1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колачиња од бел слез (Marshmallows)

Дискусија во 'Рецепти' започната од LOmikol, 1 ноември 2012.

 1. LOmikol

  LOmikol Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  20
  Дали сакате да јадете Мачмало? Споделете некој рецепт како се прави.
   
 2. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Мачмало

  Мислиш на маршмелоу?
  Јас му го сакам вкусот, влече некои ноти на слатки колачиња што мене многу ми се допаѓа.
  А и овошните вкусови им се добри. Посебно оние од малина и јагода. Леле, готово, перверзии :D.
  Добар е во комбинација со топло чоколадо. Пробајте ;).  [​IMG]
   
 3. Monroe

  Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  416
  Мачмало

  Нјаверојатно станува збор за вакви колачиња, што се исполети како со сунгереста смеса..
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.097
  Мачмало

  Омиелните :inlove: Зараза се бе, ги обожавам
   

  Прикачени фајлови:

  • i por.jpg
   i por.jpg
   Големина на фајлот:
   13,3 KB
   Прегледи:
   770
  На tigarche1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.890
  Мачмало

  Ааааа,ова билооо.Епа,да,и јас ги обожавам,прекрасни се,зараза... :inlove:
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  Мачмало

  Го обожувам, од мала го јадам редовно :) :)
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Мачмало

  :mm: Убави преубави, ама не сум јадела од којзнае кога :D Во сабота ќе барам едно, ден за јаглехидрати ќе ми е :$ :D
  А ако сакате еве ви еден рецепт за мачмалоу торта, ја правам многу често, брза е, лесна, а пак вкусна само колку :mm: (ќе се расплачам сега :envy: )
  Пандишпан:
  6 жолчки
  250 гр шеќер
  250 гр масло(се додава по малце)
  250 гр млеко
  250 гр брашно
  1 пециво
  2 лажици какао

  Фил:
  6 белки
  18 лажици шеќер
  неколку капки лимон
  мармалад, околу 3 полни лажици
  потребно е и едно чоколадо за готвење и 5 лажици млеко за глазура

  Се добива ретко тесто, се тура во тепсија(мислам 32 ама не ме држете за збор, јас го ставам во една нормална средно голема :D а што број абер немам :D ) и се става да се печи. Не се допекува скрос, се вади пред да биде оделено од рабовите, значи не скрос печено.
  озгора се премачкува со мармалад(небитно каков, ама најубава е со мармалад од шипинки :mm: )
  Најпосле врз сето убаво се распоредува шампата претходно изматена(додека ја печите тортата изматете цврст снег од белките и шеќерот) и повторно се става да се печи околу 25-30 минути, додека шампата одозгора не добие карамелеста светла боја(значи да се потсуши и испече). Најпосле се потура со глазура, растопена чоколада со малце млеко. Воала, десерт и пол, вкусен и украсен :D
   
  На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.240
  Допаѓања:
  118.744
  Мачмало

  Ги обожавам,ем вкусни,ем ме потсеќаат на детството.
  Едно кутивче-е цело за мене :$
   
 9. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.097
  Мачмало

  Да не знаете каде можам да си купам вакви малечки мачмалоу што се ставаат во кафе, топло чоколадо и сл?
   

  Прикачени фајлови:

 10. Heleny

  Heleny Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  872
  Пол:
  Женски
  Мачмало

  Мислам дека сеуште има во Кам, и тоа така поголемко пакување :D а и во другите маркети сигурно ;)
   
 11. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Мачмало

  Јас во Тинекс гледав, големо паковче и розево-бели беа :lol:.
   
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.025
  Допаѓања:
  97.774
  Пол:
  Женски
  Мачмало

  Лелееее лиги ми потекоа :D


  а овој рецепт ке го направам утре зашто превкусно ми изгледа мхмхмх :D
   
 13. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  Мачмало

  Да ви кажам јас сум во вечна дилема што е всушност манчмелоу. :?:

  Едно време на телевизија нели бидејќи го има по филмови го преведуваа како сланина. Најсериозна сум за ова, да знаете која анализа ја правев за да сфатам кој би ставил сланина во топло чоколадо. Кога барав рецепт ми личеше на шам од белки. Во продавници, манчмелоу се и оние чоколадните убавите, на кои сите паѓаме ама и оние пенестите бомбони кои се убави ама чудни.

  Ај нека ми ја реши некој дилемата... :^)
   
 14. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  14.164
  Пол:
  Женски
  Мачмало

  Овакви има? Долги и вртени? :angel:
  Пред 10 минути поминав покрај Тинекс, да знаев ќе си купев. Ај утре. :wasntme:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 15. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.097
  Мачмало

  Вакви малечки се така? А колку пари отприлика и колку грама? :wasntme:
   
 16. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.801
  Мачмало

  Сланина?! :o Па јас мислам дека тоа е баш блага пена, без разлика дали е дел од бонбона или од оние со чоколадо кои ние ги знаеме.
  Еве, ако брада лаже, википедија не лаже :D
  http://en.wikipedia.org/wiki/Marshmallow

  Секако мене највеќе ми боде очи името на темата - дај бре сменете го, какво мачмало?! :^) Маршмелоу е кога веќе према англиското marshmallow. Дури ни Црвенка не е у право - не е манчмелоу ]:)
   
 17. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  52.765
  Мачмало

  Од овие има во Кам, поголемки се, беа околу 50тина денари, има доволно внатре, не знам точно што тежина беа :^) јас во какао ги пикав :$
  [​IMG]
   
  На butterfly33 и Elennaa им се допаѓа ова.
 18. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  Мачмало

  Ти викам јас, збунето зјапав во телевизор брцаат американциве покрај камин сланина во топло чоколадо. Кога си мало детуле ќе анализираш вакви работи... :)
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 19. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Мачмало

  Елена тие во тинекс беа 83 денари, има и вртени и од тие како коцкички. :)
   
  На butterfly33 и Elennaa им се допаѓа ова.
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Мачмало

  Кога прочитав Мачмало, викам ааа ова некое макало изгледа е, дај да видам рецепта да не има. :rofl:
  Ни на крај памет за што станувало збор.

  Јас овие што ги зборите, вистинскиве да ги речам не сум ги пробала, а одамна сакам, само не знаев дека и тука ги имала, додека мачмало :lol: многу сакам. Секогаш кога јадам го делат тој полутопчестиот дел и уживам во пената, па после остатокот.