Качување на карпа

Дискусија во 'Фитнес' започната од XMaN, 4 септември 2011.

1. XMaN

XMaN Популарен член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.358
    Ја отварам темава (прва на било кој форум во МК, нека ми е со среќа :) ) затоа што пред некој ден бев на вештачката карпа за алпинизам на кеј и бев одушевен од начинот како е направена и како си поминав :).

Со години чекав ваква прилика да пробам на вештачка карпа и само ќе кажам дека ќеифот е огромен ама е многу тешко, 10 пати потешко е него што изгледа.

Има две карпи една за вежбање мала со душеци и јас таму пробував и 3 високи каде само со јаже те пуштаат.

На малата се мачев едно добар пола саат нешто да искачам и освен неколку метра на полесното секогаш паѓав од умор. Треба да имаш челични прсти и да можеш да се дигнеш на мускул на една рака а јас мислев супер, трениран сум, детска играчка ќе биде, ама не беше :( .

Една женска што супер се качуваше ми вика, полесно изгледа од страна нели и се насмеа :D. Е да викам, изгледа :D.

Како и да е се заразив и сеа барем еднаш неделно ќе одам. После тој пола саат не ги осеќав ни рацете а ни прстите ама беше феноменален тренинг и задоволство а и за друштво не е лошо :).

Почнав и дома да правам посебен тренинг за прстите пошо си реков ќе пукнам ама има да ја искачам :D.

На Elena69221, EleMental и KremBanan4e им се допаѓа ова.
  2. Iva-Mici

Iva-Mici Популарен член

Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    231
    Интересно...јас никогаш не сум пробала,ама секогаш кога поминувам од таму (најчесто кога ролам) си викам ова е многу лесно,ќе го качам за 2мин. Ама сега ти богами ме подзамисли. :^) Ај некогаш кога ќе имам време,ќе одам и јас,баш да видам до кај ќе издржам(после муабетов не планирам да ја поминам цела) па ќе пишам резултати :D

3. XMaN

XMaN Популарен член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.358
    Јас случајно на трчање ја видов и си реков следен пат пробувам, лесно е ова :D .

Прво си седнав на трибините и пола саат само гледав како другиве се качуваат и си викав, ова е боза сеа јас ќе им покажам како се качува :D.

Среќа не бев со друштво инаку ќе се обрукав :D. Повеќе бев на душекот во лежечка положба него на карпата а најсмешно беше една типка така околу 25 години растур што правеше од качување (таа шо ми рече не е така лесно како што изгледа) кога ми рече, дечко ај помести се да се качам а јас испружен на душекот пред карпата едвај дишам од умор :lol: .

Шала на страна, ако се оди со друштво е многу забавно и супер тренинг е за цело тело, после тоа и раменици, бицепси, прсти, грб, не знам што не ми беше затегнато :).

Заразно е многу ама уште ме болат некои мускули од што се инатев минатиот пат :D.

На Hiii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hiena.epa.sto

hiena.epa.sto Истакнат член

Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Јас тренирав качување по карпа до пред една година (пред да си ја повредам кичмата - повредата нема везе со тренинзите) во клубот Extirme . според мене најбољи спорт шо постои ем адреналин ти дига не нормално многу ем цело тело го затегнуваш и многу е заразен коа еднаш ке се качиш после нема да сакаш да се симнеш и ке се качуваш додека те дрзат раце и нозе :rofl: . за почетници полено е прво да ја качуваат карпата нагоре па потоа таа на страна зошто за таму треба многу јаки раце да имаш и да знаеш секое фаталиште како да го фатиш :) од неделава почнувам пак со тренинзи и се надевам ке се вратам у форма брзо време :D има и ѕидови за качуванје во даре џамбаз и во салата кај машински факултет ама добро е шо им текна да направат и на кеј ем на отворено ем се поголеми :rofl: сите што сакаат екстремни спортови им препорачувам да пробаат

На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  5. XMaN

XMaN Популарен член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.358
    Јас па се заинатив таа страничната да ја качувам и цел месец ги вежбам рацете и прстите да ги зајакнам па вечер ќе видиме колку сум успеал ама со оглед дека цела ноќ у диско поминав тешко дека ќе бидам у некоја јака форма така да пак не ми гине лежење на душекот :D .

