Колку ги миете забите?

Дискусија во 'Лице' започната од magic, 10 декември 2009.

1. magic

magic Истакнат член

Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    72
    Девојки колку често ги миете забите и по колку време?

Јас ги мијам 2 пати во денот обавезно, понекогаш и 3. Оваа тема ја отворив затоа што до сега ги миев забите околу 2-3 минути, но последниот пат кога бев на стоматолог ми кажаа дека забите треба да се мијат по 8 минути :o :o :o Јас побрзо ќе повратам отколку да ги мијам толку долго забите.
    Вие долго ли ги миете или...? Што мислите за 8-те минути?

2. irenna

irenna Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.096
    Допаѓања:
    4.344
    Јас знам дека забите треба да се мијат 3 минути и не треба да се мокри четкичката туку на сува четка да ставиш паста. А инаку јас ги мијам обавезно кога ќе станам и пред да си легнам а ми се случува и 5 пати во денот да ги измијам а некогаш 2 пати зависи што сум јадела.

3. Lady-Mistique

Lady-Mistique Истакнат член

Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    25
    Хм... Два пати дневно по 3-4 минути, насабајле штом ќе станам, и вечер после вечера, за после ручек немам услови на работа, така да тука неколку Орбита завршуваат работа :roll: И секако, јадела или не, пред да излезам од дома обавезно, кога и да е тоа во текот на денот :)

4. Lilit

Lilit Форумски идол

Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    6.780
    Допаѓања:
    78.472
    Овој дедо мраз ако не ми донесе пакетче оваа година,значи срам да му е!Цела година бев умна и ги миев наутро и навечер обавезно,а често и после секој оброк,а ако не лапнував по некој орбит и кљанкав ко лудача по јавни тоалети течност за плакнење на устата и зинував онаму каде што не треба за да можам да си дофатам осмица со забен конец!Цела година така,а бога ми и претходната! :D

На LittlePinky, LittleFairy, Sara123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. katence4

katence4 Истакнат член

Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    16
    два пати на ден а некогаш и трипати по 3 4 минути мислам дека е доволно и мене ке ми се згади 8 мин ...... :? :? :? :? не баш

6. velesanka

velesanka Популарен член

Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    1.545
    Допаѓања:
    1.537
    забите ги мијам премногу.. сабајле кога ке станам и потоа после секој оброк додека сум дома и пред секое излегување..забите ми се супер на изглед, но ми се премногу чувствителни бидејки премногу ми се триени со четка..
    и сега ако јадам некаде надвор или додека сум нашколо ако не ги измијам забите мн гадно се осекам :?
    стоматологот ми рече да прекинам со тоа мое често миење но не можам да се одвикнам :worried: :worried:
    значи девојки мијте ги забите ама умерено.. не претерувајте како мене..

7. lassie

lassie Истакнат член

Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Забите ги мијам наутро,пред излегување,и навечер :) По одприлика 2-3 минути ..

8. glow

glow Популарен член

Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.250
    Исто и јас... А ова за 8 мин. првпат слушам. :?

9. Annath

Annath Форумски идол

Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    12.247
    Допаѓања:
    80.906
    Како тоа, ти рекле 8 минути?! :worried:hock: еве, јас сум стоматолог, нема шанси толку долго да се мијат забите, не е ни убаво... доволно е два пати дневно по 2-3 минути, иако правило е после секое јадење да се мијат... ама не сме цело време дома, ниту пак ја носиме четката за заби со нас... доволно е два пати дневно, ама не само онака протривање на предните заби, туку убаво триење (не грубо) на сите заби, еднаш дневно и конец да се користи и тоа навечер...

На Petunia-Queen и awee им се допаѓа ова.
  10. Hipica

Hipica Форумски идол

Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.370
    Допаѓања:
    14.715
    Ги мијам два пати дневно обавезно, по 2-3 минути. мислам дека е тоа доволно ако се прави секој ден.

11. Victorya

Victorya Популарен член

Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    487
    Се мијам заби најмалку два пати дневно по 2-3 минути.
    А за 8 минути мене ми е некаконеприфатливо, бидејќи мојот стоматолог препорачува миење со сува четка за заби и 2-3 минути, ништо повеќе.
    Замисли што ќе се случува со непцата, ако се измиеш 3 пати во денот заби по 8 минути? :D

12. Wild.Child

Wild.Child Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.675
    Јас ги мијам минимум 2 пати по 2- 3 мин
    Меѓутоа стоматолозите рекле ама прашај ги нив дали ги мијат по 8 мин :lol:
    Без непца и без заби ќе останеш :lol:

13. A.srcuska

A.srcuska Истакнат член

Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    20
    Наутро обавезно и навечер пред спиење и преку ден повеќе пати зависи што сум јадела.Какви 8 минути бре?Зар во просек по 1 саат во купатило да минувам само за заби да мијам боже боже.2 минутки се таман

14. Pain

Pain Истакнат член

Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    42
    Секое утре и секоја вечер по 10 мин. и можите да погодите што ми се случи ... :) гингивит - воспаление на непцата кој доколку не отидев навреме ќе преминеше во парадентоза така ми кажа стоматологот :) , сега ги мијам наутро и навечер по 2-3 мин :)

15. Winter.Girl

Winter.Girl Истакнат член

Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    167
    Обавезно ги мијам по два пати дневно,ако сум јадела нешто што има силен мирис и после тоа обавезно ги мијам и навечер пред излегување :D Обично по 2-3 минути,мислам дека тоа е сосема доволно :up:

16. emce-kremce

emce-kremce Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    91
    Обавезно ги мијам навечер и насабајле по 2-3мин, а доста често и во текот на денот зависи што сум јадела.

17. kristinna02

kristinna02 Истакнат член

Се зачлени на:
    14 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    posle sekoe jadenje nemozam da podnesam naslagi na zabite

18. kate21

kate21 Популарен член

Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.809
    Наутро и навечер,по две -три минутки,всушност се обидувам во ум да си испеам некоја песна па толку да ми трае миењето :lol: и ми успева.Понекогаш ако почувствувам потреба се мијам и по јадење.Е сега мастиките редовно во џебче :D

19. BlueEye

BlueEye Истакнат член

Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    27
    do pred 6 meseci gi miev ko ke stanev posle sekoj obrok i pred izlegvanje vo bilo koe vreme i navecer
    bev na zabar zs pocna od se so jadam da me bolat i mi rekoja deka gi imam osteteno zabnite navlaki od premnogu mienje :(
    i posle 3 meseci morav samo 1 da gi mijam i to mi beshe najgroznoto nesto :Down:
    a sea 2 pati na den tolku mi e dozvoleno :D

20. meredith

meredith Истакнат член

Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    75
    Jas gi mijam zabite posle sekoe jadenje :D Se soglasuvam so Kristinna02 bidejci i jas ne mozam da podnesam naslagi na zabite