1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колдплеј (Coldplay)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Phyramide, 23 јануари 2011.

 1. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Coldplay се алтернативна рок група формирана во не толку далечната 1996. Другарите Chris Martin (главниот вокал) и Jonny Buckland (главниот гитарист) се среќаваат на University College London и ја основаат групата. Откако им се придружува подоцна и третиот член, Guy Berryman (бас гитара) групата го добива и своето прво име - Starfish. Подоцна им се придружува и четвртиот член Will Champion (тапанар, мулти-инструменталист и спореден вокал). Дури во 1998 го менуваат името и групата се вика онака како што ги знаеме и до ден денес - Coldplay.

  После неколку ЛП и синглови, во 2000 дебитираат со студискиот албум Parachutes со кој особено се афирмираат во Европа. Хит песните Shiver, Trouble или пак Yellow ќе навлезат длабоко во потсвеста на многу слушатели и обожаватели на свежите рок звуци кои оваа група несомнено ги внесе во музичката егзистенција.

  Две години подоцна, во 2002, излегува на виделина нивниот втор студиски албум A Rush of Blood to the Head, со кој предизвикуваат вистински "boom" насекаде. Албумот наидува на одлични критики и ако дотогаш ретко кој ги познавал овие британски, сосема едноставни момци - по издавањето на албумов, речиси да нема човек кој не ги пее или барем не ги слушнал нивните огромни хитови како In My Place, The Scientist, Clocks или пак God Put A Smile Upon Your Face.

  Во 2005та се афирмираат како одлични музичари со албумот X&Y. Песните кои се најмногу слушани се прекрасната Fix You, The Hardest Part, Speed of Sound и ред други.
  Следи релативно долга музичка пауза и потоа можеби најкритикуваниот албум Viva la Vida or Death and All His Friends кој излегува во 2008та. Критичарите врескаат дека тоа веќе не се оние Coldplay кои ги знаеме, на кои сме навикнати. Јас лично би им покажала едно прсте на критичарите затоа што за мене албумов е одличен ;)

  Одлични музичари, неверојатни storytellers, уникатни носачи на еден нов рок звук. Ги обожувам од моментот кога се појавија на музичката сцена и ги почитувам за она што го прават со мене а верувам и со ред други луѓе кога им ги слушам песните. Знаат да ве натераат да врескате од мотивација на преубав сончев ден, знаат да си ја исплачете душата кога ви е најтешко, знаат да ви прават друштво додека возите со часови и ги врескате нивните песни без престан, знаат да ве возвишат и да ве држат така високо повеќе време.
  Бев благословена, ќе речам, да се најдам на вистинското место во вистинско време и да присуствувам на еден од нивните концерти. До ден денес треперам кога ќе се сетам на атмосферата која ја направија. Едноставно дечкиве за мене се уметници со тапија кои знаат да ме инспирираат и со својата музика ми помогнале во најтешките моменти од мојот живот.

  Епа девојки, if you are true coldplayers too, бујрум на темава на троа муабет или пак постирање на некои од вашите омилени песни ;)

  Патем, моите омилени? Ги има премногу. Trouble, Yellow, The Scientist, Green Eyes...

  http://www.youtube.com/watch?v=64TDUvWF1xQ

  http://www.youtube.com/watch?v=73YjnOPM324&ob=av2el

  http://www.youtube.com/watch?v=eoyyr1SFPCY

  http://www.youtube.com/watch?v=Z0xfWCDLoCU
   
  На Hkikica, cupcake27a, AnaKarenina и 9 други им се допаѓа ова.
 2. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.714
  На LivingGlam, Phyramide, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  :clap:
  Абе Пирамидо, да не беше ти, немаше да имаме вакви убави теми во Музика!!!
  Јас ги обожавам Колдплеј, и како еден од моите омилени бендови ми се секогаш на плејлистата.


  http://www.youtube.com/watch?v=_7OQSl4FdJE


  http://www.youtube.com/watch?v=jpei22c3SDM


  http://www.youtube.com/watch?v=ccsWumaqjkU

  http://www.youtube.com/watch?v=1bJMxhvVf0o
   
  На Phyramide и LivingGlam им се допаѓа ова.
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Посебни се на некој начин, но мене не ми се допаѓаат :tmi: Незнам можеби Clock би ја издвоила ете ама други песни немам слушано, секогаш мењам канал кога ќе ги видам :$ А и пејачот не ми има убав глас, но сепак обожавателите си знаат зошто ги сакаат. :)
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Офи да знаеш јас колку не го сакав Chris Martin. :tmi:
  Секогаш кога ќе го видев на тв,менував. Некако антипатичен ми е, како полжав....и до ден денес не сакам да го гледам...
  Ама затоа музиката јас сакам, и не морам да го гледам кога слушам :D
   
 6. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Значи Пирамида, алал да ти е за темава.

