е нормално, само отпаѓа горниот слој на изумрени клетки од кожата кои ги затнуваат порите. Затоа треба само да се користи хидратантен крем кој ќе му обезбеди влажност на лицето преку ден-кога не се третира со tretinoinot.
   
 17. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Nina24 neznam bas i dali ke gi najdam site ovie proizvodi sto mi gi kaza eve sega bas ovie denovi nisto ne mu stavam samo slusnav od edna drugarka kako vecerno vreme go cistela liceto so rakija onaka so salfeta ili maramce ja navlaznuva so rakija i pominuva niz liceto na mestata kade sto ima mozolcinja i postepeno tie pocnale da i se povlekuvaat. Jas dali ima 2-3 dena kako go pravam toa pred da odam na spienje go mackam liceto so rakija i nemozam da kazam dali ima rezultat bidejki samo 2 do 3 dena go pravam toa no ke prodolzam i ponatamu pa ke vidam kakov rezultat ke mi dade . Dokolku i ova ne mi pomogne definitivnmo ke se otklazam :(
   
 18. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337
  Lovelygirl, neznam rakojata kolku bi ti pomognala ako veke imas problem so postojana isfrlanost na liceto. Rakijata-alkoholot ke ti go isusi liceto i samo ke gi pottikne lojnite zlezdi da lacat poveke sebum i da ti gi zatvoraat porite i vo niv da se zapusuva prljastina i razvivaat bakterii. Eventualno ako imas samo po nekoja aknicka pa da ja tretiras samo nea, kolku da ja isusi, a ne da go mackas celoto lice.

  A што се однесува до производиве, не се многу 2 се. Прво ќе се третираш со некоја маст/гел што го содржи антибиотикот CLINDAMICIN Јас ти го препорачувам гелот против акни од fitofarm, би требало да го има во сите аптеки, мислам дека беше околу 180 денари. Откако ке завршиш со првата тубичка, ке почнеш со tretinoinot.За тоа навистина незнам кај нас по аптекиве од која фабрика го има, но знам сигурно дека го има, само ке и кажеш на апотекарката дека генеричкото име е tretinoin- дериват на витамин А и ќе ти препорача од некоја фармацевтска куќа. Ќе го користиш како што објаснив во претходниот пост и за неколку месеци ќе имаш чисто лице.

  И никако откажување и нервоза... Мене лично нервозата ми придонесува само да ми с епојават бубулјицки. Секогас една недела пред полагање, лицето ми се правеше хаос... Затоа, само смирено и без нервози, трпение, упорност и придржување до терапијата и проблемот ќе се реши.
  Поздрав и ти посакувам успех :)
   
 19. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.469
  Клиндамицинот точно е дека помага како што имаше кажано девојката во претходните постови, а јас пред 2-3 недели почнав да ја користам колекцијата на EUCERIN против акни и има резултати. Прво се мие лицето со гелот, па се нанесува тоникот, па потоа кремата. Околу 1500 денари испаѓаат сите три заедно. Инаку јас еве веќе два пати одам на козметичар на третман за стискање на митесерите и акните и мора да ви кажам дека после секакви испробани креми, дури сега почна да ми се чисти лицето. Само многу е важно да отидеш кај добра козметичарка затоа што пред неколку години имав отидено кај една и после третманот уште повеќе акни ми излегоа затоа што не ми ги исчистила до крај и правилно. А кај оваа што почнав сега, само два третмани направив досега и лицето веднаш ми се исчисти.
   
  На cipoihipo и Donamace им се допаѓа ова.
 20. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Nina24 fala za podrskata no pocnuvam da snemuvam trpenie i ke razmislam za tvojot sovet ke se rasprasam po aptekite za ovie proizvodi sto mi gi kaza i ako ima efekti ili ako pocnam da gi koristam ke vi kazam :) Fala odnapred :D

  Edit : Nina24 a posle TRETINOIN koga ke go koristam kakva anibiotska mast da stavam bidejki ti napisa deka mozebi od nego ke mi se pojavat poveke mozolcinja i dali TRETINOIN treba da stavam samo tamu kade sto imam mozolcinja ??

  I uste edno prasanje sto ako celo vreme nie zboruvame za razlicni mozolcinja, sto ako ovie prozivodi ne se za takov tip na koza kakva sto ja imam ili pak ne se za takvi mozolcinja kako sto jas gi imam pa mi se pojavat nekoj dopolnitelni problemi na liceto. Jas zboruvam za mozolcinja koi koga mi se pojavat se crveni i nekoi imaat belko na vrvot kako gnoj nesto slicno . Jas nekoi od mozolcinjata sto se so belko gi stiskam i tie fakaat kako koricka posle nekoe vreme taa koricka mi se trga no na toa mesto ostanuva kako temna tocka dali ovie proizvodi ke mi pomognat da go resam i toj problem celosno ke mi go iscistat liceto ?? Ako znaes odgovori mi na prasanjata :)
   
  На darkaquarius1 му/ѝ се допаѓа ова.