1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога адвокатот те лаже!

Дискусија во 'Правни совети' започната од gavriloska, 6 јуни 2013.

 1. gavriloska

  gavriloska Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Каде можеш да се пожалиш на работата на адвокат?
   
 2. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.414
  Пробај во агенцијата за вработување има надлежни правници за работни односи.(само треба храброст )
   
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.881
  Допаѓања:
  30.983
  Пол:
  Женски
  Во адвокатската комора, мада не верувам дека нешто многу ќе се смени ;)
   
  На TIGRICA123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.395
  Пол:
  Женски
  Тоа би било некое светско чудо, адвокат а не лаже :D
  Ако имаш докази пријави го во адвокатска комора, ма даубаво вика Боа не дека тоа нешто ќе смени.
   
  На tessie и NikiTheGamer им се допаѓа ова.
 5. LittleChili

  LittleChili Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  2.173
  Кога адвокатот те лаже ! - истепај го :P
   
 6. pravdiko

  pravdiko Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  4
  За лажење не се казнува :D едноставно ќе го смениш адвокатот :D а ако направил нешто како измама, или некое друго кривично дело можеш да го гониш :D
   
  На NikiTheGamer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. cien-cin

  cien-cin Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  11
  А како тоа да го гонам? Да земам адвокат да ме застапува против него?
   
 8. TIGRICA123

  TIGRICA123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  43
  не си ни прва ни последна што настрадала од некој адвокат...има илјадници ама никој ништо не им може и да се пожалис и да поведеш постапка против нив тешко дека нешто ке се смени.....во овој денешен свет сите судии и адвокати и институцииве се се поврзани и ке си средат и да се виновни....СУДСТВОТО НИ Е 0000000 И ТЕШКА МИзЕРИЈА...нема праведно судство како некогаш ...се е партиски преплавено и нискоквалитетни кадри носот што неѕнаат да си го избришат до таму е дојдено ........политика
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dona-Ares

  Dona-Ares Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски


  Ако адвокат со неговата работа ти нанесе штета, имаш право да го тужиш за да то надомести штета што си претрпела, али ако немаш штета тогаш значи дека немаш можност да го гониш!! Тоа ти е исто како да одиш на лекар а тој да те лечи со погрешна дијагноза, па ако од тоа претрпиш штета (материјална или нематеријална не е битно) имаш право да бидеш обештетена!! Ако само те лажел тогаш НИШТО зошто денес СЕКОЈ СЕКОГО ЛАЖЕ!!!
   
 10. NikiTheGamer

  NikiTheGamer Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  25
  А да си одите вие кај медијатор најубаво ;), наместо да ве лажат адвокатите. Од 100 еден до двајца асални ќе се погодат, ако успеете да ги погодите.
   
  На Aligator му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Aligator

  Aligator Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  17
  Зависи како и за што лаже. Често се случува и "продажба" на клиентот на спротивната страна.
  Адвокатската комора статистички гледано реагирала во многу мал број на случаи. Како поговорката "врана врани очи не копа".
  Така да, што да се преземе зависи во која фаза и обем е лажењето и дали истото може да се докаже.

  Точно е дека со помош на спогодба со медијација може спорот да се реши брзо, ефтино и без стресови. Тоа може да се стори пред почнување на судската постапка, како и во текот на истата. На поканите од судот пишува напомена дека спорот може да се реши и со медијација. Но, самите адвокати во овие случаи лажат и не и кажуваат на странката бидејќи сакаат да извлечат повеќе рочишта за кои убаво ќе си наплатат.
  Мој совет, пред да тужите обидете се со вонсудско решавање со медијација, а ако пак сте тужени повторно обидете се да се спогодите. Дури и да не се спогодите, судот ионака не ви гине, а со тоа и ангажирање на адвокат. Чест на исклучоците, има и добри адвокати.
   
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.325
  Допаѓања:
  5.284

  Кај јавен обвинител ;)