Кинеска диета со ниско количество на внесување на сол

Дискусија во 'Диети' започната од karenin, 22 септември 2013.

 1. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.160
  Уште една диета која ми изгледа ветувачки добро за оние кои сакаат да ослабнат повеќе килограми. Најмногу ми се допаѓа редуцирањето на конзумацијата на сол.

   
 2. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.160
  Правила за слабеење од еден поинаков агол!

  Накратко:

  Да не се преоптоваруваме со броење на калории. Не треба јадењето да го гледаме како битка со килограмите и калориите од коишто се плашиме. Не се битни калориите во продуктот кој го внесуваме, битно е колку од внесените калории се здрави за нашето тело.
  Зеленчукот треба да се гледа како јадење, а не оброк или предјадење. Првенствено мора да сфатиме дека и зеленчукот може да не најаде. Се зависи како се подготвува истиот и со што се комбинира.
  Конзумирајте почесто течности и течна храна. Пример тоа се чистите домашни супи од најразлични билки и растенија. Тука се традиционалните македонски манџи, но со мала корекција - без запршка и месо. Манџите да се приготвуваат со помош на скобните растенија. И што е можно помалку зејтин.
  Неизбежен е советот за пиење на зелен чај. ...

  Еве го на англиски во опширна и пообјаснета верзија: