1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како реагрирате на провокација?

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 1 април 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.542
  Пол:
  Женски
  Феминџинчинчиња, како реагирате на провокација....
  - Бурно
  - Игнорираш
  - Враќаш со иста мера...или...
  :punch:

  Јас искрено правам земјотрес, пердуви летаат..ретко има случаи кога знам да спуштам топка..ама тогаш вријам сама во себе:@
   
  На LoveRain, JustFun, КикиМаус и 4 други им се допаѓа ова.
 2. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  867
  Тотален игнор, таквите луѓе најчесто не заслужуваат внимание ниту да трошиш сила за расправии.
   
  На hermosa, Tanjamm и baba Rada им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.542
  Пол:
  Женски
  Блазе си ти..јас и овде на форумов незнам рачна да кренам, одма гас давам....убаво е да знае човек да се воздржи...ама:emo:
   
  На ladyySi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. EraBon

  EraBon Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  593
  Zavisi od provakacijata nekogas burno nekogas so ista mera a nekogas i ignoriram....ama poveke vrakam :wasntme:
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 5. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  Зависи од моменталното расположение, ама најчесто сум смирена.
   
  На cresa-jagoda, theowndemon, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
 6. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.542
  Пол:
  Женски
  Е како успеваш, со диазепам??:?:
  мејби јога:clap:
   
 7. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  Со собирање во себе, затоа кога ќе ми пукне филмот прераснува во агресија :D
  Ама многу ретко се случува тоа, за среќа.
   
  На theowndemon, kikkki и baba Rada им се допаѓа ова.
 8. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  867
  Самоконтролата во денешно време е вистинска реткост, но вреди да се потрудиш да ја совладаш. Многу нерви ќе заштедиш верувај :nod:
   
  На hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
 9. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.975
  Пол:
  Машки
  Најчесто игнорирам. Знам во некои ситуации да пукнам на чисто и вербално да ја пратам личноста на местото каде што заслужува, но се разбира сето тоа го правам на културен и цивилизиран начин.
   
  На katerin, baba Rada и kikkki им се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.038
  Допаѓања:
  163.218
  Пол:
  Женски
  Сарказам all the way 8)
  Или игнор, ако сум така расположена и решам дека не заслужуваат ни одговор.
   
  На Zivyle, Читател, Gosh и 9 други им се допаѓа ова.
 11. lilly57

  lilly57 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  Некогаш нервозно можам да изгубам контрола и јас да враќам дури и со полошо.А некогаш just ignore.
   
  На baba Rada и kikkki им се допаѓа ова.
 12. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.089
  Допаѓања:
  19.733
  Пол:
  Женски
  Вдишувам длабоко, бројам до 5, ќе се насмеам и смирено ќе им вратам.
   
  На katerin, BlackAndWhiteSwan и baba Rada им се допаѓа ова.
 13. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.289
  Допаѓања:
  54.645
  Зависи од расположение. Ако сум во ПМС ќе си го окркаат веднаш, тогаш сум посебно лута на цел свет, а кога сум нормално расположена тогаш со сарказам или целосно ги игнорирам, зависи за кого станува збор.
   
  На kikkki, Ketchup и baba Rada им се допаѓа ова.
 14. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  4.890
  Допаѓања:
  46.770
  Пол:
  Женски
  Секогаш си молчам бидејќи знам дека провоцираат, па не сакам да се спуштам на нивно ниво.
  Воопшто не ги ни забележувам што сакаат нека зборуваат.
   
  На katerin, hermosa, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 15. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  3.215
  Пол:
  Женски
  Пред десетина години најчесто се спротивставував со агресивен пристап кон соговорниците кои знаеле врвно да ме испровоцираат. Таквото однесување воопшто не носи ништо добро. За никого. Агресијата е деструктивна.
  Ми беше потребно многу да дојдам до овој левел на зен.
  Сега умеам да се справам со провокатори на мирен начин.
   
  Последна измена: 1 април 2018
  На Someonespecial и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. Anajirile

  Anajirile Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2017
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  1.178
  Преку зезанција (губам контрола) навредувам на лично ниво! Не сум горда, ама тешко се контролирам зошто ако не поднесувам нешто тоа е провокација! Се согласувам дека такви луѓе требаат да се игнорираат но кај мене тешко!
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Feminka192

  Feminka192 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.560
  Пол:
  Женски
  Само им ја спуштам со провокација на нивна сметка така што 4 пати ќе се покајат :devil:
  Со мене памет некој ќе дели :rofl:
   
  На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.630
  Допаѓања:
  29.023
  Пол:
  Женски
  Реагирам на секакви провокации.Лесно подлегнувам на провокации и провокатор сум.Како ќе изреагирам зависи како сум расположена и каква е провокацијата.Или дупло или бурно:devil::@
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.156
  Допаѓања:
  142.173
  Пол:
  Женски
  Можи некогаш да подлегнам на провокација, ама во глата. Ретко визуелно губам контрола. Се обидувам да објаснам мое гледиште уште еднаш со прво одделенски пример, и ако упорно провокаторот продолжува да провоцира вртам на мајтап и му/ѝ се смеам дур се изнервира и замини. Нема поинтересно.
  Дали провоцирам? Је. Суптилно. Дај, сите си имаме наши моменти.
   
  На Шеќер4е, Someonespecial и baba Rada им се допаѓа ова.
 20. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  27.195
  Пол:
  Женски
  Рипнувам и му ги кршам забите на тој што ме нервира. ]:)
  Шала на страна, обично гледам да вратам така што ќе го пецнам провокаторот таму каде што знам дека ќе го заболи. Не игнорирам, неможе некој поттикнат од ништо да јаде трици а јас да му попуштам. Ако не го затнеш ќе продолжи.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.