1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку редовно посетувате гинеколог?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од black-angel, 26 август 2019.

?

Колку редовно посетувате гинеколог ?

 1. Редовно

  44 глас(а)
  55,7%
 2. По потреба

  28 глас(а)
  35,4%
 3. Често бидејќи се обидувам да забременам

  7 глас(а)
  8,9%
 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.541
  Допаѓања:
  4.067
  Пол:
  Женски
  Препорачливо е макар еднаш годишно да се посети да се направи основен преглед и ПАП тест , по потреба и брисеви . Колку сте редовни во оваа посета ? Самиот преглед е непријатен по себе па од многу млади па и постари жени слушам дека воопшто не ни одат со изговор немале проблем, што за жал многу болести би биле навремено спречени , пратени , санирани , но ете грото од жените се наоѓаат затекнати во лоша здраствена состојба и заклучок требаше порано / поредовно да одам на преглед.

  Колку вие редовно го посетувате истиот ? Колку сериозно е за вас женското здравје ?
   
  На candy.cane, Rama, Oxymoron и 4 други им се допаѓа ова.
 2. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.859
  Допаѓања:
  5.194
  Пол:
  Женски
  Искрено ми здосади веке.
  Се борам со неплодност и во последните 6 години гинеколог сум посетила 9999999999999999 пати. Да не зборувам за другите испитувања што следуваат со тоа.
  Не знам кога ке дојде крај на оваа работа ;(
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 3. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  2.692
  Пол:
  Женски
  Еднаш до два пати годишно обавезно без посебна потреба, рутинска контрола и пап-тест. Секако доколку има потреба и повеќе.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.773
  Допаѓања:
  55.954
  Пол:
  Женски
  Два пати годишно без причина одам.
  Можам да кажам дека најмногу обрнувам внимание на редовните прегледи на гинеколог, споредено со општ лекар или стоматолог.
  На стоматолог и општ лекар одам дури кога имам проблем, а не треба така :!:
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 5. EuHenIa

  EuHenIa Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  49.398
  Пол:
  Женски
  Два пати годишно ако немам мака, ако имам колку треба толку
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 6. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  7.725
  Пол:
  Женски
  Јас имам 17 години и до сега не сум посетила гинеколог, сум немала потреба. Со мама немам зборувано на оваа тема, а не знам кога треба да се почне со посета на гинеколог.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.042
  Допаѓања:
  12.749
  Пол:
  Женски
  Јас само во двете бремености одев редовно на гинеколог. Матичниот ме опомена и убаво ме искара. Кога појдов прв пат да најавам дека сум бремена ме праша кога последно сум била на преглед,отвара таму тефтерот вика пред 6години. Е браво ми идеш на преглед од бременост на бременост. Викам ами за што да дојдам кога сум немала потреба,не знам што треба да прегледувам.
   
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.430
  Допаѓања:
  67.032
  Пол:
  Женски
  Исто :)

  Два пати годишно пап правам, на точно 6м. А на гин исто на 6м и ако има потреба.

  Еден преглед живот значи. Рана превенција живот значи. Пап тест не правиш?
   
  Последна измена од модератор: 27 август 2019
  На cresa-jagoda, candy.cane, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
 9. nina_lina

  nina_lina Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  637
  Пол:
  Женски
  Одам еднаш годишно, основен преглед и ПАП тест. Матичниот гинеколог ми има кажано доволно е еднаш годишно или два пати доколку немам никаков проблем. Секако дека ако приметам нешто веднаш би закажала преглед. Се мислам наредната контрола освен основен прегед и пап тест, да ги направам и тие микробиолошки испитувања.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 10. EuHenIa

  EuHenIa Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  49.398
  Пол:
  Женски
  Ако си сексуално активна треба да посетиш гинеколог веднаш. Ако не си, и ако редовно имаш менс, немаш болки или некакви други тегоби, не мораш.
   
