1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со уморот?

Дискусија во 'Бебе' започната од M&M, 26 март 2016.

 1. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  Devojki kako stoite so umor, nenaspanost posle raganje. Jas neznam sto ni se slucuva ama mnogu se oswkam premoreno. Iskreno so prviot mnogu pomalku spiev i navecer, malava ne mi se vusi tolku cesto, vrzuvam i po 4-5 saati nekogas no pak sum premorena. Veruvajte nemozam da dodrzam do 10 casit navecer. Malava mi zaspiva dokaj 8 najkasno posle malku se zanimavam so golwmiot 1 saat i go molam da si legneme zatoa ato nemozam da izdrzam. So maz mi nemozeme recisi da se vidime. Koga bese pomala dosta spiese i nekako pomalku bev umorna i imav vreme poveke. Moze mi e do godinite moze i deka se 2 deca pa neznam sto poprvo da napravam vo tekot na denot. Ako si legnam so malava sabajle koga ja prezaspivam otkako ke go ispratam golemoto u gradinka posle neznam sto poprvo da napravam oosebmo otkamo pocna i ao dohrana. Dali dorucek za nea pa jas da kasnam nesto pa spremaj se da go zememe bato i vo meguvreme i rucek za nea pa koga ke se pribereme i rucek za nas. Nekogas i navecer nemam energija ni da sredam kujna ostavam haos. Maz mi kolku tolku pomaga ama i on koga ke se vrati od rabota gleda sto pobrzo da si se ispruzi. Me faka strav kako ke izdrzam tek koga ke se vratam na rabota.
  Dali piete nekoi vitamini nesto posebno i poradi doenjeto. Jas prviot pat piev mamavit ama ovoj pat nnekako posle porogaj nisto gledav poveke so ishrana zatoa kako sto spomnav na pocetok se osekav super. Ama veke sum epten omalaksana
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.546
  Допаѓања:
  74.384
  Пол:
  Женски
  Dali imas napraveno krvna slika? Jas hronicen umor imam, posle spienje nemozam da se osvestam, no anemicna sum so nisko zelezo i nizok hemoglobin... Bas si vikam porano sum rabotela na noze po 10 saati pa vaka umorna ne sum bila. Od koga pocnav da pijam C vitamin od 1000ka i Tothema za zelezoto se osekjam mnogu poubavo, vcera pravev krvna slika mi se kacilo na 12 zelezoto, odma znaev deka e kaceno, bidejki poubavo se osekjav, lesno stanuvav od spienje... :) inaku pak ima denovi koga sum pretepana, zavisi kolku me zbesnal sinko :D napravi si nekoja sema, kako kje si go teras cel den... Pa i haos da ostavis nekoj den ne e strasno.. :)
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
 3. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  Piev i jas tothema i vir c eden mesec mi bese padnat hemoglobinot potoa na kontrola.mi bese ok. Inaku pijam i terapija za toroxin veke nekolku godini. A shema dnevna probuvam da napravam ama sek9gas ima nesto sto ke me izremeti. Ili malava nema da spie kako sto treba (najcesto e toa) ili nesto drugo ke iskrsne. Eve ja od sabajle me zbesna obicno zaspiva saat ipol odkako ke stane denes zeza. I paga glavata gi ubi ocite od trljanje i pak ne zasoiva i sega ke mi izremeti se. I jadenje i planovi za setanje i sreduvanje po doma i se. Ama toa e.
  Inace ostavam haos cesto syo da pracam koga nemozam da postignam
   
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.546
  Допаѓања:
  74.384
  Пол:
  Женски
  оф леле :/ јас пред некое време направив и хормонски статус затоа што никако да се опоравам, не добивам, слабокрвна хаос.. и мене ми е 0-4 нормално, Тсх mi e 8, правев и антитела па да видам резултати во понеделник, ми рекоа не е многу, ама таман за да си прави проблеми.. :)
  инаку мојов е од 6 станат, има 11 месеци лудува по дома, мене ми се спие ми се плаче ама тоа е :D сум пробала да го презаспијам, нема шанси, од кога е роден си станува во 7 саат обично и после тек во 11 спие :D спанко е спие навечер нема гајле и преспива преку ден два пати, ама ова станувањево рано сабајле никако да го смениме :D
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
 5. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  Nie sme naviknati na rano stanuvanje zatoa i rano legnuvame. Obicno prezaspiva malava brzo posle toa ima samo 7m ama ima denovi kako denes koga me poluduva dodeka prezaspie. I sega skokna i vreme za dorucek i se ama.aj vajda samo denes
   
