1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Калиопи повторно ќе нè претставува на Евровизија 2016

Дискусија во 'Музика' започната од MiloMalo, 25 ноември 2015.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    Ако не и напишат некоја добра песна , пак ништо за финале
    Мислам дека последниве 8 години како сме на Евровизија само таа успеа да не однесе во финале :wasntme:
     
    На honest girl, Ketchup и Lella им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Рекордот го имаат четирите девојчиња (незнам како им се викаше групата).
    Баш имаше емисија на ТВ во врска со нашиот пласман по Евровизии.
    Па кометнарот беше дека децата пееја најлошо и фалш а највисоко место зедоа.
     
  3. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.350
    Пол:
    Женски
    Нашава држава треба да се одкаже од евровизија. Секоја година истата приказна ни еднаш во финале немаме среќа воопшто,а ни песните не ни се сјајни. Само добра песна треба да се направи а што се однесува до калиопи не ја мразам ама ке видим пто ке направи :)
     
    На Tinushka и lovemme им се допаѓа ова.
  4. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Не ја сакам Калиопи како човек ама дека има глас - има. Тука збор да нема. Црно и Бело, мене лично многу ми се допадна и мислам дека можеше да стигне и до врвот ако бевме некоја појака држава. Ама тоа е што е. Па и ако размислам подобро, немаме кој друг да пуштиме
     
    На koritsaki, Sky-butterfly, Victorian и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Подобро никој да не праќаме. Не станува збор за добра песна и глас . Се е ПОЛИТИКА !(facepalm)
     
  6. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    Не знам некоj спомна претходно поубави песни и хитови се вадат во текот на годината, а за ова секогаш jа оплескуваме. Инаку за некое чудо ми се бендисува Калиопи да оди, иако знаеме дека се е политика.
     
    На Tinushka и referentka им се допаѓа ова.
  7. maricka

    maricka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека треба да се откажеме од учество на овој циркус, да не се брукаме таму, не се сеќавам да некој наш избран претставник не бил без било каков скандал, секоја година има нешто што на секој пејач му остава дамка во пејачката кариера.
    Но исто мислам дека и понатаму ќе се продолжи вака, нема шанси МРТ да го прекинат ова, а тоа е поради што на овој "проект" се вработени можеби 50 личности и земаат плата, можеби и посебен сектор има баш за еворвизија, па доколку би се откажале од евровизија тие нема што да работаат. Кој знае како е..
     
  8. The Saturdays

    The Saturdays Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    694
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    XXL bea na 15 mesto
     
  9. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Калиопи беше 13то место, Елена 12то, XXL 15то.
    Моќта на гугл :D
     
    На Lella и referentka им се допаѓа ова.
  10. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.259
    Коа више само Вмро-вци праќаме - можеа Тајзи да го пратат. Ќе напраеше некое брзо регетон/латино песниче со згоднине кубанки на сцена. Ќе бевме у први пет - немаше да победиме, али ќе ни се промовираше државава, а и ќе беше радиски и клубски хит.
     
    На Marossa, Adi888 и theowndemon им се допаѓа ова.
  11. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Знам дека имавме исти поени со друга држава и делевме место, ама не знаев кое, не најдов официјална ранг-листа на интернет, само едно видео кое веројатно не било точно. :D
     
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Мене Црно и бело ми е омилена македонска евровизиска песна... ствар на вкусови :) Калиопи е една од најквалитетните наши пејачки, а и достојно нè претстави, без смешни кореографии, брукање околу англискиот и слични гафови. Така да според мене е добар избор, иако се согласувам дека песната треба да се бира на фестивал како порано.
    А што се тиче Евровизија, отсекогаш сум била страстен фан и сè уште сум, традиција ми е и покрај опаднатиот квалитет и сите циркузи :D Сепак секоја година има барем 3-4 песни коишто редовно си ги слушам до јули, а и има нови изведувачи што вредат да бидат откриени како што кажа @AnaKarenina.
    А обавезно секоја година ми се погаѓа една песна со која се опседнувам и напнувам, и искрено повеќе се трескам кога таква квалитетна песна што ми влегла во срце (како италијанската оваа година, лани ерменската и тако даље) нема да победи, отколку што се замарам за фактот на кое место се пласирале нашите и дали уопште влегле во финале :wasntme: :D
    Иначе темава пет минути ја барав во музика, мислам дека би требало да се премести во таа категорија :lol:
     
