1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кегелови вежби

Дискусија во 'Секс' започната од Elisa, 1 јуни 2010.

 1. Elisa

  Elisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  7
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  неее,тоа никако дури и ако ги применуваш повремено за време на односот задоволството е поголемо од двете страни ;)
   
 3. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  326
  никогаш ги немам применувано :^)
   
 4. Kikz

  Kikz Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  А ме интересира каде можам да ги најдам кегеловите вежби, бидејќи сакам да ги правам :)
   
 5. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.571
  Добив слика на пар „заклучен„ како кучиња при парење и си се изнасмеав, :D .
  Знам дека ова се случува и потоа со интервенција ги одлепувале, баш има во градов едни со такво искуство, ама треба да ја прашам дотичнава дали правела Кегелови во моментот. Мислам дека клучен фактор кај нив бил стресот што ги нашле на работно место со партнери кои не биле нивните брачни, ама може да имало и вакви вежби за појачан ефекАт. Нејсе, приказнава има среќен крај сега луѓево се во среќен брак.
  Инаку јас сум читала за вежбиве и нивното практицирање и сум ги правела повремено ама ретко, ама се‘ некако не ги сфаќам сериозно за да ги практикувам секојдневно - ете заборавам.
  Сепак не ми се верува дека создаваат клуч-ефект.
   
 6. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.884
  Можеби во секој сексуален однос ги практикував овие “вежби“. Ненамерно, зашто не знаев за нивната стручна детерминираност... така ми доаѓаше, а за доживување оргазам ми беа неизбежни.

  И за можноста за вакво заклучување сега скоро слушнав.
  Не се преоптеретувај со тоа, се случува во стресни ситуации кои не верувам дека би си ги дозволиле. Сепак, сакаме уживање, не експериментирање до степен на незгодност.
   
  На Nitea му/ѝ се допаѓа ова.
 7. brazilia

  brazilia Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  740
  кај има упатство за вежбиве?
  стварно ли толку помагаат за оргазам во секоја ситуација!?
   
 8. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.884
  Јас сега читам за случајов, а за нешто вакво имав слушнато.
  дека медицински ги раздвојувале :|
  Па ми се моташе постојано во глава, да не направиме ситуација, да се случи срам, да се затворам дома... аман!
  Е од такво преоптеретување, можеби и сама со себе се укочив своевремено. |(
  Толку бев стресена што реков - ете, готово, мој си е засекогаш, со здравје да си го носам. Видиш хермафродит дека не само што се раѓал туку и се стекнувал??? :lol:
  Кога ќе видиш директно манијак зад твојот автомобил, на чие задно седиште имаш сексуален однос, а која особа воедно и се самозадоволува на вашето уживање, не само што ќе поверуваш во создавањето во вакум, туку и дека тоа е моментот кога би ти се случило.
  Среќа куртулив без куршлуси. :wasntme:
   
 9. maleckataa

  maleckataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  44


  ве молам може некој да ми објасни какви се овие кегелови вежби и за што служат ве моламм поздравче мва :*
   
 10. unknown55

  unknown55 Активен член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
 11. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  145
  јас ги правам онака ама не сум знаела дека за време на односи доведува до оргазам. Мора да се проба тоа :)
   
 12. mihaela.barbi

  mihaela.barbi Нов член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  135
  Вака, разговарате за тема а фсушност на почетокот не кажавте што се тоа ќегелови вежби и за што служет.
  Кегелови вежби се вежби за зацрствување на вагиналниот мускул и се прават на тој начин што во седечка положба на тврда подлога стол, со прекрстени нозе или не но полесно е да се прават со прекрстени нозе. Вежбата се состои во тоа што го стегате мускулот на вагината како кога ви се моча, го држите така 10 секунди за да се загрее мускулот, потоа пуштате и почнувате со брзи контракции стегни, пушти на почетокот помалку за да да не дојде до оптеретување на мускулот затоа што ви е прв пат. За почеток се доволни 10 а потоа секој ден наголемувајте по 5 се додека не стигнете до бројката 100. вежбите се едноставни можете да ги правите додека сте на работа, дома на кафе кај пријателка итн бидејќи не се приметува ништо исто така да напоменам дека можете да ги правите и по неколку пати во денот . Вежбиве постојат многу одамна а се актуелизираа после серијата сексот и градот.
  Како и секој мускул и вагиналниот мускул со текот на времето доага до негово опустање со овие едноставни вежби не само што го зацврстуваме мускулот туку учиме една многу битна техника како при сексуален однос со стегање на вагиналниот мускул да си приуштиме поголем оргазам. Поентата е во тоа што со стегање на неговиот пенис, тој добива појака стимулација а во исто време вие добивате поголема стимулација на ѕидовите на матката и тоа нормално дека ве доведува до поголем оргазам.
  Темава погрешно ја започнавте заклучувањето нема никаква врска со кегеловите вежби, дури напротив овие вежби придонесуваат да не дојде до тоа.
  Битно е да се напомене дека одредени особи кои пред се полесно доживуваат клиторален оргазам со правење на овие вежби може да доживеат оргазам пред се во периодот кога ќе постигнат над 100 контракции во серија. Така да доколку правејќи ги овие вежби ви се случи вакво нешто не грижетесе сето тоа е нормално. Оваа појава може да се случи кај помал дек жени но ја спомнувам да не бидете изненадени и да не помислите дека правите нешто погрешно.
   
