1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ќе реагирате ако не ја прифаќаат вашата врска?

Дискусија во 'Врски' започната од girl8, 28 февруари 2010.

 1. girl8

  girl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5
  Дали некогаш ви се случило или знаете некој чија врска не била прифатена од нашите/неговите родители,пријатели или роднини? Како би реагирале вие доколку некој ве убедува дека личноста со која сте во врска не е за вас и дека со него или неа немате иднина?

  Родителите се оние кои се грижат за нас, понекогаш дури и повеќе, често ни се мешат во нашите одлуки и не убедуваат да го смениме нашето мислење за некого.

  п.с. Ако веќе има таква тема модераторот нека ги спои
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Само еднаш сум сретнала вакво нешто: родителите се противеа затоа што девојкава и мончево се од различна вера. Но тие немаат раскинато, сеуште се во врска, иако тајно.
  Мене лично не ми се случило.
  Кога родителите ни бранат некоја врска, тоа е затоа што се грижат за нас. Некогаш таа грижа е оправдана, некогаш не е. Ние претежно сметаме дека не е, без да гледаме објективно на работите.
  Искрено мислам дека таа грижа е позитивна, затоа што полошо е ако родителите воопшто не ги интересира со кој се зафаќаме, па да случи после нешто непосакувано. Ако врската стварно вреди, ќе успее и со тие забрани.
   
 3. AnjaF

  AnjaF Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10

  Многу врски досека биле неприфатени од родителите ..некогаш оправдано , некогаш неоправдано . Мораш да ни кажеш за што точно станува збор и зошто твоите родители не ја прифакаат врската ....дали можеби има некоја сериозна причина (која ти сепак неможеш да ја видиш како они ) или пак се работи за нешто неоправдано , како ....нема факултет , не е добро ситуиран итн итн ....
   
 4. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Да не ја прифаќаат немало такво нешто .. летото ептен ослабев од нервози , карања .. бев 3 дена изнервирана , 1 ден весела .. и се среди се.. знаат сеа колку се сакаме и почитуваме и се е во ред.. Тоа е дека се секираат.. Да не ја прифаќа некој врската на детето зависи ради што е .. мислам дека не треба бидејќи секој има право на свои одлуки ама ако се лоши тогаш.. Родителите го сакаат секогаш најдоброто за своите деца , иако некогаш може да згрешат..
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.879
  Пол:
  Женски
  Кога бев помала, си мислев дека никој не знае подобро од мене самата што е најдобро за мене... и така терав... без разлика дали на моите родители или моите другарки им се свиѓаше дечкото со кој што бев или не, јас си терав по свое, како што мене ми беше убаво...

  Но со годините сфатив нешто - никогаш, за некого кој што го сакаш и со кого си во врска, не можеш да ја видиш целата слика... родителите гледаат објективно и можат да го видат она што ние, во нашата љубовна занесеност и заслепеност не можеме да го видиме, а можеби ќе го видиме кога веќе ќе биде доцна... затоа, мој совет ви е понекогаш и да подразмислите и да слушнете што ви велат родителите - многу често тие можат да бидат во право! Нормално дека ќе го сакаат најдоброто за своите деца, но и во таа пуста желба може и да згрешат... ако не ја оправдуваат врската, можеби тоа е со оправдана причина... затоа слушнете ги, и размислете, не е решение секогаш да се оди со главата в ѕид (ех да ми беше овој ум кога бев помлада...)
   
  На Sara.m му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mucmuc

  mucmuc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  11
  imas pravo i jas mislam deka roditelite se SEKOGAS VO PRAVO
   
  На Sara.m му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Зависи од ситуацијата. Некогаш си подготвена да направиш се за некого што не вреди, а не си знаела дека тој е таков. Така да времето се ќе каже. Треба да се слушаат туѓите мислења (немора тоа да значи дека мора веднаш да се прифатат), но сепак да направиш така како што најмногу ти одговара.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.935
  Допаѓања:
  66.093
  Пол:
  Женски
  Апсолутно се согласувам. Јас на моја кожа си имам осетено и сега секогаш ги слушам. Па добро скоро секогаш :lol:
   
  На Sara.m му/ѝ се допаѓа ова.
 9. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  Moze jas da ti kazam jas nesto?,jas sum ziv primer za taa rabota i mene moite roditeli ne mi dozvoluvaa da bidam vo vrska so mojot decko...majkami mi go pravese zivotot pekol sekoe utro mi ja polnese glavata deka deckomi ( so koj sum uste vo vrska) ne e za mene i toa od prosta pricina deka bil siromasen ne bil za mene ..noi ja zatvoriv ustata so dva zbora ja prasav na kulturen nacin:Dali tebe posrekna ke te napravat parite!?,jas sakam ljubov a ne pari ....no jas ne gi poslusav i si ostanav so nego ....bidejki jas go sakam a i toj mene ne sme dolgo vreme zaedno no se slucija prekrasni raboti megu nas :) ... i nikoj ne uspea da ne razdeli i nema ni da uspee zosto taa e vistinskata ljubov sto od sekogas sum sakala da ja imam...pa ako s e ima ljubov stoe e vazno sto mislat drugite...vie sigurno ne ziveete za drugite luge ..pravi taka kako sto ti e ubavo tebe a ne na drugite zosto kolku poveke sakame da mu ugodime nekogo nemozeme ....pozdrav :)
   
