1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку нè има во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од beautiful1, 2 мај 2011.

  1. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    јас живеам во Словенија...супер ми е се навикнав...носталгија искрено и не ме фака баш-можеби ради тоа што секој ден се гледам со моите на скајп...ми се има десено еднаш двапати да ме фати носталгија и да посакам да летнам и одма да сум во Мк...ама за 5 мин поминува...чисто средено никој не се замара со комшијата,секој своја работа си брка...а и Љубљана е убав град мада и околината околу неа е прекрасна...во скоро време бев во едно село Сушица-Иванчна Горица и која убавина е таму шуми ваздух уффф прекрасно па и срнички си видов абе мераци....кога отидов до Мк на неколку дена сега пред празникот,одма уште на вториот ден реков-аууу ајде да си одам (одма љубопитни луге каде сум работела кога ке сум се мажела ајде неличело само да живеме така бес потпис бла бла) и искрено планирав да поседам околу месец дена ама си се вратив за 15 дена пак назад...


    Слики ке ставам кога ке сликам бес мене на сликава :)
     
    На crazylady, rose60 и sweety90 им се допаѓа ова.
  2. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Моментачно сум во Македонија но живеам во Лос Анџелес, Калифорнија со мајка ми. Сакам да студирам во Австрија но изгледа си седам во Америка јас :D
     
    На rose60 и toogood им се допаѓа ова.
  3. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    Значи дефинитивно во странство е подобро да се живее отколку во Мк!Јас 4 години студирав на правниот факултет во Амстердам-Холандија,живеев во изнајмен стан со цимерка ама искрено не шетав многу и не би можела да кажувам како е таму.Се вратив тука почнав да работам во суд ама тогаш си го запознав сегашното ми маже и решивме пак да се преселиме во Линц во Австрија.Таму само тој работеше а јас имав повеке време за шеткање.Е таму не ми се допаѓа што продавниците се отворени само до 19h,и плус бидејки не се пие водата и нема никаде фонтана и ако ти се припие водичка мораш да си купиш или да трпиш.Инаку е прекрасно незнам што да кажам повеќе.Има гооолеми паркови во кои можеш да видиш се,од базени разни до преубави детски паркови и кога ке видиш стари луѓе од по 60-70 години на велосипеди...а бре мераци,да ги гледаш и да си уживаш.И јавниот сообракај им е на далеку позавидно ниво од нашето!Големите трговски центри,услужливите продавачки,љубезниот народ се е спротивно од тоа како што е тука.
    Сега моментално јас сум сама тука кај моите а моето мажуле е во Осло-Норвешка кај брат му.Одвај чекам и јас да одам и да се изнауживам во тие убавини.
     
    На crazylady, rose60, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  4. LostInThePast

    LostInThePast Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    56
    Моментално во Македонија.
    Летото во јули заминувам за Сан Франциско со мајка ми,брат ми и татко ми.Таму ќе останеме долго бидејќи тато таму има работа веќе 3 години и мачно му е да се враќа и да оди па затоа ќе се селиме.Ќе се селиме бидејќи и родителите и ние сакаме повисоко образование :)
     
    На sweety90 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.132
    Здраво, нова сум тука, и бас ми е мило сто ја веднас ја најдов оваа тема. венЧана сум со германец и повеке години зивеам во Германија, NRW.
    Парелелно студирам и работам а она малку слободно време го користам за сетање,сопинг и средби со пријатели. Доколку на некој му треба совет или инфо за наЧинот на зивот, студирање, работа, јазик и сл. со задоволство би помогнала
     
    На crazylady, rose60, Elen4e_sonce и 2 други им се допаѓа ова.
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.859
    Не сум во моментов во странство, но живеев 1 година во Америка и бидејќи прашаа луѓе каков е животот во странство ќе напишам мое мислење :) (ако сум офф, бришете :D )
    Живеев и студирав во мал град на северо - запад, со околу 20 000 жители, и затоа имајте на ум дека начинот на живот тука е многу поразличен од начинот на живот во Чикаго или Њујорк на пример .
    Не ми се допаѓа начинот на живот на Американците, и иако се е средено и организирано, никогаш не би живеела засекогаш таму. Многу малку обрнуваат внимание на дружење, цело време се како програмирани и мораат да си запишат што ќе прават наредниот ден, (имав другар си запишуваше во планер пита дека треба да јаде :tmi: ), нема топлина во комуникација, и повеќето се многу ограничени во размислувањата. Не ми се допаѓаше и тоа што се премногу материјалисти и што мислат на пари цело време, работат премногу а незнаат да ги уживаат парите и повеќето не излегле од државата (мислам на state) а не па од земјата... Исто така, начинот на размислвање им е многу поинаков.. На 22 години прават работи што ние ги правиме и ни се интересни на 15, 16..
    Исто така ретко кој не претерува во однесувањето.. па така, запознав портокалови плавуши, како излезени од глупава комедија, кои незнаат 2 реченици да сврзат, ама се популарни во цело школо (популарни по менувањето дечковци) и има девојки кои се шетаат со Библии и немале никогаш дечко во животот... Повеќето Американци се од 16, 17 години на Анти депресиви, а не е редок и случајот на малоленти самоубиства... (значи нешто не е во ред со општеството)
    Нормално дека има позитивни страни.. Безпрекорно образование, организираност , добро здравство (ако си осигуран), чисто е секаде, заштитен си, еднаков пред закон и слично, ама преку дружењето со Американци сфатив дека тие што се паметни сакаат да си одат од земјата. Што значи дека лошите страни (за оние кои можат да ги видат) преовладуваат.
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Лелеее зошто мораше вака да напишеш за Америка а баш планирав сега кога ке го завршам средното овде во Лондон да заминам во Америка на факултет со мислење дека американците се по дружељубив народ од англичаните. Зошто ме предомисли сеа :) И тука е така, не се дружат многу, кога сум во школото значи средно образование сум што во средното во Мк со другарките за се зборувавме за проблеми, за планови за во викенд каде да излегуваме а овде во школото со другарките тема на муабет
    секој ден-школо! Што час имаш следно, што оценка доби,што имаме за учење, дали напиша домашно...Стварно неможам вака веке а тие сиротите така се навикнати.Што сме си многу по современи ние македонците од странците тоа е факт :D И така ако некој планира во странство да оде нека се предомислува додека е време :lol: Мислам може одкако ке се омажи со фамилијата да си дојдат и за работа тука повеке пари има и се али на тинејџерски години строго-НЕ! :*
     
