1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожата во која живеам (The skin I live in) [2011]

Дискусија во 'Филмови' започната од Vitorija, 30 ноември 2011.

 1. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  602
  http://www.youtube.com/watch?v=PavJUoZNT7g&feature=fvsr
  [​IMG]
  Режија: Pedro Almodovar
  Улоги: Antonio Banderas, Blanca Suarez, Elena Anaya, Marisa Paredes

  Кратка содржина: Брилијантен пластичен хирург, обземен со минати трагедии, креира еден вид на синтетична кожа која е отпорна на секакво оштетување. Неговото заморче е мистериозна и непостојана жена што го држи клучот на неговата опсесија.

  Филмот е адаптација на романот "Тарантула" на Тиери Жонке, а Македонската публика имаше можност да го погледне на затварањето од фестивалот "Синедејс".
  Го гледал некој? Каков ви се чини? Искрено темава ја отварам за да прочитам некој впечаток и критики пред да го погледнам, иако приказнава изгледа добро.[​IMG]
   
  На Hanna4646 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.744
  Допаѓања:
  9.743
  Пол:
  Женски
  Кожата во која живеам (The skin i live in 2011)

  Имам неколку филмови симнато,кога ќе ги изгледам овој е на ред, ми изглеа како интересен ;)
   
  На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.501
  Многу сакав да го гледам на CineDays, ама ете не успеав. Обавезно ќе го гледам, па ќе напишам импресии ;)
   
  На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ubavi4ka

  ubavi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  8
  го гледавте ли филмов? се обидувам да го најдам со мк превод..помош?
   
 5. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.548
  Пол:
  Женски
  Го немам сеуште гледано ни јас, иако ми е во план овие денови освен ако ме фати некоја желба за учење :P
   
 6. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  Алмадовар...звер! секоја чест. повторно се претстави во најдобро светло :)
  Филмот е одличен. Јас го гледав пред некој ден и баш сакав да отворам тема за него, али Vitorija ме претица :) Обожавам филмови кои не се амерички бидејќи имаат подобра карактеризација на ликовите. Зачудувачки е до каде може да те одведе опсесијата и копнежот по она што некогаш си го имал. Неверојатен е начинот на кој режисерот ја доловува битката со внатрешните демони и сенките од минатото и на колку лесен начин можеш да ја изгубиш истата доколку не внимаваш. Едноставно, прекрасен филм...незнам што друго да кажам освен ова :D
   
  На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.506
  Допаѓања:
  9.382
  Мислам дека сепак не му е најдоброто. Одлично да, ама имал многу подобро.
   
  На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.395
  Пол:
  Женски
  Го гледав баш пред 2 дена и незнаев како да напишам критика еве се спрема, веќе два дена и не можам да оформам мислење финално, за прв пат за било кој филм :?:
  Бријантен да, но за мене болно психопатски на моменти.
  Едно ќе признаам, ми го задржа вниманието до крај, а тоа не им успеало на многу. :clap:
  Незнам што оцена би му дала, но нема да знаете што се случува и дејствието се одвива до последните минути од филмот.
  Како и да е откскокнува од филмовите кој сум ги гледала.
  Гледај има доста сурова вистина во него, и ме замисли да искрено од тогаш го мислам и некоиработи по три четири пати ги размислувам и анализирам.
   
  На Vitorija му/ѝ се допаѓа ова.
 9. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  3.056
  Пол:
  Женски
  Сакам да го гледам филмов, веднаш ме привлече содржината уште од поодамна кога ја прочитав. Ми делува онака психолошки , и многу сакам таков жанр на филм.
   
 10. unforgettable.u

  unforgettable.u Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  10
  Најлош филм кој го имам гледано во животов!!!
   
 11. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.501
  Го гледав пред летото мислам, па некои работи ми се избледени. Но, во секој случај ми се допадна, се некои неочекувани сцени и постапки. Пораката ми се допадна дека телото не може да ти го зароби душата и телото, она што навистина си.
   
 12. Hanna4646

  Hanna4646 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  4
  Еден од по добрите психолошки трилери. Улогата на Антонио Бандерас се сведува во текот на дејствието како освета со што тешко е да се знае за приказната ако не се догледа филмот до самиот крај. Колку и да изгледаат некои сцени мизерно како што некои од луѓето критикуваат сепак филмот вреди да се гледа :)

  https://www.youtube.com/watch?v=7aZyEThH__4