1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку патни торби ви се потребни за на одмор?

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од baba Rada, 29 април 2019.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Веројатно сум јас изрод од жена или па не сум права жена, ме планирале за машко..но, кога одиме на одмор, овој мојов пакува два куфера а јас само еден (понекогаш се срамам):$
    И вообичаено, мене секогаш ми е таман со гардероба никогаш не сум заборавила нешто битно да спакувам, додека мојов женче од маж, обавезително заборава нешто за него ЛЕЛЕЕЕЕ многу битен дел од гардероба..кхххх:?:
    Знам да вратам и не употребена гардероба чиста и секогаш куферот ми е уреден, алиштата внатре ми се здиплени, педантерија права...па и со другарки кога сум патувала, секогаш сум имала еден куфер и обично ме гледале вака 8-|:?::?:

    Вие феминки, како одите на патување:)

    58384524_3209622272397267_5020945549323403264_n.jpg
     
    На 24.07, Safira26, Luminary и 6 други им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    1
     
    На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Еден куфер само за мене доволен ми е :lol: Инаку јас го пакувам и мажот ми. Што ставам тоа ќе носи :D
     
    На baba Rada и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.141
    Допаѓања:
    25.090
    Пол:
    Женски
    и мене еден доволно ми е
     
    На Independent Girl, cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Зависи за колкав престој станува збор. Ама секогаш носам повеќе отколку што треба. Ми се случува да изнаставам се и сешто и на крај пола од работите да ги вратам неупотребени. За одмор најчесто имам еден голем куфер и плус уште еден огромен ранец.
    Во поглед на педантеријата што ја спомна, се ми е како под конец. Мразам да ми бидат расфрлани стварите насекаде и да не знам кое каде ми е.
     
    На Tanjamm, candy.cane, Brinetka и 8 други им се допаѓа ова.
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Доволен е 1, колку помалку, толку подобро, нема да ве боли глава, да внимавате на повеќе куфери истовремено и да ги влечкате и плус да мислите повеќе да не изгубите, заборавите нешто од тоа што го носите во куферите.
    Вака само најпотребното во 1 куфер, помирна глава. :)
     
    На Tanjamm, baba Rada и Alisa22 им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Зависи ама најчестоо кај и да идам на колку дена и да идам сама се пакувам во еден куфер, малце така поголем.
    Секогаш носам по 150 ствари.Носам одвишок работи за ,,недај Боже”.
    И носам за поише избор да имам бидејќи се дешавало тоа што ќе го земам во куфер кога ќе стигнам кај треба да не ми е по ќеф и да не сакам да го носам.
    Иначе носам се и сешто.Зависно кај одам нели, дали летен одмор, дали скијање дали викенд ова она.
    И носам углавном зависно временската прогноза.Пр зимно време и овој период носам и маици со кратки, и со долги и дуксери и нешто за вечерно искачање и по мин. 3 пара фармерки и такој.
    Обично одвишок носам ама се дешавало да ми се најде нешто во итни ситуации.
    Боље вишак него мањак.
    А за педантерија секогаш гледам да ми е сè здиплено и на место исто како кога сум се спакувала.
    Ем да не ми е туткаво се, ем да знам кај и што ми стои.Ако сум негде на екскурзија или на ден-два не ги ни вадам стварите од куфер.
    Кога одам на одмор или во Охрид обавезно вадам се, по прегледно ми е така.
    И последниве 3-4 години обавезно сама се пакувам.Не и ни давам на мајка ми, вака си знам што сум земала, колку, како, кај стои а не да се замарам за секое да ја прашувам или па да земе да ми дипли.
    И мрзам неуредни куфери.
    На екскурзија на другарките што беа во соба нон стоп им помагав да си ги средуваат куферите.Кај мене се беше под конец, од куфер до несесери патики, храна ранци.Кај нив беше ХАОС, си ги измешале пола работи мачките.
    Не знаеа што кај им стои.
    Не можам така хаотично јас.А мајка ми гајле си нема на пример, си фрла си остава така се па кога треба пак да се пакува дига нервози и паники кога пола работи и ги нема.
    Јас на татко ми педантеријата ја имам наследено и он како мене исто.Се уредно и под конец
     
    Последна измена: 30 април 2019
    На Miss.N, Scott Weiland, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
  8. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    Обично еден куфер ми е доволен, и плус ранец, за по пат храна, некои ситници да си ставам.

    Ама ако сум подолго време (особено зимно) знам и уште едно помало куферче да земам за чизми, ќебенце, перница (само на мојата си заспивам без проблем).. Да не ми се туткаат на едно место поголемиве работи, па баланс си правам.

    А за педантноста, OCD-то ми се активира и не дозволувам во ниеден момент да ми е нешто растурено. Ни куфер, ни ранец, ни соба, ништо. На екскурзија, гледав сама или максимум со уште 1 другарка. Од причина што многу беа неуредни луѓето. Не можам да разберам како може насекаде да им се фрлени работите, и да си седат мирно во хаос :^) (facepalm)
     
    На Scott Weiland и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.573
    Изгледа јас сум од тие ретките што плакарот има алишта што се како во г*з бутани.Ете,си признавам на жалост.Сакам да ми е средено,ама мрзата е поголема од желбата изгледа.Иначе за по пат еден ранец.
     
