1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога облеката пушта боја ...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од butterfly.mk, 29 јануари 2012.

 1. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  Не наидов на ваква тема , па би сакала да ве прашам дали има некои ,,техники'' за да престане облеката да пушта боја?
  Купив прекрасна црна кошула , меќутоа нема шанси да ја ставам на мене , веднаш поцрнувам |(
  па ако имате некои предлози би сакала да чујам ... :emo:
   
  На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.087
  Допаѓања:
  104.140
  Пол:
  Женски
  А проба ли да ја испереш неколку пати? Мене со фармерки ми се има десено да испуштаат боја и нозете ми се фарбаат , но по неколку перења се губи бојата ;)
   
 3. soncicko

  soncicko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  73
  isperija vo ladna voda vo koja ke stavis ocet bilo kakov ostavija da kisne nekolku saati i potoa isplakni ja so ladna voda i potoa vo ladna voda so omeksivac i na kraj povtorno so ladna voda
  mene mi pomognalo ova dosta pati se nadevam ke ti bidam od pomos pozdrav
   
 4. Saani

  Saani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  37
  Кога облеката ми пушта боја мајка ми или баба ми на раце ми ја перат. :D
   
 5. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.673
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Женски
  Најмногу мразам кога облеката ми пушта боја.
   
 6. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  posle 2 3 perenja ne pusta boja kakov i da e materijal.Provereno.
   
 7. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  250
  пред некое време мајками ми ги пуштила вмашина скукњиче цветно и блузиче бело,двете нови ми беа и од бели сиви ми дојдоја :( ......
  и така си останаа, незна не сум пробала, можеби мојт да се направат ко порано ако ги пуштам појќе пати со бели алишта :)
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.365
  Допаѓања:
  33.893
  Пол:
  Женски
  За да не ми се фарбаат алиштата секогаш при перење ставам марамчиња за впивање бои. И кога ќе го видам марамчето знам од што е исфарбано. Имам читано дека облеката пред да се пере треба да се стави во леген со топла вода, за да се види дали ќе пушти боја. Еднаш купив едни фармерки. Пред околу 13 години отприлика. Ги соблакам дома и што да видам. Цели нозе ми беа плави.
   
 9. Lisandra

  Lisandra Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2015
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  2.094
  Пол:
  Женски
  Kupiv trenerki za maliot, na nego mastilo, zelena I bela boja preubaj.
  Gi isprav so prasak samo na 30 stepeni.
  Plavoto malku pustilo na belito, ne se poznava mnogu ama sledno Kako da gi peram so kakov prasak ili od tie maramcinja Kade da najdam za da ne se obojat?
   
 10. Lisandra

  Lisandra Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2015
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  2.094
  Пол:
  Женски
  Ako pustaat boja Dali maramcinjata pomagaat?
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.365
  Допаѓања:
  33.893
  Пол:
  Женски
  Помагаат. Ја собираат бојата. Некогаш и две ставам во машината. Зависи од бојата на алиштата. Од марамчињта имаш во Дм, Кам и во другите маркети. Во Дм имаш и за бели алишта. Да се зачува белата боја (ако переш само бели).

  Овие ги користам
  upload_2023-10-22_7-29-52.png
   
  На Merten и Lisandra им се допаѓа ова.
 12. Selena01

  Selena01 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2020
  Пораки:
  1.599
  Допаѓања:
  6.091
  Пол:
  Женски
  Помагаат многу. Јас имам потенки и подебели. И ако знам дека перам нешто што е потенцијално проблематично, ставам од подебелите. Од денк мит, истите што ги ставила на слика членката над мене
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. anggell

  anggell Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  5.151
  Допаѓања:
  9.851
  Пол:
  Женски
  Многу зависи од материјалот, јас често така утнувам ама не знам секогаш како ќе впива некој материјал.
  Последно на маж маица, имаше повеќе бели алишта и една негова, 2,3 парталчиња во боја и тоа не јаки бои, само неговата маица беше жолта, останатите си беа бели ништо не им беше. И покрај тоа што секогаш користам фаќачи на боја.
  Кога ја видов маицата веднаш ја уклучив само со бели на 90 степени и од ДМ ставив еден прашок за избелување, веднаш се исчисти.