1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пати јадете на ден?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од sweet.woman, 19 февруари 2011.

  1. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    феминки ај опишете како го поминувате денот во врска со јадењето? дали секогаш јадете во одредено време.................? ]:) ]:) ]:)
     
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    по колку пати јадете на ден

    Јас во принцип никогаш не доручкувам ниту пак вечерам.Јадам еднаш во денот и тоа ручек.Доручек и вечера практикувам ептен ретко, најчесто преку викед.Грицки исто така не конзумирам никогаш.Значи преку ден само кафе, чај и овошје и се разбира ручекот кој е обилен.
     
  3. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    по колку пати јадете на ден

    Јас секогаш доручкувам. За ручек секогаш во различно време 4,5...потоа јадам во 8 и ако седам до 1-2 јадам и во 11 :D

    Многу сум стрвна и си грицкам нешто ноостоп |(
     
  4. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    по колку пати јадете на ден

    Оброк кој никогаш не го пропуштам е доручекот.
    Без доручек, без внесување енергија го пишувам денот за пропаднат!
    Сакам доручек, кој не мора да е обилен може и овошје да е, ама најчесто е јогуртче со геврече или брускети, може и со лиснато, ама битно мора да се доручкува, тоа е околу 11 часот.
    Иако пред доручекот обавезно пијам природно исцеден сок и чај.
    По доручек кафенце следи, на празен желудник НИКАКО кафе.
    А ручекот ми е некогаш во 4 часот, ако имам дома нешто ептен убаво, а некогаш и во 7 вечерта.
    После ручекот има уште едно кафенце и обавезно после него јадам суво овошје и грицкам бадеми, лешници, соја ... и пак чај. И се трудам што повеќе вода да пијам, ама зимно време тоа не ми оди совршено.

    Некад знам и 3 пати да јадам ако порано ми е ручекот. Али во глобала 2 главни јадења и може нешто поткаснување меѓу нив ама и немора, зависи од денот :)
     
    На Love...music и sweet.woman им се допаѓа ова.
  5. litllemonster

    litllemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    по колку пати јадете на ден

    Јадам еднаш дневно и тоа само ручек не јадам многу и внимавам што јадам јадам диетална храна а не јадам мрсно
     
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    по колку пати јадете на ден

    Јас јадам 2 пати денот ОБАВЕЗНО
    Поручек никогаш немам прескокнато (кај 11, 12 часот некогаш и порано) зависи што ќе има спремено мајка ми, јадам се (јајца-пржени, варени, млеко со маргарин-сирење, кога сум на факс геврече, пинерла....)
    Ручек и вечера воедно (16, 17 часот) зависи некогаш манџи, супа ;) некогаш месо пржено......
    И не се дебелеам, порано ќе јадев еднаш денот, па грицки некои ова она и потешко ми беше, ем ненајадена ем здебелена :lol: а сега се средив некако и убаво ми е вака. ;)
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ivushh

    ivushh Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    8
    по колку пати јадете на ден

    Два пати денот јадам..Доручекк и ручеек околкуу 3 сатот ии ретко некогаш јадам уште еднаш докај 6...после 6 не јадамм :)
     
  8. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Колку пати јадете во еден ден?

    Три пати дневно најмногу. Појадувам пола саат - саат откако ќе станам и ручувам околу 4-5 часот. Ретко вечерувам, а меѓу оброците има некои стрвости и такви работи.
     
  9. del-fin

    del-fin Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    20
    Колку пати јадете во еден ден?

    Јадам само 2 пати во денот руЧек и веЧера.РуЧекот во 12 Часот а ВеЧетата во 6 и 30 секој ден.а може преко викенд да избегам малку со Часовите.Не конзумирам грицк јадам овосје и зеленЧук.
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Колку пати јадете во еден ден?

    E аман девојки, како имате сила и енергија од само два оброка?
    Јас си јадам 3-4 пати во денот сигурно, а знам и да си грицкам измеѓу :D Се случува да јадам и помалку, ако сум болна, немам време или едноставно немам апетит, ама тоа е ретко :lol: Па сакам да си се најадам, што да правам, среќа не се фаќа на мене :)
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Колку пати јадете во еден ден?

    Најчесто 2-3 пати ама онака секогаш се трудам обилен да ми биде оброкот,за нели нормално да не ослабам :P
    Во глобала нормално си јадам а се се фаќа на мене :devil: и сега во последно време се трудам да не вечерам иако тоа ми е најтешкиот дел од денот :$
    Понекогаш доволни ми се само 2 оброка,понекогаш и 5 ми се малце :tmi:
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Колку пати јадете во еден ден?

    зависи :D некад ич не ми се јаде па 1 јадам
    некад 2-3 пати
    некад 4
    а некад и 5-6 пати знам да се напукам ко вол 8) хахахах!! Oгроменнннннннннннн гурман сум :D некогаш се чудам и што сум волкава! верувам дека некоја друга 100ка би догурала ко мене да јаде :D јас не се дебелеам мнооогу лесно,ама побрзо слабеам, секако кога имам воља за тоа :D
    еве на прмер денес ќе ви појаснам колку јадев :D
    - 3 солени палачинки(со кашкавал,крем и шунка) и печени во рерна
    1 киндер буено
    3 палачинки со крем
    огроооомен сендвич
    и слаткиши :| ама мноогу одам по
    голема нужда
    секој ден по 3 пати здраво :D брзо метаболизамче имам пу пу да не го подречам :)
     
  13. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Колку пати јадете во еден ден?

    Кога-како. Има денови коа имам голем апетит и јадам повеќе пати во текот на денот, има денови коа ништо не ми се става во уста и едвај еднаш успевам да јадам
     
  14. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    Колку пати јадете во еден ден?

    Доручекот никогаш не го пропуштам, лажучка мед и кафе веднаш од кога ќе станам, потоа доручек и чајче, па ручек и многу ретко вечерам. Значи вообичаено 2 пати дневно. Пијам мнооогу вода во текот на денот и знам да си подгрицнам нешто помеѓу оброците. Кога сум дома цел ден, по цел ден јадам :lol: се гледа и по мене. Кога сум надвор т.е целодневно скитање може и ништо да не јадам ќе си дојдам преморена и ништо не ми се јаде.
     
  15. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Колку пати јадете во еден ден?

    Еднаш или два пати. Обично кога ќе станам прво се фаќам за кафето и ќе ме засити после или ќе ми дојде другатка или јас ќе отидам кај неа па уште едно кафе и ќе ми се пријаде за ручек. Јадам еднаш околу 5 саат и тоа ме држи до вечерта. Понекогаш и доручкувам и ручам а никогаш не сум јадела по три оброци како доручек, ручек и вечера, нема каде да ставам толку храна. :D
     
  16. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Колку пати јадете во еден ден?

    Зависи колку сум гладна и дали сум под стрес. Најчесто 1 или 2 пати, а мн ретко 3 пати :D
     
  17. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Кај мене јадењето зависи од која смена сум си на школо така ми е навикнат организамот.
    Кога сум прва смена на школо најчесто
    -не појадувам а потоа
    -ручам во 13 часот веднаш после школо и толку
    -а до легнување најчесто си апнам нешто блачко (ептен сум си по благото,знам и да си скратам од леб само со мисла ај да има повеќе место за блачко).. :lol:

    А кога сум си на школо втора смена најчесто
    - појадувам накај 9-30 часот и после појадок кафе,
    -а додека сум во школо си апнам пак нешто блачко и толку ... :!:

    Избегнувам да вечерам така да ВЕЧЕРА никако :shake: и СЕКАКО многу вода и чајчиња,не можам денот да го поминам без чајче :) а и заборавив да си кажам ич ама баш ИЧ не сум по месото никако н е го јадам порано јадев само пилешко сега ниту тоа,ептен мајка ми кога ке запне :lol:
     
  18. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    зависи од тоа дали сум излезена,или имам работа по дома или пак цел ден сум слободна.од 2 пати во текот на денот со облини оброци :tmi: ,или пак повеќе пати во умерени количини.
     
  19. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.516
    Пол:
    Женски
    Секогаш јадам по три пати на ден, а некогаш и повеќе. Ова е мојот ден без разлика дали сум дома или на факултет:
    -Кафе
    -Појадок (ако сум дома нешто мачкано или било што,а надвор сендвич)- обично е околу 11, 12 до 13 часот
    -Овошје
    -Кафе
    -Ручек (секогаш мора да е готвено, освен ако има оправдана причина)- околу 18, 19 часот
    -Кафе
    -Овошје
    -Вечера - околу 12 или 1 по полноќ


    Во меѓувреме грицки и благо :lol: , а имам помалку од 50 кг.
     
  20. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    лелее..зар само јас јадам по 5 пати дневно?? :o

    Без појадок не можам. Кога станувам првата помисла ми е јадење. Не пијам кафе(никогаш и никакво) и пола саат по станувањето МОРА да јадам. И не сокче или овошје туку лебче со мед, мармалад, или маргаринче со јајце и сирење итн. Ако не појадувам, не можам да функционирам, ми се лоши, ми се врти..
    Е после тоа измеѓу појадок и ручек може сокче(од цеден портокал или лимон),ама никако грицки-мицки.
    По ручекот, што е отприлика ова време 3-4, може овошје околу 5-6 саатот.
    ЗА вечера смоки со јогурт, или супа, или па палента, диетални грисини, чипс, благо нешто. Ако си легнувам покасно си јадам уште 1-2 пати ама по едно лепче нешто намачкано.

    И имам брз метаболизам (фала богу) иначе со хранава шти ја внесувам... не знам до кај ќе стигнев.
    Ама како што кажав веќе- не можам ништо да правам ако не сум јадена. :)