1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку е важна чистата вода за нашиот организам и здравје?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од korkash, 1 март 2011.

 1. korkash

  korkash Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поради секојдневните обврски се повеќе го занемаруваме фактот дека чистата вода за пиење
  е многу битен фактор за нашето здравје знаејќи дека голем дел од водите во градсите системи се со слабо ниво на чистота.
  Прашањето до сите вас е дали е подобро водата за пиење да ја купуваме во пластични шишиња секојдневно во шишиња на кои им треба неколку 1000 години за да се да разградат во земјата или е подобро да купиме филтер за вода од некои топ рангирани компании во светот кои се занимаваат со производство на филтри за прочистување на вода за пиење?
   
 2. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Кај мене дома постојано има вода од оние од 2л што се,само таква и пијат освен мене. А мајка ми од Русија има донесено некакви си камења што ја прочистуваат водата па ги става во тегла чека да одстои неколку саати и после тоа ја пие.Веќе со години не пие вода од чешма.А се спрема и филтер да купи ама никако да се реши.А јас пак само вода од чешма си пијам не ми се убави купечкиве :|
   
 3. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.745
  Допаѓања:
  4.845
  I jas si pijam bez filtri njekogas kupuvam vo sise ama me mrzi sekogas...imavme porano filtri ama otkako se rasipa ili neznam bas ne funkcionirase kako treba...si pieme od cesma ili retko vo sise,zavisi ako ni tekne da kupime... :@
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.395
  Допаѓања:
  33.952
  Пол:
  Женски
  Многу е вашно да се пие чиста вода. Нечистата вода може да предизвика здравствени проблеми, најчесто камен во бубрегот. Се препорачува да се пие прочистена вода од чешма или вода од шише. Ние пиеме вода од чешма.
   
 5. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Пијам вода од чешма, а инаку многу е важно да се пие чиста вода
   
 6. B.Bulka

  B.Bulka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2013
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  842
  Флаширана вода не можам да поднесам, затоа си пијам исклучиво до чешма убаво истечена.
   
 7. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Дали имате искуства со филтер за вода, што се вградува на чешмата?
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Poppins

  Poppins Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  2.671
  Допаѓања:
  5.618
  Пол:
  Женски
  колку што сум слушала бара редовна одржавка (чистење ) и се доста практични
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  751
  Допаѓања:
  564
  Пол:
  Женски
 10. franca

  franca Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.132
  Да ја активирам малце темава и јас пијам вода од чешма како и повеќето, иако мислам дека е штетно, туку сакам да прашам, дали додека се јаде штети да се пие вода?
   
 11. Bronx Gang

  Bronx Gang Активен член

  Се зачлени на:
  2 август 2022
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Многу е важна, пијам флаширана, еднаш еден професор ни кажа дека треба да се менуваат брендовите на водата од време на време, но не ни образложи зашто... :?:
   
 12. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  6.033
  Пол:
  Женски
  Вода од чешма не смеам. Само флаширана пијам и онака.
   
 13. love is illusion

  love is illusion Нов член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2022
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Важна е. Флаширана пијам веќе долго време.