1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Келтски хороскоп

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Srckata28, 9 февруари 2013.

 1. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.295
  Допаѓања:
  8.684
  Пол:
  Женски
  Бреза (24 декември – 20 јануари)
  Брезата се смета за „дама на шумата“. Таа симболизира повторно раѓање, почеток и обновување, бидејќи брезата е дрво кое на пролет прво ги добива своите лисја. Исто така Келтите ова дрво го поврзувале со чистота и невиност. Луѓето родени во овој знак се амбициозни, одлучни, флексибилни, секогаш се јасно ориентирани кон целта и се добри лидери. Имаат потреба да успеат во животот и веруваат дека работливоста и упорноста се исплатува. Брезите се лојални, но понекогаш можат да бидат цинични. Тие се работливи, сериозни и со малку чудна смисла за хумор. Тие знаат понекогаш да бидат песимисти. Честопати се сами, а врските или бракот им се случуваат подоцна во животот, бидејќи им е тешко да пронајдат некој кој ќе се вклопи во нивниот строг шаблон и рутина. На брезите секогаш им е потребна јасна цел за да не бидат депресивни и песимистични.


  Оскоруша (21 јануари – 17 февруари)
  Келтите оскорушата ја нарекувале „дрво кое шепоти“. Тие верувале дека ова дрво ќе им ги каже тајните на оној кој сака да слуша. Една ирска легенда вели дека првата жена на светот е создадена од оскоруша. Луѓето родени во знакот на оскоруша се идеалисти кои имаат визионерски идеи и високи хумани и духовни принципи. Тие се самостојни, оригинални, неконвенционални, мразат конформизам и имаат склоност кон уметност. Способни се да бидат водачи, но бидејќи користат необични методи, а имаат и уште понеобични идеи, тешко можат да најдат следбеници. Оскорушите се љубезни и топли личности кои умеат да ги слушаат другите луѓе. Тие имаат чудна смисла за хумор, па често се смеат на сериозни нешта. По природа тие не се романтични, а во брак стапуваат во подоцнежните години.


  Јасен (18 февруари – 17 март)
  Келтите гранките од јасен ги ределе во круг за да се заштитат од змии, а семето од јасен го користеле за предвидување на љубовта. Луѓето родени во знакот на јасен обично имаат двојна личност. Тие од една страна имаат уметничка и ранлива душа, а од друга страна се многу прагматични. И покрај тоа што изгледаат кревко, тие многу лесно закрепнуваат од секој пораз. На луѓето родени во знакот јасен лесно може да се влијае, бидејќи немаат доволно самодоверба. Го сакаат театарот и филмот, а освен со уметност можат да се занимаваат и со медицина. Личностите од овој знак се спонтани, интуитивни, интелигентни и комуникативни. Тие се добри пријатели, идеални партнери и грижливи родители.


  Бор (18 март – 14 април)
  Келтите верувале дека борот ги поврзува машките и женските принципи и помага во создавањето рамнотежа. Според ирската легенда првиот маж бил создаден од ова дрво. Луѓето родени во знакот бор се снажни, сакаат авантури и подготвени се својот пат сами да го обележат. Сакаат своите битки сами да ги водат, но имаат и храброст за тоа. Духот им е немирен и неуморен, а натпреварувањето им е нормална секојдневна појава. За овие луѓе не постојат граници и тие постојано истражуваат нови пространства. Ентузијасти се, но можат да бидат и себични и непромислени. Тие имаат саркастична смисла за хумор и секогаш отворено кажуваат што мислат. Луѓето родени во знакот бор се страсни и се секогаш отворени за љубов.


  Врба (15 април – 12 мај)
  Врбата симболизира женственост. Келтите верувале дека бремените жени треба да стават ткаенина под врбово дрво и во неа да фатат овенати лисја за да имаат лесно породување. Луѓето родени во знакот врба имаат силна волја, извонредно помнење, практични се и брзо реагираат. Тие често го менуваат расположението, па поради тоа е тешко да ги разбереш и запознаеш. Мајките имаат силно влијание на овие личности низ целиот живот, но кога еднаш ќе се одлучат за врска тие се многу верни и посветени. Нивната смисла за хумор не е секогаш лесно да се разбере. Луѓето од овој знак се многу мудри, а тоа ги прави добри пријатели кои умеат да дадат добри совети, па поради тоа се ценети во друштво.


  Глог (13 мај – 09 јуни)
  Се верува дека на сопственикот на ова дрво тоа му носи богатство и напредок. Личностите родени во знакот глог се харизматични, креативни и преполни со идеи. Многу се талентирани, па поради тоа лесно се прилагодуваат на секоја ситуација. Освен тоа тие лесно влијаат на другите, спонтани се и добро комуницираат со луѓето, а имаат и многу самодоверба поради што лесно се наметнуваат како водачи. Како пријатели се искрени. Имаат остра смисла за хумор. Ги привлекува новинарството и книжевноста.


  Даб (10 јуни – 7 јули)
  Дабот е свето келтско дрво кое ја симболизира вистината. Според келтската митологија дабот е првото дрво на земјата. Желадите од дабот ги користеле за заштита од удар од гром. Личностите од овој знак се морални, храбри, одлучни и одговорни. Лесно ги привлекуваат другите луѓе. Кога имаат проблем остануваат смирени и се концентрираат да пронајдат решение. Тие се оптимисти по природа. Во секоја ситуација ја кажуваат вистината, сакаат да филозофираат и понекогаш финансиски да ризикуваат. Како пријатели се великодушни и имаат истенчено чувство за фер игра. За саканата личност честопати поставуваат прилично високи стандарди.


  Чинар (8 јули – 4 август)
  Ова дрво Келтите го саделе близу до куќата за да ги штити од демони и зло. Личностите од овој знак се способни, практични и имаат смисла за логика, но повеќе сакаат да асистираат отколку да бидат водачи. Во врските се посесивни и заштитнички настроени и со задоволство му даваат поддршка на партнерот. Тие се перфекционисти и имаат големо влијание врз работите, но сето тоа го прават „зад сцената“. Многу се чувствителни и самокритични, а од врската бараат многу. Честопати се венчаат за нивната љубов од средношколските денови.


  Топола (5 август – 1 септември)
  Тополата Келтите ја сметале за дрво на мудроста и доколку некој исечел топола, бил казнуван со смрт. Според ирското верување во тополата се крие самовила која ја сака поезијата. Луѓето родени во овој знак имаат остар интелект, паметни се, имаат добра перцепција и смила за пишување. Тие одлично ги планираат и организираат работите до најситни детали. Личностите во знакот топола се наклонети кон уметноста. Понекогаш можат да бидат параноични, а им недостасува и самопочит. Честопати се резервирани и студени, а во врските се искрени и грижливи.


  Винова лоза (2 септември – 29 септември)
  Во студената клима во која живееле Келтите било потребно многу труд за да успее виновата лоза , па поради тоа таа станала симбол на сензуалност и чувствителност. Личностите родени во овој знак се авторитативни и високо целат во секое животно поле. Навидум изгледаат како студени луѓе, но во суштина се нежни души, кои се многу романтични, самокритични и ранливи. Тие се едноставни личности на кои им е потребна емоционална сигурност. Вообичаено не се амбициозни, но имаат силен нагон за преживување.


  Бршлен (30 септември – 27 октомври)
  Келтите верувале дека девојките треба да носат бршлен за да им донесе среќа и заштита од неплодност. Личностите родени во знакот бршлен се многу издржливи. Имаат многу таленти кои често ги доведуваат до слава и општествени признанија. Тие се луѓе со жив карактер и оригинален единствен стил. Неуморни се и весели, сакаат друштво и лесно наоѓаат пријатели, бидејќи не сакаат никого да навредат. Овие личности имаат силна волја и оптимизам, чувствителни се, романтични и вечно вљубени во некого.


  Трска (28 октомври – 24 ноември)
  Келтите трската ја сметале за дрво поради густиот корен. Тие верувале дека трската воведува ред после хаосот. Овие личности имаат силна фантазија и јасен поглед на комплексните работи. Добри пријатели се и покрај тоа што можат да бидат особено љубоморни. Како партнери се лојални. Луѓето од овој знак се горделиви, независни и не се плашат од ништо. Тие сакаат предизвици и веруваат во судбина. Поради својот дух и храброст се придржуваат до моралните вредности, бидејќи во спротивно можат да се претворат во многу опасни луѓе.


