1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. fancy

    fancy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Ти благодарам Annath за исцрпниот одговор !
    Се ;) га сум помирна
     
  2. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    доста прочитав за кандидата и сега незнам дали тоа што се појави кај мене е предизвиканоод кандида...


    значи последниве 2 дена имам силно чешање само кај вагиналниот отвор. ми се појави после однос со дечко ми, и мислев дека е од кондомот и дека ќе помине. Не ме чеша цело време, само од време на време , ама премногу и ме нервира. Вчера исто така, додека имавме однос ми се појави бел погуст исцедок.
    Мислев д апробам со раствор со сода бикарбона, прочитав дека делува.

    Дали е кандида или пак некоја реакција( пиев антибиотици 2 недели за бубрежна инфекција)??
    благодарам однапред
     
  3. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Антибиотиците се најголемите предизвикувачи на кандида. Од тоа ти е, не е ништо страшно. Оди на гинеколог ке ти препише вагинални таблети Канестен или Нистатин, ке поработиш малку на имунитетот и ке ти помине
    Поздрав
     
    На Baby_boo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    DECKI ve molam za sovet, imam kandida ( me ceska , pece ) custvoto e odvratno, pocnav so betadinski vaginaleti ama se odvratni nikakvi lom se pravam i posle dva dena gi prekinav posto mi kazaa kako bile slabi kupiv kanesten , sum go koristela i predhodno no poradi suvosta na vaginata ne mi se apsorbirase i nemase efekt . Sega ja stavam vtorata no nemozam da primetam deka nesto se menuva , pocnav da se nerviram neznam so da praam , dali da prodolozam so betadinskive , ili pak samo da se mijam so kamilica zasto i toa mn smiruva taka sum slusnala , dali enkoj probal samo so kamilica , POMAGAJTE , vo megjuvreme se obiduvam da pojacam imunitet so vitamin c , lele mn se nerviram! :( :sweat:
     
    На Gushkalka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Одма премини на Polygynax и ич не се размислувај. Тоа се 6 вагиналети, околу 300ден. се во Зегин, изгледаат како елипсовидна капсула и меки се, а кога се разложуваат се мрсни така да нема да имаш проблем поради сувоста на вагината. Но ќе си ставаш навечер улошка за да не се направиш лом. Не прават толку беља како бетадинето, но сепак тоа што нема да се апсорбира ќе излезе, а како што спомнав мрсни се. Мене ништо повеќе не ми помага за кандидата освен овие, а и јас сум си цел живот со нејзе. Си ја влечкам и на секој гинеколошки преглед стандард во резултатот е кандидава. Прв пат докторот ми ги препиша полигинаксот, бидејќи му реков дека канестенот не ми делува, и од тогаш си ги купувам на своја рака. Инаку бетадинето ти е само антисептик, не е лек, значи за дезинфекција, докторот ми вика нив да ги користам после секој сексуален однос. Полигинаксот е антимикотик, така да батали бетадинето, а камилица нема да ти помогне, во твојов случај ти треба лек. Со камилица можеш да се миеш напоредно со лековиве додека ги ставаш, а исто можеш да пробаш и миење со јогурт (проверено помага) само гледај да е онаков со пробиотици каков што е пр. јогуртот Вита. Иако не сум доктор, сепак имам доста искуство со кандидава, мака мачам на секои 3 месеци у просек |(
     
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    инаку јас пробав со раствор на сода бикарбона во млака вода, се плакнев со тоа два дена и ми помина. А знам дека ова со јогуртот делува бидејќи другарка го примени овој начин и и помина.
     
  7. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Исто и на мене не ми помагаше канестен но затоа нистатин ми помогнаа(15 се во пакувањето ,јас требше да употребам 7)- тие се баш за кандида. Полигинакс се за комбинирана инфекција- кога имаш и бактерија плус. Ни јас не сум доктор, но имам искуство |(
    За подобрување на имунитет добри се капсулите олигојак-околу 70 ден.-30 капсули) , разноврсна храна, многу јогурт, помалку слатки работи, физичка активност, носење на памучен долен веш итн.
    Поздравче
     
  8. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    lele decki fala vi najmnogu, neznaete kolku se nerviram ! Ama izgleda mi pominuva malce pa ke vidam a za ova sto mi kazavte ke go imam vo predvit za narednoiot pat zasto sigurno ke go ima :rofl:
     
  9. bibs

    bibs Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    женски имам проблем незнам дали е кандида исто ме чеша на периоди користев некое време канестен се смири добив менструација како да ми помина а по некое време пак се појави :?: а сега имам и обилно бело прање со сивкаста боја :| незнам што ми е пробав со сода ама ништо да не е бактерија а не габична инфекција? инаку не сум сексуално активна откоа ми се појави (2месеца) и носам само памучен долен веш
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    ако не ти помогнал растворот со сода можеби треба друг третман. Инаку кандидата е таква што се повторува, тешко човек да се откачи од неа. Сепак најдобро е да одиш на гинеколог додека е време.
     
  11. bibs

    bibs Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    zas dodeka e vreme?:worried: sram mi e :D

    ако не ти помогнал растворот со сода можеби треба друг третман. Инаку кандидата е таква што се повторува, тешко човек да се откачи од неа. Сепак најдобро е да одиш на гинеколог додека е време.[/quote]
     
  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    нема срам,подобро оди, отколку да го оставиш така, па да се искомплицира. Домашните лекови делуваат колку толку, ама не се 100% сигурни.
     
  13. sugar.nn

    sugar.nn Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    15
    Јас купив вагиналети и ми рекоа по едно навечер али малце не ми е јасно како се користат.. :^)
    Иначе на вас колку ви помогнаа??
     
  14. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    А зошто прво не се распраша?
     
  15. sugar.nn

    sugar.nn Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    15
    Па читав што како, и разбрав како се ставаат али ми беше нејасно дали се топат сами или се испираат..?
     
  16. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Вагиналетите се ставаат на ист начин како што се става и тампон, самошто обавезно да ја ставиш пред да си легнеш, бидејќи се топи и може да истече.
    Се додека не се излечиш јас не ти препорачувам да имаш сексуални односи со партнерот, а за понатака користи кондоми.
     
  17. sugar.nn

    sugar.nn Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    15
    Фала на одговорот неса иначе за односи нема ништо во наредните 3 месеци така да се надевам ке се реши проблемот до тогап. Позз :)
     
  18. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Позз и другпат памет во глава ;)
     
  19. sugar.nn

    sugar.nn Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    15
    Веќе подолго време имам јаc бело праље, и неколку месеци благо не јадев и ми се смири , ништо немав и сега почнав малце со благото и веројатно од еднаш ми дојде многу и затоа така ми изреагира. :)
     
  20. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Какви последици може да има ако навреме не се лекува кандидата?
    И дали вагиналетите можат да се користат без разлика на возраста?