1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кегелови вежби

Дискусија во 'Секс' започната од Elisa, 1 јуни 2010.

  1. Elisa

    Elisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    7
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    неее,тоа никако дури и ако ги применуваш повремено за време на односот задоволството е поголемо од двете страни ;)
     
  3. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    никогаш ги немам применувано :^)
     
  4. Kikz

    Kikz Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    А ме интересира каде можам да ги најдам кегеловите вежби, бидејќи сакам да ги правам :)
     
  5. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Добив слика на пар „заклучен„ како кучиња при парење и си се изнасмеав, :D .
    Знам дека ова се случува и потоа со интервенција ги одлепувале, баш има во градов едни со такво искуство, ама треба да ја прашам дотичнава дали правела Кегелови во моментот. Мислам дека клучен фактор кај нив бил стресот што ги нашле на работно место со партнери кои не биле нивните брачни, ама може да имало и вакви вежби за појачан ефекАт. Нејсе, приказнава има среќен крај сега луѓево се во среќен брак.
    Инаку јас сум читала за вежбиве и нивното практицирање и сум ги правела повремено ама ретко, ама се‘ некако не ги сфаќам сериозно за да ги практикувам секојдневно - ете заборавам.
    Сепак не ми се верува дека создаваат клуч-ефект.
     
  6. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Можеби во секој сексуален однос ги практикував овие “вежби“. Ненамерно, зашто не знаев за нивната стручна детерминираност... така ми доаѓаше, а за доживување оргазам ми беа неизбежни.

    И за можноста за вакво заклучување сега скоро слушнав.
    Не се преоптеретувај со тоа, се случува во стресни ситуации кои не верувам дека би си ги дозволиле. Сепак, сакаме уживање, не експериментирање до степен на незгодност.
     
    На Nitea му/ѝ се допаѓа ова.
  7. brazilia

    brazilia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    744
    кај има упатство за вежбиве?
    стварно ли толку помагаат за оргазам во секоја ситуација!?
     
  8. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Јас сега читам за случајов, а за нешто вакво имав слушнато.
    дека медицински ги раздвојувале :|
    Па ми се моташе постојано во глава, да не направиме ситуација, да се случи срам, да се затворам дома... аман!
    Е од такво преоптеретување, можеби и сама со себе се укочив своевремено. |(
    Толку бев стресена што реков - ете, готово, мој си е засекогаш, со здравје да си го носам. Видиш хермафродит дека не само што се раѓал туку и се стекнувал??? :lol:
    Кога ќе видиш директно манијак зад твојот автомобил, на чие задно седиште имаш сексуален однос, а која особа воедно и се самозадоволува на вашето уживање, не само што ќе поверуваш во создавањето во вакум, туку и дека тоа е моментот кога би ти се случило.
    Среќа куртулив без куршлуси. :wasntme:
     
  9. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44


    ве молам може некој да ми објасни какви се овие кегелови вежби и за што служат ве моламм поздравче мва :*
     
  10. unknown55

    unknown55 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
  11. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    јас ги правам онака ама не сум знаела дека за време на односи доведува до оргазам. Мора да се проба тоа :)
     
  12. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Вака, разговарате за тема а фсушност на почетокот не кажавте што се тоа ќегелови вежби и за што служет.
    Кегелови вежби се вежби за зацрствување на вагиналниот мускул и се прават на тој начин што во седечка положба на тврда подлога стол, со прекрстени нозе или не но полесно е да се прават со прекрстени нозе. Вежбата се состои во тоа што го стегате мускулот на вагината како кога ви се моча, го држите така 10 секунди за да се загрее мускулот, потоа пуштате и почнувате со брзи контракции стегни, пушти на почетокот помалку за да да не дојде до оптеретување на мускулот затоа што ви е прв пат. За почеток се доволни 10 а потоа секој ден наголемувајте по 5 се додека не стигнете до бројката 100. вежбите се едноставни можете да ги правите додека сте на работа, дома на кафе кај пријателка итн бидејќи не се приметува ништо исто така да напоменам дека можете да ги правите и по неколку пати во денот . Вежбиве постојат многу одамна а се актуелизираа после серијата сексот и градот.
    Како и секој мускул и вагиналниот мускул со текот на времето доага до негово опустање со овие едноставни вежби не само што го зацврстуваме мускулот туку учиме една многу битна техника како при сексуален однос со стегање на вагиналниот мускул да си приуштиме поголем оргазам. Поентата е во тоа што со стегање на неговиот пенис, тој добива појака стимулација а во исто време вие добивате поголема стимулација на ѕидовите на матката и тоа нормално дека ве доведува до поголем оргазам.
    Темава погрешно ја започнавте заклучувањето нема никаква врска со кегеловите вежби, дури напротив овие вежби придонесуваат да не дојде до тоа.
    Битно е да се напомене дека одредени особи кои пред се полесно доживуваат клиторален оргазам со правење на овие вежби може да доживеат оргазам пред се во периодот кога ќе постигнат над 100 контракции во серија. Така да доколку правејќи ги овие вежби ви се случи вакво нешто не грижетесе сето тоа е нормално. Оваа појава може да се случи кај помал дек жени но ја спомнувам да не бидете изненадени и да не помислите дека правите нешто погрешно.
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Факт е дека Кегеловите вежби помагаат после породување. Да се избегне "лабав" ефект.
    Но колку е пожелно да се практикуваат пред бременост ? Односно дали имаат ефект при породувањето, природното нели ?
    Ме интересираат вашите размислувања на ова прашање, јас би лично би ги препорачала во конкретниот случај. Не од искуство,овој факт единствено ми е поддржан од логиката.
     