  Бозел (25 ноември – 23 декември)
  Кај Келтите бозелот е симбол на раѓањето и смртта. Тие верувале дека ако некој со себе носи гранче бозел нема да може да гледа визии и духови. Исто така тие верувале дека палењето дрво од бозел е предзнак на смрт. Луѓето родени во знакот бозел се љубопитни и со немирен дух, па поради тоа често патуваат. Имаат среќа во животот и профитираат уште во младоста. Овие личности имаат екстравагантен вкус, не ја сакаат рутината и тешко може некој да ги убеди во нешто. Нивната вистинска сила лежи во тоа што секогаш точно знаат кога се во право. Во врските се отворени , но никогаш не се заљубуваат докрај.

  Jас сум Брезаа ;)
   
 2. anab

  anab Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  55
  море точно ова да му се невиди :D
   
 3. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  158
  Абе ај јас опасна сум била многу според ова :lol: За се нешто хороскоп, хороскоп ваков, хороскоп таков :tmi: Не е овој за нас, за келтите е :D
  а мислам дека имаше ваква тема ама не држете ме за збор :!:
   
 4. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  стварно паметни овие келтите...даб сум и уште точно е :D
   
 5. AwesomeGirl

  AwesomeGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2013
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  115
  Пол:
  Женски
  Бор (18 март – 14 април)
  Келтите верувале дека борот ги поврзува машките и женските принципи и помага во создавањето рамнотежа. Според ирската легенда првиот маж бил создаден од ова дрво. Луѓето родени во знакот бор се снажни, сакаат авантури и подготвени се својот пат сами да го обележат. Сакаат своите битки сами да ги водат, но имаат и храброст за тоа. Духот им е немирен и неуморен, а натпреварувањето им е нормална секојдневна појава. За овие луѓе не постојат граници и тие постојано истражуваат нови пространства. Ентузијасти се, но можат да бидат и себични и непромислени. Тие имаат саркастична смисла за хумор и секогаш отворено кажуваат што мислат. Луѓето родени во знакот бор се страсни и се секогаш отворени за љубов.
  :emo:
   
 6. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Бор (18 март – 14 април)
  Келтите верувале дека борот ги поврзува машките и женските принципи и помага во создавањето рамнотежа. Според ирската легенда првиот маж бил создаден од ова дрво. Луѓето родени во знакот бор се снажни, сакаат авантури и подготвени се својот пат сами да го обележат. Сакаат своите битки сами да ги водат, но имаат и храброст за тоа. Духот им е немирен и неуморен, а натпреварувањето им е нормална секојдневна појава. За овие луѓе не постојат граници и тие постојано истражуваат нови пространства. Ентузијасти се, но можат да бидат и себични и непромислени. Тие имаат саркастична смисла за хумор и секогаш отворено кажуваат што мислат. Луѓето родени во знакот бор се страсни и се секогаш отворени за љубов.

  Ахам,така некако 8)
   
 7. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.389


  Точно ;)
   
 8. Camellie

  Camellie Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  107
  Глог (13 мај – 09 јуни)
  Се верува дека на сопственикот на ова дрво тоа му носи богатство и напредок. Личностите родени во знакот глог се харизматични, креативни и преполни со идеи. Многу се талентирани, па поради тоа лесно се прилагодуваат на секоја ситуација. Освен тоа тие лесно влијаат на другите, спонтани се и добро комуницираат со луѓето, а имаат и многу самодоверба поради што лесно се наметнуваат како водачи. Како пријатели се искрени. Имаат остра смисла за хумор. Ги привлекува новинарството и книжевноста.

  :ninja: :bow:
   
 9. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.735
  Пол:
  Женски
  Јас сум даб.Пола-пола е точно. :)
   
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.451
  Пол:
  Женски
  Од збор до збор. Јас во неколку реченици. :) Oвие Келтиве знаеле шо праеле. :D

  Edit А богами и мм фино е опишан. :D
   
 11. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  1.207
  Пол:
  Женски
  Најточно ;)
   
 12. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.707
  Пол:
  Женски
  Оскоруша (21 јануари – 17 февруари)
  Келтите оскорушата ја нарекувале „дрво кое шепоти“. Тие верувале дека ова дрво ќе им ги каже тајните на оној кој сака да слуша. Една ирска легенда вели дека првата жена на светот е создадена од оскоруша. Луѓето родени во знакот на оскоруша се идеалисти кои имаат визионерски идеи и високи хумани и духовни принципи. Тие се самостојни, оригинални, неконвенционални, мразат конформизам и имаат склоност кон уметност. Способни се да бидат водачи, но бидејќи користат необични методи, а имаат и уште понеобични идеи, тешко можат да најдат следбеници. Оскорушите се љубезни и топли личности кои умеат да ги слушаат другите луѓе. Тие имаат чудна смисла за хумор, па често се смеат на сериозни нешта. По природа тие не се романтични, а во брак стапуваат во подоцнежните години. :lol: :lol: :lol:
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Не баш се е погодено
   