    На baba Rada и Robson им се допаѓа ова.
  10. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Најјако беше порано за на екскурзија мајка кога ќе ми здипли алиштата у еден куфер а за враќање ми требаат два за да ми ја собере облеката. Увек сум се чудел која магија ја практикуваше..
     
    На S.W.A.G, candy.cane, irrelevant и 19 други им се допаѓа ова.
  11. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Јас често патувам. Сум била во голем број земји и од секогаш сум носела по 1 куфер и рачен багаж.
    Еден голем од 23 кг ако е за далечна дестинација и за повеќе од две недели, или еден среден ако е за недела дена до 10 дена.
     
    На cresa-jagoda, Scott Weiland и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.702
    Допаѓања:
    11.280
    Пол:
    Машки
    Секогаш сум носел 1 куфер по одмори лично. (7/14 дена)

    Исто хахаха. Колку пати сум морал да удирам и да седнувам на куфер за да се затвори.. :D
     
    На Nigredo Odor, baba Rada, John Snow и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Еден куфер ми е доволен за сите работи. Во мојов случај станува збор за 7/8 дена одмор најмногу (не сум била на подолго од тоа на одмор).

    Со дм два пати сме биле заедно на одмор, и додека јас цел куфер ќе довлечкам него доволен му е еден поголем ранец. :D

    А се случува и да не облечам некои работи што ги носам, ама мајка ми е таква жена што секогаш си носи отфазла кога оди на одмор па и мене ми наметнува да носам фазла. :lol: А нема врска дека тие блузи на пример не сум ги носела со години. :D
     
    На baba Rada, Dream-Girl и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Мене еден куфер плус ранец и една ташна поголема. :D
    Обично префул ми е куферот ама се пикам во него, без разлика дали одам на викенд или 10 дена или 15. :D
    Се снаоѓам некако да пикнам све и се молам да се затворат ранецот и куферот. :rofl:
     
    На Feminka22, baba Rada и Amellie13 им се допаѓа ова.
  15. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    До 5 дена рачна торбица или поголем ранец. За повеќе дена макс 2-3 седмици 1 куфер со ранец за гаџети или торба за лаптоп.

    Елиминирав се' што "може да ми се најде некогаш", кога знам дека реално немам ниту потреба, ниту пак реално би имала време за да го искористам тоа нешто. Научив рационално да се пакувам.
     
    На cresa-jagoda, Ketchup и baba Rada им се допаѓа ова.
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Само еден куфер ми е доволен и тоа мал, плус и ранец. Пакувам работи само што ми се неопходни и што знам дека ќе ги носам, во зависност од тоа на колку дена одам си бројам толку блузи, 3-4 пара фармерки, и еден или два пара патики плус од тие што ги носам додека патувам, а секогаш ставам и 2 блузи од вишок за секој случај.

    Мене па ми се чудни тие што влечат со себе по 2 или повеќе куфери, ко на селење да одат, а не на одмор.
     
    На Feminka22, cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    До 5-6 дена еден ранец од тие поголемите што одат со приорити на виз..
    Од недела дена до кај 2 недели, среден куфер.
    Подолго од 2 недели од оние поголемите куфери до 20 т.е 23 кила затоа што тогаш носам свашта, на пример полначи еден куп, лаптоп, таблет...

    Не ми требаат 300 глупости..каде и да одам има продавници за да купам нешто ако ми е ептен зорт..
    Не гледам причина ни потреба цела куќа да ја носам со мене.
     
    На Ava.84, baba Rada, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Јас не ни имам толку алишта за да наполнам повеќе од еден куфер.
    Најпрво гледам најпрактично со ранец да бидам само.
     
    На baba Rada и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.182
    Допаѓања:
    15.777
    Пол:
    Женски
    За зимски одмори кога идеме обавезно имам поголем куфер од проста причина што носам подебели блузи и во мал куфер не би ме собрало во секој случај, и носам уште еден ранец во кој имам ставено чизми, пегла за коса и несесер и препарати што си ги користам(за бањање после бањање и сл.) Летно време ме збира у среден куфер се зошто алиштата се тенки летни нели, обувките помалку место фаќаат. работите за плажа купаќи си носам во торбицата за плажа, организирана сум знам каде ми е што ми е се, сакам под конец дае последниве 2-3 одмора и дм јас го пакувам за да не ми вика кај ми е ова-она и да ми расфрла. А на викенди кога идеме 2-3 дена носам мал куфер или еден поголем ранец во зависност кај одам.
     
    На Feminka22 и baba Rada им се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Хахаха...алал нека ти е, ме врати во далечното минато кое сосема сум го закопала...исто и мене така ми се случи па сум се вратила со кондури и влажен пешкир полн со песок во една кеса(тогаш кеси беа луксуз, од странство ако ти донесе некој и знам дека требаше да ја вратам)...па кога ме подбра, па кога ми одржа една лекција...оф леле беше, но одтогаш се научив се под конец да редам и мокри алишта да не ставам.
    Ехх стари добри времиња, па тек кога излегоа првите куфери со тркалца...бре бре...
    Колку бевме затуцани, леле...(facepalm)(facepalm):$