Форумџика на годината 2020

Колку пати јадете на ден?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од sweet.woman, 19 февруари 2011.

 1. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  950
  Допаѓања:
  435
  феминки ај опишете како го поминувате денот во врска со јадењето? дали секогаш јадете во одредено време.................? ]:) ]:) ]:)
   
 2. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.684
  Пол:
  Женски
  по колку пати јадете на ден

  Јас во принцип никогаш не доручкувам ниту пак вечерам.Јадам еднаш во денот и тоа ручек.Доручек и вечера практикувам ептен ретко, најчесто преку викед.Грицки исто така не конзумирам никогаш.Значи преку ден само кафе, чај и овошје и се разбира ручекот кој е обилен.
   
 3. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  519
  Пол:
  Женски
  по колку пати јадете на ден

  Јас секогаш доручкувам. За ручек секогаш во различно време 4,5...потоа јадам во 8 и ако седам до 1-2 јадам и во 11 :D

  Многу сум стрвна и си грицкам нешто ноостоп |(
   
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  по колку пати јадете на ден

  Оброк кој никогаш не го пропуштам е доручекот.
  Без доручек, без внесување енергија го пишувам денот за пропаднат!
  Сакам доручек, кој не мора да е обилен може и овошје да е, ама најчесто е јогуртче со геврече или брускети, може и со лиснато, ама битно мора да се доручкува, тоа е околу 11 часот.
  Иако пред доручекот обавезно пијам природно исцеден сок и чај.
  По доручек кафенце следи, на празен желудник НИКАКО кафе.
  А ручекот ми е некогаш во 4 часот, ако имам дома нешто ептен убаво, а некогаш и во 7 вечерта.
  После ручекот има уште едно кафенце и обавезно после него јадам суво овошје и грицкам бадеми, лешници, соја ... и пак чај. И се трудам што повеќе вода да пијам, ама зимно време тоа не ми оди совршено.

  Некад знам и 3 пати да јадам ако порано ми е ручекот. Али во глобала 2 главни јадења и може нешто поткаснување меѓу нив ама и немора, зависи од денот :)
   
  На Love...music и sweet.woman им се допаѓа ова.
 5. litllemonster

  litllemonster Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  по колку пати јадете на ден

  Јадам еднаш дневно и тоа само ручек не јадам многу и внимавам што јадам јадам диетална храна а не јадам мрсно
   
 6. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.900
  Допаѓања:
  14.207
  Пол:
  Женски
  по колку пати јадете на ден

  Јас јадам 2 пати денот ОБАВЕЗНО
  Поручек никогаш немам прескокнато (кај 11, 12 часот некогаш и порано) зависи што ќе има спремено мајка ми, јадам се (јајца-пржени, варени, млеко со маргарин-сирење, кога сум на факс геврече, пинерла....)
  Ручек и вечера воедно (16, 17 часот) зависи некогаш манџи, супа ;) некогаш месо пржено......
  И не се дебелеам, порано ќе јадев еднаш денот, па грицки некои ова она и потешко ми беше, ем ненајадена ем здебелена :lol: а сега се средив некако и убаво ми е вака. ;)
   
  На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ivushh

  ivushh Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  8
  по колку пати јадете на ден

  Два пати денот јадам..Доручекк и ручеек околкуу 3 сатот ии ретко некогаш јадам уште еднаш докај 6...после 6 не јадамм :)
   
 8. Biggie

  Biggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  62
  Колку пати јадете во еден ден?

  Три пати дневно најмногу. Појадувам пола саат - саат откако ќе станам и ручувам околу 4-5 часот. Ретко вечерувам, а меѓу оброците има некои стрвости и такви работи.
   
 9. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  14
  Колку пати јадете во еден ден?

  Јадам само 2 пати во денот руЧек и веЧера.РуЧекот во 12 Часот а ВеЧетата во 6 и 30 секој ден.а може преко викенд да избегам малку со Часовите.Не конзумирам грицк јадам овосје и зеленЧук.
   
 10. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.320
  Колку пати јадете во еден ден?

  E аман девојки, како имате сила и енергија од само два оброка?
  Јас си јадам 3-4 пати во денот сигурно, а знам и да си грицкам измеѓу :D Се случува да јадам и помалку, ако сум болна, немам време или едноставно немам апетит, ама тоа е ретко :lol: Па сакам да си се најадам, што да правам, среќа не се фаќа на мене :)
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  Колку пати јадете во еден ден?

  Најчесто 2-3 пати ама онака секогаш се трудам обилен да ми биде оброкот,за нели нормално да не ослабам :P
  Во глобала нормално си јадам а се се фаќа на мене :devil: и сега во последно време се трудам да не вечерам иако тоа ми е најтешкиот дел од денот :$
  Понекогаш доволни ми се само 2 оброка,понекогаш и 5 ми се малце :tmi:
   
 12. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.193
  Колку пати јадете во еден ден?