  Просто е - Кога денот ти е појден, ајде да не се изразувам вулгарно, и кога ти е од се преку глава дојдено, си пушташ колдплеј, ги затвораш очите и само слушаш.

  http://www.youtube.com/watch?v=wB_I1qK2CO8

  Honey,
  it's been a long time coming,
  and i can't stop now
  such a long time running,
  and i can't stop now

  Kолдплеј ми се најчесто на плејлистата креирана за пред спиење. Заедно со песните од OneRepublic заспивам. Најмногу што ми се допаѓа е музиката, која е мелем за уши. И да, имаат прекрасни текстови, кои не се засноваат на лајтмотивите кои ги користат другите изведувачи за да направат хит.

  Поздрав до сите кои живеат со музиката на колдплеј, јас заминав да спијам
  http://www.youtube.com/watch?v=FdD6RMICpfg

  Every step that you take
  Could be your biggest mistake
  It could bend or it could break
  But that's the risk that you take
  What if you should decide
  That you don't want me there in your life.
  That you don't want me there by your side...
   
  На Annath, TeddyGrey, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Ги обожавам! Текстовите се навистина мотивирачки и ги слушам кога не сум расположена, антистрес терапија ми се.
  А и на Guy Berryman знам да си исплакнам очи :tmi:
  [​IMG]
  И не можам да одберам омилена нивна песна. Можеби What if и Fix you, ама не можам бе, тука се и Till kingdom come, Viva la vida, сите, сите :)

  http://www.youtube.com/watch?v=H0VsvuvKT20
  http://www.youtube.com/watch?v=vGaNufCuvOs
  http://www.youtube.com/watch?v=FdD6RMICpfg
  http://www.youtube.com/watch?v=8ZFCeiVEEcc
  http://www.youtube.com/watch?v=ABpvdszxtbI
   
  На Annath, Phyramide и Sparks им се допаѓа ова.
 8. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  LivingGlam и јас тоа сакав да го кажам, како антистрес терапија делуваат кога си нервозен.

  A Крис Мартин ми е убав со кратка коса. Кога ќе ја пушти не му стои ич.

  [​IMG]

  Харизматичен е, нема што.
   
 9. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Иако во последно време се релаксирам со друг вид на музика, но сепак можам слободно да кажам дека Yellow, Cloks, Trouble би ги издвоила како песни кои ми се допаѓаат од оваа група :) Така ми се релаксирачки. Морам да признаам дека одамна ги немам чуено самоиницијативно, па еве ми мотивација :)
  Никогаш нема да им заборавам еден настап на MTV awards (ако не се лажам) со Cloks, беше фантастично.
  А Крис Мартин не го обожавам како единка :lol: во склоп со групава изгледа подобро :P
  ЕДИТ го најдов и настапот на MTV бил :)
  http://www.youtube.com/watch?v=DHrzj9DL1-I
   
  На Phyramide и LivingGlam им се допаѓа ова.
 10. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Море сладок си е Крис. Голем талент е во секој случај.
  Спаркс еве за тебе специјален поздрав :)

  http://www.youtube.com/watch?v=-ug5yy96fUU
   
  На Sparks му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Не ми го дирајте Крис Мартин! :D :inlove:

  Ах Ливинг а за Guy Berryman не ми збори, него го викаат мислам The Handsome :D На концертот двоглед како не си земав поубаво да го видам! Иако ни направија едно огромно изненадување. Ги снема на 5 минути и кога одеднаш ги гледам претрчуваат сите членови од групата покрај мене и ја пееја The Scientist на нецели 3 метри од мене ^_^ Се замешаа во публиката. Ќе се помочав од возбуда, жими се! :)

  Старфиш морам да ти кажам дека со изборот на Dont' Panic ме наежи, не сум ја чула одамна а преубава е!

