1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку патни торби ви се потребни за на одмор?

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од baba Rada, 29 април 2019.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.572
  Пол:
  Женски
  Веројатно сум јас изрод од жена или па не сум права жена, ме планирале за машко..но, кога одиме на одмор, овој мојов пакува два куфера а јас само еден (понекогаш се срамам):$
  И вообичаено, мене секогаш ми е таман со гардероба никогаш не сум заборавила нешто битно да спакувам, додека мојов женче од маж, обавезително заборава нешто за него ЛЕЛЕЕЕЕ многу битен дел од гардероба..кхххх:?:
  Знам да вратам и не употребена гардероба чиста и секогаш куферот ми е уреден, алиштата внатре ми се здиплени, педантерија права...па и со другарки кога сум патувала, секогаш сум имала еден куфер и обично ме гледале вака 8-|:?::?:

  Вие феминки, како одите на патување:)

  58384524_3209622272397267_5020945549323403264_n.jpg
   
  На 24.07, Safira26, Luminary и 6 други им се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.030
  Пол:
  Женски
  1
   
  На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 3. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  66.488
  Еден куфер само за мене доволен ми е :lol: Инаку јас го пакувам и мажот ми. Што ставам тоа ќе носи :D
   
  На baba Rada и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. minne992

  minne992 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  3.940
  Допаѓања:
  24.513
  Пол:
  Женски
  и мене еден доволно ми е
   
  На Independent Girl, cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 5. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  22.680
  Зависи за колкав престој станува збор. Ама секогаш носам повеќе отколку што треба. Ми се случува да изнаставам се и сешто и на крај пола од работите да ги вратам неупотребени. За одмор најчесто имам еден голем куфер и плус уште еден огромен ранец.
  Во поглед на педантеријата што ја спомна, се ми е како под конец. Мразам да ми бидат расфрлани стварите насекаде и да не знам кое каде ми е.
   
  На Tanjamm, candy.cane, Brinetka и 8 други им се допаѓа ова.
 6. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.255
  Допаѓања:
  34.504
  Пол:
  Женски
  Доволен е 1, колку помалку, толку подобро, нема да ве боли глава, да внимавате на повеќе куфери истовремено и да ги влечкате и плус да мислите повеќе да не изгубите, заборавите нешто од тоа што го носите во куферите.
  Вака само најпотребното во 1 куфер, помирна глава. :)
   
  На Tanjamm, baba Rada и Alisa22 им се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.959
  Допаѓања:
  40.772
  Пол:
  Женски
  Зависи ама најчестоо кај и да идам на колку дена и да идам сама се пакувам во еден куфер, малце така поголем.
  Секогаш носам по 150 ствари.Носам одвишок работи за ,,недај Боже”.
  И носам за поише избор да имам бидејќи се дешавало тоа што ќе го земам во куфер кога ќе стигнам кај треба да не ми е по ќеф и да не сакам да го носам.
  Иначе носам се и сешто.Зависно кај одам нели, дали летен одмор, дали скијање дали викенд ова она.
  И носам углавном зависно временската прогноза.Пр зимно време и овој период носам и маици со кратки, и со долги и дуксери и нешто за вечерно искачање и по мин. 3 пара фармерки и такој.
  Обично одвишок носам ама се дешавало да ми се најде нешто во итни ситуации.
  Боље вишак него мањак.
  А за педантерија секогаш гледам да ми е сè здиплено и на место исто како кога сум се спакувала.
  Ем да не ми е туткаво се, ем да знам кај и што ми стои.Ако сум негде на екскурзија или на ден-два не ги ни вадам стварите од куфер.
  Кога одам на одмор или во Охрид обавезно вадам се, по прегледно ми е така.
  И последниве 3-4 години обавезно сама се пакувам.Не и ни давам на мајка ми, вака си знам што сум земала, колку, како, кај стои а не да се замарам за секое да ја прашувам или па да земе да ми дипли.
  И мрзам неуредни куфери.
  На екскурзија на другарките што беа во соба нон стоп им помагав да си ги средуваат куферите.Кај мене се беше под конец, од куфер до несесери патики, храна ранци.Кај нив беше ХАОС, си ги измешале пола работи мачките.
  Не знаеа што кај им стои.
  Не можам така хаотично јас.А мајка ми гајле си нема на пример, си фрла си остава така се па кога треба пак да се пакува дига нервози и паники кога пола работи и ги нема.
  Јас на татко ми педантеријата ја имам наследено и он како мене исто.Се уредно и под конец
   
  Последна измена: 30 април 2019
  На Miss.N, Scott Weiland, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
 8. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Обично еден куфер ми е доволен, и плус ранец, за по пат храна, некои ситници да си ставам.

  Ама ако сум подолго време (особено зимно) знам и уште едно помало куферче да земам за чизми, ќебенце, перница (само на мојата си заспивам без проблем).. Да не ми се туткаат на едно место поголемиве работи, па баланс си правам.

  А за педантноста, OCD-то ми се активира и не дозволувам во ниеден момент да ми е нешто растурено. Ни куфер, ни ранец, ни соба, ништо. На екскурзија, гледав сама или максимум со уште 1 другарка. Од причина што многу беа неуредни луѓето. Не можам да разберам како може насекаде да им се фрлени работите, и да си седат мирно во хаос :^) (facepalm)
   
  На Scott Weiland и baba Rada им се допаѓа ова.
 9. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.882
  Допаѓања:
  25.511
  Изгледа јас сум од тие ретките што плакарот има алишта што се како во г*з бутани.Ете,си признавам на жалост.Сакам да ми е средено,ама мрзата е поголема од желбата изгледа.Иначе за по пат еден ранец.
   
