1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колега- алчен и безобразен

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од I I, 24 октомври 2016.

 1. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  617
  Пол:
  Машки
  Здраво на сите. Пред неколку месеци бев на работа 4,5 месеци. (веројатно ја имате читано мојата претходна тема). Работата кадешто бевме ни беше оддалечена од градот едно 4 километри и нормално ни плаќаа патни трошоци за тоа кога земавме плата. Со нас имаше еден колега што имаше сопствено возило (додека неколкумина немавме, па одевме или со комбе (јавен превоз) или со него (односно со неговата кола). Кога ќе одевме во иста смена со него му плаќавме за превозот нему колку што чини комбето. (за бензин :)) Е сега, во една прилика му се оштетиле нешто амортизерите (и незнам ти што друго) и наводно платил на автомеханичар 1800 денари. И, еднаш доаѓам ми вели на работа тој (да го наречеме колегата А, кој наводно му дал) ми даде 400 денари вчера ја носев колата на поправка и јас и уште еден таму од колегите треба да ми дајте по 400 денари.
  Што, зарем јас сум должен неговата кола да ја сервисирам со минимална плата која таму ја земавме. Јас инаку сум трпелив и смирен тип, не ми беше за 400 денари, ама не сакам од мене да прави будала. А, и јас не го терам да ме вози, му плаќам за патот како комбе, да не требаше уште и за регистрација на неговата кола јас да одвојувам од платата, кога ни самиот немам кола. И не му дадов, па потоа слушнав преку друг колега дека „јадел гомна“ (со извинение на израз) за мене.
  Иако работата таму ми заврши пред некој месец, но би сакал да чујам мислење од вас како да се излезе накрај со ваквите луѓе.
   
 2. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.037
  Допаѓања:
  55.015
  Пол:
  Женски
  Небитно колкава ви е платата, во принцип вие нему му правите услуга. Зошто? Затоа што со комбе и тој се малтретира, а вие бидејќи немате кола секако мора со комбе да одите, значи вам ви е сеедно.
  Сам дефинитино не му одговара да оди, ама кога делите трошоци нему речиси џабе му излегува. А ако одите 5мина, јас гарантирам дека тој дури имал и финансиска корист од вас.
  Будала си ако му дадеш и еден денар повеќе од картата. Речи му да платите онолку, колку што потрошил тој за бензин, па види што ќе ти каже.
   
  На Tanjamm, Aleksandar1212, mariatim и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.749
  Пол:
  Женски
  Неможе амортизерите да се расипат од вас па да ви бара пари.
  Не му давај пари ,што си должен да даваш ти ? Плати си последното возење или ваљда веќе е платено,и бегај од него.
  Другиден ќе те носи пример до охрид,ќе се дупни гумата несакајќи ќе треба ти да ја купиш бидејќи ради тебе си ја "малтретира колата ем гума дупнала" Пример ова кажав и да знаеш на човекот тоа е му е мислење таков е,имате среќа што биле амортизери да бил поголем дел тешко вас ќе беше,ќе ви изнудеше пари максимално, ќе ја вози негде,ќе се оштети и ќе речеше 'кога вас ве возел, фино кажи му дека нема што да плаќаш на туѓа кола, заблагодари се што ви излегол во сусрет и ве возел и доста било.

  Очигледно ве користел и за бензин ,он не ни давал од неговите
   
  На mariatim и I I им се допаѓа ова.
 4. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Odamna pominaa vreminjata koga vozi eden a drugite mu plakaat benzin.
  A sto so amortizacija?
  Jas ne razbiram zasto ste odele so negovata kola ako veke ste imale kombinja za prevoz?
  Ova ti e dobra zivotna lekcija.
  Ne stavaj g*z pot kirija, nema potreba za toa.
  Pravilen sovet nema.
  Ne li tie Femina pouka.
  Sekoj nesto se zali kako dava mnogu nisto ne mu e vozvrateno, taka i toj tvoj kolega.
  Zatoa vo idnina nisto nedavaj i nisto nema da ocekuvas za vozvrat.
  100 pati polesno ke ti bide vo zivotot, a baska na nikogo dolzen ne si mu ostanal.
  Ova ne e sebicno, ova e extra pameten sovet.
   
  На Tanjamm и jovanovska94 им се допаѓа ова.
 5. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.142
  Допаѓања:
  21.316
  Пол:
  Женски
  Има правилен совет.
  Тој кој знае каде ака со колата во слободно време, да не само на работа иде со неа?!
  Пари има право да ви бара само доколку претходно сте се договориле со него дека би му платиле хипотетички доколку нешто се оштети.
  Вака може да "јаде гомна" колку сака, ич да не ти чуе.
   
