Колку пари да ставите во плик за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од Caramell, 30 август 2022.

  1. Caramell

    Caramell Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2021
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    378
    Свадбата е еден од најважните настани во животот. Млад пар сонува за убава церемонија во црква или голема сала и раскошна свадба. Тие покануваат многу гости да уживаат во овој посебен ден со нив. Подготовките и големото добредојде во друштво на неколку десетици или неколку стотици гости трошат големи суми на пари. Поканетите роднини и пријатели често размислуваат за тоа кога ќе решат да дадат плико со пари. Што треба да се земе предвид при изборот на подарок и колку да се даде во плико за свадба? Проверете кои суми обично се даваат за свадба на брат, роднина или пријател.

    1.Кумови – колку да му дадат пликови на кум?
    Кумовите често се подготвуваат за венчавката неколку месеци однапред. Дали е вистина? Се претпоставува дека кумовите обично им даваат пари на кумовите или ќерките, и тоа значителна сума, затоа што сакаат да им олеснат на младите да започнат. Вистина е дека во опиплив подарок може да се ужива со години, но се верува дека парите најмногу ќе им бидат од корист на младите. Надоместокот за трошоци за свадба не е доволен за кумовите. Сумата што кумовите најчесто ја ставаат во пликот осцилира околу 200 евра, па достигнува и до 400 евра.

    2. Блиско семејство – колку да ставите брат или сестра во плик?
    Најчесто мислењето е дека на младенците барем треба да им се вратат трошоците во ресторанот за седишта. Во зависност од собата може да биде од 200 евра до 500 евра по лице. Доколку сакаме да ја дознаеме точната цена за гостин на свадба, можеме да ја провериме во понудата на ресторанот за свадби во кој не канат младите. Колку ќе им дадеме во пликот на нашите браќа и сестри, пред се зависи од индивидуалната ситуација.
    Ако нашите помали браќа и сестри стапат во брак, а нашата ситуација е стабилна, можеме да си дозволиме да го издржуваме нашиот помал брат или сестра. Да земеме во предвид и колку ни е семејството и колку деца ќе присуствуваме на свадбата. Постарото дете кое има место на маса може да се третира како возрасен во ценовникот на ресторанот.

    3. Свадба на пријател – колку да ставите во плик?
    Годинава ситуацијата за свадби може да биде потешка од минатите години. Некои се дури и поканети на три свадби во една сезона. Преовладува мислењето дека не треба да даваме помалку од 100 евра по пар за свадба на пријател. Ова беше одговорот на мнозинството од испитаниците во анкетата што ја спроведе порталот за свадби „Wedding Dream“.

    Извор: http://thenewsgo.co/

    Дали се согласувате со овие бројки?? Како сте постапиле вие??
     
  2. violeta97

    violeta97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Искрено јас не се сложувам, можеби во некоја западна држава ваквите суми се во ред меѓутоа кај нас за наш стандард е премногу. Ете лично јас оваа година бев на 11 свадби и ако земав на сите по 100 евра да ставам колку ќе ме чинеше тоа? Па и не е само парите у плик ами кај се слики, бомбони... За пријател од пар 4000 денари, за поблиски се разбира сумата е поголема...
     
    На sj *O*, Осе, _beautyy_ и 2 други им се допаѓа ова.
  3. LadyD

    LadyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Според мене сумите се малку претеризам за македонски стандард :?:
     
    На sj *O*, _beautyy_, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.806
    Пол:
    Женски
    Во плик поклон може да биде и ваучер од 1500 денари од некоја продавница. Тоа поклон во плик кога ќе напишат ми се крева косата. Еднаш ми идеше да им ставам мастики орбит жими све. За блиски роднини и кумство е друга работа тука веќе се договараш, па поклон може и после свадба да почека... Ама за друго.. е нека извинат.
     
    На sj *O*, Bubbles02, _beautyy_ и 4 други им се допаѓа ова.
  5. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    2.038
    Зависи колку луѓе одиме.
    1500 денари по лице. Значи 3000 за двајца.
     
    На sj *O*, Осе, _beautyy_ и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.624
    Пол:
    Женски
    да ама кога ќе размислиш сега порциите се од 25 до 30 евра негде и јаче,и да ставиш 50 евра во плик испаѓа си го плаќаш само менито а поклон нема
    нормално кој колку е во можност,А и секако си поканет знаеш дека си на свадба неколку месеци уназад
     
    На Bubbles02, Misskirova, najjacha и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    4.443
    Пол:
    Женски
    Кој колку е во можност. Ние како со годинашна свадба и по сегашни цени имавме многу различни суми на подароци и нормално нема замерка за никој.

    На пример, блиски роднини од 60-300 евра од пар. Што лично за второто мислам дека е премногу.

    Другари од 1500 денари од лице, до 4000 денари од лице.

    Подалечни роднини и пријатели имавме по 2000-3000 денари од пар.

    Секој како што сметал и имал толку и донел. Тоа што годинава се цените многу поголеми отколку пред неколку години не е нивна вина.

    Јас и партнерот сега веќе сопруг, пред 2020 на свадби сме носеле по околу 2000 денари по лице кај пријатели. Повеќе кај роднини. Сега брзо на друга свадба не сме биле, меѓутоа со новите цени на порции веројатно и таа сума ќе е малку.
     
    На _beautyy_ и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    7.297
    Koga ides na svadba kaj pobliski Ili podalechni rodnini Ili prijateli treba da gi ispocituvas I so podarokot bidejki istite te ispochituvale I te pokanile na svojata veselba. Ako naglasile poklon vo plik, bez razlika na nasheto mislenje za toa, treba da se stavi poklon vo plik.
    Podarokot ne treba da e pomalku od porcijata vo istiot restoran. Isto taka ne treba da se nosi podarok koj sme go dobile a na nas ne ni se dopagja Ili go imame duplikat I go davame.Zatoa sto vo moe vreme imase podaroci koi bea I so prashina od koj znae koe vreme ekcajzi Ili servis za ruchanje.
    Ako nemame vo momentot pari mozeme kulturno da najavime deka nema da odime.
    No ne e fer prazen plik Ili 500 den vo plik a ruchekot e 1500 den. Svadbite se planiraat edna godina odnapred I imame vreme da zastedime dovolno za da si go platime najmalku obrokot.
    Na pr.mojot cicko (na tatko brat) koj bese dobro stoechki dojde so 5 vozrasni a donese edna obichna daska za peglanje koja ne ni bese zavitkana.
    Toa bese krajno nepochituvanje kon tatko mi koj go pokanil a I kon mene. Ne deka jas osiromashiv Ili toj se zbogati no ete I do den denesen go pametam negoviot poklon.
     
    Последна измена: 31 август 2022
    На sj *O*, Bubbles02, Just.do.it и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.234
    Во денешницава и ретко кој купува поклон, обично се носат пари.
    Мене најголема брука што можеш да ја направиш на нечива свадба е да дадеш празен плик. Не е срамота да немаш, срамота е да правиш будала од оној кој те поканил на свадба. Подобро со ништо не доаѓај ако немаш финансии, отколку да се покажеш пред гостите, а во мои очи не ти е ни битно како тоа ќе изгледа.
    Инаку за кумство околу 200-300 евра се дава, настрана дополнителни трошоци, што лично за мене и тоа е многу.
    За блиски пријатели по 2000 од човек, за подалечни роднини и пријатели по 1500 од човек.
    Тоа што славениците решиле да аздисуваат со мени од 2000 нагоре, не е мој проблем, толку имам, толку ќе дадам. Сите знаеме каде живееме и колку е минималецот.
     
    На sj *O*, LovelyGirl3, butterfly6223 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.806
    Пол:
    Женски
    Болдот: Ако гостите треба да си ја платат порцијата или ако е поентата поклон во плик за да се исплат свадбата зашто тогаш правење свадба ако не може да си дозволите? Наместо еден убав ручек со најблиски мора свадби со зурли и тапани за кои после гостите ќе треба да ви плаќаат порција? Крајно безобразно однесување е ова а се почесто.
     
    На sj *O*, LovelyGirl3, Oneo и 28 други им се допаѓа ова.
  11. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    2.966
    Пол:
    Женски
    Леле темавва се почесто ја правам со пријатели, роднини и дм, зошто мн свадби периодов. Искрено, јас лично сум давала од 2000 ден нагоре, во зависност од тоа дали одам само со родителите, или поголемо друштво пријатели на свадба. Кај многу блиски пријатели, што ни се како дел од фам јас и сестра ми дадовме по 50€ двете, односно 100€ во плик и им го дадовме. Меѓутоа тоа беше така зошто навистина ми се блиски и многупати ни помогнале и нас, а и ние нив. Кај пријатели, другари сме давале по 1500/2000 од човек и тоа е тоа. Многу ми е глупаво тоа, порцијата да ја платиш, тоа е веќе платено и некој што нема пари не прави свадба со 200/300 па и 400 гости. Не е моја свадба или прослава да плаќам порција. Сите знаеме во какво време живееме и каква криза имаме. Ни се случило во фамилија да немаме пати во моментот и не сме оделе на свадба, покасно сме отишле со поклон и сме се извиниле.
     
    На sj *O*, _beautyy_, nena2010 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    4.443
    Пол:
    Женски
    Тоа со порцијата да ја платиш е некако како рамка останато макар што не би знаеле колку е нели порцијата. Ние со закажана свадба за 2020 и договорена порција од 15 евра, завршивме со свадба во 2022 и порција од 22евра. Т.е истата порција со нова цена.

    Ниту јас сум прашала кога ми носеле покана колку ќе кошта порцијата, ниту пак мене некој ме праша за мојата свадба.

    Плус нели има случаи каде што се оди во друг град, па трошок за пат, па можеби и престој и се останато, така да не е се црно и бело.
    Одамна размислувам на темава дека и веќе кај нас се претерува со подароци во споредба со стандардот. Макар што веќе и цените се надвор од стандард.

    Не знам колку е точно прикажано по филмови меѓутоа во USA филмовите каде што младите имаат регистар на подароци, најчесто истите се или некој симболичен украс, или нешто ситно за домот. Што веројатно тоа е минимален дел спрема примањата, а кај нас се одделуваат баш добар процент од самите примања
     
    Последна измена: 31 август 2022
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.806
    Пол:
    Женски
    Баш така е. Одат и си бираат во прoдавница што сакаат за дома и секој според буџетот го купува. На листата може да има од 500 до 50.000 денари поклон ама секој си купува колку може да дозволи и мислам дека колку потврди за доаѓање има толку и поклони се регистирани.
     
    Последна измена: 31 август 2022
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.752
    Допаѓања:
    52.715
    Пол:
    Женски
    momentalno nedelava sme kaj dvajca drugarı na mm na svadba ı planırame po 50e da ım dademe vo plık. Narednata nedela pak nıe pravıme veselba za sınot ı navıstına da mozam na sıte bı ım kazala nıkoj nısto da ne mı nosı,no gı znam nasıte gostı a ne sakam da se navredat..
     
    Последна измена: 31 август 2022
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.806
    Пол:
    Женски
    Ako ne sakas pokloni mozes da kazes koj saka moze mesto poklon da donira za toa i toa.. I gotovo. Znam eden par taka napravi. I koj kolku moze i saka doniral bez dokazi bez nisto.
     
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.139
    Пол:
    Женски
    Предложените цени ги броев по "минимална плата по чоек", "две минимални плати по чоек" итн. :D Луѓе, ако вака дават, можи и свадба ќе прам. :inlove:

    Инаку кога сме оделе со моите порција + нешто над е регуларно. Ако одиш кај некој близок поќе. Кумој веќе и други трошоци има и си вадиш цел буџет за цела свадба и прајте договор со младите ако им треба нешто.

    Јас месецов требаше да одам на свадба ама ради немил случај - не бев али учествував пошто ептен ми се мили младите. И пошто сакавме групен поклон и ги сметавме за блиски пријатели, во заеднички плик ставивме 2.5к по чоек. Ова го мислам баш, кога некој го сметаш за близок па сакаш поќе од порцијата. Е сега мене една свадба ми е цело лето. Да имав поќе месецов, па уште да имав партнер и од ист буџет да плаќавме - не мислам дека секогаш исто би била спремна.

    Така да варира. Ко пари во плик е попрактично него да ти дуплираат работи или да земаат нешто шо ќе ти остани во визба 27+ години ( да, зборам за моите и шо се уште има во визба). Или регистар е добра опција ко шо има странција, па секој да уплати кон поклон или земи поклон ми личи попрактично, ако не би било поклон во плик. Ама од страна на гостин вистина знај да е nightmare дур усогласиш колку можиш да дајш, колку би било социјално прифатливо и патни трошоци/ престој/ облека за цел настан. :D Исто и грепка место цвеќе. Сакам цвеќиња ама шо ќе прам на 100+ буќети? А една грепка од 4 банки можи ќе ми се посреќи. :D
     
    На CameliaMiller, senjorita-v и Angie1432 им се допаѓа ова.
  17. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.700
    Пол:
    Машки
    Какви се овие бројки бе, каков е овој извор (facepalm)

    Не, не се согласувам.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.013
    Допаѓања:
    18.179
    Пол:
    Женски
    Не знам кој ве кани година дена унапред па штедите.
    Еве на последната свадба месец и пол пред свадба ни кажаа.
    Претходно на друга месец едвај однапред кажаа. Малце набрзина испадна.
    Имав спомнато еднаш - ако планираш трошоците од свадба да се надокнадат оти немаш, ич не прај свадба. Фала богу не се иде со празни раце, нормално ќе однесеш, ама колку можеш треба.
    Не да планираат младиве оти милионери ќе станат од една свадба.
    Крај крајова, не сум јас крива што некој трошел пари и за кумови и попови и триста други работи што се стварно огромен трошок, а гостите немаат обврска да го надокнадат.
     
    Последна измена: 31 август 2022
    На sj *O*, senjorita-v, l0vekim и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.700
    Пол:
    Машки
    Глупости е ова вака, и само ќе им се трупаат дупли исти поклони.
    Најубо е пари, ќе си купат сами тоа што им треба.
     
    На Bella* и daylight им се допаѓа ова.
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.783
    Допаѓања:
    23.048
    Пол:
    Женски
    Без навреда, ама само што не сум го дала последниот денар за свадба или да штедам со месеци само да имам да дадам голема сума на пари. Не живеам за другите, за да не се посрамам пред нив или да се искозам во име на почит. Ќе дадам колку имам и колку ми е мерак.
     
    На sj *O*, Waverly Raven, Bezimenka90 и 4 други им се допаѓа ова.