  На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.077
  Пол:
  Женски
  Факт е дека Кегеловите вежби помагаат после породување. Да се избегне "лабав" ефект.
  Но колку е пожелно да се практикуваат пред бременост ? Односно дали имаат ефект при породувањето, природното нели ?
  Ме интересираат вашите размислувања на ова прашање, јас би лично би ги препорачала во конкретниот случај. Не од искуство,овој факт единствено ми е поддржан од логиката.
   
 14. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.409
  Jас за тоа толку оргазми сум доживувала,пустата :D :D Jас при секс вака правам, а инаку, не :)
  Cега ја прочитав статијава, мене ми е смешно и чудно некако, така 'на суво' да си опутам и стегнам мускул, не сум навикната :D
   
  На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
 15. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.722
  Мене понекогаш ми текнува да си ги правам вежбиве, сум успеала и преку 100 да направам одеднаш. Верувам дека имаат позитивни ефекти во секој случај, а како што е кажано не се приметува ништо додека ги правите и може да се прават било каде и било кога. :)
  А морам да признаам, кога ги стегам и опуштам вагиналните мускули за време на секс чувството е уште поубаво, и многу полесно доаѓам до оргазам. :$
   
 16. mihaela.barbi

  mihaela.barbi Нов член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  135
  Кажими дали ти се случило да доживееш оргазам или барем да се возбудиш, правејки ги кегеломвите вежби, или само мене ми се случува тоа.
   
  На Desi1991k и Biny им се допаѓа ова.
 17. little.gf

  little.gf Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2013
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  41
  Дали ги практикувате овие вежби и дали навистина ви помагаат и дали полесно доваѓате до оргазам :^)
   
 18. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.537
  и мене многу ме интересира ова, дали имаат ефект
   
 19. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.978
  Допаѓања:
  5.493
  мислам дека има но со редовност..а не сега ми текне па заборавам па пак ми текне... ;)
  инаку има за мажи и за жени..

  за мажи:

  Кегеловите вежби се наменети за зајакнување на Puobococcygeus, односно перинеумот (мускул кој го контролира протокот на урината). Со контракција на овој мускул непосредно пред оргазмот, мажите можат да ја одложат ејакулацијата. Но, за ова е потребно вежбање. Повремено стегнете го мускулот цврсто, држете така 3 до 5 секунди и потоа направете одмор од 5 секунди, па потоа повторете. Доколку почувствувате непријатност, скратете го периодот на стегање на мускулот.

  Идеално, Кегеловите вежби би треба да ги правите 3 до 4 пати на ден. Кога ќе ги усовршите, за време на сексот ќе можете да го придвижувате и подигнувате вашиот пенис без да го допирате. Тоа ќе го зголеми вашето чувство на пријатност за време на сексуалниот однос.

  за жени:

  Се работи за вежби кои ги активираат и одржуваат карличните мускули. Како и сите други мускули, и карличните, ако не се вежбаат ќе ја изгубат својата сила.
  Мускулите на карличниот под во своето тело може да ги лоцирате при следното мочање на следниот начин: ќе се обидете прво да го задржите, а потоа да го пуштите млазот и тоа не стегајќи го стомакот, ниту бутините и задникот. Ако тоа ви успее, значи сте ги лоцирале мускулите за кои се говори.
  Основната Кегелова вежба е многу едноставна.
  Стегнете ги карличните мускули, држете го стегањето десетина секунди, а потоа опуштете ги. Се препорачува вежбата да се повтори десет пати, три пати дневно (вкупно вежбање - 5 минути дневно).

  Тоа се едноставни вежби, не бараат многу слободно време, се изведуваат без дополнително потребна опрема. Ефектите од овие вежби се забележуваат веќе по еден месец од редовното вежбање и кај повеќето мажи може значително да ја подобрат инконтиненцијата
   
 20. NewBeginning

  NewBeginning Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2013
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  21
  Јас ги користам за да ми се зацврстат мускулите па да немам толку многу вагинални гасови