1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со менопаузата?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од cvet957, 25 мај 2010.

  1. baklava123

    baklava123 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    znae redovno pravi tie pap testovi ama za ova ne saka da slusne .. veli sega super i bilo , sekogas imase bolnen ciklus prosleden so vrtoglavici i glavobolka , sega ovie 3 meseca toa go nema imislam deka saka toa da e ..i ne ide da ne i kazat nesto drugo
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не знам што да ти речам..
    Пак истото треба да го кажам: Обиди се да ја натераш да оди на доктор.
    Може е менопауза и се' е во ред, ама тоа треба доктор да потврди, никој друг не може.
     
    На baklava123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    И тетка ми има 48 и кажува дека веќе влегува во менопауза. Кај секоја жена различно се одвиваат тие работи па ништо не е чудно.
    Девојчиња уште со неполни 10 год веќе добиваат за прв пат. Се е изменето и вештачко.
    Во денешно време таман е за менопауза на таа возраст, ама да, добро би било да се прегледа чисто информативно.

    Е сега и мајка ми не ме слуша многу ако и давам совети, секогаш за неа сум дете, па затоа сигурно и мајка ти не те слуша.
    Дете си за неа.

    Не ја притискај. Ваљда треба сама да се одлучи и да биде свесна.
     
    На baklava123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ann-13

    Ann-13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво. Мајка ми денес прокрвари после 3 години менопауза, ја тера да мокри и ја пече долу. Дали некој имал слушнало или имал искуство со такво нешто?
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.978
    Пол:
    Женски
    Составен дел од животот на секоја жена е и периодот кога нејзиниот репродуктивен систем доаѓа во својот залез,за да на крај конечно исчезне.Како што секоја девојка, млада жена го памети својот прв циклус секоја жена,во одредени години да почнува да обрнува внимание на невообичаени појави,кои се непознати,искрено барем за мене.
    Кај мене ,,прекинувач на светлото" беше короната.Од тогаш наваму не ми е исто телово.Од неколку месечно изостанување на циклус ,па повторно уредување од неколку месеци,за еве сега повторно да имам проблеми.
    Изостанувањето на циклусот и не е толку голем проблем,свесна сум дека ова е нормален дел од животот...
    Мене лично голем проблем ми претставува и тоа што се претворам во шизофренично чудовиште на моменти а на моменти занемувам како да не знам зборувам.
    Тука се проблеми со спиење,штитната жлезда,замор и умор,болка во коски и мускули,мигрена,нервоза,надуеност во гради и стомак ....и ме знам уште што.Ако дел од овие симтпоми порано ги имав неколку дена пред добивање сега ги имам речиси цел месец,особено ако не добијам.
    Се разбира бев на лекар,негов совет е да испушам некој дим.
    :smoke:...освем тоа не ми препиша ништо...демек се е тоа природно.Природно ама неподносливо е...
    Се борам како знам и умеам,но добро би дошол и некој совет од страна, од лично искуство или од искуство на блиски,зашто свесна сум дека форумов е релативно млад...
    Па повелете...
     
    На Biljarkata, flower30, friendy и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Bufica

    Bufica Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Dali imate sovet za vaginalna suvost?
    Pijam vekje mesec dena cycloproginova, no sèushte nema nekoj kojznae kakov rezultat...
    Inaku od pred nekoe vreme vo menopauza, na 33 godisna vozrast, po dobivanje na rezultat za hormonot FSH 63.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anettta

    Anettta Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2022
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Мајка ми веќе подолго време има проблеми со болки во целиот грб. Од време на време и се појавува жештина во коските, топлина во нозете и рацете како и во градите. Исто така и трнење. Има направено испитување скоро на се и сите доктори велат дека е во ред и дека тоа е психички. Последно испитување беше на гинеколог кој што и кажал дека влегува во менопауза. Таа има 45 години. Дали некоја од вас ги има истите симптоми и дали мислите дека можеби има проблеми со вратот?
     