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.546
  Допаѓања:
  74.384
  Пол:
  Женски
  Mnogu spienje e toa, ona sega saka povekje aktivnost, mislev pomalo ti e bebeto... :) nie spieme od 11,12 do kaj 7 saat, posle se brkame niz doma, si igrame, mu trosam energija pa pie mlekce i spie vo 11,12 porucek... Kako sto rastat taka pomalku zaspivaat preku den, posle budenje i tesko prezaspivaat, nekogas mnooooogu sum bila umorna i sum sakala povekje od 7 da spie, sum go klackala, guskala, cuclata vo usta dzabe ne sakal da spie... Ednas jas taka sum zaspala na spalna i mi padna od spalnata, a spalnata mi e mnogu visoka :D
   
 7. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Јас веќе имав ниски хемоглобин и железо кога дознав дека сум бремена и успеав малку да ги покачам во текот на бременоста ама пак не ми беа во нормалата и кога се породив кога ми правеа кевна слика магично добив вредности како на маж :rofl: никогаш повисоки вредности сум немала.А како што немаме уште салам ред на спиење и ден денес се случува да не ми спие синко на вечер уште да ми беше низок како порано ќе припаѓав :).А како се справувм со уморот се трудам да го игнорирам и цела енергија на синко ја трошам ако остани нешто од тоа за средување низ дома арно ако не оставам за друг ден кој сака шо сака нека речи ако му смета нека повели нека ми суреди :rofl:
   
  На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
 8. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  @M&M Прво и основно правило после пораѓај за мајката е да спие секогаш кога бебето спие. Потруди се да побараш помош од мајка, свекрва, сестра, роднина да дојде и да го причува малото за да поспиеш и да можеш отпосле да ги обавуваш преостанатите обрвски по дома. Немај гајле дали по дома ти е растурено или да се грижиш дека прашината не ти е избришана. :nod:
  Пиј и чај од млада коприва за да ти се подобри крвната слика и да те освежи.
  Знај дека се ќе помине и после некое време ќе се вратиш во нормала. Секое добро.
   
  На Girl-Rabbit, SpangeBob и M&M им се допаѓа ова.
 9. espana

  espana Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.676
  Допаѓања:
  1.952
  Пол:
  Женски
  Кај мене е вака:малава има 11 месеци и е цело време активна, незнам што е одмор,станува во 7,заспива во 23 часот,немирно спие ,се врти,станува во 4 да си играме и се така.Ама искрено,неможам да се пожалам,отсекогаш сум важела за особа која малку спие и е цел ден активна,па затоа и малата е таква,преку ден не одмарам,таа додека спие чистам,и правам јадењее,одам на раб и спијам по неколку часа ноќе....се чудат како издржувам околу мене,ама верувајте и кога имам шанса да легнам,читам книга,така одмарам.
   
  На SpangeBob и M&M им се допаѓа ова.
 10. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  Nemam pomos za pricuvuvanje. Znam da legnam od sabajle nekogas koga ke prezaspie ama posle koga ke si dojde i bato amin spienje.
  Mene mi bese muabetot sto osekam umor poveke od toa sto se zamoruvam. Ne spijam tolku loso navecer po 2 pati se budi a pak ima denovi kako da me pregazil voz. So prvoto mnogu pomalky spiev a kako ppveke da imav energija. Ke pomine znam ke porasnat i posle ke mi fali da bidat mali ☺
   
 11. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  Малата ми е 13 м, од кога се роди до третиот месец ижасно се осеќав. Бев исцрпена, психички катастрофа, но се изборев некако. После тоа се осеќав одлично. Сега немам проблеми со умор иако малата е сто на саат,спие два пати највеќе по пола саат преку ден, додека навечер некој период спие, некогш не, не се осекам уморна, имам енергија. Но, често ме фаќа монотонија, се осеќам нерасположена, стани/легни, садови, чистсње, готвење, кафе со свекрвата и јатрвата, некоја прошетка и пак дома.
   
