Форумџика на годината 2020

Колку пати јадете на ден?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од sweet.woman, 19 февруари 2011.

1. sweet.woman

sweet.woman Истакнат член

Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    435
    феминки ај опишете како го поминувате денот во врска со јадењето? дали секогаш јадете во одредено време.................? ]:) ]:) ]:)

2. slobodka

slobodka Популарен член

Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.684
    по колку пати јадете на ден

Јас во принцип никогаш не доручкувам ниту пак вечерам.Јадам еднаш во денот и тоа ручек.Доручек и вечера практикувам ептен ретко, најчесто преку викед.Грицки исто така не конзумирам никогаш.Значи преку ден само кафе, чај и овошје и се разбира ручекот кој е обилен.

3. Barbie-mwa

Barbie-mwa Популарен член

Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    519

Јас секогаш доручкувам. За ручек секогаш во различно време 4,5...потоа јадам во 8 и ако седам до 1-2 јадам и во 11 :D

Многу сум стрвна и си грицкам нешто ноостоп |(

4. rossonerka

rossonerka Популарен член

Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.159
    Допаѓања:
    15.272

Оброк кој никогаш не го пропуштам е доручекот.
    Без доручек, без внесување енергија го пишувам денот за пропаднат!
    Сакам доручек, кој не мора да е обилен може и овошје да е, ама најчесто е јогуртче со геврече или брускети, може и со лиснато, ама битно мора да се доручкува, тоа е околу 11 часот.
    Иако пред доручекот обавезно пијам природно исцеден сок и чај.
    По доручек кафенце следи, на празен желудник НИКАКО кафе.
    А ручекот ми е некогаш во 4 часот, ако имам дома нешто ептен убаво, а некогаш и во 7 вечерта.
    После ручекот има уште едно кафенце и обавезно после него јадам суво овошје и грицкам бадеми, лешници, соја ... и пак чај. И се трудам што повеќе вода да пијам, ама зимно време тоа не ми оди совршено.

Некад знам и 3 пати да јадам ако порано ми е ручекот. Али во глобала 2 главни јадења и може нешто поткаснување меѓу нив ама и немора, зависи од денот :)

На Love...music и sweet.woman им се допаѓа ова.
  5. litllemonster

litllemonster Истакнат член

Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4

Јадам еднаш дневно и тоа само ручек не јадам многу и внимавам што јадам јадам диетална храна а не јадам мрсно

6. lackygirl

lackygirl Популарен член

Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    3.900
    Допаѓања:
    14.207

Јас јадам 2 пати денот ОБАВЕЗНО
    Поручек никогаш немам прескокнато (кај 11, 12 часот некогаш и порано) зависи што ќе има спремено мајка ми, јадам се (јајца-пржени, варени, млеко со маргарин-сирење, кога сум на факс геврече, пинерла....)
    Ручек и вечера воедно (16, 17 часот) зависи некогаш манџи, супа ;) некогаш месо пржено......
    И не се дебелеам, порано ќе јадев еднаш денот, па грицки некои ова она и потешко ми беше, ем ненајадена ем здебелена :lol: а сега се средив некако и убаво ми е вака. ;)

На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ivushh

ivushh Истакнат член

Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    8

Два пати денот јадам..Доручекк и ручеек околкуу 3 сатот ии ретко некогаш јадам уште еднаш докај 6...после 6 не јадамм :)

8. Biggie

Biggie Истакнат член

Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Колку пати јадете во еден ден?

Три пати дневно најмногу. Појадувам пола саат - саат откако ќе станам и ручувам околу 4-5 часот. Ретко вечерувам, а меѓу оброците има некои стрвости и такви работи.

9. del-fin

del-fin Истакнат член

Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    14

Јадам само 2 пати во денот руЧек и веЧера.РуЧекот во 12 Часот а ВеЧетата во 6 и 30 секој ден.а може преко викенд да избегам малку со Часовите.Не конзумирам грицк јадам овосје и зеленЧук.

10. femina90

femina90 Популарен член

Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.320

E аман девојки, како имате сила и енергија од само два оброка?
    Јас си јадам 3-4 пати во денот сигурно, а знам и да си грицкам измеѓу :D Се случува да јадам и помалку, ако сум болна, немам време или едноставно немам апетит, ама тоа е ретко :lol: Па сакам да си се најадам, што да правам, среќа не се фаќа на мене :)

На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Alanna

Alanna Популарен член

Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    453

Најчесто 2-3 пати ама онака секогаш се трудам обилен да ми биде оброкот,за нели нормално да не ослабам :P
    Во глобала нормално си јадам а се се фаќа на мене :devil: и сега во последно време се трудам да не вечерам иако тоа ми е најтешкиот дел од денот :$
    Понекогаш доволни ми се само 2 оброка,понекогаш и 5 ми се малце :tmi:

12. ludoto19

ludoto19 Форумски идол

Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.202
    Допаѓања:
    41.193

