Книговодство

Дискусија во 'На работното место' започната од be.positive, 2 март 2015.

 1. be.positive

  be.positive Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  Здраво, барав ваква тема но не најдов, а ме интересираат неколку работи. Ве молам ако некој знае да ми објасни.

  Вака, авионски карти, осигурувања, патни трошоци и сл како се книжат? Зошто книговодителот ми рече дека поради тоа што се на име на физичко лице фирмата не може да ги подмири. Но мене не ми е јасно тоа... Нормално дека физичко лице патува во име на фирмата. Во кои трошоци би влегло тоа, што и како? Ве молам кој знае да ми објасни... Исто така, трошоци кои се направени во странство, за цели на фирмата, а нема за нив сметкопотврда...што со нив?!

  Поздрав до сите.
   
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  21.106
  Допаѓања:
  101.814
  Лицето вработено ли е во фирмата? нели има ф-ра за купените авионски карти?
  трошоците во странство се покриваат на 2 начина - или со приложување на сметки или преку исплата на дневници. Треба да имаш одлука од фирмата дека лицето се упатува на сл. пат во странство и изготвен патен налог по враќањето. Во одлуката се наведува кои трошоци му се признаваат. Прочитај ја уредбата за патувања во странство.
   
 3. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  5.509
  Ако има некој книговодител на форум, нека ми пише, имам две прашања?
   
 4. Martinka bt

  Martinka bt Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2016
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  507
  Пол:
  Женски
  eve jas rabotam vo knigovodstvo kazi sto te interesira?
   
 5. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.844
  Пол:
  Машки
  Interesna tema samo da se najdeme poveke knigovoditeli i da se prosiri temava pa da spodelime iskustva pa i resavanje na problemi zaednicki
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.195
  Допаѓања:
  29.944
  Пол:
  Женски
  Јас се пријавувам :)(fingers)
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.844
  Пол:
  Машки
  Dobredojde vo klubot na macenicite hh
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.195
  Допаѓања:
  29.944
  Пол:
  Женски
  Не сум нешто долго во книговодство, но сакам да го работам тоа, не ми причинува проблем, имам нерви, цел ден да ме оставиш со документи ќе ги книжам :) не е ценет воопшто нашиот труд, верувам дека во Скопје повеќе се платени и дека повеќе пари им земаат на коминтентите :)
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.844
  Пол:
  Машки
  Ne e do dokumentite i ja si ja sakam rabotava iako da kazam pred 9 godini bese mnogu polesno da bides knigovoditel tuku poentata e do toa deka ne ni se ceni profesijata toa e problemot ete primer sporedi se so advokat i ke vidis kaj sme
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.195
  Допаѓања:
  29.944
  Пол:
  Женски
  @diskreten32 да да, се сложувам со тебе дека не е ценета работа и погоре истото го пишав :)
  Иначе до каде сте со завршните??
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.844
  Пол:
  Машки
  @elimkd Ajde nema da se zalime poveke pa ke se nadevame ke tezneeme na podobro da bide zs i temava i onaka ne e za zalenje tuku da se ukluci uste nekoj pa da si formirame grupa za konsultacii i da si spodeline mislenja
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  И јас се пријавувам :)
   
  На elimkd и diskreten32 им се допаѓа ова.
 13. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Па сметководители ве нема... Како оди овој месец (пеколен за нас)?
   
 14. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.844
  Пол:
  Машки
  Turbo odi cekaj ide 25 pa.ke vidis kako ide
   
 15. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Sonuvam koga ke dojde 25 posle raat barem malku po raat
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.844
  Пол:
  Машки
  Sledat odmori posle a hh
   
 17. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Jeeee
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Dali rabotite vo firma, knigovodstveno biro ili mozebi imate svoe knigovodtceno biro cisto da spodelima iskustva sto e podobro
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.844
  Пол:
  Машки
  Biro sopstveno ponekogas kaj eden sreden subjekt kombinirano
   
 20. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  I sto e podobro da rabotis 10 firmi ili edna