1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од lenkich, 4 декември 2013.

 1. lenkich

  lenkich Нов член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  На испитувањата во 12та недела ми излезе кандида. Знам дека не е премногу страшна, но подобро е кога ја немаш. Немам ни чешање ни црвенило, но белото перење ми е погусто и со неприродно жолта боја. Докторката ми рече за сега да не преземаме ништо, освен ако јас самата сакам да пијам едни таблети ( заборавив како се викаа). Исто ми рече да не се мачкам со кантарионово масло, бидејќи помагало за разбножување на кандидата. Како се соочивте вие што имавте сличен проблем? Фала ви однапред :)
   
 2. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  И јас имам бела течност одвреме навреме и сега сум на 10ти па ќе кажам да видам што ќе ми каже.Ама јас правев микробиолошки брисеви и немав ништо. Како те прегледа тебе??
   
 3. lenkich

  lenkich Нов член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  Исто со земање на микобиолошки брисеви вагинално. Во 12та недела се прави и пап ама јас брзо имав направено, па затоа немаше потреба. Сега секретот на моменти ми е жолт, немам никаво чешање или иритација, но наодот си најде габа :) ме нервира самата помисла. Освен понекогаш измивање со камилица и редовна хигиена, по некој чај од брусница, незнам што да преземам
   
 4. lenkich

  lenkich Нов член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  А Cacuvche штом на микробиолошките немаше ништо, тогаш и нема ништо. Белото перење кај трудниците ми се чини вообичаено е поспецифично заради промените што настанале
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.326
  Пол:
  Женски
  И јас имав кандида во бременоста. Ја имав и пред тоа. Гинекологот ми препиша вагиналети Нео-Пенотран Форте и Кансен. Вагиналетите ми помогнаа. Откако се породив, кандидата ја снема.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.067

  вагиналети канестен, и после кај 8 месец ми се јави и чешање па сама зедов канестен крема. И по породувањето исчезна , бидејки се чистиш.
   
 7. lenkich

  lenkich Нов член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  Епа ќе видам докторката како ќе кажи. По се изгледа вагиналетите не ми бегаат :) само ми е чудно дека немам некако големи симптоми. само бојата на белото перење ми е променета, а од чешање ни ч нема
   
 8. ana89d

  ana89d Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  7
  Bremena sum 8 mesec i imam kandida cela bremenost. Ginekologot veli se e ok ne e nisto strasno, megjutoa zemav za sekoj slucaj poliginaks vaginaleti. I soprugot prifati od mene, ima crvenilo i nekoi mali brumcinja. Dali imate iskustvo nekoe so kandida kaj maskite, dali moze da koristi kanesten mast?
   
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.483
  Допаѓања:
  273.939
  Пол:
  Женски
  Односи строго со кондом инаку џабе канестен нонстоп ке си ја префрлате еден на друг кандидата
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.600
  Допаѓања:
  14.546
  Пол:
  Женски
  Jas ja imam na bris od vagina. Stavam vagisan ama ne zabelezuvam podobruvanje. Bezbeden li e kanesten mast?
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.877
  Допаѓања:
  236.683
  Најдобро е со гинекологот да се консултираш и он да ти го потврди истото, но да, безбеден е.
   
  На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.152
  Допаѓања:
  41.482
  Пол:
  Женски
  Маста е за надворешна употреба и секогаш е најдобро во комбинација со вагиналети да се користи. Знам дека се безбедни Полигинакс и Гинодактарин во бременост и се ептееен ефикасни, дури и сега само тие ги користам по потреба. Консултирај си се со докторот пред да земеш други, прашај го за овие.
   
  На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.200
  Допаѓања:
  21.869
  Пол:
  Женски
  I jas imav kandida vo vtorata bremenost , a i sporugot ja prifati , isto imase ceshanje i crveni brumcinja . Doktorot mene mi dade vaginaleti , neznam kako se vikaa , ama bea samo za tri dena ( tri vaginaleti bea ) , a za soprugot mi preporaca kanesten mast da stava . Posle edna nedela od terapijata imav zakazano mikrobioloski , koj izleze cist . Za sekoj slucaj , nie pak po sovet na doktorot prodolzivme so kanestenot , dodeka ne ni zavrsi , na slednite konsultacii mi rekoa deka nema potreba da koristime mast vekje . Odnosi nemavme za vreme na lekuvanjeto , isto po sovet na doktorot .
   
 14. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.600
  Допаѓања:
  14.546
  Пол:
  Женски
  Имам дома гинодактарин баш ќе го прашам др. кога ќе одам во среда дали смеам. На нив пишува дека не се користат во прво тромесечие. Јас сум веќе второ, ама мора да си прашам прво.
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.164
  Пол:
  Женски
  Јас имам кандида, на брисеви немаше ништо, ама белопрање имам и сега ставам микорил вагиналети. Одвратни се за ставање, ама што е тука е, се за бебушите.
  Мислам дека во зависност од состојбата одредуваат кои вагиналети.
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.599
  Допаѓања:
  170.149
  Пол:
  Женски
  Мене ми рекоа канестен вагиналети. Јас имам кандида и на вагинален и на цервикален брис, уште пред да останам трудна, што не сум пробала, не можам да ја излечам. А симптоми никакви немам.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ana89d

  ana89d Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  7

  Во упатството на Полигинаксот пишува дека не се препорачува за време на бременост и доење. Затоа земав Канестен 3 вагиналети, тие не се дозволени само во првото тромесечие, според упатвртвото исто.
   
 18. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.152
  Допаѓања:
  41.482
  Пол:
  Женски
  Затоа само по консултација со гинеколог. Јас ги користев, но имав и нормална бременост.
   
 19. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.579
  Допаѓања:
  36.213
  Пол:
  Женски
  Двa пaти дo сегa кoристев пoлигинaкс. Акo ги дaвa гинекoлoг знaчи мoже, без oглед нa упaтствoтo.
   
 20. KidA

  KidA Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2014
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  899
  Здраво на сите, имам едно прашање: дали сте имале искуство со кандида во бременоста (2. трисеместар), како сте ја откриле и како сте се лекувале? Мене денес на преглед преку мокрача со лентите ми рекоа дека имам кандида, па да земам вагиналетки и крем три дена. Ми е мисла што немам баш никакви симптоми, мокрачата ја дадов попладне оскудна беше и не ми е сигурно колку е тој тест достоверен? Пред една недела правев тест во лабораторија крв и мокрача, се беше чисто. Може ли воопшто кандида да се открие преку мокрача, јас мислев преку вагинален брис.. Не знам што да правам :) дополнителни испитувања не се нафатија да ми направат, не знам дали да инсистирам, и на што. Дали е штетно да ги земам лекарствата ако всушност ништо не ми е? Во странство сум и затоа е се потешко. Фала ви!!