1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карцином

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Aluloski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Dr.Aluloski

  Dr.Aluloski Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  17
  Д-р Игор Алулоски одговара на прашања поврзани со карцином.
   
 2. Gabce86

  Gabce86 Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Bi sakala da ve prasam za mislenje ,polsedniot pat koga bev na ginekolog doktorot mi rece deka na zadniot zid na matkata levo imam subserozen miomatozen cvor 23*20 mm na osnova od 20 mm.Toj mi rece deka ne e nisto seriozno ,deka e nadvor od matkata i ne moze da mi napravi problem ,isto taka rece deka nema potreba od operativen zafat,rece deka ponataka koga ke ostanam bremena so sirenje na matkata toj moze da se odvoi.Rece deka ne e strasno ,ama sepak treba da sledime dali ke se razviva ponataka.
  Pa bi sakala i vase mislenje vo vrska so ova,jas mislam deka ne e strasno ama sepak ne sum mirna.
  Odnapred vi blagodaram Pozz...
   
 3. Dr.Aluloski

  Dr.Aluloski Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  17
  Апсолутно немате место за вознемиреност. Вашиот гинеколог е во право. Димензиите на миомот се незначајни и неможе да ви предизвика никакви проблеми и надвор од бременост и во тек на бременост. Но пожелно е да се следи неговиот евентуален раст бидејќи миомите се хормонски зависни и се додека жената е хормонски активна можноста од раст на миомот постои.
   
 4. nadica999

  nadica999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Veke eden mesec i poveke na dvete gradi imam rani. Nekogash teche gnoj od niv. Sega se napraveni kako strupchinja. Chitav na mn sajtovi deka toa e eden od simptomite za rak na dojka. Ve molam za vashe mislenje...
   
 5. DORA83

  DORA83 Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  STO SE TOA FIBROMI I MIOMI DALIE TOA ISTO I KOLKU SE OPASNI ODNAPERD BLAGODARAM
   
 6. I.Salvatore

  I.Salvatore Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  На мене и партнерот ни беше дијагностицирана бактерија echerichia coli. Разбравме дека се пренесува преку анален и орален секс. Но би сакала да ве прашам дали може во текот на лекувањето да имаме незаштитен вагинален секс ?
   
 7. pepelaska81

  pepelaska81 Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  ve mollam za sovet vo vrska so zemanje na varumin .kolku e toaj lekk efikasen ?
   
 8. TheIdealMe

  TheIdealMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  86
  Не знам дали функционира сеуште темава но ке си ја пробам среката. Потребно ми е мислење за мојот проблем ми дијагностицираа претпоставувам тумор на дојката на наодот од пунктирањето пишува :
  Идентифицирани повеке фрагменти од миксоматозно дегенеративно сврзно ткиво, кое во дел е ацелуларно или пак густо градено од пакувани вретеновидни фибробласти и фиброцити како и поединечни и ретки групирани мамоцити кои покажуваат знаци за наглесена хиперплазија. Поеднинечни мамоцити покажуваат и нагласени цитолошки атапии и се со суспектни цитоморолошки карактеристики а се гледаат и многу ретки атапични интрануклеарни вакуоли. присутни се и ретки макрофаги со пенести цитоплазми.
  Ве молам ако може да ми дадете мислење ме препратија на хирург кај д-р Андреј Арсовски од Ремедика за понатамошна интервенција туморектомија... резултатите ми се од вчера а веке утре закажав кај д-р Арсовски... Ве молам за совет.. и Ви благодарам однапред.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.