 14. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  834
  Винова лоза (2 септември – 29 септември)
  Во студената клима во која живееле Келтите било потребно многу труд за да успее виновата лоза , па поради тоа таа станала симбол на сензуалност и чувствителност. Личностите родени во овој знак се авторитативни и високо целат во секое животно поле. Навидум изгледаат како студени луѓе, но во суштина се нежни души, кои се многу романтични, самокритични и ранливи. Тие се едноставни личности на кои им е потребна емоционална сигурност. Вообичаено не се амбициозни, но имаат силен нагон за преживување.


  колку е само точно...навидум студени луѓе.... :$
   
 15. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
  Винова лоза (2 септември – 29 септември)
  Во студената клима во која живееле Келтите било потребно многу труд за да успее виновата лоза , па поради тоа таа станала симбол на сензуалност и чувствителност. Личностите родени во овој знак се авторитативни и високо целат во секое животно поле. Навидум изгледаат како студени луѓе, но во суштина се нежни души, кои се многу романтични, самокритични и ранливи. Тие се едноставни личности на кои им е потребна емоционална сигурност. Вообичаено не се амбициозни, но имаат силен нагон за преживување. :D Точноо
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.327
  Пол:
  Женски
  Даб (10 јуни – 7 јули)
  Дабот е свето келтско дрво кое ја симболизира вистината. Според келтската митологија дабот е првото дрво на земјата. Желадите од дабот ги користеле за заштита од удар од гром. Личностите од овој знак се морални, храбри, одлучни и одговорни. Лесно ги привлекуваат другите луѓе. Кога имаат проблем остануваат смирени и се концентрираат да пронајдат решение. Тие се оптимисти по природа. Во секоја ситуација ја кажуваат вистината, сакаат да филозофираат и понекогаш финансиски да ризикуваат. Како пријатели се великодушни и имаат истенчено чувство за фер игра. За саканата личност честопати поставуваат прилично високи стандарди.

  Точно е. :D
   
 17. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Глог (13 мај – 09 јуни)
  Се верува дека на сопственикот на ова дрво тоа му носи богатство и напредок. Личностите родени во знакот глог се харизматични, креативни и преполни со идеи. Многу се талентирани, па поради тоа лесно се прилагодуваат на секоја ситуација. Освен тоа тие лесно влијаат на другите, спонтани се и добро комуницираат со луѓето, а имаат и многу самодоверба поради што лесно се наметнуваат како водачи. Како пријатели се искрени. Имаат остра смисла за хумор. Ги привлекува новинарството и книжевноста

  Се согласувам :)
   
 18. girl.heart

  girl.heart Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  4
  Тополата Келтите ја сметале за дрво на мудроста и доколку некој исечел топола, бил казнуван со смрт. Според ирското верување во тополата се крие самовила која ја сака поезијата. Луѓето родени во овој знак имаат остар интелект, паметни се, имаат добра перцепција и смила за пишување. Тие одлично ги планираат и организираат работите до најситни детали. Личностите во знакот топола се наклонети кон уметноста. Понекогаш можат да бидат параноични, а им недостасува и самопочит. Честопати се резервирани и студени, а во врските се искрени и грижливи.
   
 19. UnPaso

  UnPaso Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Топола (5 август – 1 септември)

  Тополата Келтите ја сметале за дрво на мудроста и доколку некој исечел топола, бил казнуван со смрт. Според ирското верување во тополата се крие самовила која ја сака поезијата. Луѓето родени во овој знак имаат остар интелект, паметни се, имаат добра перцепција и смила за пишување. Тие одлично ги планираат и организираат работите до најситни детали. Личностите во знакот топола се наклонети кон уметноста. Понекогаш можат да бидат параноични, а им недостасува и самопочит. Честопати се резервирани и студени, а во врските се искрени и грижливи.
   
 20. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  7.726
  Пол:
  Женски
  Бршлен дa дa тoчнo