  На mariatim и I I им се допаѓа ова.
 6. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Што нема човек да чуе/прочита
  Очигледно нашол овци па пробува да ве истрижи,пари да даваш никако,ако си будала
  Јас пред да се породам идев и се враќав со колега, му плаќав пониска сума на пари од она што вистински би ме коштало со автобус да идам, да, имам и автобус до гз ама за побргу стигнување одев со него,и + уште една колешка
  Работата е што на колегата и те како му одговара бидејќи и вака и така он со кола си оди на работа,башка колана дизелче..е сега кога почнав со работа после породилното, се договорив само за назат со него, бидејќи он иде остава дете у градинка,па кај треба порано од дома да искачам, и да чекам на улица бидејќи редовно касни,па уште седиштето од колата на детето требаше да му го носам до градинката,пошто детето порано го зимаше дедо му,и он дете у рака ја седиште:D, аха сигурно
  И сега ако му се расипе колата, зар треба штетата јас да му ја платам?? :drunk:
   
  На Tanjamm, MilaP и Petar80 им се допаѓа ова.
 7. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  44.945
  Пол:
  Машки
  Се изначитав разни мислења искуства и ситуации. Искрено мене би ми било страм да побарам пари па макар и секој ден носел некого уз пат, или на работа. Јас комшика (така се погоди) скоро цел месец наутро ја носев до некаде за и она на работа никогаш не ми ни паднало напамет да споменам нешто да ми плати. И така и онака јас го газам тој пат за да однесам мали до градинка или жена до работа, зошто д ане јаоднесам и неа е сега фала богу ако сум товарен или во друга насока застанувам и културно кажувам дека не поминувам од таму ако одговара ок ако не пак ок одам она или било кој ќе си чека Бус
   
  На kim.k, SV1911, girl-miri и 13 други им се допаѓа ова.
 8. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Петре ок е твоето,избегаваш обврска,ако ти платат се обврзуваш да ги зимаш / враќаш..моево е договор,мада со колегава се имаме еднаш расправано,на смеа на шала, дека не му било него за пари,викам ако не ти е зошто тогаш ни бараш да ти плаќаме:Dи онака од тука поминуваш
  ама чиста сметка долга љубов нАли
   
  На Bozica1980 и Petar80 им се допаѓа ова.
 9. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  44.945
  Пол:
  Машки
  Тоа сакав да кажам не дека одбегнувам обврски, и да е секој ден незнам незгодно ми е глупаво, а бе ај платете ми мислам, незнам ете можеби и вие сте си мирни така му даваш пари и чао. Но што ако испланирал денес нешто после пладне или пазари ти ќе го чекаш во автомобил ли. Или пак он и така го гази патот што му е тешко ако те носи и тебе. Незнам може би не сум се нашол во таква ситуација. Но знам дека никогаш не би побарал пари
   
  На Bozica1980 и mami blue им се допаѓа ова.
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.588
  Допаѓања:
  302.787
  Јас одбегнувам обврски.
  Несакам да чекам или некој да ме чека.
  Тоа брзање, вртење во непотребни правци или она ,,де застани 5 минути само да платам сметка,, - ме нервира.
  Ни да ме носат ни носам, така да ни пари сакам , ни некој се обврзувам да го носам.

  Околу мене има четири колешки од кои едната вози и заедно доаѓаат, па на ,,шоферката,, позади грб и зборат дека многу им зема, дека трабало помалку, дека треба помалку од слободна карта....
   
  На Victorian, girl-miri, Viki693 и 8 други им се допаѓа ова.
 11. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  44.945
  Пол:
  Машки
  Искрено и така да возиш некој ќе си слушнеш муабет зошто го возиш или ја возиш така (одма некоја поврзаност се наоѓа) Ако им земаш пари многу им земаш или зошто им земаш. Ова е Македонија нема средина хаха.
  Но и јас мислам ако веќе ви е иста дестинацијата и сте се договориле за носење и враќање п ане мора нели колку што чини слободна карта да им наплаќаш.
   
