1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку ги миете забите?

Дискусија во 'Лице' започната од magic, 10 декември 2009.

 1. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Девојки колку често ги миете забите и по колку време?

  Јас ги мијам 2 пати во денот обавезно, понекогаш и 3. Оваа тема ја отворив затоа што до сега ги миев забите околу 2-3 минути, но последниот пат кога бев на стоматолог ми кажаа дека забите треба да се мијат по 8 минути :o :o :o Јас побрзо ќе повратам отколку да ги мијам толку долго забите.
  Вие долго ли ги миете или...? Што мислите за 8-те минути?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.444
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека забите треба да се мијат 3 минути и не треба да се мокри четкичката туку на сува четка да ставиш паста. А инаку јас ги мијам обавезно кога ќе станам и пред да си легнам а ми се случува и 5 пати во денот да ги измијам а некогаш 2 пати зависи што сум јадела.
   
 3. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Хм... Два пати дневно по 3-4 минути, насабајле штом ќе станам, и вечер после вечера, за после ручек немам услови на работа, така да тука неколку Орбита завршуваат работа :roll: И секако, јадела или не, пред да излезам од дома обавезно, кога и да е тоа во текот на денот :)
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  144.855
  Овој дедо мраз ако не ми донесе пакетче оваа година,значи срам да му е!Цела година бев умна и ги миев наутро и навечер обавезно,а често и после секој оброк,а ако не лапнував по некој орбит и кљанкав ко лудача по јавни тоалети течност за плакнење на устата и зинував онаму каде што не треба за да можам да си дофатам осмица со забен конец!Цела година така,а бога ми и претходната! :D
   
  На LittlePinky, LittleFairy, Sara123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. katence4

  katence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  17
  два пати на ден а некогаш и трипати по 3 4 минути мислам дека е доволно и мене ке ми се згади 8 мин ...... :? :? :? :? не баш
   
 6. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.414
  Допаѓања:
  2.364
  забите ги мијам премногу.. сабајле кога ке станам и потоа после секој оброк додека сум дома и пред секое излегување..забите ми се супер на изглед, но ми се премногу чувствителни бидејки премногу ми се триени со четка..
  и сега ако јадам некаде надвор или додека сум нашколо ако не ги измијам забите мн гадно се осекам :?
  стоматологот ми рече да прекинам со тоа мое често миење но не можам да се одвикнам :worried: :worried:
  значи девојки мијте ги забите ама умерено.. не претерувајте како мене..
   
 7. lassie

  lassie Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  Забите ги мијам наутро,пред излегување,и навечер :) По одприлика 2-3 минути ..
   
 8. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  Исто и јас... А ова за 8 мин. првпат слушам. :?
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Како тоа, ти рекле 8 минути?! :worried:hock: еве, јас сум стоматолог, нема шанси толку долго да се мијат забите, не е ни убаво... доволно е два пати дневно по 2-3 минути, иако правило е после секое јадење да се мијат... ама не сме цело време дома, ниту пак ја носиме четката за заби со нас... доволно е два пати дневно, ама не само онака протривање на предните заби, туку убаво триење (не грубо) на сите заби, еднаш дневно и конец да се користи и тоа навечер...
   
  На Petunia-Queen и awee им се допаѓа ова.
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Ги мијам два пати дневно обавезно, по 2-3 минути. мислам дека е тоа доволно ако се прави секој ден.
   
 11. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Се мијам заби најмалку два пати дневно по 2-3 минути.
  А за 8 минути мене ми е некаконеприфатливо, бидејќи мојот стоматолог препорачува миење со сува четка за заби и 2-3 минути, ништо повеќе.
  Замисли што ќе се случува со непцата, ако се измиеш 3 пати во денот заби по 8 минути? :D
   
 12. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Јас ги мијам минимум 2 пати по 2- 3 мин
  Меѓутоа стоматолозите рекле ама прашај ги нив дали ги мијат по 8 мин :lol:
  Без непца и без заби ќе останеш :lol:
   
 13. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  Наутро обавезно и навечер пред спиење и преку ден повеќе пати зависи што сум јадела.Какви 8 минути бре?Зар во просек по 1 саат во купатило да минувам само за заби да мијам боже боже.2 минутки се таман
   
 14. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45
  Секое утре и секоја вечер по 10 мин. и можите да погодите што ми се случи ... :) гингивит - воспаление на непцата кој доколку не отидев навреме ќе преминеше во парадентоза така ми кажа стоматологот :) , сега ги мијам наутро и навечер по 2-3 мин :)
   
 15. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Обавезно ги мијам по два пати дневно,ако сум јадела нешто што има силен мирис и после тоа обавезно ги мијам и навечер пред излегување :D Обично по 2-3 минути,мислам дека тоа е сосема доволно :up:
   
 16. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Обавезно ги мијам навечер и насабајле по 2-3мин, а доста често и во текот на денот зависи што сум јадела.
   
 17. kristinna02

  kristinna02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  posle sekoe jadenje nemozam da podnesam naslagi na zabite
   
 18. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Наутро и навечер,по две -три минутки,всушност се обидувам во ум да си испеам некоја песна па толку да ми трае миењето :lol: и ми успева.Понекогаш ако почувствувам потреба се мијам и по јадење.Е сега мастиките редовно во џебче :D
   
 19. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  do pred 6 meseci gi miev ko ke stanev posle sekoj obrok i pred izlegvanje vo bilo koe vreme i navecer
  bev na zabar zs pocna od se so jadam da me bolat i mi rekoja deka gi imam osteteno zabnite navlaki od premnogu mienje :(
  i posle 3 meseci morav samo 1 da gi mijam i to mi beshe najgroznoto nesto :Down:
  a sea 2 pati na den tolku mi e dozvoleno :D
   
 20. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Jas gi mijam zabite posle sekoe jadenje :D Se soglasuvam so Kristinna02 bidejci i jas ne mozam da podnesam naslagi na zabite