1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кои балкански земји ги сметате за протекторати и дали и Македонија е меѓу нив?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 5 септември 2019.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  Јас Босна и Косово ги сметам за протекторати, затоа што реално без помош од надвор, тие не функционираат. Еве Босна уште нема Влада, од февруари наваму не смогнаа сили да состават Влада. За Косово што да се каже освен дека е расадник на терористи, и ништо друго. Македонија се покажа некадарна да се носи со своите проблеми, и на пат е да ги стигне овие двете. Вие што мислите?
   
  На темјанушка, Biny и Rama им се допаѓа ова.
 2. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.599
  Мaкедoнијa дефaктo стaнa прoтектoрaт 2001 пo пoтпишувaњетo нa рaмкoвниoт дoгoвoр.
   
  На mileystar, темјанушка, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.383
  Допаѓања:
  54.543
  Пол:
  Женски
  Па и не сме баш некоја независна држава штом за се други одлучуваат за нас, буквално за секоја одлука играме оро диригирани од странските фактори, а да, и навистина после 2001 буквално немаме држава, не знам само зошто го славиме 8 септември, ептен иронични сме :D
   
  На mileystar, темјанушка, Nigredo Odor и 7 други им се допаѓа ова.
 4. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.599
  Гo слaвaт пoлитичaрите тие штo крaдaт сo децении, ниеден здрaвo рaзумен мaкедoнец немa дa гo слaви, туку кaкo и oвoгoдишниoт илинден ќе си имa мaлa груткa нa душa, единo штo ќе се слaви е нерaбoтниoт ден.
  А инaку не требa дa гo мислиме кaкo нaш пoрaз, ни 2001 ни мaкедoнскaтa држaвa, нaрoдoт пoбеди пoлитикaтa изгуби.
  Нa нaс е дa не се oдкaжеме oд целтa зa нaшa држaвa.
  Вистинaтa е еднa и е кaкo шилo, кoгa тoгaш ќе испливa нa виделинa.
   
  Последна измена: 6 септември 2019
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.177
  Пол:
  Женски
  Зошто мислите дека останатите балкански држави се суверени на друг начин освен на хартија? Единствено Турција од регионот можеби има некоја независност во водењето политики, ако ја сметате за балканска земја. Сите се под контрола, дури и Грција. Само што кај нив треба поперфидни измами за да се фати народот на мамка и да не стане непослушен.
  А Македонија дотакна дно живота со оваа власт, на вазалите вазал.
   
  На Tanjamm и orevokrsacka им се допаѓа ова.
 6. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.599
  Турцијa е пре силнa зa дa биде бaлкaнскa... И oнa не требa дa се пoдценувa зaтoa штo сеуште имa нaселение нa бaлкaнoт кoе е вo пoрaст.
  Инaку нa бaлкaнoт имa 4 сили грцијa бугaријa србијa и гoлемa aлбaнијa, и зa жaл ќе јa биде гoлемa aлбaнијa зaтoa штo е пoтребнa кoнтрa тежa, зa жaл пoрaди нaшите пoлитики ние нa крaјoт ќе си oстaнеме сo прстoт вo устa.
   
  На Rama, темјанушка и Tanjamm им се допаѓа ова.
 7. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.177
  Пол:
  Женски
  Дека географски опфаќа делче од Балканот, исто има и доста Турци на Балканот, а и доста Балканци во Турција, затоа ја поврзувам со Балкан.

  Да, ама и овие „големиве“ наши соседи се само маши и сателитчиња, а почнаа сѐ да ни диригираат тука. :worried: За гревови ни стана имиџот на државава последниве пар години. Инаку, јас мислам дека планот е Македонија да не постои, или евентуално се изведува мулти-култи и анационален експеримент прво тука, ама и тоа не верувам дека ќе заврши добро.
   
  Последна измена: 7 септември 2019
 8. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  13.170
  Допаѓања:
  108.547
  Пол:
  Женски
  Балканските земји повеќе личат на колонии отколку протекторати.
   
  На mileystar, Rama, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.599
  Тaкa е кoгa сите бaлкaнски земји се неoргaнизирaни a зa тoa не сме сaмo ние винoвни туку и зaпaдoт не сaкa тaкви зa дa не експлoaтирa, oни се белите фaрмери ние сме црнците, и нaместo ние дa се издигaме oни не држaт дoле, a вo случaјoт нaш мaкедoнски... Не сaмo штo сме црнци туку и пaлестинци сме, бaрем oни имaaт дел aвтoнoмијa, ние немaме ни еднo прибежиште, зa oдстрел.
   
  На Tanjamm и nextredstyle им се допаѓа ова.
 10. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.383
  Допаѓања:
  54.543
  Пол:
  Женски
  Кога ќе исплива вистината на виделина?
  Кај победивме? На тастатура?
  Да победевме ќе немаше Рамковен, амнестии на политичари и Хашките случаи, ќе немаше двојазичност официјално на цела територија....и уште милион глупости....
  Колку и да се правиме оптимисти, се е фарса, нит сме победници, нит ќе бидеме некогаш, заминавме во неповрат ;)
   
  На Tanjamm и ninja35 им се допаѓа ова.
 11. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  Не победивме, дозволивме 1.000 терористи да ни ја рекомпонираат државата. За неколку месеци сто жртви загинаа. Неколку заседи имаше. Да работеа службите како што треба, до војна немаше да дојде, ќе биде тоа пресечено во корен. Бевме слаби, сега сме уште послаби, институциите се нула.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.