1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку време после киретажа имавте односи?

Дискусија во 'Бременост' започната од ivka10, 23 јули 2014.

 1. ivka10

  ivka10 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  5
  Здравo девојки. Сакав да ве прашам тие што имавте спонтан, колку време после киретажата имавте односи и после колку време останавте бремени. Знам дека кај секоја жена е различно но вие како пресметувате кога треба да добиете циклус после киретажата (обично после еден месец ако е се во ред се добива), 1 месец од денот кога ја правевте киретажата или 1 месец од кога ви престана крварењето. :*
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.582
  Допаѓања:
  276.717
  Пол:
  Женски
  Односи имав после месец дена отприлика,останав бремена после 8-9 месеци а за циклус кога добив не памтам
   
 3. ivka10

  ivka10 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  5
  така ти рече докторката или според тебе? мене ми рекоја 2,3 недели да немам однос и 3 месеци да внимаваме, сакав да знам какви се вашите искуства. сепак фала на одговорот :)
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.582
  Допаѓања:
  276.717
  Пол:
  Женски
  Докторката ми рече за бременост да чекам 6месеци јас чекав малце повекје :) исто и за односите ми рече околу месец дена
   
 5. ivka10

  ivka10 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  5
  аха.. епа сигурно зависи и од тоа колку недели била бременоста.. затоа можи на сите различно ни кажуваат
   
 6. dankalepotanka

  dankalepotanka Нов член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  здраво...омина скоро година ипол од киретажата,пола година внимававме да не останам бремена затоа што така ми рече лекарот...е после тоа си почнавме со надеж дека ке останам бремена ,но досега ништо :( .Инаку редовно ми доага на секои 24 дена..но резултат усте ништо.
   
 7. ivka10

  ivka10 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  5
  danka повекето сме ја проживеале оваа мака ама сепак имаме надеж, на ја губи и ти. еве и ние се обидуваме ама не е така лесно. Господ си знае кога треба да се случи ама ние сакаме веднаш. Мора да се стрпиме ке дојди и тој ден кога ке ни се исполни желбата, се надевам нема да биди тој ден толку далеку
   
 8. 11Mila

  11Mila Нов член

  Се зачлени на:
  17 мај 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки :)
  Пред една недела правев киретажа во 7г.н. и се помина во ред. Сакам да ве прашам дали може да почнам со фитнес вежбање или потребно е да се одмарам?
   
 9. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.097
  Допаѓања:
  13.572
  Пол:
  Женски
  ЈАс мислам да се одмара една недела е неопходно, ама се си продолжува после како порано, нормално да си живееш како претходно. (Освен односите нели и пробување за забременување)
   
  На 11Mila му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Zdravo. Moze li da mi kazis kade pravese i sto sovet ti dadoa doktorite
   
 11. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  7.062
  Допаѓања:
  56.868
  Пол:
  Женски
  Mila sto se sluci kazi ni te mislime
   
 12. Acka22

  Acka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2015
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  Одмараш дури раната да закрепне,посебно зимскиот период......болките првата недела се големи,ама мора да се издржи.....2недели се прави пауза од односи и 6 месеци да не се забремени(барем тоа беше мојата терапија).... Во меѓувреме пиев вибрамицин и ергонил капки
   
 13. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.640
  Допаѓања:
  14.597
  Пол:
  Женски
  истото и мене ме интересира, искуства? мислам ќе ни каже докторката на 27 ама сакам да слушнам мислења ,па ми фали мажулето мое веќе :wasntme:
   
 14. Lavica2016

  Lavica2016 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.926
  Допаѓања:
  3.682
  Пол:
  Женски
  Мојата киретажа беше на 26ти декември. Крварев едно добри 10 дена. Психички многу ми беше тешко и не можев да се помирам. мислам дека прв пат имавме односи некои 3 недели или месец дена по киретажата. Не брзајте. Дајте си време. Со обиди рекоа дека можеме да почнеме после 2/3 месеци.
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  4.091
  Допаѓања:
  15.482
  Пол:
  Женски
  После киретажата имавме односи после 40 дена т.е откако ми заврши првиот циклус, дотогаш ништо, немав никаква потреба а ни желба за тоа. Останав бремена пак после 4 циклуси од киретажа со прв обид. Еве сме 25 недела од денес :D
   
  На Radost i ocaj, elimkd, didisi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. maryska

  maryska Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилица.
  Zdravo zenski, mene pred 4 dena me pravea kiretaza, sakam da prasam dali vas ve pravea so anestezija ili bez? Jas seuste krvaram i imam procitano deka za povtoren obid posle 6 meseci moze da se pocne, za odnos se uste nemame bidejki ne mozam da se pomiram so pomislata deka go izgubiv bebeto iako bev samo 13ta nedela sepak toa bese veke razvieno vo mene. Mi rekoa da lezam edna nedela a posle na kontrola da odam.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.