1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Катедрали

Дискусија во 'Религија' започната од blonde_supergirl, 18 јануари 2018.

 1. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Мене отсекогаш ми биле фасцинантни, она што жуга од нив, нивната величина, градба, нивната таинственост. Кои ви се омилени, било да се посетени или ако сте фото ентузијаст како мене. Мене ми е омилена Нотр Дам де Парис, еве неколку фотографии од неа како и од нејзиниот познат “роза прозорец“. Мислам дека мојата фасцинација со нив покрај мојата верба, е поради книгата на Иго, “Ѕвонарот на Богородичната Црква“ - толку убаво ја доловува нејзината суштина. Посебно ми се допаѓаат ѕвонарските кули.
  Cathedrale-Notre-Dame-gargouille-630x405-C-Thinkstock.jpg download.jpg france-paris-notre-dame-facade.jpg
  france-paris-notre-dame-flying-buttresses.jpg

  Interesting-Facts-on-the-Notre-Dame-Cathedral-in-France.jpg
  Дали знаете нешто за нивната историја?
   
  Последна измена: 18 јануари 2018
  На Lella, Lianna Anna, Црна Ружа и 7 други им се допаѓа ова.
 2. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  :)

  Катедралите инаку се градени секогаш во готски стил. Затоа и се толку големи и огромни за разлика од православните цркви кои имаат куполи. Готскиот стил всушност има за цел да му го даде на обичниот човек чувството дека тој е мал спрема Господ.

  Еве ти еден внатрешен поглед во катедралата во Келн, прогласена за светско културно наследство во УНЕСКО и се смета за втората најголема црква во Европа а за трета најголема во целиот свет:


  [​IMG]

  Архитектурата во православниот свет има повеќе поврзаност со градбите од времето на Римската Империја и главно влијание за црквите кај нас имала исто така и градбата на црквата Св. Софија во Истанбул, денеска позната по тоа што е музеј.
   
  На Lianna Anna, Црна Ружа, Ketchup и 8 други им се допаѓа ова.
 3. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Убава +++. Ми се допаѓа нивната енормност и тоа значење. Не сум знаела дека секогаш се во готски стил, мислев само одредени се? Интересно што некои се граделе со години (па и векови), како онаа што ја постирав јас.
   
  На cresa-jagoda и Briar Rose им се допаѓа ова.
 4. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Да, одредени се. Овие катедрали припаѓаат на католичката црква. Протестантските цркви се нешто помали, дури и од православните ама не сум баш запознаен со тоа, можеби @EvAngelos би можел да каже нешто повеќе.
   
  На cresa-jagoda и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 5. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Сликата која ти ја постираше од тебе е сликана? Чисто ме интересира, баш супер ако си успеал да ја посетиш. И мене Богородичната Црква во Париз ми е на список. :D
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Да, мое дело е сликата. :)

  Еве ти друга слика од внатрешноста:

  [​IMG]
   
  На Lianna Anna, cresa-jagoda, Asistentkа и 3 други им се допаѓа ова.
 7. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Прекрасно +++, можам да замислам по колку посетители има, и спокојот кој извира од неа.
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Искрено јас кога влегов ми се сврте од големината, мислев ќе паднам на земја. :D
  На слика ова ништо не е, кога ќе ја видиш во реалност, е тоа е нешто што одзема здив. Ремек дело. :)
   
  Последна измена: 18 јануари 2018
  На cresa-jagoda и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 9. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.643
  Пол:
  Женски
  Катедралата претставува христијанска црква која служи како централна црква на епархија, конференција или епископија и го содржи седиштето на епископ.
  Еквивалентниот термин за таква црква на германски јазик мислам дека беше Dom ама изведено од латинскиот збор domus ecclesiae или domus episcopalis;

  Во поглед на архитектурата, морам да се согласам дека катедралите се прекрасни, вистинска умтеност.

  Јас лично сум ја посетила катедалата во Милано, Италија, ама на мојот bucket list се наоѓа и Notre-Dame de Paris :inlove:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]
   
  На Lella, Orthophill, Lianna Anna и 7 други им се допаѓа ова.
 10. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Првава каква е, да ти се сврти. :o
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.643
  Пол:
  Женски
  Да, таа е катедралата што сум ја посетила во Милано и морам да признаам дека е прекрасна и огромна е!
  А надворешните детали се ремек дело.
  Сепак, мислам дека сум посетила и други катедрали кога бев во Италија, ама сега не можам да се сетам.
   
  На Lella, cresa-jagoda, +++ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  @Briar Rose

  Да Брајар, тоа е точно. Германската именка гласи: Der Dom.
   
