1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Калиопи ќе не претставува на Евровизија 2012

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mini-Mouse, 19 ноември 2011.

 1. Mini-Mouse

  Mini-Mouse Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.438
  Пол:
  Женски
  На вести кажаа пред малку дека на Евровизија 2012 год ќе не претставува Калиопи. Така одлучиле да нема конкурс ко секоја година.
  Не ми е од омилените но во секој случај е мнооогу подобра од претходните наши претставници (со 2-3 исклучоци- претпоставувате кои).

  Па нек се угоде ...и повеќе среќа оваа година!
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.204
  Пол:
  Женски
  Па некако е исто кој ќе не претставува. И онака не се пласираме високо.
  Калиопи има солиден вокал, позната е и во соседните земји, уште да има добра песна ќе биде добро.
  Само да не биде некакво сра*е ко румдумдум.
   
  На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Стварно?ЈАс незнаев.
  Супер :D
  Мислам дека таа одлично ќе не престави на евровизијата :)
  Жената е убава,паметна,а има и искуство!

  Само незнам како ќе испадне.
   
  На Christyn му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.501
  Се надевам дека ќе и дадат моќна и квалитетна песна, како што и доликува :)
   
  На Christyn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.620
  Па беше еднаш,треба да им се даде шанса на помладите.
   
 6. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  4.085
  Допаѓања:
  15.391
  Пол:
  Женски
  И јас прв пат слушам :?: е па убаво е ако е така, сигурно поубаво ќе не претстави Калиопи од сите наши пеачи на естрадава :) кога би одбирала јас и Влатко Лозаноски би го пуштила на Евровизија :$
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.179
  Пол:
  Женски
  Незнам како така одбрале, туку - така, сега кога веќе бираат, нека одберат некој што навистина е достоен за тоа.Сепак според мене, кој и да отиде, дали Калиопи или било кој, не верувам дека нешто добро ќе се пласираме, иако не велам дека не е можно или пак дека немаме некој кој го бива за пеење итн., но прибидејки се е политика тоа, едноставно сметам дека не би требале воопшто да се појавуваме на Евровизија.Можеби и е начин за да се промовира нашата музика, ама мислам дека и без тоа, сме се истакнале во музиката и надвор од нашава земја.Од одамна не следам Евровизија, од таа причина. Доколку веќе решиле Калиопи да не претставува наредната година, се надевам ќе биде добро :)
   
 8. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.603
  Каде бе кажаа? Па нели калиопе се откажа од евровизија се разочара.. ц ц ц што нема да чуеш
  Ај баш да видиме..
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.204
  Пол:
  Женски
  Калиопи претставник на Македонија на Евросонг 2012 во Азербеџан

  Поп дивата Калиопи Букле е овогодинешната претставничка на Република Македонија на Евросонг 2012 што ќе се одржи во Азербеџан.

  Македонската радио телевизија оваа година одлучи да го примени српско/хрватскиот модел на избор за претставник, односно како членка на ЕБУ, таа не мора да направи конкурс и избор на повеќе изведувачи за претставник на песна за Евровизија.

  Што се однесува до песната со која Калиопи ќе не претставува, таа ќе биде избрана на сличен начин како што беше избрана песна за Тоше Проески, кој беше наш претставник во 2004 година.

  Калиопи е една од нашите најпознати изведувачки, зад себе има 9 албуми и безброј хитови. Последен е албумот “Порака“, кој покрај во Македонија е објавен и во регионот. Таа е почесен амбасадор на УНИЦЕФ од Македонија, а покрај многубројните награди и признанија добитник е и на статуетката за хуманост "Мајка Тереза".
  http://www.time.mk/read/3a8334e761/437b05ee61/index.html

  Ете така одбрале. :)
  Секоја година го тупат со изборов, а не е ни важно кој ќе оди и онака пак ќе се плука. Тоа е. :)
   
  На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. innamylove

  innamylove Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  225
  аман ја мразам таа пискава жена господи....
   
  На sweet25, HappyOne и enca.69 им се допаѓа ова.
 11. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  ако настапува нека одбере некоја добра песна како и обично мило ми е што не одбрале некои што се без врска
   
 12. talentirana

  talentirana Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  248
  Пол:
  Женски
  Кој и да не застапува џабе е. Исто како и секоја година,ни во финале нема да влезиме.
   
 13. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.603
  Нема да има само една песна.. ке биде нешто слично како со Тоше ке им дадат задача на повеќе композитори и ке ја одберат најдобрата..
   
 14. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.285
  Пол:
  Женски
  Иако важи за жена со признание за својот талент, сепак не знам, го губиме капацитетот за претставување на таа голема бина со политички астаљ, веќе ги испраќаме пејачите по повеќе пати, и што знам нема перспектива.
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 15. antilla

  antilla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  381
  Не разбирам што бараме да пуштаме една докажана и реномирана домашна пејачка како Калиопи на тој европски циркуз кој уште одамна престана да биде музички фестивал. И пак и годинава како и изминатите 3-4, додека другите се глупираат, ние ќе имаме actually a real song но уште еднаш ќе си останеме со прстот во уста зашто очигледно политиката е вмешана дури и во тие панаѓури. |(

  А бтв, зошто велите дека Калиопи веќе била македонски претставник на Евровизија, кога не беше? :^)

  Морав да се редактирам, тоа што го напишав дека изминативе години сме имале а real song, не важеше за ланска година, да се разбереме :wasntme: Иако, пак каква и да беше, попевлива испадна од многу што завршија во финале :^)
   
 16. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Калиопи е една од најдобрите, ако не и најдобра, македонска пејачка.
  Едно е што јас лично не ја сакам, а сосем друго е дека таа е еден квалитетен вокал.
  Подобро таа него некој што не знае уста да отвори.
  Но, Евровизија одамна престана да биде музички натпревар...
  Штета е за Калиопи да оди сега, ама добро, кога таа се согласила сигурно знае што прави.
  Со среќа нека и е.
  И се додека песната не е како „румдумдум“ од пред некоја година, ја има мојата поддршка.
   
  На Madonna и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
 17. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  На Евровизија одамна не се цени гласот, туку изгледот, а да не зборам колку е вмешана и политиката. И не знам зошто секогаш ја одбираме најго*нестата песна кога ќе дојде време за Евровизија кога имаме солидни песни преку цела година што би можеле да пројдат. Како и да е, ако влеземе во финале погоре од 13-14 место нема да дотуркаме.
   
 18. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.603
  Еве јас ке одговорам зошто немаме една добра песна? Заради луѓе како Копров никогаш нема да има добри музичари во државата, затоа!
  Све е за пари, не се цени добра песна, Копров никогаш нема да дозволи да оди некоја песна а да не е негова и нема да пушти да иде некоја млада ѕвезда па колку и да сака нека е добра песната..

  Тоа е тоа.. кој повеќе пари ке даде и колку ке украдат е работава!
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.903
  Допаѓања:
  27.647
  Пол:
  Женски
  Ич, ама ич не ја сакам женава :worried:ilent: Ама ај нека и е со среќа, конечно и се оствари желбата.
   
  На TS-310 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.676
  Допаѓања:
  1.882
  Пол:
  Женски
  Само Калиопи и Лозано останаа од подобрите вокали во Македонија што не не претставувале во Македонија. Зошто да не би не претставувала? Убав глас има, само што сега повеќе бараат стас. Не е важно. Секако во последниве години не влегуваме во финале..Се надевам дека ке одбере убава песна што го истакнува нејзиниот глас, и се надевам дека нема да "писка" како што има обичај. Тоа ме нервира. А инаку супер е изборот :up:
   
  На maryJ му/ѝ се допаѓа ова.