  14. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jас за тоа толку оргазми сум доживувала,пустата :D :D Jас при секс вака правам, а инаку, не :)
    Cега ја прочитав статијава, мене ми е смешно и чудно некако, така 'на суво' да си опутам и стегнам мускул, не сум навикната :D
     
    На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мене понекогаш ми текнува да си ги правам вежбиве, сум успеала и преку 100 да направам одеднаш. Верувам дека имаат позитивни ефекти во секој случај, а како што е кажано не се приметува ништо додека ги правите и може да се прават било каде и било кога. :)
    А морам да признаам, кога ги стегам и опуштам вагиналните мускули за време на секс чувството е уште поубаво, и многу полесно доаѓам до оргазам. :$
     
  16. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Кажими дали ти се случило да доживееш оргазам или барем да се возбудиш, правејки ги кегеломвите вежби, или само мене ми се случува тоа.
     
    На Desi1991k и Biny им се допаѓа ова.
  17. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    Дали ги практикувате овие вежби и дали навистина ви помагаат и дали полесно доваѓате до оргазам :^)
     
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    и мене многу ме интересира ова, дали имаат ефект
     
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    мислам дека има но со редовност..а не сега ми текне па заборавам па пак ми текне... ;)
    инаку има за мажи и за жени..

    за мажи:

    Кегеловите вежби се наменети за зајакнување на Puobococcygeus, односно перинеумот (мускул кој го контролира протокот на урината). Со контракција на овој мускул непосредно пред оргазмот, мажите можат да ја одложат ејакулацијата. Но, за ова е потребно вежбање. Повремено стегнете го мускулот цврсто, држете така 3 до 5 секунди и потоа направете одмор од 5 секунди, па потоа повторете. Доколку почувствувате непријатност, скратете го периодот на стегање на мускулот.

    Идеално, Кегеловите вежби би треба да ги правите 3 до 4 пати на ден. Кога ќе ги усовршите, за време на сексот ќе можете да го придвижувате и подигнувате вашиот пенис без да го допирате. Тоа ќе го зголеми вашето чувство на пријатност за време на сексуалниот однос.

    за жени:

    Се работи за вежби кои ги активираат и одржуваат карличните мускули. Како и сите други мускули, и карличните, ако не се вежбаат ќе ја изгубат својата сила.
    Мускулите на карличниот под во своето тело може да ги лоцирате при следното мочање на следниот начин: ќе се обидете прво да го задржите, а потоа да го пуштите млазот и тоа не стегајќи го стомакот, ниту бутините и задникот. Ако тоа ви успее, значи сте ги лоцирале мускулите за кои се говори.
    Основната Кегелова вежба е многу едноставна.
    Стегнете ги карличните мускули, држете го стегањето десетина секунди, а потоа опуштете ги. Се препорачува вежбата да се повтори десет пати, три пати дневно (вкупно вежбање - 5 минути дневно).

    Тоа се едноставни вежби, не бараат многу слободно време, се изведуваат без дополнително потребна опрема. Ефектите од овие вежби се забележуваат веќе по еден месец од редовното вежбање и кај повеќето мажи може значително да ја подобрат инконтиненцијата
     
  20. NewBeginning

    NewBeginning Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Јас ги користам за да ми се зацврстат мускулите па да немам толку многу вагинални гасови