  На espana и M&M им се допаѓа ова.
 12. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  Jas pa obratno prvite nekolku meseci bev super. Nekako izgleda epten mi teebase da se trgnam od ona sekojdnevie na rabota i mi bese tamu strasno naporno. Ama najverojatno posle nekolku meseci sto vikas monotonijata vlijae na raspolozenie a istoto i na umorot. Ama pak ke kazam ic ama ic ne mi se vraka na rabota ☺
   
 13. Sunshine_1979

  Sunshine_1979 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  11.928
  Пол:
  Женски
  @M&M , твојот пост како јас да сум го пишувала, сѐ исто дури и проблемите со тироидата само што моето бебче е помало, има 2 месеци. И јас немам никој тука да ме одмени, сами со мм се справуваме како знаеме и умееме!
  Постојано сум уморна и малаксана, сѐ нешто ме боли, де грб, де глава, нозе,па нос само од нешто им се жалам дома!
  Друго што ме мачи е тоа што имам ненормален апетит - абе нон-стоп сум гладна мислам дека со храна ќе го совладам уморот и само јадам :D и станав многу стрвна а цела бременост бев примерна, не аздисував и се поправив само 15 кг.! Сега е страшна работа можам 24/7 да си џвакам нешто со оправдување дека ми треба за да имам млеко ;)
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
 14. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.741
  Допаѓања:
  32.076
  Пол:
  Женски
  Кај мене е хроничен уморот веке небива. Ни денски спие навечер немирно спие на половина час. Немам спиено два месеци целата сум подочњаци. Со мм сме на смени ама сега не е тука моментално и сум сама. А и преку ден научени сме да ни се зборува онака незнаеме да лежеме сами одма плачење.Како вие се справувате некој совет оти неможам веке?
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
 15. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  Dobro e ne sum bila samo jas. I jas jadam mnogu ama fala bogu ne se debeleam ic. I jas se vadam na doenjeto pa moze i toa ne ogladnuva tolku ☺.

  Kaj tebe e normalno da si tolku umorna. Moevo ne spie tolku loso noke rano zaspiva se budi dokaj 2-3 pati. Zatoa se cudam zosto sum tolku umorna.
  Neznam kakov sovet da ti dadam. Mene prvoto mi bese takvo. Mislam deka do godina se budese mnogu duri i poveke od 6-7 pati. Za denje da je zborime uzas bese. Moze samo da ti kazam izdrzi ke pomine gledaj kolku mozes so nego da pospivas i denje i noke
   
  Последна измена од модератор: 1 ноември 2017
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.741
  Допаѓања:
  32.076
  Пол:
  Женски
  Не беше така сега нешто последната недела две почна да спие немирно навечер а претходно убаво спиеше. Цела вечер морам да го нишкам креветчето за да не се расони оти ако се расони 2-3 часа спиење нема. И денски ич не спие дали ке врзи саат на рати по 10 минути. Ништо неможам да завршам одејќи спијам :)
   
 17. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  A kolkavo ti e bebceto? I moevo kako raste poloso spie ja cesaat zabcinjata nervozna e mnogu
   
 18. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.741
  Допаѓања:
  32.076
  Пол:
  Женски
  3 месеци сме
   
 19. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  139.329
  Пол:
  Женски
  Malecko ke da e za zabi ama ne se znae moze i porano da vadi
   
 20. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.741
  Допаѓања:
  32.076
  Пол:
  Женски
  Па можно е порано да вади многу лигави и рацете и се цел ден во уста. Ама сега за сега е рано.
   
  На M&M и mon4i91 им се допаѓа ова.