  зависи :D некад ич не ми се јаде па 1 јадам
  некад 2-3 пати
  некад 4
  а некад и 5-6 пати знам да се напукам ко вол 8) хахахах!! Oгроменнннннннннннн гурман сум :D некогаш се чудам и што сум волкава! верувам дека некоја друга 100ка би догурала ко мене да јаде :D јас не се дебелеам мнооогу лесно,ама побрзо слабеам, секако кога имам воља за тоа :D
  еве на прмер денес ќе ви појаснам колку јадев :D
  - 3 солени палачинки(со кашкавал,крем и шунка) и печени во рерна
  1 киндер буено
  3 палачинки со крем
  огроооомен сендвич
  и слаткиши :| ама мноогу одам по
  голема нужда
  секој ден по 3 пати здраво :D брзо метаболизамче имам пу пу да не го подречам :)
   
 13. Idiotka90

  Idiotka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  35
  Колку пати јадете во еден ден?

  Кога-како. Има денови коа имам голем апетит и јадам повеќе пати во текот на денот, има денови коа ништо не ми се става во уста и едвај еднаш успевам да јадам
   
 14. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  217
  Колку пати јадете во еден ден?

  Доручекот никогаш не го пропуштам, лажучка мед и кафе веднаш од кога ќе станам, потоа доручек и чајче, па ручек и многу ретко вечерам. Значи вообичаено 2 пати дневно. Пијам мнооогу вода во текот на денот и знам да си подгрицнам нешто помеѓу оброците. Кога сум дома цел ден, по цел ден јадам :lol: се гледа и по мене. Кога сум надвор т.е целодневно скитање може и ништо да не јадам ќе си дојдам преморена и ништо не ми се јаде.
   
 15. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Колку пати јадете во еден ден?

  Еднаш или два пати. Обично кога ќе станам прво се фаќам за кафето и ќе ме засити после или ќе ми дојде другатка или јас ќе отидам кај неа па уште едно кафе и ќе ми се пријаде за ручек. Јадам еднаш околу 5 саат и тоа ме држи до вечерта. Понекогаш и доручкувам и ручам а никогаш не сум јадела по три оброци како доручек, ручек и вечера, нема каде да ставам толку храна. :D
   
 16. white.kitten

  white.kitten Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  76
  Колку пати јадете во еден ден?

  Зависи колку сум гладна и дали сум под стрес. Најчесто 1 или 2 пати, а мн ретко 3 пати :D
   
 17. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.298
  Пол:
  Женски
  Кај мене јадењето зависи од која смена сум си на школо така ми е навикнат организамот.
  Кога сум прва смена на школо најчесто
  -не појадувам а потоа
  -ручам во 13 часот веднаш после школо и толку
  -а до легнување најчесто си апнам нешто блачко (ептен сум си по благото,знам и да си скратам од леб само со мисла ај да има повеќе место за блачко).. :lol:

  А кога сум си на школо втора смена најчесто
  - појадувам накај 9-30 часот и после појадок кафе,
  -а додека сум во школо си апнам пак нешто блачко и толку ... :!:

  Избегнувам да вечерам така да ВЕЧЕРА никако :shake: и СЕКАКО многу вода и чајчиња,не можам денот да го поминам без чајче :) а и заборавив да си кажам ич ама баш ИЧ не сум по месото никако н е го јадам порано јадев само пилешко сега ниту тоа,ептен мајка ми кога ке запне :lol:
   
 18. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  682
  зависи од тоа дали сум излезена,или имам работа по дома или пак цел ден сум слободна.од 2 пати во текот на денот со облини оброци :tmi: ,или пак повеќе пати во умерени количини.
   
 19. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.797
  Допаѓања:
  66.970
  Пол:
  Женски
  Секогаш јадам по три пати на ден, а некогаш и повеќе. Ова е мојот ден без разлика дали сум дома или на факултет:
  -Кафе
  -Појадок (ако сум дома нешто мачкано или било што,а надвор сендвич)- обично е околу 11, 12 до 13 часот
  -Овошје
  -Кафе
  -Ручек (секогаш мора да е готвено, освен ако има оправдана причина)- околу 18, 19 часот
  -Кафе
  -Овошје
  -Вечера - околу 12 или 1 по полноќ


  Во меѓувреме грицки и благо :lol: , а имам помалку од 50 кг.
   
 20. SuperGirl2010

  SuperGirl2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  лелее..зар само јас јадам по 5 пати дневно?? :o

  Без појадок не можам. Кога станувам првата помисла ми е јадење. Не пијам кафе(никогаш и никакво) и пола саат по станувањето МОРА да јадам. И не сокче или овошје туку лебче со мед, мармалад, или маргаринче со јајце и сирење итн. Ако не појадувам, не можам да функционирам, ми се лоши, ми се врти..
  Е после тоа измеѓу појадок и ручек може сокче(од цеден портокал или лимон),ама никако грицки-мицки.
  По ручекот, што е отприлика ова време 3-4, може овошје околу 5-6 саатот.
  ЗА вечера смоки со јогурт, или супа, или па палента, диетални грисини, чипс, благо нешто. Ако си легнувам покасно си јадам уште 1-2 пати ама по едно лепче нешто намачкано.

  И имам брз метаболизам (фала богу) иначе со хранава шти ја внесувам... не знам до кај ќе стигнев.
  Ама како што кажав веќе- не можам ништо да правам ако не сум јадена. :)