1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кампување

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од elcezelce, 10 јуни 2011.

  1. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Што мислите за одмор во камп ? :) Бил ли некој на одмор во камп во Грција во скоро време ? :) Ме интересира како се движат цените по камповите таму ?
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас лично не сум била, ама спиев во приватен смештај во близина на камп бидејќи моите имаат пријатели што секое лето кампуваат во Грција.
    Не би коментирала за предностите и недостатоците на овој тип на одмор, затоа се зависи од човекот. Има луѓе утепај ги, нема да земат соба. Има луѓе што по цело лето кампуваат ( кој има време ), а има и луѓе што се гадат од кампови.

    Еве јас ќе кажам за Камповите под Олимп, цените се движат од 1200 до 1500 евра од камп место на годишно ниво ( зависи колкав е плацот и во кој ред се наоѓа). Ти треба приколка, многу слободно време и едни купаќи и едно дуксерче - доволни се за цел одмор. :D
    Исплатливо е ако имаш блиски пријатели или роднини, па да си ги поделите трошоците. Пример, ќе ги пуштиш старите со децата ( свекорот, свекрвата, мајка, татко, брат, сестра, внуци...), цело лето да се брчкаат во вода и да дишат чист воздух, блиску е , може секогаш да се отиде.

    А ако сакаш да изнајмиш приколка на 10-15 дена, не знам, сепак треба да си најдеш од овде, затоа што 95% од камповите се македонски, т.е. само македонци има по камповите, јас грк не видов. Имаше странци со огромни приколки, ти мислиш приколка е тоа, а внатре како во спејс-шатл да си влегол. Телевизори, кревети, кујна, тоалет... се отвара од сите страни, гледаш приколката како се трансформира во куќа :)
     
  3. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Сум летувала во приколка, 3 пати до сега, но морам да признаам дека многу поубаво ми било на викенд во шатор...Инаку ако си во добро друштво мислам дека и не е толку битно дали е приколка, шатор или било што друго. Она едино што кочи е хигиената....Не можеш кога сакаш да се избањаш...А јас сум навикнатаодам на плажа се враќам се туширам ручам и пак на плажа, па пак туширање...
     
  4. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас лично искрено уживам во кампувањето ....до сега имам одено преку 15 пати на кампување на одмор во Грција и слободно можам да кажам дека таму е прекрасно тоа за мене е стварно вистински одмор ... ...плус тоалетите не се како кај нас има кај да се избањаш имаш топла вода во секое едно време ... затоа оваа година сакам да одам пак само незнам како се движат цените сега таму пошто немам појдено неколку години веќе....а кај нас сум била еднаш на кампување само и тоа во Градиште убаво беше али топла вода некако беше онакаааа неостварена желба или па хигиена во тоалетите :( грозно беше некако тоа ...
    :(
     
  5. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не ми се допаѓа, преферирам апартмани. Сум била во камп во Св. Наум и убаво беше само тоа што приколката беше на самата плажа на 3метри од езерото :) Внатре е неиздржливо за спиење, пеколно, спарно и тесно, во било кој камп.
     
  6. Anna-Marija

    Anna-Marija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    3
    Јас не сум кампувала,ама иам желба да кампувам , интересно звучи. :Д
     
  7. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Не би кампувала, ама никогаш.
    Сум била два пати, со друштво и со моите како помала.
    |(

    Прво, која е поентата на одмор кога доаѓаш од плажа и се фаќаш за правење ручек? :^)
    Малтене ко дома, само што тука има езеро/море во близина и чешма за миење садови на оддалеченост од 15 и кусур метри.

    Јас сум тип што сака хотел, сака соба, сопствено вц и се' сервирано.
    Затоа се вика одмор.

    Камп приколката може да биде најубава и најмодерна на свет, на крајот од денот - пак си е камп приколка и пак ти ќе мора да си ја зачистиш.

    Целиот концепт на камп ме нервира, тоа готвење, па собирање на садови и миењето кај заедничката чешма со твој сјај и сунѓерче |( |( |( мезење пред кампот, ајде комши на кафе |( ....
    За нашите, еве поточно за во Љубаниште не би коментирала за нивото на хигиена или менталитетот на нашиот народ за таков тип на одмор.
    За илустрација, одам да се туширам, и влегуваат две типки заедно пред мене.
    Ок, културно си чекам ред.... чекам.... чекам.... чекам....

    Поминаа повеќе од 15 минути, викам овие две дали почнаа да се сексаат внатре?
    Културно тропкам... и ми излегува едната - лута и со цел памет ми вика - аман девојко, самошто ставив регенератор за коса, ќе си почекаш уште 15 минути.

    :^) |(

    камп? Ни мртва.
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Јас многу сакам да кампувам. Пораснав во Љубаниште. Галичица над тебе, езерото на 3 метра пред тебе. Сон!
    И не ми пречи ништо, освен понекогаш нечистотијата, во август знае да е прилично нечисто.
    Не ми пречи тоа што се сам треба да си направиш. Не ми пречи ни тоа што се допрено до шаторот треба да преместуваш ако врне. Уживам во тоа да бидам дел од природата.

    Јас и не сум навикната да седам на одмор и да не правам ништо. Всушност, одморите ми се или по кампови, или во викендица. Во хотел никогаш не сум била на летување. После долгогодишни натегања, сопругот ме убеди да одиме на зимување во хотел, и умрев од досада. Особено што денот е мал во зима, а и детето ми беше болно, па главно бев во соба. Кутриот тој, сака да оди на одмор во хотели, а се изнапати со мене по викендици и кампови :D

    На викенди кога е ладно одиме в хотели сега откако имаме деца, само поради тоа што посигурна сум дека ќе биде топло, а децата ми се нежни.
     
  9. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    И штом прочитав кампување веднаш се сетив на камповите ,,Партизан,, во Дојран и на еден неверојатно лош 1ви мај во тие гнасни кампови! :envy: Не, не сум за кампување :!: , ама воопшто не ме фаќа мерак да одам на кампување некаде, па макар да биде тоа камп 100 пати подобар од бедните кампови во Дојран (оти само таму сум била и затоа со нив споредувам) Заедничко wc со други луѓе, па да чекам ред за да ги измијам садовите, да немам приватност и сопствена соба во која ќе си ги извршувам сите утрински, вечерни и не знам какви други ритуали????? Од тие причини не ме привлеку одмор во камп, бидејќи не би бил онаков релаксиран и спокоен одмор каков што јас сакам!
    Можеби за некого е предизвик и е многу интересно, за мене не е...јас сакам апартманче со моја соба и wc, кујна со опходните апарти и мирна атмосфера :$
     
  10. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Некои луѓе се згрозуваат кога ќе се спомене кампување, и морам да признаам дека и јас бев една од тие до пред 4-5 години. Маж ми запна, купивме убава приколка комотна, со горе - долу сите удобности. И од тогаш сме секое лето 20 дена под Олимп, во најубавиот(и најскапиот) камп во тој дел (кој оди таму знае за што зборувам). Чисто е и средено, има ред. И за првпат почуствував вистински одмор. Цел ден си надвор во твое, си готвам што си сакам и што јадеме, плажа на дваесетина метри, нон-стоп слободен интернет, до мене книги куп (ти реков -ми рече со комшии избегнувам). Кога ќе ми се здосади, малку гледам сеир наоколу, абе масовен егзибиционизам и војаеризам. Детето ми е задоволно, нон стоп надвор со деца, а не затворено во некој апартман, за кој ти велат дека е на 50м од плажа а гледаш дека е на 150.
    Е, првиот и последниот ден кога се местиш или собираш е напорен. Тогаш се дерам како ненормална и му викам на сопругот дека ова ми е последно кампување. И секое лето така...
     
    На CameliaMiller, Legadema, Ariel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Кампувањето е права ствар за одмор во права смисла на зборот. Сестра ми има камп приколка во кампот Посејдон во Грција. Приколката е голема надвор има нешто како тенда но се затвара со патент и е огромно и имат од се до се. Душек на дување на кој комотно можат да спијат двајца, фрижидер, кујничка, вентилатор, и секакви други чуда. Надвор од тендата има едно 10-12 квадрата место каде што има маса и столови и телевизор. Плажата им е на 50 метри. Децата и пораснаа таму. Преубаво е немам зборови. Пусто многу е скапо околу 2000 евра е за да стои таму приколката цела година. :) Не се замара за ништо. Децата си играат на широко, приколката е поставена на сенка, навечер е преубаво за спиење, Не им фали ништо. Алал да им е, немам зборови многу убаво.
     
    На Sigma*, elcezelce и Peppermint им се допаѓа ова.
  12. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Црешичке да не ја изнјмува сестра ти приколката случајно ?! :lol:
     
  13. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Никако не би можела да кампувам, барем не кај нас.
    Кога одам на одмор, сакам да имам простор каде ќе уживам и ќе се испружам, не да се теснам, сакам да имам нормални ѕидови и да не го стегам гласот за некого да не разбудам :D , сакам нормален туш без да се плашам каква била таа пред мене.
    Кога би одела на кампување би била крајно стегната, на штрек и тогаш слободно ќе можам тие денови да ги наречам замор.
     
  14. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Не сум пробала ама многу би сакала. Не знам колку ке издрѓам не сум учена на мали простори. Сакам да имам кај убаво да се истргнам и да си имам фино веце. Не дај боже да ми се примоча на сред вечер па да неможам да се снајдам по тоа вецињата па да свршам работа кај што не треба. Да, параноична сум.
    Во секој случај интересно би било да се проба.
     
  15. ivana-ace

    ivana-ace Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Досега немаме кампувано. Оваа година за првпат сакаме да одиме до Грција на кампување. Дали некој знае кои се цените за кампување под Олимп и дали мозе да се најде некоја камп приколка таму или да одиме со шатор?
     
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Бев во камп летото 2007-мо Господово,во Младост ,заедно со другарките.
    Си поминав 1 000 пати поубаво отколку во хотел или во куќа.Камповите се незаменливи,го будат авантуристичкиот дух и даваат чувство на слобода,барем за мене.
    Ех да се врати тоа лето...
     
    На mesecar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Не сум била никогаш во камп, а ако евентуално одам некогаш нема да биде кај нас! Не сум ги видела другите освен Градиште и ми се згади животот. Корне покрај wc-то кога ќе поминеш, а не па да треба да влезеш таму. Топла вода претпоставувам нема баш, како и во другиве наши кампови. Во Грција би отишла, пријатели на мајка ми одат секоја година си имаат нивна приколка таму си стои, мислам дека во апартман никогаш не би стапнале :D Топла вода има секогаш, жена покрај wc-то што чисти цело време, е сега кој точно камп е не знам. Сигурна сум дека дружбата е 100 пати поголема. Може нема да ми се допадне ама би сакала некогаш да видам како е :)
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Убаво е искуството.
    Јас одев во кампот Љубаништа со моите кога бев мала, во шатор. Го поставувавме на десет метри од езерото и заспивавме и се будевме со звукот на езерските бранови. Е сега точно е дека хигиената во вецеата е на никакво ниво, ама една недела ќе се жртвуваш некако. Дружбата е преубава, се играше одбојка на плажа по цел ден... прав одмор.
    Би одела пак, па макар со мајка ми и со татко ми :D
     
    На Ariel и elcezelce им се допаѓа ова.
  19. LyckliG

    LyckliG Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    34
    Kамп е најдоброто нешто што може да ти се случи во лето.. нуди спомени што НИКОГАШ не се забораваат, јас и ден денес си се смеам кога ќе ми текне на нешто што било пред неколку години.

    И оваа година планирам да одам барем на неколку дена во Градиште, без разлика дали приколка дали шаторче..;)
     
  20. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Колку отприлика чини камп приколка во кампот љубаништа ?