    На Cecko85 и j$ass им се допаѓа ова.
  8. _feminka_

    _feminka_ Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2021
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Мајка ми ги имаше истите симптоми пред да влезе во менопауза, потењето беше најизразено.
     
    На JJsummer му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нека го снимни 'рбетот, за секој случај.
     
  10. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Дали е точно дека со почеток на менопауза исто страдаат и коските, па треба да се направи тест за остеопороза?
    Има ли превентива нешто?
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  11. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
     
  12. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    45god sum i jas. Voznemirenost custvuvam mn.bez pricina.I ja imam trnenje na race, i bolki vo karlica.Bev na site mozni doktori i na rengen i na ginekolog.Mi docnese 45 dena i mi dade Primolut nor tab 10 dena po 2 na den i eve gi ispiv sega cekam da dobijam.Taka da i ja vleguvam vo menopauza
     
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.723
    Пол:
    Женски
    Точно е дека страдаат коските, заради губитокот на калциум кај жени кои веќе се влезени во менопауза, т.е. се во постменопауза. Состојбата на коските се проверува со анализи на крв и со снимање на коските -декса. Треба редовна контрола на коските кај жени во менопауза, за да се следат промените - на пр. на две години декса да прават и сл. Ако има потреба се даваат суплементи во исхраната за да се заштитат коските од остеопороза.
    Битно е жените во овој пероид од животот да вежбаат (со обавезно вежби со отпор, вежби за држењето, рбетот и карлицата), да се движат (да пешачат, пливаат, возат велосипед) и да јадат повеќе свежо овошје и зеленчук, храна богата со витамини, минерали а помалку месо, шеќер и преработена/процесирана храна.
     
    На riba79, Biljarkata и friendy им се допаѓа ова.
  14. bs1234

    bs1234 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2022
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Dobra vecer! Imam topli branovi mnogu potejne a izgleda sum vo postmenopauza bidejki 3,4 meseci imam po malku a sega eve 2 meseci nemam mn ne se razbiram jas vo toa a I pritisokot znae nekogas da se pokaci povejke ispitav se doktorot vika se e vo red I tiroidna is dr dali mozi da bidat ovie simtomi na zestina osobeno vo vratot liceto grbot nazat mi puka od zestina ova se slucuva nekogas nekogas ne I sevo ova me plasi I koga I znae pritisokot da se kreni ili pulsot dali nekoj se soocil so vakvi simptomi I dali treba ginekolog da se poseti vi blagodaram za dolgiot post.Ubava vecer.
     
    На Min4ey му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.015
    Ај инструкции за неписмени- што се рачуна за почеток на менопауза?:tmi:

    Морав ова да го копирам од другата тема, да не биде закопано знаење.
    Лично сеуште немам став, дали и колку би надополнувала естроген со фитоестрогени, ама има ли некои предупредувачки симптоми што треба да ги знаеме, кога нивото на естроген е сериозно опаднато? Мислам, телото да ти каже, оти редовни хормонски проверки се малку научна фантастика кај мене.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Веројатно изостанок на менструален циклус.
     
    На Cosmic Girl и Biljarkata им се допаѓа ова.
  17. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.723
    Пол:
    Женски
    Тоа е тоа. (y)
     
  18. Despina !

    Despina ! Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2022
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите ми треба совет како се справувате со жештините или така наречени топли бранови во менопауза? Дали воопшто прекинуваат некогаш или цел живот тоа трае?
     
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.776
    Допаѓања:
    8.785
    Пол:
    Женски
    И кај мајка ми и кај тетка ми траеа некој период и поминаа. Не се цел живот. Тражи некои витамини за климакс потпомагаат, исто и чаеви има доста.
    Тетка ми знам беше и доста нервозна тој период, кај секој е различно ама од жештини најмногу се жалат.
    Обавезно пешачење и вежбање, повеќе вода внесување.