  На Briar Rose и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 13. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  @blonde_supergirl

  Ај ќе те „почастам“ со уште една слика од катедралата, сликана надвор:

  :)

  [​IMG]
   
  На Lianna Anna, Ketchup, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 14. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски

  Обожавам готика! И во романи и во литература. Ти благодарам +++ !!
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  @blonde_supergirl

  Ти посакувам да видиш повеќе катедрали од мене. Кога ќе имаш можност немој да се двоумиш, јас иако не верувам во Господ сепак секогаш делата на човекот ме фасцинирале. :)

  Да се разбереме, не негативните. :D
   
 16. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.266
  Допаѓања:
  16.546
  Пол:
  Женски
  Прекрасна тема @blonde_supergirl.
  Готиката како форма на архитектура ја обожувам најмногу, и католичкиве катедрали отсекогаш ме оставале без здив со маестралното изведување на градбата, големината и духот кој го поседуваат.
  Точно е дека повеќето се граделе стотици години, поради многу фактори како војни и природни катастрофи, но и поради тешката достапност на материјалот, сложениот дизајн и бројот на ѕидари.

  Денес откако ја видов темава се отепав барајќи како беше насловот на емисија која пред извесен период ја гледав, мислам на National Geographic, каде што вакви огромни, стари градби ги „расклопуваа“ со помош на компјутерска технологија, притоа дознавајќи како биле градени и како сега најдобро да се одржуваат. Не сум сигурна, но најверојатно се работеше за емисијата Ancient Megastructures - ако те интересира, провери :)

  Инаку, интересен податок, кој не знам дали ти е познат, е тоа што готиката е почната да се применува во ваквиот вид градби не поради тоа како изгледа, туку поради тоа што е многу цврста конструкција. Имено, градбиве сами по себе се многу високи и широки, така што не било возможно да се изградат во било кој друг стил бидејќи столбовите се раширувале, попуштале под тежината на огромните кровови и паѓале, па затоа бил пронајден готскиот правец кој ги инкорпорира оние сложени, а прекрасни надворешни лаци, кои со тоа што ги поврзуваат носечките столбови, истовремено ја носат и тежината на кровот :)

  Инаку, супер идеја е, секако доколку сакате, да споделуваме и свои слики од посетени места.
  Од мене, неколку слики од катедралата St. Vitus во Прага, едно од најубавите места кои ги имам посетено. Изградена во 1344г.; долга 125м., висока 97м.
  DSCN3640.JPG DSCN3688.JPG DSCN3695.JPG DSCN3699.JPG DSCN3706.JPG DSCN3728.JPG DSCN3733.JPG DSCN3740.JPG DSCN3742.JPG
   
  На Lella, Lianna Anna, Ketchup и 5 други им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.811
  Катедралата во Улм е лутеранска и е највисока во светот, се додека не заврши изградбата на Саграда Фамилија на Гауди
  Слика:
  Ulmer_Münster-Westfassade.jpg
   
  На Lella, Lianna Anna, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
 18. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Мило ми е што ти се допаѓа темата и многу од тоа што кажа навистина не ми беше познато, ти благодарам! Сакам да слушам вакви работи, катедралите се навистина фасцинантни. За емисијата, најдов поврќе сега на јутјуб, за повеќе катедрали, ќе си гледам во слободно време. Инаку, преубави слики, среќничка си и ти и +++. Се надевам еден ден и јас.
   
  На cresa-jagoda, Asistentkа, +++ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  @MagsDestiny

  Голема улога во стабилноста на овие градби играат исто така и сводовите во внатрешноста. Без сводови таква една градба би се распаднала како кула од карти. Иако ова мислам дека повеќе се однесува на покривот ама без разлика, без сводови нема ваква убавина, тоа е сигурно. :)

  Со другото се согласувам исто така што го напиша, само да те надополнам.

  Инаку еве слика од катедралата во Виена позната и како Stephansdom исто така во готски стил градена:

  [​IMG]
   
  Последна измена: 18 јануари 2018
  На Lianna Anna, Ketchup, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 20. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.266
  Допаѓања:
  16.546
  Пол:
  Женски
  Точно, тие сводови кои се гледаат внатре се продолженија на надворешните лаци кои ги поврзуваат носечките столбови и со тоа ја крепат тежината на кровот распределувајќи ја меѓу нив, притоа не дозволувајќи столбовите да се рашират или евентуално да испукаат.
  Стварно не можам да ја најдам епизодата која ја гледав, ама еве едно интересно видео на кое сега налетав, баш на оваа тема :)

  Катедралата Св. Стефан, и тука сум била :) ми остави впечаток баш интересниот дизајн на кровот однадвор, буквално е реден како етно дизајн :D само јас кога бев реновираа дел па не се гледа убаво.
  DSCN3903.JPG DSCN3904.JPG DSCN3907.JPG DSCN3906.JPG
   
  На Lianna Anna, Ketchup, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.