1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку време после киретажа имавте односи?

Дискусија во 'Бременост' започната од ivka10, 23 јули 2014.

  1. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Здравo девојки. Сакав да ве прашам тие што имавте спонтан, колку време после киретажата имавте односи и после колку време останавте бремени. Знам дека кај секоја жена е различно но вие како пресметувате кога треба да добиете циклус после киретажата (обично после еден месец ако е се во ред се добива), 1 месец од денот кога ја правевте киретажата или 1 месец од кога ви престана крварењето. :*
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    Односи имав после месец дена отприлика,останав бремена после 8-9 месеци а за циклус кога добив не памтам
     
  3. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    така ти рече докторката или според тебе? мене ми рекоја 2,3 недели да немам однос и 3 месеци да внимаваме, сакав да знам какви се вашите искуства. сепак фала на одговорот :)
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    Докторката ми рече за бременост да чекам 6месеци јас чекав малце повекје :) исто и за односите ми рече околу месец дена
     
  5. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    аха.. епа сигурно зависи и од тоа колку недели била бременоста.. затоа можи на сите различно ни кажуваат
     
  6. dankalepotanka

    dankalepotanka Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    здраво...омина скоро година ипол од киретажата,пола година внимававме да не останам бремена затоа што така ми рече лекарот...е после тоа си почнавме со надеж дека ке останам бремена ,но досега ништо :( .Инаку редовно ми доага на секои 24 дена..но резултат усте ништо.
     
  7. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    danka повекето сме ја проживеале оваа мака ама сепак имаме надеж, на ја губи и ти. еве и ние се обидуваме ама не е така лесно. Господ си знае кога треба да се случи ама ние сакаме веднаш. Мора да се стрпиме ке дојди и тој ден кога ке ни се исполни желбата, се надевам нема да биди тој ден толку далеку
     
  8. 11Mila

    11Mila Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :)
    Пред една недела правев киретажа во 7г.н. и се помина во ред. Сакам да ве прашам дали може да почнам со фитнес вежбање или потребно е да се одмарам?
     
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    ЈАс мислам да се одмара една недела е неопходно, ама се си продолжува после како порано, нормално да си живееш како претходно. (Освен односите нели и пробување за забременување)
     
    На 11Mila му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nina. 1992

    Nina. 1992 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Moze li da mi kazis kade pravese i sto sovet ti dadoa doktorite
     
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Mila sto se sluci kazi ni te mislime
     
  12. Acka22

    Acka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2015
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Одмараш дури раната да закрепне,посебно зимскиот период......болките првата недела се големи,ама мора да се издржи.....2недели се прави пауза од односи и 6 месеци да не се забремени(барем тоа беше мојата терапија).... Во меѓувреме пиев вибрамицин и ергонил капки
     
  13. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    истото и мене ме интересира, искуства? мислам ќе ни каже докторката на 27 ама сакам да слушнам мислења ,па ми фали мажулето мое веќе :wasntme:
     
  14. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Мојата киретажа беше на 26ти декември. Крварев едно добри 10 дена. Психички многу ми беше тешко и не можев да се помирам. мислам дека прв пат имавме односи некои 3 недели или месец дена по киретажата. Не брзајте. Дајте си време. Со обиди рекоа дека можеме да почнеме после 2/3 месеци.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.079
    Допаѓања:
    20.835
    Пол:
    Женски
    После киретажата имавме односи после 40 дена т.е откако ми заврши првиот циклус, дотогаш ништо, немав никаква потреба а ни желба за тоа. Останав бремена пак после 4 циклуси од киретажа со прв обид. Еве сме 25 недела од денес :D
     
    На Анимал, Radost i ocaj, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  16. maryska

    maryska Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zdravo zenski, mene pred 4 dena me pravea kiretaza, sakam da prasam dali vas ve pravea so anestezija ili bez? Jas seuste krvaram i imam procitano deka za povtoren obid posle 6 meseci moze da se pocne, za odnos se uste nemame bidejki ne mozam da se pomiram so pomislata deka go izgubiv bebeto iako bev samo 13ta nedela sepak toa bese veke razvieno vo mene. Mi rekoa da lezam edna nedela a posle na kontrola da odam.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.