    На Marossa, Ketchup, Sky-butterfly и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.326
    Пол:
    Женски
    Не е лош изборов за оваа година, но сепак мислам дека Тамара треба да оди со песна од Игор, Калиопи веќе е дежа ву
     
  14. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Иако не сум љубител на песните на Калиопи, со исклучок на две многу ја почитувам како уметник, а пред сè човек.

    Што се однесува до целава евровизиска исполитизирана фама немам многу што да додадам, освен да се согласам дека нашите обиди за пласман и оваа година ќе бидат бесполезни. Впрочем, навистина не гледам поента во глорификација на исход чиј неуспех бива однапред предвиден. Освен тоа, сиот тој капитал кој и онака го нема одвише во државната каса, може и треба да биде искористен во многу поразумни цели...
     
    Последна измена: 27 ноември 2015
    На Marossa, Ketchup и kjukli им се допаѓа ова.
  15. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Интересно е како сме една од најсиромашните европски земји, ама Евровизија и Детска Евровизија не се пропуштаат, обавезно се учествува (facepalm) Да не умувам многу, мислам дека Калиопи е добар избор затоа што е еден од најдобрите македонски женски вокали, заедно со Каролина Гочева и Тамара Тодевска. Исто така со „Црно и бело“ последен пат влеговме во финале, а и песната ми е личен фаворит од нашите евровизиски. Би сакала да ја видам и Тамара на Евровизија, ама не во дует или како придружен вокал како претходно, туку соло, да и` напишат некоја добра песна, да се раздере :o
     
    На Sky-butterfly и kjukli им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Добар избор е Калиопи. Одлично не претстави на Евровизија 2012 година. Добро ќе биде ако пак и направат добра песна. Така ќе имаме шанси да влеземе во финале, со оглед на тоа што на Евровизија пак ќе учествува цела Екс-Ју.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  17. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Јас па чекав (и сакав) Викторија Лоба да ја пратат
     
  18. Vasiliki

    Vasiliki Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    93
    komitet1.jpg
     
    На theowndemon, Oxymoron и Grungie им се допаѓа ова.
  19. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    А па дека ако имаме избор на песна за Евровизија ќе изберат изведувач и песна ние што ја сакаме и што ќе ја изгласа народов. Пак ќе си наместат да победи тој што организаторите наумиле да го пратат (односно тој што ги поткупил).

    Инаку последниве години не ја следам баш Евровизија така еуфорично, некогаш и заборавам да гледам. Калиопи не е лош вокал ама најубаво е да си се откажеме веќе! :D

    Делот со гласањето си е приказна за себе. Делење гласови по комшиска линија, на ти го - дај ми го. Џабе има телефони за гласање.
    Ние си делевме 12-ка на северниот сосед, сеа последниве години на западниот... да смениме малце де. |(

    Еве ви едно интересно видео, американка прв пат гледа Евровизија. Типов си и објасни убаво како иде гласањето.

     
    На Victorian, theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Калиопи можеби има добар глас и се, ама кога ќе помислам како се откажа од Македонија ми иде да ја згазнам како лебарка!
    Таа НЕ ЗАСЛУЖУВА да ја претставува земјава, па колку и да сме бедни и мизерни во настапите за Евровизија, таа не би требало да биде број 1 во изборот за преставник..
     
    На galapce, LivingGlam и Mr. Right им се допаѓа ова.