  На baba Rada и Robson им се допаѓа ова.
 10. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.880
  Допаѓања:
  52.856
  Пол:
  Машки
  Најјако беше порано за на екскурзија мајка кога ќе ми здипли алиштата у еден куфер а за враќање ми требаат два за да ми ја собере облеката. Увек сум се чудел која магија ја практикуваше..
   
  На S.W.A.G, candy.cane, irrelevant и 19 други им се допаѓа ова.
 11. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  9.620
  Пол:
  Женски
  Јас често патувам. Сум била во голем број земји и од секогаш сум носела по 1 куфер и рачен багаж.
  Еден голем од 23 кг ако е за далечна дестинација и за повеќе од две недели, или еден среден ако е за недела дена до 10 дена.
   
  На cresa-jagoda, Scott Weiland и baba Rada им се допаѓа ова.
 12. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.500
  Допаѓања:
  10.758
  Пол:
  Машки
  Секогаш сум носел 1 куфер по одмори лично. (7/14 дена)

  Исто хахаха. Колку пати сум морал да удирам и да седнувам на куфер за да се затвори.. :D
   
  На Nigredo Odor, baba Rada, John Snow и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.498
  Допаѓања:
  51.255
  Пол:
  Женски
  Еден куфер ми е доволен за сите работи. Во мојов случај станува збор за 7/8 дена одмор најмногу (не сум била на подолго од тоа на одмор).

  Со дм два пати сме биле заедно на одмор, и додека јас цел куфер ќе довлечкам него доволен му е еден поголем ранец. :D

  А се случува и да не облечам некои работи што ги носам, ама мајка ми е таква жена што секогаш си носи отфазла кога оди на одмор па и мене ми наметнува да носам фазла. :lol: А нема врска дека тие блузи на пример не сум ги носела со години. :D
   
  На baba Rada, Dream-Girl и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.256
  Пол:
  Женски
  Мене еден куфер плус ранец и една ташна поголема. :D
  Обично префул ми е куферот ама се пикам во него, без разлика дали одам на викенд или 10 дена или 15. :D
  Се снаоѓам некако да пикнам све и се молам да се затворат ранецот и куферот. :rofl:
   
  На Feminka22, baba Rada и Amellie13 им се допаѓа ова.
 15. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.456
  Допаѓања:
  17.332
  Пол:
  Женски
  До 5 дена рачна торбица или поголем ранец. За повеќе дена макс 2-3 седмици 1 куфер со ранец за гаџети или торба за лаптоп.

  Елиминирав се' што "може да ми се најде некогаш", кога знам дека реално немам ниту потреба, ниту пак реално би имала време за да го искористам тоа нешто. Научив рационално да се пакувам.
   
  На cresa-jagoda, Ketchup и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.169
  Допаѓања:
  8.828
  Пол:
  Женски
  Само еден куфер ми е доволен и тоа мал, плус и ранец. Пакувам работи само што ми се неопходни и што знам дека ќе ги носам, во зависност од тоа на колку дена одам си бројам толку блузи, 3-4 пара фармерки, и еден или два пара патики плус од тие што ги носам додека патувам, а секогаш ставам и 2 блузи од вишок за секој случај.

  Мене па ми се чудни тие што влечат со себе по 2 или повеќе куфери, ко на селење да одат, а не на одмор.
   
  На Feminka22, cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 17. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.425
  Допаѓања:
  170.547
  Пол:
  Женски
  До 5-6 дена еден ранец од тие поголемите што одат со приорити на виз..
  Од недела дена до кај 2 недели, среден куфер.
  Подолго од 2 недели од оние поголемите куфери до 20 т.е 23 кила затоа што тогаш носам свашта, на пример полначи еден куп, лаптоп, таблет...

  Не ми требаат 300 глупости..каде и да одам има продавници за да купам нешто ако ми е ептен зорт..
  Не гледам причина ни потреба цела куќа да ја носам со мене.
   
  На Ava.84, baba Rada, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.653
  Допаѓања:
  45.622
  Јас не ни имам толку алишта за да наполнам повеќе од еден куфер.
  Најпрво гледам најпрактично со ранец да бидам само.
   
  На baba Rada и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  14.033
  Пол:
  Женски
  За зимски одмори кога идеме обавезно имам поголем куфер од проста причина што носам подебели блузи и во мал куфер не би ме собрало во секој случај, и носам уште еден ранец во кој имам ставено чизми, пегла за коса и несесер и препарати што си ги користам(за бањање после бањање и сл.) Летно време ме збира у среден куфер се зошто алиштата се тенки летни нели, обувките помалку место фаќаат. работите за плажа купаќи си носам во торбицата за плажа, организирана сум знам каде ми е што ми е се, сакам под конец дае последниве 2-3 одмора и дм јас го пакувам за да не ми вика кај ми е ова-она и да ми расфрла. А на викенди кога идеме 2-3 дена носам мал куфер или еден поголем ранец во зависност кај одам.
   
  На Feminka22 и baba Rada им се допаѓа ова.
 20. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.572
  Пол:
  Женски
  Хахаха...алал нека ти е, ме врати во далечното минато кое сосема сум го закопала...исто и мене така ми се случи па сум се вратила со кондури и влажен пешкир полн со песок во една кеса(тогаш кеси беа луксуз, од странство ако ти донесе некој и знам дека требаше да ја вратам)...па кога ме подбра, па кога ми одржа една лекција...оф леле беше, но одтогаш се научив се под конец да редам и мокри алишта да не ставам.
  Ехх стари добри времиња, па тек кога излегоа првите куфери со тркалца...бре бре...
  Колку бевме затуцани, леле...(facepalm)(facepalm):$