1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    ova bshe pred nekolku nedeli koga stavav vaginaleti vajda do sega ke se izmieshe....nz dali da uporebam neshto po jako nekoj sapun itn itn...a se odmivam od okulu 2 pati na den pa ne paga :worried: nz oti... da preporacte nekoj sapun jak ? ili pak na lekar da go iscistat da prasam . ?
     
  2. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Женски пoмoгнете. Пред две недели бев нa гинекoлoг ми зеде пaп тест и ми дaде мaкмирoр вaгинaлни кaпсули зa кaндидaтa. Ги искoристив и се среди, немaше исцедoк. Пoтoa имaв менструaцијa и еве сегa oткaкo ми зaврши менструaцијaтa пaк ми се пoјaви кaндидaтa. Пијaм и витaмини секoјдневнo зa пoкaчувaње нa имунитетoт. Гледaм дa ги избегнувaм секoјдневните влoшки (ги кoристaм сaмo при крaј нa менструaцијa), нoсaм пaмучнa oблекa, oдмивaње секoј ден и пaк се пoјaвувa.
     
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Исклучи ги тестенините и благите работи од исхраната.кандидата се храни со нив.плус и во менструален циклус е намален имунитетот и таа се размножува
     
  4. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    419
    Пол:
    Женски
    Имам кандида и гандерола, користев 12 вагиналети, ми помина, еве после односи пак се врати сега, се измивам редовно, заштитен однос, не знам што е веќе, имам препишано Атрикан од гинеколог, тоа антибиотици ли се?? И совети некои како да се ослободам од инфекцииве
     
    На bearrr му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    419
    Пол:
    Женски
    Можно ли е да сум фатила кандида од депилација? На секои 2 недели одам на депилација со топол восок, се мислам од што може да ми е, морам да ја искоренам!!

    Што да пијам наместо атрикан? Не можам да ги голтнам капсулите, а не се раствраат. Само вагиналети не ми помагаат ;(;(;(
     
  6. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    flukonazol probaj 3 kapsuli pr. ponedelnik, četvrtok ,nedela
     
  7. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.974
    Допаѓања:
    166.510
    Пол:
    Женски
    Дечки, само што ги добив резултатите од пап тест и ми нашле кандида. ;( Пап тест правев кај мојот гинеколог во Мк кога бев пред 3 недели. Не живеам во Македонија па не можам да препишам ништо кај неа. Може некој совет што да користам и на што да внимавам, претходно не сум била во оваа ситуација. ;(
     
  8. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Вагиналети најдобро, јави и се или пиши и да ја прашаш.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Вагиналети, избегни благо,бел леб и многу јогурт.
    Бананите исто така избегни ги.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Во последно време многу често ми се активира кандида, имам инфекции и непријатност..
    Пред 3 месеци правев пап тест и се беше ок.. Си јадам благичко, знам дека тоа смета али душа моја :))

    Пробувам да средам со микс на чаеви, сода бикарбона и тампон со кантарионово масло..
    Сакам да прашам дали сте пробале тампон со јогурт? Колку е ефикасно и сл. искуство некој?
     
  11. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Немoј дa прoбувaш тaкви рaбoти, нaјдoбрo вaгинaлети, пaзи нa исхрaнa и oдмувaј се сo сoдa. Не нoси секoјдневни влoшки пoдoбрo пoчестo менувaј дoлнa oблекa, и нaјдoбрo тaa дa биде пaмучнa.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски

    Да често носам и секојдневни влошки, претпоставувам и тоа си прави дополнителни проблеми..
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  14. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.974
    Допаѓања:
    166.510
    Пол:
    Женски
    Ја пратив мајка ми до кај мојот гинеколог со намера што и да и даде, таа да ми прати да не земам јас овде ништо на своја рака.
    Мајка ми вели докторката се понашала многу ноншалантно као мала габична инфекција, ништо не е ова. Да не побарала мајка ми, ништо и немало да и даде.

    Знам дека кандида не е нешто страшно, ама прашањето ми е, нормално ли е така незаинтересирано да се однесува гинекологот? Побогу инфекција имам, не треба ли терапија задолжително? :?:

    Иначе заокруженото треба да се купи. Ве молам некој искуство да сподели.
    7EF89C48-202A-44D8-BE53-44FA44EEA3AF.jpeg
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Прв пат го гледам лекот. Читав на нет, пишува дека е за локално лекување на габични, бактериски инфекции и трихомонијаза.

    Ако е само кандида, не знам зошто не ти препишала Канестен?
    Од искуство, најефикасни се канестенот за кандида.
    Нема шанси да не ти помини од нив...

    И тоа, најјако ми е тоа пакување со една вагиналита и депозитор.
    Од една поминува, буквално.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Safira26

    Safira26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    106
    Мене ми препишаа последен пат такви кога по стресен период имав изразит исцедок и чешање. Овие вагиналети опфаќаат поголем спектар на бактерии и габички, а ми ги даде додека ги чекам резултатите од пап тестот и микробиологија што ги правев зашто мислев дека имам некоја посериозна инфекција (и не можев да издржам, непријатно е). На крај испадна само кандида, а овие вагиналети ми завршија работа. А вообичаено за кандида си врши работа и Канестен :)
     
    На Yowannty и WildMk им се допаѓа ова.
  17. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Дoбри се, ги имaм кoристенo. Нo кaндидaтa е мaлку дoсaднa и дa јa излечиш пaк се врaќa, прoбaј и имунитетoт дa гo зaјaкнеш.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Totce

    Totce Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Имам кандида, потврдена со микробиолошки брис. Мат.гинеколог ми даде по една капсула флуконазол за мене и партнерот и маст травадерм за надворешна употреба само за мене. Го испив апчето и наредниот ден се појави повторно чешање и со нанесување на мастот помина.
    Прашав за контрола дали ќе треба после некој период од пиење на апчето и мастот, гинекологот ми кажа не, само доколку се појави пак чешање.
    Прашањето ми е дали една таблета + маст е доволна за лечење ?? Има ли некоја искуство? И после колку време се појавуваат пак симптоми ако не е излечена кандидата.
     
  19. Mikica1160

    Mikica1160 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Здраво имах односи со зенска ми и после односо почна да ме чесе и го чуствувам како да имам температу на пенисо и купих канестен и го намачках и по 2 дена ми престана чешењето а сеуште не ми помина температу и гледам ме исврли сеа како брумкички ситни (тоа незнам како се вика точно) кај зенска ми нема ништо такво да и показало а не сум бил на доктор дали нешто е опасно тоа или не ?? Помош ако може ??
     
  20. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Може инфекција некоја,нека се провери девојка ти да не ти префрлила нешто или пак од тебе е,измивај се со чај од камилица,пиј увин чај и мачкај се со канестен,ако не ти помине оди на лекар