  На Idealist-ka, CaperucitaRoja и butterfly.mk им се допаѓа ова.
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.935
  Допаѓања:
  66.093
  Пол:
  Женски
  Полека полека не рипај одма толку. Сигурна сум дека мајка ти за твое добро мисли. Ти си сега на овој памет, ама не гледаш баш во иднината. А што правите за брак? За деца? Куќа? Љубовта не е секогаш доволна, ако нема со што да се потпре ќе потоне...
   
  На Sara.m му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  pa toj ne e dotolku siriomasen si ima dovolno finansii za normalen zivot a jas nesakam luksuz ...ama toa na moite roditeli im go kazaa nivnite "dobri prijateli " a toa nee tocno i jas tie luge ne gi sakam poveke iako mi bea mnogu mili ama ipak ima pokriv nad glavata i ne zivee na ulica
   
  На Ligavka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.935
  Допаѓања:
  66.093
  Пол:
  Женски
  Добро добро ти си знаеш најубаво, само сега си во тие години кога мислиш дека се знаеш. Сите тоа го поминале и затоа ти кашувам дека треба со глава да мислиш што и како. Ајт поздравче
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.879
  Пол:
  Женски

  Млада си уште, ги имаш само 18... и мислиш дека љубовта е доволна... но верувај ми, ќе сфатиш дека не е така...
  јас искрено и од срце ви посакувам вас двајца убава иднина и дај Боже да си се сакате секогаш како сега!

  Ама мајка ти мисли за тебе, ако ти не мислиш... треба да ја сфатиш, таа ти сака само најдобро, и знае каков може да биде животот - љубовта не е секогаш доволна, Реинбоу убаво ти кажа, ако нема со што да се потпре, ќе потоне...
   
 14. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  jas mislam deka sum dovolno pametna mene ne mi treba decko koj ke ima ubava kola ....pari...stan...sekogas ke imam se s to sakam ....a ljubovta kaj e ljubiovta a ?.....izvini rainbow ama ti mi stois kako da si matrealistka.....! :roll:
   
  На Ligavka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Возрасните секогаш велат: Убавинта брзо минува, љубовта преминува во навика, некогаш може и во омраза ако нема почит. Кога би била со некој во врска прво би видела како се однесува тој спрема мене. Ме почитува ли? Што би направил тој за мене? Зашто џабе е ако ме сака, а незнае како да се однесува, не ме почитува. И нормално би сакала да знам што би мислеле другите, иако некогаш може сешто да се слушне. Но, секогаш одам по мое.
   
  На Yeeah му/ѝ се допаѓа ова.
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.935
  Допаѓања:
  66.093
  Пол:
  Женски
  Еххх да бев јас материјалистка немаше да си ги губам нервите посекакви работи за да можам да си приуштам што сакам. Ќе си барав дечко да ме шета... Јас само сакав да ти помогнам бидејќи според твојот пост изгледаш бајаги заслепена, а тоа не е убаво. Секогаш мора со глава да се мисли... или да си спремна да си ги сносиш последиците.
   
 17. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  ima na sto da se potpre si odi na rabota i ne e kojznae kolku siriomasen prosecen covek od prosecna familija aman be luge so vie e na vas ..ako toj ne me pocituva normalno deka ne bi bila so nego...jas toa go naglasiv zasto ne etaka u smisla na neslusaj drugi luge dozvoli samata da si vidis dali moze da si so nego...znam mlada sum ama za razlika od moite vrsnicki razmisluvam mnogu pametno i si imam svoi planovi za zivotot.Znam deka majkami ne mi misli loso no nikogas nesum bila srekna u ljubovta i sega sakam da me ostavat da uzivam nisto drugo
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.879
  Пол:
  Женски

  Не значи дека човек е материјалист ако сака да биде обезбеден... не значи дека мора да има некоја екстра кола или три станови или не знам што... ама да има покрив над глава, добра работа и пристојна плата, како и јас, и двајцата да си имаме убав, не луксузен, живот... а тоа не не прави материјалисти... девојче, ќе мислиш поинаку за некоја година... никој од нас не сака да ти соли памет, ама ние сме го поминале она што ти допрва ќе го поминуваш и затоа ти кажуваме... ама ти си знаеш најдобро... поздрав!
   
 19. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  Za licnos kako stoe toj ...spremna sum da si gi snosam posledicite ....a i sorry sto te narekov matrealistka ama taka mi deluvase toa sto mi go napisa....Sto vie ne ste bila nekogas zaljubena!?...Znaes deka zabranetoto ovosje e poslatko ?
   
 20. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  ccc sega site me razocaravte :Down: