1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кланови на работно место

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 24 април 2017.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Дали на местата каде сте работеле колегите се групирале во некои да ги речам кланови?Дали тоа пречи и зошто го прават луѓето?На две работни места имаше такви некои групи, каде колеги се здружуваа, а сега некогаш беа моќни, а некогаш не, и се обидуваа некого, да наместат, да оцрнат, да опструираат. Но, тоа се победува со квалитетна работа, игнорирање и претпазливост. Јас мислам дека тоа работниците го прават од интерес, и тоа најчесто оние кои се помалку способни и се чувствуваат загрозени. Ваше искуство?
     
    На fallenangel и Vip83 им се допаѓа ова.
  2. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Skoro na sekoe rabotno mesto ima "klanovi"! Toa se ludje za zalenje. Nemaat nikakva sposobnost,osven da pravat spletki na sposobni,obrazovani i posteni ludje.
     
    На Beautymom и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Од мое досегашно работно искуство можам да заклучам дека многу луѓе си мислат дека сите ние на работа треба да си бидеме другари, семејство и што ти не.
    Не се согласувам. На работа треба сите да се сложуваме до одреден степен затоа што поминуваме пола ден заедно и да имаме коректен однос за работните обврски да се извршуваат во најдобар можен ред.

    На работа имам луѓе со кои можам да се заебавам, да се смеме на различни теми, да збориме за сериозни теми, да си кажеме по некоја приватна работа за нас. Ќеф ми е паузите да одам да ги поминам со нив некаде надвор од канцелариските ѕидови и да правиме било што од обостран интерес. Достапна сум им и после работно време за било што.
    Тоа од друга страна пак не можам да го правам со сите, ниту сакам некој да ме силува и втурнува во такви вештачки односи.

    Ако некој тоа го смета за „членување во клан“ - пеки, немам проблем. Никогаш намерно не сум се замарала да оцрнувам некој. Што можам помагам и се договарам, особено со понови колеги на кои им треба повеќе внимание во прво време. Ако се оди на групна забава после работа, никој не е одвоен. Ако се купува заеднички поклон за било кој колега, исто така.
    Ама дека не ми се сите исто, не ми се. И не ме оптоваруав тоа се додека сум коректна за сите други работи.
     
    На Belgin1, Espadrila, ceca-1 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Тоа не е клан. Клан е за мене кога се групираат луѓето со намера да наштетат на друг. Не оправдувам кланови, а за да не се смета дека сум дел од некој клан и за да некој не сфати така, се држам на дистанца и си работам само. Јас сум била сведок дека жени кои се карале и навредувале на работа сега прават клан и глумат „пријателки“. Тоа се мизерни луѓе за мене. Затоа главата доле, работа и само работа.
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Менталитетот кај нас е таков што луѓето се склони кон групирање и организирање хајки. Индивидуализмот е многу слаб, ги нема ладнокрвноста, прагматизмот и работната етика по кои е познат западниот свет. Луѓето тука во се влегуваат со повеќе емоции, па така и некого ќе замразат, ќе прават планови да го елиминираат :D, хиените се заедно посилни. И тоа е.
     
    На Gosh, Bridget и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Можеби и беспарицата и фактот што тешко се наоѓа работа си го прават своето. Можеби тоа е една причина плус која ги тера да елиминираат луѓе кои се способни.
     
  7. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Ама со ништо неможе да се оправда постоење на „кланови„! Ни беспарицата ни било што друго. Секој треба да си ја работи својата работа најдобро што може. Да е способен. Е неспособните се тие што се здружуваат во „кланови„ и ги матат работите. Тое се претежно несреќни,неспособни луѓе и најголеми озборувачи. За жал кај нас во МКД таквите и просперираат. (facepalm)
     
    На Beautymom и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Да. Интересно е дека тие што се мразат по потреба се групираат во клан, за да наштетат на друг. За жал, кај нас многу такви неспособни луѓе се толерирани и земаат работно место на некој кој би работел повеќе и би придонел повеќе. Кај нас има многу вредни луѓе, барем во мојата фела сум сретнала способни луѓе кои се вечно во позадина, а други се експонирани, ама не се ништо посебно, туку се манипулатори.
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Juci35

    Juci35 Активен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Кланови има секаде не само на работно место, кланот по дефиниција е збир на луге кои бранат исти интереси. Некогаш се тоа кланови кои гледаат да ги заштитат само сопствените интереси а некогаш лугето се групираат со цел да наштетат на одредена особа или особи кои не се по воља на водачот на тој клан. Постојат и кланови кои се таканаречени улизурковци кои имаат за цел да им се додворуваат на раководните структури за да имаат некаква матрејална корист или да си го зацврстат своето работно место доолку дојде до отпуштање да не се најдат тие на тој список. Кланови најчесто се прават во фирми каде има многу вработени а тоа се фабриките. Секој клан има свој водач а останатите мислејќи дека го штитат сопствениот интерес всушност го штитат интересот на водачот.
    Сите генерално сме против кланови а всушност на овој или оној начин сме приклонети кон некој од нив, затоа што никој не сака да биде оставен на ветрометина и на удар на сите нив.
     
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Во администрација, особено ги имам заприметено. Без пардон се гази оти, таква атмосфера створиле главните. Директори, функционери - наскоро поранешни,^_^ кои, отворено ги подбуцнуваа(т) вработените едни против други. :) Отворено бараат да им се каже/да издадат некој од вработените. Издвојуваат еден,двајца, неколку вработени кои им се редовен таргет за општ потсмев на секој нареден колегијален состанок (дур им е интересно), а сето се почнува од воџата па продолжува со љубимците. Кога главниот ќе створи таква атмосфера... скроз нормално е да има такви кланови. Оти, сите се тепаат за да бидат со воџата и да на следен состанок заедно со воџата се смеат на некој,место да им се смее воџата и колективот на нив.
     
    На Beautymom, elimkd, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Леле зар и ова го има во администрација?
     
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Тање мори :rofl:
    На глас се смеам :D
     
    На Rose96, Annath, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Да :D:D и многу други работи имаше во администрацијата во последното десетилетие.:D
    Иначе, расипан до ср'ж - конкретен лик. Сите го знаат, ама,:D колку што се овие на власт, толку и тој е на позицијата. :D
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Сепак мислев дека администрација е колку толку подобра од приватен сектор и дека нема мобинг, а не па уште исмевање и деградирање. Не смеат да се однесуваат како жени на чешма, не личи, образовани луѓе. Инаку јас кај што работев претходно, атмосферата беше како на пазар, види го оној, види го овој, погледни на фб што има. И после немало плата, пропаѓа фирмата, епа ќе пропаѓа од такви со факултет, а се однесуваат како на пазар да се.
     
    На azelea, toogood и Petar80 им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Сопки имало и ќе има.
    И јас не сум за многу зближување со колегите од работа до степен да им кажувам каков ми е мажот, како ми изгледа домот.
    Преферирам да се држам до мојата работа и да не се зближувам со луѓето.
    Секогаш кога ќе дојде некој нов се прават сплетки.
     
    На Beautymom, Tanjamm, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    И не треба. Се прави голема грешка кога колеги за колеги знаат кој каде живее, со кого живее, во какви услови живее, кој и е дечкото, мажот, се оди до таму што се коментира која жена не може да забремени. На работното место каде што сум сега се зборува само за работа, а не за приватни работи.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  17. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Моментално сум мета на таков клан, да бидам искрена ич не ми е сеедно. Веќе недела време си го измачувам умот и барам причини, барам мои грешки, барам решение на ситуацијата... Сметам дека ме вовлекоа во оваа ситуација две причини, првата - сум нивна претпоставена на работа (подобра плата, подобри услови), втората - не учествував во нивните озборувачки дискусии па со тоа не бев забавно друштво за нив.
    Се заборавија сите аванси од плата, се заборавија сите совети за работа, другарскиот однос, сите дадени слободни денови... Десет пати ќе доцни на работа, еднаш да му преречеш да го запази работното време одма навредени се, 5 слободни дена ќе му дадеш и само еднаш ќе го одбиеш веднаш се заборавени тие 5 а се памети тој слободен ден кој не го добил.
    Знам , злобно е од моја страна ама оваа што е до мене најблиску ќе го крка... Додуша и само нејзе можам да ја решам!
     
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.208
    Ако си претпоставена ич не се нервирај. Ти можеш да пресечеш. Критично е ако си вработен, па и нов, па те измачуваат луѓе кои се во кланови. Сега кај што работам се строги и сите бонуси мора да бидат дебело заслужени, ама па тоа е здрава работна средина.
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Можам да пресечам, ама не е сега моментот... Искрено не ми се може до толку баш сега, треба прво замена за колешката па после опроштална да и организирам. Ако сега пресечам ќе си ја триплирам работава (ок и платата) и ќе морам по цел ден да сум на работа а имам мало дете, имам обврски и дома.
    Ќе морам да чекам, да бидам трпелива...а после малку злобничка да бидам. Сакам да го слушнам прашањето од колешката ,,ЗОШТО?,, и да и кажам ,,Зашто ми се може!,,
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    :D :D :$
    Па тоа ти е царството на клановите. Еве кај што сум јас, се поделиле неколку групи, дали партиски или од завист и сл. Ќе речеш луѓе со ВСО а се оговараат како жени на чешма, а кога ќе видиш секој секого оговара. Најсмешно ми беше порано кога ќе почнеа да се вреѓаат или да си префрлаат на управен одбор :D Кокошки, не си гледаат во својот кокошарник :D
    Ама можат да бидат многу опасни, настрана од нив зашто се како холивудски режисери, ќе исфилмаат нешто за тебе и ќе разнесат по цела институција. Ти нема да знаеш, ама сите други ќе знаат. :o
     
    На zhap4e и Tanjamm им се допаѓа ова.