зависи :D некад ич не ми се јаде па 1 јадам
    некад 2-3 пати
    некад 4
    а некад и 5-6 пати знам да се напукам ко вол 8) хахахах!! Oгроменнннннннннннн гурман сум :D некогаш се чудам и што сум волкава! верувам дека некоја друга 100ка би догурала ко мене да јаде :D јас не се дебелеам мнооогу лесно,ама побрзо слабеам, секако кога имам воља за тоа :D
    еве на прмер денес ќе ви појаснам колку јадев :D
    - 3 солени палачинки(со кашкавал,крем и шунка) и печени во рерна
    1 киндер буено
    3 палачинки со крем
    огроооомен сендвич
    и слаткиши :| ама мноогу одам по
    голема нужда
    секој ден по 3 пати здраво :D брзо метаболизамче имам пу пу да не го подречам :)

13. Idiotka90

Idiotka90 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    35

Кога-како. Има денови коа имам голем апетит и јадам повеќе пати во текот на денот, има денови коа ништо не ми се става во уста и едвај еднаш успевам да јадам

14. gossip-girl

gossip-girl Истакнат член

Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    217

Доручекот никогаш не го пропуштам, лажучка мед и кафе веднаш од кога ќе станам, потоа доручек и чајче, па ручек и многу ретко вечерам. Значи вообичаено 2 пати дневно. Пијам мнооогу вода во текот на денот и знам да си подгрицнам нешто помеѓу оброците. Кога сум дома цел ден, по цел ден јадам :lol: се гледа и по мене. Кога сум надвор т.е целодневно скитање може и ништо да не јадам ќе си дојдам преморена и ништо не ми се јаде.

15. nedzma

nedzma Истакнат член

Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    191

Еднаш или два пати. Обично кога ќе станам прво се фаќам за кафето и ќе ме засити после или ќе ми дојде другатка или јас ќе отидам кај неа па уште едно кафе и ќе ми се пријаде за ручек. Јадам еднаш околу 5 саат и тоа ме држи до вечерта. Понекогаш и доручкувам и ручам а никогаш не сум јадела по три оброци како доручек, ручек и вечера, нема каде да ставам толку храна. :D

16. white.kitten

white.kitten Истакнат член

Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76

Зависи колку сум гладна и дали сум под стрес. Најчесто 1 или 2 пати, а мн ретко 3 пати :D

17. TheCandy880

TheCandy880 Популарен член

Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.298
    Кај мене јадењето зависи од која смена сум си на школо така ми е навикнат организамот.
    Кога сум прва смена на школо најчесто
    -не појадувам а потоа
    -ручам во 13 часот веднаш после школо и толку
    -а до легнување најчесто си апнам нешто блачко (ептен сум си по благото,знам и да си скратам од леб само со мисла ај да има повеќе место за блачко).. :lol:

А кога сум си на школо втора смена најчесто
    - појадувам накај 9-30 часот и после појадок кафе,
    -а додека сум во школо си апнам пак нешто блачко и толку ... :!:

Избегнувам да вечерам така да ВЕЧЕРА никако :shake: и СЕКАКО многу вода и чајчиња,не можам денот да го поминам без чајче :) а и заборавив да си кажам ич ама баш ИЧ не сум по месото никако н е го јадам порано јадев само пилешко сега ниту тоа,ептен мајка ми кога ке запне :lol:

18. stilas7

stilas7 Популарен член

Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    682
    зависи од тоа дали сум излезена,или имам работа по дома или пак цел ден сум слободна.од 2 пати во текот на денот со облини оброци :tmi: ,или пак повеќе пати во умерени количини.

19. marama

marama Форумски идол

Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    4.797
    Допаѓања:
    66.970
    Секогаш јадам по три пати на ден, а некогаш и повеќе. Ова е мојот ден без разлика дали сум дома или на факултет:
    -Кафе
    -Појадок (ако сум дома нешто мачкано или било што,а надвор сендвич)- обично е околу 11, 12 до 13 часот
    -Овошје
    -Кафе
    -Ручек (секогаш мора да е готвено, освен ако има оправдана причина)- околу 18, 19 часот
    -Кафе
    -Овошје
    -Вечера - околу 12 или 1 по полноќ

Во меѓувреме грицки и благо :lol: , а имам помалку од 50 кг.

20. SuperGirl2010

SuperGirl2010 Популарен член

Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    лелее..зар само јас јадам по 5 пати дневно?? :o

Без појадок не можам. Кога станувам првата помисла ми е јадење. Не пијам кафе(никогаш и никакво) и пола саат по станувањето МОРА да јадам. И не сокче или овошје туку лебче со мед, мармалад, или маргаринче со јајце и сирење итн. Ако не појадувам, не можам да функционирам, ми се лоши, ми се врти..
    Е после тоа измеѓу појадок и ручек може сокче(од цеден портокал или лимон),ама никако грицки-мицки.
    По ручекот, што е отприлика ова време 3-4, може овошје околу 5-6 саатот.
    ЗА вечера смоки со јогурт, или супа, или па палента, диетални грисини, чипс, благо нешто. Ако си легнувам покасно си јадам уште 1-2 пати ама по едно лепче нешто намачкано.

И имам брз метаболизам (фала богу) иначе со хранава шти ја внесувам... не знам до кај ќе стигнев.
    Ама како што кажав веќе- не можам ништо да правам ако не сум јадена. :)