1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кечап

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Monna.Monna, 20 јули 2012.

 1. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.988
  Пол:
  Женски
  Еве тема за мојот омилен сос - кечап.
  Кечап значи, обожавам.
  Дајте ми се со кечап, се ќе изедам. :D
  Многу често го практикувам, па скоро секој ден.
  Прва комбинација со кечап ми се - компири, било какви - пржени, печени , па и варени...После, пица не јадам ако нема кечап на неа, макарони, шпагети, тоа плива во кечап кога ќе јадам. :rofl: Тостови, било какви сендвичи, некогаш може и само леб и кечап да јадам ако не се наоѓа ништо друго по дома. :tmi: Кечап, леб и кашкавал (ако е стопен поготово :mm: ) ми е една од омилените комбинации. :)
  Накратко - ја нисам ја без кечап. :D
  А да напомнам, кечапот го јадам исклучиво домашен. :!: Купечки, па веќе едно 4 - 5 години не го конзумирам...Може така ако јадам нешто од сендвичара, ама многу ретко јадам од таму па така да...А и па да не зборам колку кисел ми стана, и во него дека има се освен патлиџани, со 300 конзерванси...
  А домашниот што си го правиме најубав ми е, па една блага нота си има, мх, мх, прекраснотии. :mm: (ќе пишам некој ден рецепт, сега во ова време во тоа рецептите не можам да барам :lol: )
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Hipster, La.Reina.Del.Sur и Emma89 им се допаѓа ова.
 2. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  Еднашка ме фати мерак за домашен, и мајками направи ама не го јадев баш, и од тогаш не не фатило мерак.., 8)
  Инаку ретко и купечки користам..на пица само :)
  пОвеќе за мајонез сум . 8)
   
 3. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  759
  Помеѓу кечап и мајонез избирам кечап.Најмногу го јадам со макорони или пак пица.
   
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.109
  Пол:
  Женски
  Обожавам кечап :) Пица, па и пастрамајлија не можам да замислам без кечап, како и макарони и шпагети. Инаку и мене повеќе ми се допаѓа домашниот.
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.924
  Допаѓања:
  79.539
  Пол:
  Женски
  A да постираше некоја рецепт за тој фамозен домашен кечап - да го дегустирам па да ви кажам коментар? :P
  Инаку, обожавам кечап и ќе кажам дека ниту еден тост, пица, пастрмајлија или било какви тестенини не се тоа ТОА без кечап. :$
  Обично дома имаме купечки - домашен уште не сум пробала, ама сепак незаменлив ми е тој од пицериите како сос. :mm:
  Ако е таков домашниот - ве частам. :D
   
 6. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Обожавам кечап иако е калоричен, дека сум на диета го конзумирам само во јагленохидратен ден со пица или макарони/шпагети.
  Макарони без кечап не се тоа макарони. :)
  На пица, со пржени компири(ехеее од кога не сум јадела пржени компири), со тестенини, со компири понекогаш, па прекрасен е кечапот. :mm: :mm:
   
 7. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  200
  Пол:
  Женски
  Мајонез не јадам а кечап најмогу јадам со пица, компири пржени, шпагети и макарони зато што тестенините без многу сирње и кечап не се тестенини.
   
 8. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  926
  Допаѓања:
  893
  [​IMG]Го обожавам овој кечап
   
 9. 2036

  2036 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  74
  Не го сакам многу, порано не ни јадев :)
  Го јадам со: тост, пица, пржени компири, шпагети...
   
 10. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  лелееее кечап мњам мњам, го обожавам, во последно време открив дека многу било убаво пилешки стек со кечап, или телешко динствувано во комбинација со комири и кечап лелеле :D инаку го јадам многу чесно ако не секоа ден во недела 3 дена секако јадам кечап, најмногу со пици, макарони, компири, месиштааа, едноставно со се ми оде освен со свеж домат :D
   
 11. Tearful

  Tearful Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  70
  Епа јадам кечап.Не можам да си замислам да јадам тост, макарони , шпагети па и помфрит без кечап но во многу мала количина.Имам другарка која кечапот едноставно го пиеее хахах :D
   
 12. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.083
  Пол:
  Женски
  Ако знае некој рецепт за домашно приготвен кечап, нека го напиши.
   
 13. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.842
  Допаѓања:
  4.862
  Пол:
  Женски
  Јадам кечап,ама сепак мислам дека не сум некој страствен обожавател на кечапот.Го јадам со макарони,и помфрит.Истото така со тост,сендвич,хамбургер. :rofl: :rofl:
   
 14. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  не сум мн по кечапот, повеќе ми се допаѓа мајонезот, али кепач јадам само со компири пржени :)
   
 15. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Хмм..па кечам јадам многу ретко..само за на макарони и пица. :)
  Најубав ми е Heinz.
  Гледам да избегнувам кечап па затоа повеќе го конзумирам домашниот.
   
 16. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.195
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Ниту кечап сакам ниту пак мајонез.
  Кечап јадам со макарони колку да не ми бидат суви, на пица исто, некогаш со компири зависи, ама ретко се случува.
  Порано сум јадела на леб, а сега едвај го јадам :puke:
  Исклучок правам само за лут и тоа не било каков. :!:
   
 17. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  856
  Jадам само лут кечап и тоа само со макарони,шпагети и пица.
   
 18. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  3.226
  Пол:
  Женски
  20 кг. патлиџан,
  4 кг. пипер,
  16 лажици шеќер,
  12 лажици сол,
  ловоров лист, кромид, лук, магдонос, бибер во зрна.
  Сето ова зоврива, откако ќе зоврие се поминува во преса. Одкако ќе се помине со пресата, се става сосот да врие, додека не стигне до одредена густина. При крај од вриењето се става и малку сенф, му дава поубав вкус.... Може и на крај да се стави оригано, тоа по желба.... :)


  Овој кечап го прави мајка ми како знам за мене, го обожаваме сите дома, годишно прави по 2 вакви дупли тури :). Мн е убав и за во готвење да се користи :)
   
  На XstrongerX и ilipili им се допаѓа ова.
 19. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.990
  Мајонез воопшто не јадам,а кечап обожавам,но во последно со диетава не конзумирам скоро воопшто,освен кога има макарони или ептен ретко пица,но и тоа во последно немам каснато.Претежно купвавме лут од Витаминка,но и домашниот правен без никакви конзерванси е каде,каде поздрав за конзумирање па него го јадам повеќе од колку купечкиот. :)
   
 20. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  635
  јас обожавам ама несмеам да јадам ради тоа што сум алергична на домати. :worried: :worried: