1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку ги миете забите?

Дискусија во 'Лице' започната од magic, 10 декември 2009.

  1. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Девојки колку често ги миете забите и по колку време?

    Јас ги мијам 2 пати во денот обавезно, понекогаш и 3. Оваа тема ја отворив затоа што до сега ги миев забите околу 2-3 минути, но последниот пат кога бев на стоматолог ми кажаа дека забите треба да се мијат по 8 минути :o :o :o Јас побрзо ќе повратам отколку да ги мијам толку долго забите.
    Вие долго ли ги миете или...? Што мислите за 8-те минути?
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека забите треба да се мијат 3 минути и не треба да се мокри четкичката туку на сува четка да ставиш паста. А инаку јас ги мијам обавезно кога ќе станам и пред да си легнам а ми се случува и 5 пати во денот да ги измијам а некогаш 2 пати зависи што сум јадела.
     
  3. Lady-Mistique

    Lady-Mistique Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Хм... Два пати дневно по 3-4 минути, насабајле штом ќе станам, и вечер после вечера, за после ручек немам услови на работа, така да тука неколку Орбита завршуваат работа :roll: И секако, јадела или не, пред да излезам од дома обавезно, кога и да е тоа во текот на денот :)
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.519
    Овој дедо мраз ако не ми донесе пакетче оваа година,значи срам да му е!Цела година бев умна и ги миев наутро и навечер обавезно,а често и после секој оброк,а ако не лапнував по некој орбит и кљанкав ко лудача по јавни тоалети течност за плакнење на устата и зинував онаму каде што не треба за да можам да си дофатам осмица со забен конец!Цела година така,а бога ми и претходната! :D
     
    На LittlePinky, LittleFairy, Sara123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. katence4

    katence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    17
    два пати на ден а некогаш и трипати по 3 4 минути мислам дека е доволно и мене ке ми се згади 8 мин ...... :? :? :? :? не баш
     
  6. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    2.426
    забите ги мијам премногу.. сабајле кога ке станам и потоа после секој оброк додека сум дома и пред секое излегување..забите ми се супер на изглед, но ми се премногу чувствителни бидејки премногу ми се триени со четка..
    и сега ако јадам некаде надвор или додека сум нашколо ако не ги измијам забите мн гадно се осекам :?
    стоматологот ми рече да прекинам со тоа мое често миење но не можам да се одвикнам :worried: :worried:
    значи девојки мијте ги забите ама умерено.. не претерувајте како мене..
     
  7. lassie

    lassie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Забите ги мијам наутро,пред излегување,и навечер :) По одприлика 2-3 минути ..
     
  8. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Исто и јас... А ова за 8 мин. првпат слушам. :?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Како тоа, ти рекле 8 минути?! :worried:hock: еве, јас сум стоматолог, нема шанси толку долго да се мијат забите, не е ни убаво... доволно е два пати дневно по 2-3 минути, иако правило е после секое јадење да се мијат... ама не сме цело време дома, ниту пак ја носиме четката за заби со нас... доволно е два пати дневно, ама не само онака протривање на предните заби, туку убаво триење (не грубо) на сите заби, еднаш дневно и конец да се користи и тоа навечер...
     
    На Petunia-Queen и awee им се допаѓа ова.
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ги мијам два пати дневно обавезно, по 2-3 минути. мислам дека е тоа доволно ако се прави секој ден.
     
  11. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Се мијам заби најмалку два пати дневно по 2-3 минути.
    А за 8 минути мене ми е некаконеприфатливо, бидејќи мојот стоматолог препорачува миење со сува четка за заби и 2-3 минути, ништо повеќе.
    Замисли што ќе се случува со непцата, ако се измиеш 3 пати во денот заби по 8 минути? :D
     
  12. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Јас ги мијам минимум 2 пати по 2- 3 мин
    Меѓутоа стоматолозите рекле ама прашај ги нив дали ги мијат по 8 мин :lol:
    Без непца и без заби ќе останеш :lol:
     
  13. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Наутро обавезно и навечер пред спиење и преку ден повеќе пати зависи што сум јадела.Какви 8 минути бре?Зар во просек по 1 саат во купатило да минувам само за заби да мијам боже боже.2 минутки се таман
     
  14. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Секое утре и секоја вечер по 10 мин. и можите да погодите што ми се случи ... :) гингивит - воспаление на непцата кој доколку не отидев навреме ќе преминеше во парадентоза така ми кажа стоматологот :) , сега ги мијам наутро и навечер по 2-3 мин :)
     
  15. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Обавезно ги мијам по два пати дневно,ако сум јадела нешто што има силен мирис и после тоа обавезно ги мијам и навечер пред излегување :D Обично по 2-3 минути,мислам дека тоа е сосема доволно :up:
     
  16. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Обавезно ги мијам навечер и насабајле по 2-3мин, а доста често и во текот на денот зависи што сум јадела.
     
  17. kristinna02

    kristinna02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    posle sekoe jadenje nemozam da podnesam naslagi na zabite
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Наутро и навечер,по две -три минутки,всушност се обидувам во ум да си испеам некоја песна па толку да ми трае миењето :lol: и ми успева.Понекогаш ако почувствувам потреба се мијам и по јадење.Е сега мастиките редовно во џебче :D
     
  19. BlueEye

    BlueEye Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    29
    do pred 6 meseci gi miev ko ke stanev posle sekoj obrok i pred izlegvanje vo bilo koe vreme i navecer
    bev na zabar zs pocna od se so jadam da me bolat i mi rekoja deka gi imam osteteno zabnite navlaki od premnogu mienje :(
    i posle 3 meseci morav samo 1 da gi mijam i to mi beshe najgroznoto nesto :Down:
    a sea 2 pati na den tolku mi e dozvoleno :D
     
  20. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Jas gi mijam zabite posle sekoe jadenje :D Se soglasuvam so Kristinna02 bidejci i jas ne mozam da podnesam naslagi na zabite