Ама стварно е заразно, еднаш коа ќе почнеш нема престанување :) .

6. KremBanan4e

KremBanan4e Истакнат член

Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Дали ќе може да ми дадеш број од клубот Extirme бидејки сакам да се запишам па д апрашам за информации. :D

7. hiena.epa.sto

Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Број немам ама секој ден од 7 навечер до кај 10 можеш да отидеш до ск8 парк и да го побараш Владо или Кире (мислам дека беше кире :$ ) и они ке ти кажат се :)

8. BlackCat

BlackCat Популарен член

Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    197
    Од колку години може да се тренира и колку плаќаше?

9. XMaN

XMaN Популарен член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.358
    100-че е за две качувања на високата или колку сакаш на малата ама малата душа ќе ти извади а месечна членарина и јас не знам дали има и колку е :).

10. BlackCat

BlackCat Популарен член

Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    197
    ^ ама јас не зборам за качување , туку за зачленување во клуб, ако на мене ми одговараше :)

11. XMaN

XMaN Популарен член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.358
    Па кога ќе се зачлениш пак ќе се качуваш а месечната членарина веќе напишав дека не знам колку е :).

12. BlackCat

BlackCat Популарен член

Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    197
    абе добро многу нормално дека пак ќе се качуваш :D

13. XMaN

XMaN Популарен член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.358
    Муабетов ни е лудница :lol: ама се разбравме некако :D.

Ајде ако ти дознаеш прва пиши тука а ако јас дознаам јас ќе пишам :)

14. livert

livert Истакнат член

Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    E не е така лесно како сто изгледа,јас тренирав пред многу години бев и по натпревари е таму притисокот е голем но со редовен тренинг станува полесно и позабавно сепак јас повеке сакав природна карпа некако повеке ме исполнувасе , оваа ја користев повеке за тренинг во зима. Sовет ако сакас да ги зацврстис рацете и прстите само на вратило или на касата на врата везбај со нозете свиткани на назад ;)

15. XMaN

XMaN Популарен член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.358
    Им удрив специјален тренинг на прстите и на рацете од последниот пат така да сеа ќе бидам многу подобар ама застуде и сеа не ми се оди дека е надвор :worried:. Од 7 вечер отвараат и ќе ми се заледат рацете а со ракавици не ми е ќеиф.

Инаку имам дома цела вежбална, со вратило, рипстол, карики, јаже, добро сум опремен :).

Да не знаеш некоја покриена карпа и во зима да можам да вежбам :) ?

Тоа со касата на врата не те разбрав, да не мислиш на испакнатото од вратата горе од 1 цм, и тоа го правам ама не сфаќам зашто да ми се нозете свиткани наназад?

Зашто се откажа, ти се смачи или престана скроз со спорт да се бавиш :)?

16. livert

livert Истакнат член

Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    последните информации кои ги имав во затворен простор имасе во даре џамбаз,масински факултет и палома бјанка во ск има и во неготино.во врска со нозете наназад така не тренираа нас тоа помага кога си во превис , обичо си во таа позиција.инаку целосно никогас не сум се отказала иако повеке години е во мирување :) љубовта сеусте постои понекогас одам на планина мозеби и ке се активирам повторно којзнае :D

17. XMaN

XMaN Популарен член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.358
    Фала, баш ќе се распрашам за местава што ми ги кажа а ти да се активираш повторно да иам со кого да правам муабет :D . Вака зјапи темава празна што е греота :).

18. hiena.epa.sto

Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ocila

ocila Истакнат член

Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.894
    овааа качувањето од страна изгледа лесно ама не е ....
    јас в турција се имам качувано по вештачка карпа али што се вика душата низ нос ми излезе додека се качив а некои на пола се откажаа али зато си поминав супер и кога одев секогаш се качувам...

20. vale.96

vale.96 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    10
    како да направам вратило дома..или можи да се купи некаде? :)