  На joy1, fallenangel, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.740
  Допаѓања:
  136.282
  Пол:
  Женски
  Мене не ми изгледа безобразен. Ви направил услуга за да не се малтретирате по комбииња, не ви зел сума повеќе и подобро и поудобно. Ако веќе сите се договориле да му дадат дај му и ти. Така би било фер, во овој случај ти испаѓаш себичен а велиш дека не ти е за 400 денари. Не е едноставно воопшто, не ги расипал сам туку кога ве превозувал вас. Нормално дека ќе говори лошо за тебе затоа што не е убаво. Сите му дале му помогнале, ти како му помогна??
  Мислам размисли си. И јас да сум би постапила така, утре не дај боже ќе се случи нешто некоја несреќа тој ќе ве одбрани сите. Многу сте себични размислувате само од ваша страна, а за другиот баш ви е гајле.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Па еве колегава ни зима помалку пари,од причина што во месецот може да му се случи да не оди дома,па остава простор нели за да си платиме автобус,а да не бидеме оштетени со + давање пари,иако ретко се случува тоа,и не кружи по други улици за да не однесе,туку патот е тој,ме остава и тој продолжува
  мене искрено баш ми одговара со него да се враќам зошто со автобус ептен касно би се враќала,а сега и трчам по дете од школо да го земам и секоја минутка ми е драгоцена
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Друго е да нема,па да побара помош да му помогнат,но НЕ само заради тоа што тие се возеле со него, и тој не им направил на нив услуга,туку и он оди на работа со нив
  Амортизерите биле при крај,па така дали он сам се возел или со нив,тие посекако ќе рикнеле
  Еден мој колега,со него еднаш се враќав од работа, при несовесно возење, си доби казна од 300 евра, на лице место плати 150, зар требаше мене пола да ми бара само затоа што не ги почитувал сообраќајните знаци???
   
  На kim.k, baba Rada и Petar80 им се допаѓа ова.
 15. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.740
  Допаѓања:
  136.282
  Пол:
  Женски
  Значи не можеш да прави споредба. Те читав и тебе тешко ти беше да му придржиш седиштето во кола, ќе ти отпаднеа рацете? Ако веќе си се договорила да му плаќаш за бензин, се фалиш колата дизелче да не треба тој од своја плата да става бензин?? Те молам. Не споредувај казни за несовесно возење со армотизери и услуги за возење. Ти демек не користиш да те вози и тоа пази труднаа си била и тебе ти одговарало и после тој бил алчен. Абе немој молим ти сеее.
   
  На Tanjamm, rose60 и Petar80 им се допаѓа ова.
 16. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  А зошто секој ден да му носам седиште до градинка ???ај да е за ден два ок,ама секој ден?? не ми е мое дете,не ми е маж па да ми е обврска секој ден тоа да го правам,башка за тоа што се возам со него си плаќам,и он ми се има понудено мене и на една колешка да си одиме заедно,јас не му се наметнував иако искрено и мене ми одговара,не одам без пари, и јас не се фалам дека колата е дизел,не е моја колата,препрочитај убаво што имам пишано,а не без врска да тропаш.
  И на колегава често знае дел некој да му откаже, и зар требаше за секое расипување од нас да бара пари??
  бог да чува
  и на крај краева и него му одговара и мене ми одговара со него да се враќам, ако беше поинаку ке се дистанцираше, ко некои што пишаа горе дека не сакаат обврски
   
  На jovanovska94 и Petar80 им се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.740
  Допаѓања:
  136.282
  Пол:
  Женски
  Прво внимавај како се изразуваш на форум си, плус мајка си не ти доликува. А ако не се фалеше немаше да пишеш дизелче ова она. Не се вади те молам. Кога ти одговара да се враќаш со него, ќе му помогнеш. На крајот испадна ти си алчна. Ако гледаш од тоа ЗОШТО подалеку нема ни да погледнеш.
  Ти самата си напиша ем му плаќам па да му помагам. Ти му даваш 200 денари за бензин, а тешко ти е секој ден да му помогнеш со обично седиште. Тој тоа нема да го заборави. Бог да чува утре и ти ќе сакаш помош па ќе се чудиш зошто никој немаш.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  44.945
  Пол:
  Машки
  Хахха а бе колоешке па човекот секојдневно ве вози и веќе добива чуство на блискост па си се помешал може би со женаму околу седиштето и детето хаха
   
 19. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Абе колега кај може да ме помеша со жена му,па таа 100 пати поубава и поарна од мене е ;)
  јас само сакам нели да го искористам пошто ми треба превоз:D, а при тоа за 200 денари:rofl: ( незнаев дека и сумата сум ја пишала)(facepalm)
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.740
  Допаѓања:
  136.282
  Пол:
  Женски
  Дека му фали присуството на женаму тоа е точно. Се познава тоа. Ама подобро ќе побарам помош од колегата отколку таа да ми седи во кола. Најважно е детето да не ми избега преку улица, не дај боже да го удри кола, дете не седи мирно. Таа се фатила оти тешко и било седиштето. Абе мајка си како размислуваш не ми е јасно.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.