    На LadyKx му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски

    Да ти кажам ти завидувам! :$ :angel:
    Животен сон ми е да живеам во Лондон, и да ти кажам планирам да го исполнам. :!: :D
    Ја обожавам Англија, а Лондон уште повеќе! :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  9. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Епа ајде ела кај мене на гости овде ке си пиеме кафенце секој ден и така и така немам другарки македонки овде :lol:
     
  10. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Моментално живеам во Германија искрено ми се допага начинот на живот . Малце чудно на почетокот додека свикнав пошто нема ко кај нас многу шетање и ред ред др работи.
    Ми се допага организираноста и тоа што е многу по средено од кај нас . :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.132
    pa nie blisku sme bile haha ,
    ispagaj Düss, tuka ima poveke razdvizenost, a nedela koga tuka se e zatvoreno Roermond e super za shooping
     
  12. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133

    Jaс комшивка на Wolf4e.И јас сум во Перт Западна Австралија.Сакам што овде нема асолна зима,овие два дена врни ама до пред два дена бесе 20-25 степени.Само наутро и навешер студи ама пак оправдано е среде зима сме.А за жешкото шо да речам кога е многу жешко ќе си седиме дома.Wolf4e
    во кој дел живееш?Јас сум ептен NOR
     
  13. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Во кој град си???
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Ех камо јас да сум во тој Лондон или Америка ... Душа давам !

    А Шпанија ми е животна желба ;(

    Засега сум заглавена овде ,ин д мидл оф ноууер ,ама со Господ напред ,белким еден ден ќе излезам оттука ,макар да не сакам за заувек ;)
     
  15. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Има некој што живее во Bayern,
    би сакала нешто да прашам.
     
  16. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Убаво е овде во Лондон не велам дека не е но немој да мислеш дека е така како што има на слики или на тв што даваат. И јас мислев еј секој ден ке си се шетам во центар ке си ги гледам лондонското око,биг бен и ред др работи но не е така. Таму живеат само богаташите има раскошни куки од којзнае колку милиони фунти и таму неможеш да живееш ти ниту пак било кој друг од Мк. Значи и да живееш во Лондон ке се забуташ во некоја населба што е 3-4 часа патување до центарот.
     
  17. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Лондон го чувствувам како нечист град. Еден ден на подземна, ќе зовриеете било зиме или лето и носот полн саѓи ќе ви се наполни. Полн е со секакви луѓе од богати до питачи ко и секој голем град, ама повеќето од најголемите богаташи(банкари, славни фаци, политичари) и не живеат во Лондон туку на југ од него во областа Surrey која се смета за нај елитна, демек сите што живеат во неа се posh. Истиве богаташи може имаат и стан во Лондон ради преспивање само, и толку го користат станот, ама ќе ви кажат дека го мразат Лондон како град, најмногу поради гужвата од народ, само мора да доаѓаат секој ден на работа на претрупани возови и по презафатени патишта, и ќе се жалат дека се сопинаат на тротоар од јапонските туристи :lol:
     
    На tessie и Name им се допаѓа ова.
  18. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    И да ти кажам секаков народ има.Тука каде што живеам јас населбата ми се вика Surrey значи од центарот многу подалеко е ама и тука е преполно со народ.Кога одиш до центар со метрото или возот немаш место каде да застанеш.Мора да се буткаш. Е сега за нечисто не е нечисто, нема губре расфрлано и такви работи ама има многу возила така што воздухот не е чист а не онака да е загадено нешто. Би сакала да живеам во Франција животна желба ми е..
     
  19. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Темава сега ја гледам :lol: , уживав читајќи ве...Јас сум уште заглавена во мк ама животна желба ми е да избегам :D како и на повеќето. Западна Европа сакам најмногуу..ама уште понајмогуу Париз :rofl:
    (ако има некоја во Франција нека каже животот, условите :rofl: )
     
  20. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Моментално си живеам во Холандија. Убаво е, има љубезни луѓе, убави паркови, чист воздух, убава едукација..... Знам околу 30 души кои живеат овде. Но, сепак Македонија е една, ќе си се вратам во јули таму.
     
    На mk.girl му/ѝ се допаѓа ова.