Книги за млади

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од jance.kristince, 9 јануари 2016.

 1. jance.kristince

  jance.kristince Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво девојчиња, барам книги (по Македонски) што се за млади; посебно што имаат како тема романтика. Македонскиот не ми е прв јазик (Англискиот ми е), и затоа би сакала да најдам книги којшто се од Македонски автори, пожелно, а не преведени од Англиски. Фала ви од напред ❤
   
 2. lavicky

  lavicky Активен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Книги што ги има прочитано од македонски автори,на слободна тема (мисла што не ми биле за школо) се Ања и Срце од Олга Ширговска...И не се баш добри...Ако веќе сакаш да земиш некоја,тогаш ти ја препорачува Ања. :)
   
  На jance.kristince му/ѝ се допаѓа ова.
 3. jance.kristince

  jance.kristince Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Фала ти, Lavicky, ке ги побарам и двете :)
   
  На lavicky му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Twin97

  Twin97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2015
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  32
  Кажете ми некои книги така романтични како на пример овие што се на Федерика Боско "Смртно вљубена", "Љубовта ме води" и "Љубовта не е за мене" или " Последната песна" од Николас Спаркс :)
  Барам некои такви ама не можам да најдам
   
  На jance.kristince му/ѝ се допаѓа ова.
 5. jance.kristince

  jance.kristince Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Мене многу ми се допадна "Девојката со портокали" од Јустејн Гордер. Исто ги имаш "Страници за нашата љубов" од Николас Спаркс, "The Fault in Our Stars" од Џoн Грин, "П.С. Те сакам" и други од Сесилиа Ахерн, и "Ана и францускиот бакнеж" од Стефани Перкинс. Признавам дека не сум ги читала сите од книгиве што ги спомнав, ама моите другарки ги имаат прочитано тие што јас уште не успеев, и им се допаднаа :)
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 6. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Женски
  Сега се продава нов тинејџерски роман од македонска авторка. Се вика "Една неповратна желба" од Марија Димитрова. Се продава во Табернакул.
   
  На jance.kristince му/ѝ се допаѓа ова.
 7. jance.kristince

  jance.kristince Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Фала, ке го побарам :D
   
  Последна измена: 12 јануари 2016
 8. KejtV

  KejtV Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2015
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  1.006
  Пол:
  Женски
  Препорачувам книги од писателката Џули Џејмс како Нека победи подобриот, Мојот личен ФБИ агент и многу други,стварно е добра писателка,а исто така книга што ми оставила впечаток е Внимавај што посакуваш..можеби ќе ти се исполни, од книгата ќе сфатиш дека тоа што го посакуваш и што си го замислувам не е тоа тоа,вреди да се прочитаат книгите стварно се интересни :)
   
  На LittlePinky и jance.kristince им се допаѓа ова.
 9. jance.kristince

  jance.kristince Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Фала, ке ги видам :)
   
 10. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.064
  Допаѓања:
  13.522
  Пол:
  Женски
  Релативно е што е „млади“. Дали бараш за тинејџери од средно школо или основци...Сепак од македонски автор би ги препорачала сите од Горјан Петрески, мада што мислам дека се и лектири за 6-7 одделение.
   
  На jance.kristince му/ѝ се допаѓа ова.
 11. jance.kristince

  jance.kristince Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Па да, ја мислев за книги поточно за тинејџери, ама фала ти секако.
   
 12. teddi

  teddi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  Авторите што ги имаш спомнато погоре Николас Спаркс, Џoн Грин и Сесилиа Ахерн имаат повеќе книги и со сигурност можам да кажам дека која и да ја избереш во имаат љубовен мотив , исто така Ана и францускиот бакнеж е самостојна книга но влегува во трилогија со уште две книги, и би ти ја препорачала Rainbow Rowell ,,Fangirl" и ,,Eleanor and Park" (y):)
   
  На cresa-jagoda и jance.kristince им се допаѓа ова.
 13. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.064
  Допаѓања:
  13.522
  Пол:
  Женски
  Ама нели бара од Македонски автори?
   
  На jance.kristince му/ѝ се допаѓа ова.
 14. teddi

  teddi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  погоре видов дека има и странски писатели како и да е има голем број преведени дела од горенаведените автори :)
   
 15. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.260
  Допаѓања:
  16.533
  Пол:
  Женски
  @jance.kristince не толку позната книга, ама сепак книга што останува во секавање: „Пекол во пеколот“ - Томе Илиевски. :)
   
  На jance.kristince му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Црвче

  Црвче Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2015
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Женски
  "Деца" од Иво Андриќ е книга со многу добри раскази. Секој расказ-своја приказна. Мене многу ми се допадна. Преку едноставни и секојдневни ситуации писателот ја открива реалноста на читателите. Сигурно ќе читам уште некое негово дело. :)
   
  На jance.kristince му/ѝ се допаѓа ова.
 17. jance.kristince

  jance.kristince Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Фала вии ❤