  :*

  Освен музиката, ми се допаѓа нивниот класичен, британски смисол за хумор, кога даваат интервју не еднаш ме насмеале. Еднаш кажуваа случка од времето кога не биле сеуште многу познати во Америка и отишле на концерт. Влегле во хотелот каде што требале да бидат сместени и дечкото на рецепција ги прашал кои се, они му рекле Колдплеј, и типов ни две ни три ги измеркал и им рекол Ah, so you are the guys that came to repair the 15th floor - мислел дека се мајсторите кои требале да го реновираат хотелот :D
   
  На beached, Annath и LivingGlam им се допаѓа ова.
 12. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.021
  Допаѓања:
  86.700
  Пол:
  Женски
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Песните многу ме смируваат. Не можам да издвојам омилена песна, но имам добра плеј листа од нив. Ниту пак јас не сакам да ги гледам, сакам само да ги слушам. :D
   
 13. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Аххх Пирамитке сакам ;(

  А да, многу интелигентно се смешни, едно време редовно им ја следев страната и се смеев на интервјуата.
  Еве сега баш се сетив да ја отворам, многу е сменета :)

  http://www.coldplay.com/
   
 14. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  А ти текнува Ливинг пред некое време кога беше актуелен блогот со марионетите нивни? Оние од спотов?

  http://www.youtube.com/watch?v=fXSovfzyx28&ob=av2em

  Беа сликани секаде каде што Колдплеј беа актуелно на концерт :) Тогаш правилно го следев сајтот.

  Остај тоа, па и спотов кога го видов прв пат се пресмеав! Одлично :D
   
  На LivingGlam и starfish им се допаѓа ова.
 15. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Ми текнува Пирамитке, баш во тоа време ги следев.
  Се молев да напишат некогаш Coldplay puppets are now in Macedonia. :lol:
  И да беа сликани со Шмизлата :rofl:
  [​IMG] [​IMG]

  ... не, јаки се.

  Едит... го гледам спотот на Life In Technicolor и пак се смеам :D
  А омилен спот ми е на What if :doh:
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 16. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Можам да ги слушам по цел ден..одново и одново.Си имам спуштено цела дискографија :)..магични се! :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=F0_bYHZrw9A&ob=av2el
  http://www.youtube.com/watch?v=ZWcKB8tLrEs
  http://www.youtube.com/watch?v=bnjwG23ay2s
  http://www.youtube.com/watch?v=TjYjKNGt18k
  ја сакам и со Џеј Зи верзијата
  http://www.youtube.com/watch?v=isH1yy8I_dc
  и вака до ~
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.588
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Си ги сакам :nod:
  Не баш фанатично како што знам и умеам да се опседнам со нечија музика, ама сосем доволно да ми се на листа на омилени бендови.
  Ме опуштаат , ме релаксираат, ме носат во друг, поубав и посмирен свет.
  За Крис Мартин и немам некое мислење, имам за женичката му |( (смрдла!), но тоа е веќе друга тема. ;)

  Омилени песни -
  Don't panic :inlove:

  God Put a Smile Upon Your Face - со оваа се поистоветувам целосно, се пронаоѓам, се соживувам, Kрис Mартин мислел на мене кога ја правел ;) :P
  http://www.youtube.com/watch?v=NN-yU5UBeU0

  а оваа Green Eyes ми ја свири и пее дечко ми :$ и ми е блиска на срце.
  http://www.youtube.com/watch?v=QbAZiVRG6h0
   
  На MandyLane и LivingGlam им се допаѓа ова.
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Еееј како можев да ја заборавам God put a smile on your face?
  :clap: Трендафилке што ме потсети, и мене ме впива целосно кога ја слушам.
  И редно е веќе некој да напише песна за кафеави очи, не е фер вака |(
  Ја знам само кафеави кафеави очи се најубави :rofl:
   
  На sesilija и Trendafilka им се допаѓа ова.
 19. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  КОЛДПЛЕЈ (COLDPLAY)

  Мене па баш ми се допаѓа гласот на Крис Мартин. Најмногу уживам во такви гласови, специфичен, необичен...просто се ежам кога го слушам. Ги обожавам Coldplay. Специфични и оригинални!
   
 20. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  6.963
  На beached му/ѝ се допаѓа ова.