  На Independent Girl, cresa-jagoda, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 11. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.042
  Допаѓања:
  12.749
  Пол:
  Женски
  еднаш направив за време на првата бременост некаде 2012 год. Уште еден во 2018 год и еднаш ми се јавија односно ми стигна картонче за као систематски преглед или така нешто. За пап. Тоа 2013 или 2014 год. И толку
   
 12. Ygritte

  Ygritte Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.835
  Допаѓања:
  21.848
  Пол:
  Женски
  1-2 пати годишно заради ПАП и рутински преглед.... Редовно одев за време на бременоста.... Сега треба да отидам во Октомври.... Почнав многу рано да посетувам гинеколог зашто мака мачев со акни |( сега одам редовно некогаш и повеќе од 1-2 доколку имам проблем
   
  На Rama и Elisabeth им се допаѓа ова.
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.324
  Пол:
  Женски
  Еднаш во годината. По потреба повеќе. Обабезно ехо и брисеви. И ехо на дојки.
   
  На Rama и Elisabeth им се допаѓа ова.
 14. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  9.338
  Пол:
  Женски
  Три пати годишно, така ми препорачаа. Дури сега откако родив ми рекоа на 6 месеца. Редовно одам од 17 години.
  Од секогаш си имав на ум дека премногу жени имаат проблем со забременување, и иако не сум имала причина да мислам дека би имала проблем, не сакав да ризикувам.
   
  На Rama, Elisabeth и SummerGirl им се допаѓа ова.
 15. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.604
  Допаѓања:
  9.281
  Пол:
  Женски
  Јас прв пат на гинеколог отидов на 24 години. Иако од својата 19 година бев сексуално активна. На почетокот имав редовен циклус, но со стресови почнав да добивам на секој два до три месеци. Прв пат брисеви и пап направив тогаш со првото одење на гинеколог. И откако почнавме да се обидуваме за бебе поредовно одев за терапии, но и тоа не беше успешно. Со маж ми имавме само Кламидија закачено и ја излечивме. Сега сум бремена, немам бактерии, пап тестот е супер.. Не осудувајте јас дојдена од 18 год тука незнаев што попрво да направам, а гинеколог не ми паѓаше на памет. Едноставно се срамев. Мајка ми исто не и текнуваше да каже ајде ќерко одиме. Иако знаеше низ се што поминав. Ама не ја осудувам. Требало јас да бидам таа што ќе се фати сама себе за рака и ќе се носи таму кај што треба:lol::lol::lol:

  Не чекајте нешто да почне да ве боли, одете колку што можете порано, барем еден преглед да е во прашање. Штом еднаш ќе отидеш, веќе губиш срам.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  103.070
  Пол:
  Женски
  Во една година 14-15 посети на гинеколог:whew:
   
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.214
  Допаѓања:
  142.790
  Пол:
  Женски
  Немам отидено никогаш. :tmi:
  Засега не сум сексуално активна и затоа и не сум отишла. :)
  Во иднина кога ќе бидам, ќе одам редовно на контрола. :nod:
   
  На Independent Girl, cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
 18. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  9.338
  Пол:
  Женски
  Не мора да чекаш да си сексуално активна за да посетиш гинеколог.
  Исто како што не мора да чекаш заб да те боли за да идеш на стоматолог.
  Јас не бев сексуално активна пред првата посета, и сама и побарав на мајка ми да ме однесе. Воопшто не беше на кејф зошто побарав да ме носи. Само она не била на преглед откако го родила брат ми, тогаш беше со мене, и од тогаш не била пак, иако во меѓувреме започна и со менопауза. Јас во истите 12 години сигурно сум била 40 пати. Одев и кога имав партнер, и кога немав. Не сите гинеколошки проблеми се поврзани со сексуални активности.
   
  На cresa-jagoda, candy.cane, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
 19. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.042
  Допаѓања:
  12.749
  Пол:
  Женски
  би одела и јас барем 2 пати годишно ама што ќе прегледувам? Освен пап и брисеви. Да појдам да си закажам преглед и што ќе им речам што мака имам? Ништо онака дојдов да се прегледам (facepalm)
   
 20. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  9.338
  Пол:
  Женски
  Па да. Мене барем не ме прашале до сега зошто закажувам. Сакам преглед, само прашуваат дали само брисеви или плус и Пап.
  Докторката на прегледот знае да праша да не имам некаков проблем, ако речам не, си зема брисеви и тоа е тоа. Најчесто не трае подолго од 10 минути.
   
  На cresa-jagoda, candy.cane, Rama и 4 други им се допаѓа ова.